1Справа № 335/392/25 2-о/335/59/2025
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Новасардова І.В., розглянувши клопотання ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, Комунальне некомерційне підприємство «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Запорізької обласної ради про продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною
ВСТАНОВИВ:
13.01.2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду із клопотанням про продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною.
Дослідивши матеріали клопотання, вважаю, що воно підлягає залишенню без руху за наступних обставин.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно із ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Відповідно до ч. 7 ст. 300 ЦПК України, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Відповідно до ч. 8 ст. 300 ЦПК України клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Відповідно до ч. 9 ст. 300 ЦПК України, суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.
Разом з цим, суд звертає увагу заявника, що відповідно до ч. 1 ст. 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров`я.
Для визначення фактичної можливості такої особи з`явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Проте, всупереч вищезазначеним вимогам, заявником у заяві не залучено в якості заінтересованих осіб, особу стосовно якої буде вирішуватись питання про продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною, а саме ОСОБА_2 , її адвоката, не зазначено адресу їх місця проживання чи перебування, місце знаходження.
Крім того, заявником не зазначено чи особа, стосовно якої розглядається справа може брати участь особисто чи в режимі відеоконференції.
Разом з цим, позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості учасників справи (ст. 177 ч. 1 ЦПК України). Проте, копії клопотання з додатками для заінтересованих осіб заявником надано не було.
До клопотання не додано також і рішення суду про продовження дії якого подано клопотання з якому можливо встановити, що ОСОБА_3 визнана недієздатною і заявник має право звернення до суду в порядку ст. 300 ЦПК України, тобто призначений її опікуном.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи (ч.8 ст. 300 ЦПК України).
Тобто, виходячи зі змісту вищезазначеної норми, заявник при зверненні до суду з клопотанням про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, повинен підтвердити обставини клопотання та надати відповідний висновок судово-психіатричної експертизи на підтвердження зазначених обставин.
Натомість заявником заявлено клопотання про призначення судово-психіатричної експертизи. Крім того суд зазначає, що висновок судово-психіатричної експертизи на підтвердження продовження хронічного, стійкого психічного розладу ОСОБА_2 , внаслідок чого остання продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, може бутивиконаний заявникомза йогозамовленням напідставі договоруз експертом чи експертною установою, оскільки розгляд клопотання відбувається за правилами ст.299 ЦПК України (ч.9 ст.300 ЦПК України).
Відповідно до ч.1 ст.7-1 Закону України «Про судову експертизу» підставами проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою, якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.
Вказані недоліки унеможливлюють відкриття провадження та подальший розгляд клопотання в строки, передбачені ч. 9 ст. 300 ЦПК України, а тому слід постановити ухвалу про залишення клопотання без руху для усунення наявних недоліків, а саме для надання оновленої заяви, яка відповідає вимогам ст. 175, 299, 300 ЦПК України.
Згідно зі ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Керуючись ст.ст. 185, 258, 260, 261, 300 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування районної адміністрації Запорізької міської ради по Вознесенівському району, Комунальне некомерційне підприємство «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Запорізької обласної ради про продовження строку дії рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною - залишити без руху.
Надати заявнику строк сім днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху для усунення вказаних в ухвалі недоліків.
Роз`яснити, що у випадку невиконання зазначених вимог у встановлений строк, заява буде визнана неподаною та повернута відповідно до вимог ч. 3 ст. 185 ЦПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.В. Новасардова
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 21.01.2025 |
Номер документу | 124505408 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Новасардова І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні