Рішення
від 15.01.2025 по справі 341/2366/24
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер 341/2366/24

Номер провадження 2-о/341/61/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 січня 2025 року місто Галич

Галицький районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого-судді - Гаполяка Т.В.

секретаря - Зельманович М.П.

за участі:

заявника - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Підгаєцька міська рада, про встановлення факту родинних відносин,-

в с т а н о в и в :

1.Стислий виклад позиції заявника, заінтересованої особи.

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту родинних відносин. Просить суд встановити факт того, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є його бабою.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Червень на той час Підгаєцького р-ну, Івано-Франківської обл. померла його баба по татові - ОСОБА_2 .

Його батько ОСОБА_3 помер раніше своєї матері - його баби ОСОБА_2 , а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 . Він, як онук померлої ОСОБА_2 , є спадкоємцем за законом першої черги, оскільки на час відкриття спадщини не було в живих його батька, який був би спадкоємцем. Є спадкоємцем, що прийняв спадщину фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини,

Має намір реалізувати свої спадкові права, однак слід, не інакше як судом, встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт родинних відносин, зокрема те, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є його бабою. Прізвище баби до часу смерті та на час смерті у документах, що посвідчують акти цивільного стану зазначене « ОСОБА_2 ». Натомість прізвище його батька, зокрема з часу його - заявника народження і як наслідок його прізвище у документах, що посвідчують акти цивільного стану зазначене « ОСОБА_2 ». Визначає, що даний недолік зумовлений опискою при реєстрації актів цивільного стану.

Заявник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити, з підстав, викладених у заяві. Додатково пояснив, що на час смерті баба ОСОБА_2 проживала одна. Його батько ОСОБА_3 1940 року народження помер раніше баби. Його дідо ОСОБА_6 загинув воюючи під час Великої Вітчизняної Війни. Його батько був одинак, не мав рідних сестер чи братів.

Заінтересована особа - Підгаєцька міська рада, належним чином повідомлена про розгляд справи в судове засідання представника не скерувала.

Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні підтвердив факт того, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Червень ОСОБА_2 є бабою заявника. Зокрема зазначив, що він та заявник ОСОБА_1 є ровесниками і з дитинства проживають по сусідству. Неодноразово їздив з ОСОБА_1 на хутір Червень, що біля с. Гнильче, Підгаєцького р-ну, Тернопільської обл. до його баби по татові Магдалини допомагати виконувати роботи по господарству. Діда ОСОБА_1 не пам`ятає.

2. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Червень на той час Підгаєцького р-ну, Івано-Франківської обл. померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 14).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина.

Заявник є спадкоємцем, що прийняв спадщину, фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини, що стверджується змістом довідки, виданої старостою Гнильченського старостинського округу Підгаєцької міської ради Тернопільської області (а.с. 5).

Метою встановлення факту, що має юридичне значення є намір заявника реалізувати спадкові права.

Той факт, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є бабою заявника, а заявник відповідно її внуком підтверджується:

-копією свідоцтва про народження заявника, де батьком заначений ОСОБА_3 (а.с. 11);

-копією актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , де матір`ю записана ОСОБА_2 (а.с. 12).

-наданими у судовому засіданні показами свідка ОСОБА_7 .

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.13).

3. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.

Відповідно до статті 293 ЦПК України суди розглядають в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Передбачених частиною 2 статті 223 ЦПК України, підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності представника заінтересованої особи.

Згідно з пункту 1 частини 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до частини 2 статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до листа Верховного Суду України від 01 січня 2012 року «Судова практика розгляду справ про встановлення фактів, що маючих юридичне значення» зазначено, що перелік юридичних фактів, що підлягають встановленню в судовому порядку, наводиться у статті 315 ЦПК і не є вичерпним. У судовому порядку можуть бути встановлені й інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено іншого порядку їх встановлення, зокрема встановлення факту родинних відносин тощо.

Згідно з роз`яснення пункту 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.

На підставі досліджених доказів суд установив, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є бабою заявника, а заявник відповідно її внуком.

Враховуючи різницю у написанні прізвища осіб « ОСОБА_2 » - « ОСОБА_2 », при тому що інші дані співпадають суд погоджується з доводами заявника, що даний недолік зумовлений опискою при реєстрації актів цивільного стану.

Доказів, які б спростовували юридичний факт, який просить установити заявник, судом не здобуто і такі не встановлено.

Встановлення факту родинних відносин породить для заявника певні юридичні наслідки, зокрема забезпечить можливість реалізувати спадкові права.

Відповідно до пунктів 1-2, 4 ЦК України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2004 року.

Визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2004 року, зокрема, Цивільний кодекс Української РСР від 18 липня 1963 року, із змінами, внесеними до нього.

Цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності.

Враховуючи час смерті ОСОБА_2 , до відносин пов`язаних зі спадкуванням майна такої застосовуються норми Цивільний кодекс Української РСР.

Відповідно до статті 524 Цивільного кодексу Української РСР, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу Української РСР, часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.

Відповідно до статті 529 Цивільного кодексу Української РСР, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем. Вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

Статтею 529 Цивільного кодексу Української РСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, зокрема, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Заявник, як онук померлої ОСОБА_2 є спадкоємцем за законом першої черги, оскільки на час відкриття спадщини не було в живих його батька, який був би спадкоємцем.

Заявник є спадкоємцем, що прийняв спадщину фактично вступивши в управління та володіння спадковим майном протягом шести місяців з дня відкриття спадщини,

Отже, з урахуванням вищевикладеного, вивчивши та оцінивши здобуті судом докази на обґрунтування заявлених вимог, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються вимоги, заявлені заявником, суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту, що має юридичне значення, є обґрунтованою та підтверджена належними та допустимими доказами, а тому підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 13, 264, 265, 268, 293, 315 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Заяву задовольнити.

Встановити факт того, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 є бабою ОСОБА_1 ,

а ОСОБА_1 відповідно є внуком померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі в 30-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, з подачею її копії.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування (ім`я) сторін справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , фактичне та зареєстроване місце проживання якого за адресою: с. Хохонів, Більшівцівської ТГ, Івано-Франківського р-ну, Івано-Франківської обл., реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ;

заінтересована особа: Підгаєцька міська рада, місця знаходження за адресою: вул Шевченка, буд. 39, м. Підгайці, Тернопільський р-н., Тернопільська обл., ідентифікаційний код юридичної особи: 04058462.

СуддяТарас ГАПОЛЯК

СудГалицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.01.2025
Оприлюднено22.01.2025
Номер документу124504499
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —341/2366/24

Рішення від 15.01.2025

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

ГАПОЛЯК Т. В.

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Галицький районний суд Івано-Франківської області

ГАПОЛЯК Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні