Рішення
від 20.01.2025 по справі 683/1052/24
СТАРОКОСТЯНТИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 683/1052/24

2/683/21/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2025 року Старокостянтинівський районний суд

Хмельницької області

в складі:

головуючого - судді Завадської О.П.

при секретарі Поважнюк О.Б.

з участю позивача ОСОБА_1

його представника адвоката Віхерко Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Старокостянтинові Хмельницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якого на підставі договору про надання правової допомоги діє адвокат Віхерко Надія Олексіївна, до ОСОБА_2 , Староостропільської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання права власності в порядку спадкування,

встановив:

ОСОБА_1 ,від іменіякого напідставі договорупро наданняправової допомогидіє адвокатВіхерко Н.О.,звернувся досуду зпозовом доСтароостропільської сільськоїради Хмельницькогорайону Хмельницькоїобласті та ОСОБА_2 про визнанняв порядкуспадкування зазаповітом післясмерті матері ОСОБА_3 ,померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ,права власностіна частки земельної ділянки площею 0,617 га, в тому числі 0,25 га для обслуговування житлового будинку, 0,367 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що він та його сестра ОСОБА_2 являються спадкоємцями за заповітом на конкретно визначене кожному спадкове майно після смерті матері ОСОБА_3 . ОСОБА_2 вже оформила свої спадкові права на заповідану їй іншу земельну ділянку. Однак державний нотаріус йому відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на заявлене майно, оскільки в Державному акті на земельну ділянку невірно вказана дата його видачі. ОСОБА_2 по віку на день відкриття спадщини була пенсіонеркою, тому має право на обов`язкову частку. Спадковий спір між ними відсутній.

Сторона позивача в судовому засіданні підтримала позов за обставин на його обґрунтування.

Співвідповідачі подали до суду заяви, якими визнали позовні вимоги та просили справу розглянути без їхньої участі.

Заслухавши учасників справи та дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно положень ст. ст. 1216 1218 ЦК України спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Частиною 1 статті 1222ЦК України передбачено, що спадкоємцями за заповітом можуть бути, зокрема, фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст.1233 ЦК України).

Відповідно до положень ч.1 та ч.2 ст.1223ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Вишнопіль Старокостянтинівського району Хмельницької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Вишнопільською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області 05 червня 2006 року.

У відповідності до довідки, виданої Вишнопільською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області від квітня 2007 року ОСОБА_3 на день смерті була зареєстрована та проживала в с. Вишнопіль Старокостянтинівського району Хмельницької області. Разом із нею був зареєстрований та проживав син ОСОБА_1 .

За життя ОСОБА_3 склала заповіт, який посвідчено Вишнопільською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області 05 травня 2006 року за р. №327. Даним заповітом ОСОБА_3 заповіла ОСОБА_2 земельну ділянку площею 5,871 га в межах з планом, яка розташована на території Вишнопільської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області належну їй згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ХМ 016607, виданого Старокостянтинівською районною державною адміністрацією Хмельницької області 14 березня 2005 року на підставі розпорядження Старокостянтинівської районної державної адміністрації Хмельницької області №3/2005-р від 04 січня 2005 року, а все інше майно і все те, на що вона матиме право заповіла ОСОБА_1 . Згідно витягу зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові справи), наданого Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою Хмельницької області 06 вересня 2007 року за №10932532 даний заповіт є чинним.

Зі змісту копій матеріалів спадкової справи №579/2006, заведеної Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою Хмельницької області 21 вересня 2006 року до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 вбачається, що спадщину прийняли ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Остання оформила свої спадкові права на заповідану їй земельну ділянку.

До складу спадкового майна після смерті ОСОБА_3 увійшла земельна ділянка площею 0,617 га, в тому числі 0,25 га для обслуговування житлового будинку, 0,367 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка успадкована згідно свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Старокостянтинівською державною нотаріальною конторою Хмельницької області 21 липня 2003 року за р.№1392, ОСОБА_3 і на підставі якого на її ім`я було видано Вишнопільською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області Державний акт на право приватної власності на землю серії Р1 №755807, при зазначені дати видачі якого помилково вказано «27 червня 2003 року», тобто раніше видачі зазначеного вище свідоцтва про право на спадщину за законом.

Листом завідувача Старокостянтинівської державної нотаріальної контори Хмельницької області Заворотної Т.В. за №343/02-14 від 12 березня 2024 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на заявлену земельну ділянку в зв`язку з помилкою у зазначені дати видачі вищевказаного Державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №755807.

Відповідно до ст. 1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту,половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом(обов`язкова частка).

Факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як між матір`ю та дітьми, підтверджується відповідно: свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданого Вишнопільською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області 16 листопада 1966 року, свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , повторно виданого Вишнопільською сільською радою Старокостянтинівського району Хмельницької області 14 січня 1966 року, свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_4 , виданого Красилівським районним ЗАГС Хмельницької області 20 липня 1966 року.

Таким чином, ОСОБА_1 має право на частки заявленої земельної ділянки, а ОСОБА_2 має право на обов`язкову частку в розмірі частки.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (стаття 392 ЦК України ).

Відповідно до роз`яснень, викладених в абзаці другому пункту 23 постанови Пленумом Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», судам роз`яснено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до статті 67 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.

Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права.

Положеннями ст. ст. 316, 321 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Приймаючи до уваги те, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , враховуючи право ОСОБА_2 на обов`язкову частку в спадщині, відсутність спадкового спору, наявність помилки у зазначені дати видачі правовстановлюючого документа, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог, оскільки вони законні, обґрунтовані та підтверджені матеріалами справи.

Оскільки позивач не наполягав на стягненні судових витрат, тому їх слід залишити за ними.

Керуючись ст.ст.12,13,263-265 ЦПК України, суд

ухвалив:

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 , право власності в порядку спадкування за заповітом на частки земельної ділянки площею 0,617 га, в тому числі 0,25 га для обслуговування житлового будинку, 0,367 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Співвідповідач: Староостропільська сільська рада Хмельницького району Хмельницької області, місцезнаходження: вул. Центральна, 2/14 с. Старий Остропіль Староостропільська ОТГ Хмельницького району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04405461.

Співвідповідачка: ОСОБА_2 ,місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 .

Повний текст рішення складено 20 січня 2025 року.

Суддя

СудСтарокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено21.01.2025
Номер документу124507961
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —683/1052/24

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

Ухвала від 15.04.2024

Цивільне

Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області

Завадська О. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні