Справа № 194/702/24
Номер провадження № 2-о/194/13/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2025 року м.Тернівка
Тернівський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Корягіна В.О.,
присяжних Воробйової С.Л., Воронової І.А.,
секретаря судового засідання Коркіної Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Тернівка Дніпропетровської області в окремому провадженні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської міської ради, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки, -
В С Т А Н О В И В:
До Тернівського міського суду 15 квітня 2024 року надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської міської ради, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки. Свою заяву обгрунтовує тим, що рішенням Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 15 червня 2021 року по справі № 194/44/21 було визнано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною та встановлено над нею опіку, опікуном призначено її - ОСОБА_1 . Строк дії зазначеного рішення до 16 липня 2023 року. Діагноз ОСОБА_2 на данний час не змінився та вона перебуває під наглядом у лікаря-психіатра. Просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною, опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначити ОСОБА_1 .
Заявник ОСОБА_1 надала суду письмову заяву, в якій просить заяву про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки та розглядати справу без її участі.
Представник ОСОБА_2 адвокат Тарковськ Т.В. надала суду письмову заяву про розгляд справи без її участі, просить заяву про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явилася, але надала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності. Також надала суду подання та висновок органу опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської міської ради про доцільність встановлення опіки над ОСОБА_2 .
Згідно вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, в судовому засіданні встановлено, що рішенням Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 15 червня 2021 року по справі № 194/44/21 визнано недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та встановлено над нею опіку, опікуном над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено ОСОБА_1 . Рішення суду набрало законної сили 16 липня 2021 року. Строк дії рішення два роки з дня набрання рішення законної сили.
Отже, на день звернення до суду (15 квітня 2024 року) з даною заявою рішення Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 15 червня 2021 року втратило свою чинність.
Крім того, в рішенні Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 15 червня 2021 року по справі № 194/44/21 встановлено, що ОСОБА_2 є двоюрідною бабусею ОСОБА_1 .
Згідно висновку судово-психіатричного експерта №468-Ц від 11 листопада 2024 року ОСОБА_2 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у формі деменції внаслідок епілепсії. За своїм психічним станом в теперішній час не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Органом опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області від 16 січня 2025 року надано висновок про доцільність призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Органом опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської міської ради Дніпропетровської області від 16 січня 2024 року надано подання до Тернівського міського суду Дніпропетровської області про доцільність встановлення опіки над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить про призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у випадку визнання її недієздатною в судовому порядку.
У відповідності з ч.ч.1,2 ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Згідно ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Відповідно до ч.1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно ст. 58 ЦК України, опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
У відповідності з ч.3 ст.296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Згідно ч. 1. ст. 299 ЦПК України, справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров`я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч.1 ст.300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Виходячи з встановлених обставин справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у формі деменції внаслідок епілепсії, за своїм психічним станом в теперішній час не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, та призначення над нею опікуном ОСОБА_1 буде відповідати її інтересам, а тому заява підлягає задоволенню в повному обсязі.
На підставі ч. 2 ст. 299 ЦПК України в даній справі судові витрати при ухвалені судового рішення віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 39-41, 58, 60 ЦК України, ст. ст. 4, 247, 258, 259, 263-265, 273, 293-300 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Тернівської міської ради, про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки - задовольнити.
Визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилася в с. Шахти м. Кізел Пермської області, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка народилася в м. Тернівка Дніпропетровської області, РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , опікуном над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування та органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною становить два роки з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення.
Судове рішення складено 17 січня 2025 року.
Головуючий суддя: В.О. Корягін
Присяжні: І.А. Воронова
С.Л. Воробйова
Суд | Тернівський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2025 |
Оприлюднено | 21.01.2025 |
Номер документу | 124510286 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Тернівський міський суд Дніпропетровської області
Корягін В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні