Справа №751/10621/24
Провадження №2-о/751/224/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2024 р. місто Чернігів
Новозаводський районний суд м. Чернігова
суддяЛібстер А. С.секретар судового засіданняРак Я. М. розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження справу№ 751/10621/24за заявою представник заявникаОСОБА_1 ОСОБА_2 заінтересовані особиДепартамент соціальної політики Чернігівської міської ради Фелюст Оксана Володимирівнапро встановлення факту родинних відносин учасники справи та представники: заявник представник заявника ОСОБА_1 адвокат Прудь О. В.заінтересовані особи ОСОБА_3 ОСОБА_4
ВСТАНОВИВ:
Представник заявника звернулась до суду з заявою в якій просить встановити факт перебування в родинних відносинах ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме, що громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є біологічним батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Встановлення даного факту необхідно заявнику для подальшого отримання соціальних гарантій, передбачених законодавством України, а саме: статусу члена сімї загиблого захисника України, отримання права на оформлення пенсії по втраті годувальника тощо.
Позовна заява надійшла до суду 26.11.2024. Головуючий суддя своєю ухвалою від 03.12.2024, прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у даній справі, з залученням до участі у справі заінтересованої особи ОСОБА_3 , з призначенням судового засідання на 27.12.2024.
У судовому засіданні представник заявника та заявник вимоги заяви підтримали у повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради проти задоволення заяви не заперечувала.
Заінтересована особа ОСОБА_3 підтримала заяву ОСОБА_1 та просила її задовольнити. В її сім`ї завжди знали, що батьком ОСОБА_6 був саме ОСОБА_7 і звичайно її син знав про це. З її слів зроблений запис про батька у свідоцтві про народження сина - ОСОБА_5 . Всі обставини викладені в заяві відповідають дійсності. Заявник ОСОБА_1 та ОСОБА_8 є рідними батьком та сином.
Дослідивши надані докази, доводи сторін, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 під час здійснення заходів зі захисту України у населеному пункті Білогорівка Сєвєродонецького району Луганської області загинув ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що також підтверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 55).
Згідно довідки № 7247 від 15.11.2023 солдат ОСОБА_5 дійсно брав безпосередню участь у заходах для забезпечення оборони України (а.с. 53).
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_5 , народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками записані: батько ОСОБА_9 , мати ОСОБА_3 (а.с. 54). Актовий запис підписаний матір`ю дитини, тобто відомості про батька ОСОБА_5 документально нічим не підтверджені.
Згідно з витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть від 06.03.2024 № 00043931951 ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , помер ІНФОРМАЦІЯ_6 . Таким чином, шлюб укладений 16 квітня 1993 між ОСОБА_9 та ОСОБА_3 є припиненим (а.с. 26).
Відповідно до довідки та рішення Департаменту соціальної політики Чернігівської міської Ради від 25.10.2024 № 07-07/664 відмовлено заявнику ОСОБА_1 в наданні статусу члена сім`ї загиблого, зокрема через відсутність довідки про безпосередню участь у заходах для забезпечення оборони України та відсутності свідоцтва про народження (а.с.14).
Відповідно до висновку генотипоскопічного експертного дослідження № 1797-МГ від 06.08.2024 КЗ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» ДОР» встановлено, що громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 може бути біологічним батьком дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народженого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 . Вірогідність того, що громадянин ОСОБА_1 дійсно є біологічним батьком дитини загиблого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , і це є не наслідком випадкового збігу генетичних ознак у осіб, що не мають родинних зв`язків, за результатами даної експертизи складає не менше 99,999% (а.с. 10-13).
Метою встановлення даного факту є встановлення юридично значущого факту, тобто родинних відносин, для подальшого отримання соціальних гарантій, а саме статусу члена сім`ї загиблого військовослужбовця та можливого отримання інших соціальних виплат.
За змістом ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Доказами на підтвердження факту родинних відносин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 та загиблого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , окрім свідчень заявника та висновку генотипоскопічного експертного дослідження № 1797-МГ, є досліджені матеріали, а саме: заява ОСОБА_5 про допуск на конкурс від 06.07.2017 року, в якому він зазначає батьком ОСОБА_1 та свою мати ОСОБА_3 (а.с.16), історією пологів від 26.12.2001 ОСОБА_3 , де зазначений чоловік ОСОБА_1 (а.с.18), родинними фотознімками (а.с. 27-30) та інформацією щодо антисоціальної поведінки ОСОБА_9 (23-24), а також підтверджується свідченнями заінтересованої особи ОСОБА_3 яка зазначила, що саме з її слів зроблений запис про батька у свідоцтві про народження її загиблого сина - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що узгоджується з іншими матеріалами справи.
В Постанові Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», зазначено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити, загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно роз`яснення п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Також, згідно висновків викладених у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду по праві 72552/4291/22 від 13 вересня 2023 року визначено, що «Висновок судово-медичної (молекулярно-генетичної) експертизи є достатньою підставою для категоричного висновку для визнання батьківства, оскільки ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення: батьківства стосовно конкретної дитини і його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердження або спростування факту батьківства…».
Згідно з ч. 1 ст. 57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ч.1 ст. 60 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Відповідно до положень п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно з п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Факт родинних відносин заявнику необхідно встановити для того, щоб реалізувати свої права. Встановлення факту родинних відносин породить для заявника певні юридичні наслідки, так як іншого шляху для підтвердження факту родинних відносин не існує.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що заявник звернувся із заявою до суду про встановлення факту родинних відносин, оскільки встановлення даного факту в позасудовому порядку є неможливим, що перешкоджає реалізації заявнику своїх прав, у зв`язку з чим заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Отже, з огляду на викладене, суд дійшов до висновку про необхідність у встановленні факту, що має юридичне значення, а саме факту родинних відносин між фізичними особами, а саме, що громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є біологічним батьком загиблого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..
Керуючись ст.ст.12, 81, 259, 263-265, 293, 315-319 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити.
Встановити факт перебування в родинних відносинах ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме, що громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є біологічним батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення суду складений 10.01.2025.
Суддя А. С. Лібстер
Суд | Новозаводський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2024 |
Оприлюднено | 21.01.2025 |
Номер документу | 124506825 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Новозаводський районний суд м.Чернігова
Лібстер А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні