Ухвала
від 20.01.2025 по справі 621/4429/24
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про призначення судово-психіатричної експертизи

Справа № 621/4429/24

Провадження 2-о/621/24/25

20 січня 2025 року м. Зміїв Харківської області

Зміївський районний суд Харківської області в складі:

головуючого: судді В.Філіп`євої,

присяжних: Гребенюка Олександра Єгоровича та Даншина Олександра Олександровича,

за участю секретаря судового засідання К.Сосницької

учасники справи:

заявник ОСОБА_1 ,

представник заявника - ОСОБА_2 ,

Заінтересовані особи:

Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області, представник заінтересованої особи О.Полівана,

особа, щодо якої ставиться питання про визнання недієздатною - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

адвокат особи, стосовно якого ставиться питання про визнання її недієздатною, - ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження за відсутності учасників цивільну справу про визнання особи недієздатною та встановлення опіки,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_5 звернулася до суду з заявою, в якій просила визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною; встановити над нею опіку та призначити заявницю опікуном над недієздатною особою. Одночасно із заявою подала клопотання про витребування доказів - медичної документації щодо стану здоров`я ОСОБА_6 та клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи.

Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 09.12.2024 року заяву ОСОБА_5 прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження у складі головуючого судді і двох присяжних, та витребувано від КНП "Зміївська центральна районна лікарня" Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області, та від КНП ХОР «Обласний психоневрологічний диспансер №3» та КНП ХОР «Обласна психіатрична лікарня №3» інформацію про перебування ОСОБА_6 , на обліку у лікаря-психіатра та копію медичну документацію на ім`я ОСОБА_6 .

Витребувана медична документація надана до матеріалів справи.

Заявником ОСОБА_5 подано клопотання про призначення по справі судово-психіатричної експертизи, в обґрунтування якого зазначено, що в монастирі з 2013 року мешкає ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є інвалідом дитинства 1 «А» групи, має ряд психічних та неврологічних захворювань, а саме: ДЦП, хронічний менінгітний енцефаліт, епілепсія, затримка психічного розвитку в стадії імбецильності, писати, рахувати, балакати вона не вміє, навчальні заклади не відвідувала. Для повного, всебічного та об`єктивного розгляду заяви та вирішення питання про визнання ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною є необхідність призначити у справі судово-психіатричну експертизу для визначення її психічного стану. Для підтвердження стійкого психічного розладу потрібні спеціальні знання в сфері медицини, в зв`язку з чим необхідно призначити судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої заявник просить поставити питання:

1. Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у даний час на будь-який психічний розлад здоров`я?

2. Чи здатна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за своїм психічним станом усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?

Представник заявника Г.Оберкович подала заяву, в якій просила розглянути клопотання про призначення експертизи без її участі та без участі заявника. Наполягала на задоволенні клопотання.

Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування О.Полівана та адвокат особи, стосовно якого ставиться питання про визнання її недієздатною, - ОСОБА_4 не заперечували проти задоволення клопотання, просили розглянути вказане питання без їх участі.

В судове засідання не з`явилася ОСОБА_7 , відносно якої подане клопотання, через стан здоров`я, про що повідомила представник заявниці.

Дослідивши доводи клопотання та матеріали цивільної справи, суд зазначає наступне:

Згідно положень ст.ст.103-104 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі для з`ясування обставин, що мають значення для справи, в зв`язку з чим необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. Про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи. Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. В ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.

Відповідно до п.2 ч.1 статті 105 ЦПК України, призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Статтею 21 Закону України "Про психіатричну допомогу" від 22 лютого 2000 року визначено, що судово-психіатрична експертиза в цивільних справах призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.

Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 "Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним", судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

За змістом статті 298 ЦПК України, у справах про визнання особи недієздатною суд, за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи, призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу. У виняткових випадках, коли особа, щодо якої відкрито провадження у справі про обмеження її у цивільній дієздатності чи визнання її недієздатною, явно ухиляється від проходження експертизи, суд у судовому засіданні за участю лікаря-психіатра може постановити ухвалу про примусове направлення фізичної особи на судово-психіатричну експертизу.

Крім того, згідно ч.3 статті 299 ЦПК України, для визначення фактичної можливості особи, щодо визнання якої вирішується питання про визнання недієздатною, з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.

Враховуючи, що в матеріалах справи наявні відомості, що свідчать про психічний розлад здоров`я ОСОБА_6 , а вирішення питання про те, чи може він розуміти значення своїх дій та керувати ними, потребує спеціальних знань в області психіатрії, суд вважає за необхідне призначити судово-психіатричну експертизу щодо визначення стану здоров`я вказаної особи.

Відповідно до п.5 ч.1 статті 252 ЦПК України, в зв`язку з призначенням експертизи, суд зупиняє провадження у справі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 76-81, 105, 247, 298-299, 252, 260-261 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Призначити у цивільній справі №621/4429/24 за заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання особи недієздатною та встановлення опіки, - судово-психіатричну експертизу.

На вирішення експертів поставити наступні питання:

1. Чи страждає ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у даний час на будь-який психічний розлад здоров`я?

2. Чи здатний ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за своїм психічним станом усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?

Проведення експертизи доручити експертам Харківської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків" Міністерства охорони здоров`я України, (юридична адреса: 61068, місто Харків, вул. Академіка Павлова, буд. 46).

Попередити експертів про кримінальну відповідальність за статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.

В розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи.

Провадження у цивільній справі № 621/4429/24 - зупинити на час проведення судово-психіатричної експертизи.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі Судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки: http://court.gov.ua/sud2014.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд Харківської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Текст ухвали складено 20.01.2025 року

Суддя В. Філіп`єва

Присяжні: О. Гребенюк

О. Даншин

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено21.01.2025
Номер документу124504817
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —621/4429/24

Ухвала від 20.01.2025

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Філіп'єва В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні