2-о/130/52/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" січня 2025 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області у складі :
головуючої судді Грушковської Л.Ю.,
секретаря судового засідання Шпак А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Жмеринський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
в с т а н о в и в:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до Жмеринського міськрайонного суду Вінницької області з даною заявою, в якій просила встановити факт смерті ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Дубова Жмеринського району Вінницької області, місце смерті: с. Гречишкино Новоайдарського району Луганської області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заява обґрунтована тим, що заявниця є донькою ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Гречишкине Новоайдарського району Луганської області. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України. Встановлення факту смерті їй необхідно для отримання свідоцтва про смерть для призначення пенсії по втраті годувальника.
Заявник ОСОБА_1 подала заяву, в якій просила розглянути справу у її відсутність. Заяву підтримала та просила задовольнити.
Представник Жмеринського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства Юстиції (м. Київ) в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи. Причини його неявки суду невідомі. Будь-яких заяв чи клопотань від не надходило.
Дослідивши матеріали заяви та справи у їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Як вбачається з копії паспорта ОСОБА_1 , вона є громадянкою України, народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Гречишкине Новоайдарського району Луганської області.
Відповідно до копії довідки від 12.07.2022 року заявник ОСОБА_1 взятий на облік, як внутрішньо переміщена особа. Фактичним місцем проживання є АДРЕСА_1 .
Як вбачається з копії паспорта ОСОБА_1 , серія НОМЕР_1 , виданого Новоайдарським РВ УМВС України в Луганській області, він є громадянином України, народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Дубова Жмеринського району Вінницької області (а.с. 2-6).
Відповідно до копії довідки про смерть №С-00012 від 10.01.2025 та копії лікарського свідоцтва про смерть №54 від 02.01.2025 ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Гречишкине Новоайдарського району Луганської Народної Республіки російської федерації. Причина смерті: хронічна нестача крові, кардіоміопатія (а.с. 8, 9-10).
Разом з тим, згідно Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який послідуючими Указами Президента України неодноразово подовжувався та триває і на даний час.
Тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст.ст. 1, 4 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточення (блокуванні) станом на 23.12.2022, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 Луганська область, а саме с. Гречишикине, Новоайдарського району, Луганської області є тимчасово окупованою територією з 24.02.2022.
Згідно з п.п. 1, 2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 позбавлена можливості отримати на тимчасово окупованій території свідоцтво про смерть її батька ОСОБА_1 .
Згідно зі ст.317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
За змістом ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб.
Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Щодо окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
З огляду на викладене та враховуючи, що заявником до матеріалів справи додані документи, які підтверджують факт смерті ОСОБА_1 у с. Гречишкине Новоайдарського району Луганської області, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті її батька ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Гречишкине Новоайдарського району Луганської області, що є тимчасово окупованою територією.
Рішення підлягає негайному виконанню, його оскарження не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.01.2025 |
Оприлюднено | 21.01.2025 |
Номер документу | 124505050 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: на тимчасово окупованій території України |
Цивільне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Грушковська Л. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні