Справа № 152/1542/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
16 січня 2025 року м. Шаргород
Шаргородський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Роздорожної А.Г.
за участі секретаря судового засідання Сербіної М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу
за позовом ОСОБА_1
доДжуринської сільської ради Жмеринського району Вінницької області
вимогипозивача: про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування за заповітом
сторони в судове засідання не з`явилися;
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:
І. Стислий виклад позиції позивача та відповідача.
1. Позивач звернувся до суду з цим позовом та вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 79 років померла його мати - ОСОБА_2 , яка на день смерті була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 , після смерті якої відкрилась спадщина на належне їй майно, яке складається, в тому числі із житлового будинку з господарськими будівлями і спорудами та із права на земельну ділянку загальною площею 0,60 гектарів, які знаходяться по АДРЕСА_1 . Спадщину матері позивач прийняв та частково оформив свої спадкові права, а саме на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами. В оформленні спадщини на земельну ділянку площею 0,60 гектарів державним нотаріусом Шаргородської державної нотаріальної контори Вінницької області позивачу відмовлено, посилаючись на те, що на дане спадкове майно відсутній правовстановлюючий документ. Дана земельна ділянка передавалась матері позивача у приватну власність для ведення особистого підсобного господарства, що знаходилась і знаходиться під спадковим будинком і згідно нині діючого законодавства відноситься: площею 0,25 гектара - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); площею 0,35 гектара - для ведення особистого селянського господарства. У зв`язку із вищевикладеним позивач просить визнати за ним право на завершення приватизації земельної ділянки площею 0,60 гектарапо АДРЕСА_1 , яка знаходиться за межами населеного пункту с. Хоменки на території Джуринської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, з правом отримання правовстановлюючого документу на неї, в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Хоменки Жмеринського Вінницької області (а.с.2-4).
2. На підтвердження позовних вимог позивач надав постанову державного нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії, копію свого паспорта та свідоцтва про народження, копію свідоцтва про смерть, копію свідоцтва про право на спадщину за заповітом, копію рішення Хоменківської сільської ради від 22 січня 1994 року, копію листа.
3. Відповідачвідзивунапозовнеподав.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
4. 28листопада 2024 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання, в якій він просить справу розглянути без участі представника Джуринської сільської ради, при розгляді справи покладається на розсуд суду (а.с.50).
5. 10 грудня 2024 року від представника позивача до суду надійшла заява, в якій він просить підготовче судове засідання, як і судове засідання, провести у відсутність позивача та його представника, на позові наполягають з підстав викладених у ньому (а.с.52).
6. 23 грудня 2024 року від представника відповідача до суду надійшло клопотання, в якій він просить справу розглянути без участі представника Джуринської сільської ради, проти задоволення позову не заперечують (а.с.56).
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
7.Ухвалою суду від 1 листопада 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Цією ж ухвалою прийнято рішення про розгляд справи у порядку загального позовного провадження. Вказаною ухвалою суду відповідачеві запропоновано надати в строк до 10 грудня 2024 року відзив на позовну заяву; зобов`язано Шаргородську державну нотаріальну контору Вінницької області в строк до 10 грудня 2024 року надати Шаргородському районному суду копію спадкової справи, відкритої після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Хоменки Шаргородського району Вінницької області (а.с.16).
8.Копія позовної заяви з додатками відповідач отримав в електронному кабінеті підсистеми ЄСІТС.
9. Ухвалою суду від 10 грудня 2024 року підготовче провадження закрито та справа призначена до судового розгляду (а.с.53).
ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом.
10. Згідно з постановою державного нотаріуса Шаргородської державної нотаріальної контори Масилюк Р.М. від 22 жовтня 2024 року №610/02-32 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на спадкове майно (а.с.5).
11. Відповідно до копії паспорта та свідоцтва про народження позивача, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Хоменки Шаргородського району Вінницької області. Батьком позивача записаний ОСОБА_3 , а матір`ю ОСОБА_2 (а.с.6,7).
12. Згідно із копією свідоцтва про смерть, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Хоменки Шаргородського району Вінницької області (а.с.8).
13. Відповідно до копії свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 7 листопада 2013 року, виданого державним нотаріусом Шаргородської державної нотаріальної контори на підставі заповіту, спадкоємцем зазначеного в заповіті майна ОСОБА_2 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є її син ОСОБА_1 . Спадщина, на яку видано свідоцтво, складається з житлового будинку з погосподарськими будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 , що знаходиться на присадибній ділянці належній померлій (а.с.9).
14. Згідно із копією рішення 14 сесії 21 скликання Хоменківської сільської ради народних депутатів від 22 січня 1994 року «Про приватизацію земельних ділянок громадян на території Хоменківської сільської ради народних депутатів» розглянувши заяви громадян було затверджено рішення виконкому сільської ради народних депутатів №19 від 19 вересня 1993 року, №25 від 17 листопада 1993 року, №27 від 15 грудня 1993 року «Про приватизацію земельних ділянок громадян на території сільської ради» та постановлено передати безкоштовно у приватну власність земельні ділянки громадян згідно поданих заяв і на основі даних погосподарських книг ведення особистого підсобного господарства, під номером 127 зазначено ОСОБА_2 , земельна ділянка площею 0,60 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства (а.с.10).
15. Відповідно до копії листа відділу земельних ресурсів, комунального майна, благоустрою, ЖКГ № 84 від 11 липня 2024 року, позивачу повідомлено, що враховуючи розділ X Перехідних положень Земельного Кодексу України, під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються певними особливостями визначеними пункту 27 цього розділу. Відповідно до підпункту 5 пункту 27 зазначеної норми передача земельних ділянок у власність забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом. Таким чином, передати у приватну власність земельну ділянку можливо для будівництва та обслуговування житлового будинку, який належить позивачеві на праві власності (а.с.11).
16. Відповідно до копії спадкової справи №639/13 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка заведена 5 листопада 2013 року Шаргородською державною нотаріальною конторою, ОСОБА_1 5 листопада 2013 року звернувся до державної нотаріальної контори із заявою, в якій вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла його мати, яка постійно проживала в с. Хоменки Шаргородського району Вінницької області та залишила на його ім`я заповіт. На день її смерті залишилося спадкове майно, яке складається з земельної ділянки площею 0,7860 гектарів, розташованої на території Хоменківської сільської ради Шаргородського району Вінницької області переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належить спадкодавці на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ВН №041037, права на пайовий фонд майна КСП «Колос» с. Хоменки Шаргородського району Вінницької області, частка якої визначене в розмірі 1374 гривні, або 0,03 відсотка загальної вартості майна пайового фонду підприємства, що належить спадкодавцеві на підставі свідоцтва про право на майновий пай члена КСП, серії ВІ XXVI №028853, яке він прийняв. Позивач просив видати на його ім`я свідоцтво про право на спадщину за заповітом на майно, яке він вказав. Також, повідомив, що спадкоємців згідно статті 1241 ЦК України після смерті спадкодавиці немає, спадковий договір покійною ні з ким не укладався (а.с.22-49).
V. Оцінка Суду.
17. Частиною першоюстатті 15 ЦК Українивизначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
18. Відповіднодочастинипершоїстатті16ЦКУкраїникожнаособа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
19. Згідно зі статтями 1216 та 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
20. Відповідно достатті 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
21. Частинами першою та другою статті 1220 ЦК України встановлено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
22. Відповідно до частини першої статті 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом, зокрема, можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.
23. Як встановлено під час судового розгляду, ОСОБА_2 заповіла майно своєму сину ОСОБА_1 , який протягом встановленого статтею 1270 ЦК строку спадщину прийняв. Інші спадкоємці відсутні.
24. Відповідно до статей 81, 131 ЗК України, громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
25. Згідно з частинами першою третьою статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі:а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян;б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій;в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
26. В прохальній частині позовної заяви представник позивача просив визнати за позивачем право на завершення приватизації земельної ділянки, з правом отримання документа про право власності на дану земельну ділянку на ім`я позивача, в порядку спадкування за заповітом після смерті матері.
27. Суд звертає увагу, що відповідно до вимог діючого законодавства свідоцтво проправонаспадщину видається за наявностіуспадковійсправі всіхнеобхіднихдокументівта відомостей (ст.42,68Закону України"Пронотаріат", п 4.12 пункту 4 Глави 10 Розділу II "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", затвердженого 22.02.2012 року наказом Міністерства юстиції України за N 296/5)
28. Відповідно до підпункту 4.14 пункту 4 Глави 10 Розділу II "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", при видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус обов`язково перевіряє: факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства, якщо має місце спадкування за законом, прийняття спадкоємцем спадщини у встановлений законом спосіб, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказані факти.
29. Відповідно до підпункту 4.15 пункту 4 Глави 10 Розділу II "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
30. Підпунктом 4. 18 пункту 4 глави 10 розділу II вказаного порядку передбачено, що за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
31. Відповідно до вимог пункту 2 ч. 1 ст. 49Закону України"Пронотаріат", який узгоджується з положеннями пункту 1 глави 13 розділу І "Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України", нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
32. Згідно із ч. 2 п. 10Постанови ПленумуВерховного судуУкраїни від30.05.2008р.N7"Просудову практикуу справахпро спадкування",відповідно достатті 1225ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
33. Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування", свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
34. Відповідно до роз`яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладених у листі N 24-753/0/4-13 від 16.05.2013, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно зіст.125ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершені процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання правовстановлюючого документа на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
35. Суд, давши мотивовану оцінку кожному аргументу, наведеному позивачем в позовній заяві, дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи з принципів розумності, виваженості та справедливості, дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю.
З цих підстав,
Керуючись статтями2,4,5,10-13,18,258, 259,263-265Цивільногопроцесуальногокодексу України, Суд, -
у х в а л и в :
1. Позов ОСОБА_1 до Джуринської сільської ради Жмеринського району Вінницької області про визнання права на завершення приватизації земельної ділянки в порядку спадкування за заповітом задовольнити повністю.
2. Визнати за ОСОБА_1 право на завершення приватизації земельної ділянки площею 0,60 га по АДРЕСА_1 , яка знаходиться за межами населеного пункту с. Хоменки на території Джуринської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, з правом отримання правовстановлюючого документу на неї, в порядку спадкування за заповітом після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Хоменки Жмеринського Вінницької області.
3. Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ім`я (найменування) сторін :
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин України, паспорт серії НОМЕР_1 , ід. № НОМЕР_2 , мешканець АДРЕСА_1 .
Представник позивача: адвокат Костриця Володимир Сергійович, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №472, видане не підставі рішення Вінницької обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 24 листопада 2005 року №9, діє на підставі ордеру серії АВ №1157085 від 29 жовтня 2024 року.
Відповідач: Джуринська сільська рада Вінницької області, місцезнаходження вул. Заводська, 2, с. Джурин Жмеринського району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04325489.
Головуючий суддя Андрея РОЗДОРОЖНА
Суд | Шаргородський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 20.01.2025 |
Номер документу | 124493600 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Шаргородський районний суд Вінницької області
Роздорожна А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні