Справа № 729/2119/24
2/729/147/25 р.
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
20 січня 2025 р. Бобровицький районний суд Чернігівської області в складі: судді Бойко В.І., за участю секретаря судового засідання Шлапак Н.А.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бобровиця цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новобасанської об`єднаної територіальної громади в особі Новобасанської сільської ради Чернігівської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,-
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 , який на день смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Заповіт батько позивача при житті не склав. Після його смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить нерухоме майно, що розташоване на території Новобасанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, а саме - земельні ділянки, загальною площею 3,6469 га, що належали йому на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №915178.
Після звернення до нотаріуса, йому було повідомлено, що він пропустив термін для подачі заяви про прийняття спадщини і цей термін можливо продовжити лище в судовому порядку. У встановлений законом щестимісячний строк він не звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини у зв`язку із поганим самопочуттям та перебування на лікарняному. Вважає, що хвороба є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини, тому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивач у судове засідання не з`явився, в заяві до суду просить справу розглянути за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
Представник відповідача до суду не з`явився, в заяві до суду просить справу розглянути без участі представника, не заперечують проти задоволення позову.
У зв`язку з неявкою в судове засідання учасників справи, від яких надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності, що відповідає положенням ч. 3 ст. 211 ЦПК України, судом, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, оцінюючи наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному і об`єктивному дослідженні, та керуючись законом, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.9).
Факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с.8).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить нерухоме майно, що розташоване на території Новобасанської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, а саме - земельні ділянки, загальною площею 3, 6469 га, що належали йому на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №915178(а.с.11).
Відповідно до копії довідки виданої виконавчим комітетом Новобасанської сільської ради Чернігівської області Вороньківський старостинський округ № 01-13/4/165 від 26.11.2024 року встановлено, що ОСОБА_2 ,на день смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з ним на день смерті та протягом шести місяців з дня смерті за вищевказаною адресою ніхто не проживав та не був зареєстрований(а.с.10).
Відповідно до довідки КНП «Бобровицький центр первинної медико-санітарної допомоги» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , знаходився на амбулаторному лікуванні з 17.12.2007 року по 25.12.2007(а.с.12).
Відповідно до інформації наданої державним нотаріусом Бобровицької державної нотаріальної контори Романенко Н., спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , не відкривалася (а.с.13-14).
Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами України справ про спадкування» від 24.06.1983 року № 4 заяви по спорах про спадкове майно, в тому числі заяви про продовження строку на прийняття спадщини, розглядаються за правилами позовного провадження.
Згідно п. 4 вищевказаної постанови передбачений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини може бути продовжений судом за заявою заінтересованої особи при доведеності поважності причин його пропуску.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини постійно не проживав зі спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Строк для прийняття спадщини встановлений законодавцем у 6 місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку суд досліджує поважність причини пропуску для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними причинами є причини, пов`язані з об`єктивними, не переборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом ст. 1271 ЦК України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила ч. 3 ст. 1271 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо : 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви, 2) ці обставини визнані судом поважними. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Вказана правова позиція висловлена судовою палатою у цивільних справах Верховного суду України, висловленій при розгляді справи № 6-1486цс15.
Крім цього, колегія суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду у постанові від 07 лютого 2024 року у справі №474/454/18, провадження № 61-14756св23 зазначила, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцемпостійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які пов`язані, зокрема, з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, у судовому засіданні дослідженими доказами повно і достовірно доведено, що ОСОБА_1 пропустив шестимісячний строк, встановлений для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 до нотаріальної контори, з поважних причин, оскільки перебував на лікуванні, а тому позовні вимоги позивача є законними, обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 259, 263, 264, 268, 354 ЦПК України, ст.ст. 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд, -
у х в а л и в :
Задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 до Новобасанської об`єднаної територіальної громади в особі Новобасанської сільської ради Чернігівської області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини.
Визнати, що строк для подачі заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 пропустив з поважних причин.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у три місяці з дня вступу рішення в законну силу для подання ним заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.І. Бойко
Суд | Бобровицький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 21.01.2025 |
Номер документу | 124508588 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Бобровицький районний суд Чернігівської області
Бойко В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні