УХВАЛА
про повернення позовної заяви
Справа № 746/18/25
провадження у справі № 2/746/60/25
17 січня 2025 року
Суддя Срібнянського районного суду Чернігівської області Нагорна Н.Г., перевіривши матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 , поданої адвокатом Жайворонком Ігорем Вікторовичем, до Відділу державної виконавчої служби Солом`янського районного управління юстиції у місті Києві про скасування арешту майна, -
ВСТАНОВИВ:
16 січня 2025 року до Срібнянського районного суду Чернігівської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Солом`янського районного управління юстиції у місті Києві про скасування арешту майна, яку передано на розгляд судді Нагорній Н.Г.
До позовної заяви, підписаної та поданої до суду в інтересах ОСОБА_1 адвокатом Жайворонком І.В., адвокат долучив ордер серії СВ № 1112930 від 10 січня 2025 року про надання правничої (правової) допомоги Желібі Г.В., виданий адвокатським об`єднанням «Адвокатська контора «Логос».
Статтею 15 ЦПК України встановлено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини першої статті 42 ЦПК у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.
Згідно зі статтею 48 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.
Частиною першою статті 58 ЦПК України передбачено, що сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Відповідно до частини першої статті 60 ЦПК України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Статтею 62 ЦПК України передбачено перелік документів, що підтверджують повноваження представника у суді. Зокрема, згідно частини четвертої вказаної статті, повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів: 1) довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»; 3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України «Про безоплатну правничу допомогу».
Положення частини другої статті 26 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» визначає, що ордер - це письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката.
Рада адвокатів України рішенням від 12 квітня 2019 року № 41 затвердила Положення про ордер на надання правової допомоги (далі - Положення від 12 квітня 2019 року № 41).
Відповідно до пункту 2 Положення від 12 квітня 2019 року № 41 ордер на надання правової допомоги - письмовий документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги у випадках і порядку, встановлених Законом України від 05 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та іншими законами України.
Відповідно до пункту 4 Положення від 12 квітня 2019 року № 41 ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням.
Пунктом 12 вказаного Положення від 12 квітня 2019 року № 41 встановлено, що ордер повинен містити, зокрема, посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа (підпункт 12.3);
При цьому, за правилами пункту 11 вказаного Положення від 12 квітня 2019 року № 41, ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта.
Тобто, відповідно до Положення № 41 в Україні встановлюється єдина, обов`язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України (зразок в Додатку 1 до Положення від 12 квітня 2019 року № 41.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що в разі надання адвокатом правової допомоги в суді ордер має містити всі реквізити, визначені пунктом 12 Положення від 12 квітня 2019 року № 41.
Судом встановлено, що до позовної заяви додано копію ордера на надання правничої (правової) допомоги, проте, вказаний документ не відповідає типовій формі ордера, затвердженій Радою адвокатів України, зокрема, не містить посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа .
Вказані недоліки ордеру викликають об`єктивні сумніви щодо чинності повноважень адвоката Жайворонка І.В. на представництво інтересів ОСОБА_1 .
Отже, в ордері відсутні обов`язкові реквізити, встановлені Положенням від 12 квітня 2019 року № 41, з огляду на що наданий документ не може вважатися юридично значимим документом для цілей підтвердження повноважень адвоката на представництво інтересів особи у суді.
Інших документів на підтвердження повноважень адвоката Жайворонка І.В. на представництво інтересів ОСОБА_1 у Срібнянському районному суді Чернігівської області матеріали позовної заяви не містять.
Викладене, у свою чергу, свідчить, що до заяви не додано документів, які б підтверджували волевиявлення позивача ОСОБА_1 на надання повноважень адвокату Жайворонку І.В. щодо його представництва та права підпису процесуальних документів, які подаються до суду.
Таким чином, подана позовна заява підписана особою, яка не має права її підписувати.
Суд також виходить із правової позиції, викладеної Верховним Судом за тотожних обставин в ухвалі від 25 травня 2018 року у справі № 826/4872/16, відповідно до якої звернення до суду передбачає, зокрема, надання суду належних доказів дійсної волі учасника справи, на уповноваження певної особи на представництво. Такі докази повинні виключати будь-які сумніви стосовно справжності та чинності такого уповноваження на момент вчинення певної процесуальної дії (докази повинні бути надані в оригіналі або у формі копії, якісно оформленої особою, що є учасником справи), а також стосовно охоплення такої дії дійсним колом повноважень, делегованих представнику.
Враховуючи зазначене, суд доходить висновку, що позовну заяву підписано особою, право якої на вчинення таких дій від імені ОСОБА_1 не підтверджено у встановленому законом порядку.
Відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 185 ЦПК України заява повертається у випадку, коли заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або посадове становище якої не вказано.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовну заяву слід повернути особі, яка її подала.
Відповідно до частини сьомої статті 185 ЦПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Керуючись статтями 185, 258-260, 261, 353 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 , подану адвокатом Жайворонком Ігорем Вікторовичем, до Відділу державної виконавчої служби Солом`янського районного управління юстиції у місті Києві про скасування арешту майна вважати такою, що не подана, та повернути суб`єкту звернення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено ЦПК України. Ухвала суду першої інстанції оскаржується в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадках, передбачених статтею 353 ЦПК України та в строки встановлені статтею 354 ЦПК України.
Суддя Н.Г. Нагорна
Суд | Срібнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2025 |
Оприлюднено | 20.01.2025 |
Номер документу | 124494977 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про звільнення майна з-під арешту (виключення майна з опису) |
Цивільне
Срібнянський районний суд Чернігівської області
Нагорна Н. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні