Справа №339/459/24
17
2-о/339/13/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2025 року м. Болехів Болехівський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Сметанюка В.Б.,
секретаря судового засідання Ганчар Т.І.,
заявниці ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Болехівська міська рада Івано-Франківської області про встановлення факту належності правовстановлюючого документу,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд із заявою, в якій просить встановити факт належності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , правовстановлюючого документу, а саме державного акту на право приватної власності на землю І-ІФ № 015961 від 14.12.1998 року.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона є родичкою ОСОБА_2 , якій на праві власності належала земельна ділянка для ведення особистого підсобного господарства площею 0,2166 га в м. Болехів, що підтверджується відповідним державним актом. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла. Після смерті тітки, вона прийняла спадщину на майно, яке належало спадкодавиці і яке вона заповіла їй, склавши 29.07.2012 року заповіт на її ім`я. Нещодавно, звернувшись до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку після смерті ОСОБА_2 , вона отримала відмову у вчиненні нотаріальної дії, так як у вказаному державному акті на право приватної власності на землю № 015961 від 14.12.1998 року помилково вказано ім`я тітки « ОСОБА_3 » замість правильного « ОСОБА_4 », як у свідоцтві про смерть. Встановлення факту належності померлій ОСОБА_2 правовстановлюючого документу на землю необхідне для оформлення спадщини, а підтвердити це посилаючись на свідоцтво про народження чи актовий запис про народження останньої неможливо, оскільки, за інформацією Долинського відділу ДРАЦС актові записи та метричні книги про народження за 1925 рік по місту Болехова знищені внаслідок пожежі, що мала місце ІНФОРМАЦІЯ_2 . Оскільки вказаний факт неможливо встановити в позасудовому порядку, то вона змушена звернутися до суду із даною заявою.
В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала з викладених в заяві підстав та просила її задоволити. Перед судовим засіданням ОСОБА_1 подала заяву про долучення листа-відповіді №171/021-16/25 та проведення судового засідання без її участі.
Представник заінтересованої особи Болехівської міської ради в судове засідання не з`явилася, подавши клопотання про розгляд даної справи за його відсутності, при цьому вказавши, що не заперечує щодо задоволення заяви (а.с. 18).
Заслухавши пояснення заявниці, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Болехів Івано-Франківської області, що підтверджується копією паспорта НОМЕР_1 , виданого Болехівським МВ УМВС в Івано-Франківській області 22.08.1998 року (а.с. 12).
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 04.09.2012 року, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 86 років у місті Болехів (а.с. 7).
За життя ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , склала заповіт, посвідчений 29 липня 2012 року приватним нотаріусом Долинського районного нотаріального округу Барабаш Р.С., зареєстрований в реєстрі за № 1588, яким все належне їй майно заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , заявниці по справі (а.с. 8).
До складу спадкового майна ввійшла земельна ділянка площею 0,2166 га для ведення особистого підсобного господарства, розташована в м. Болехів, яка належала спадкодавиці відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю І-ІФ № 015961 від 14.12.1998 року (а.с. 9).
З метою отримання свідоцтва про право на спадщину заявниця звернулася до приватного нотаріуса Калуського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Барабаш Р.С., однак, листом від 31.10.2024 № 276/01-16 їй відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що неможливо встановити належність земельної ділянки саме останній, так як, у Державному акті на право приватної власності на землю І-ІФ № 015961 від 14.12.1998 року власником вказаного майна записана ОСОБА_5 (а.с. 10).
З довідки Долинського відділу ДРАЦС у Калуському районі Івано-Франківської області від 08.11.2024 № 1011/32.6.1-07 вбачається, що заявниці ОСОБА_1 відмовлено у видачі витягу про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки актові записи про народження за 1925 рік по місту Болехів в архіві відсутні, а метричні книги про народження за вказаний період знищені внаслідок пожежі, що сталася ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 11).
Факт належності спадкодавиці права на вказану земельну ділянку підтверджується також відповіддю на адвокатський запит Болехівської міської ради 16.01.2025 № 171/021-16/25 та долученими до неї копіями земельно-облікових документів, в яких стверджується, що за домоволодінням по АДРЕСА_1 за громадянкою Телегою ОСОБА_4 (рукописно зазначено ОСОБА_6 обліковано земельну ділянку площею 0,22 га.
Отже, встановлено, що у Державному акті на право приватної власності на землю І-ІФ № 015961 від 14.12.1998 року помилково вказано ім`я власника « ОСОБА_3 », замість правильного « ОСОБА_4 ».
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до вимог ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, що визначено п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України.
Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Пунктом 1 Постанови Пленуму ВС України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 р. передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Тобто, критерієм наявності спору про право у справах окремого провадження є сама можливість виникнення, зміни або припинення прав та обов`язків у третіх осіб внаслідок встановлення певного факту навіть за відсутності заперечень таких осіб.
Зі змісту заяви вбачається, що встановлення факту належності правовстановлюючого документу ОСОБА_1 необхідно для оформлення спадкових прав та отримання свідоцтва про право на спадщину.
Досліджені та перевірені в судовому засіданні докази, зокрема, правовстановлюючі документи, подані заявницею у сукупності, поза розумним сумнівом дають підстави для суду зробити висновок, що заява підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 263-265, 315, 319 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Заяву задоволити.
Встановити факт належності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , правовстановлюючого документу, а саме Державного акту на право приватної власності на землю І-ІФ № 015961 від 14.12.1998 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду в 30-денний строк з дня його проголошення, а особами, що були відсутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, - в той же строк з дня отримання копії цього рішення.
Заявниця: ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: Болехівська міська рада Івано-Франківської області, що знаходиться за адресою 77202, пл. Івана Франка, 12, м. Болехів Калуського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04054270.
Суддя В.Б. Сметанюк
Суд | Болехівський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 21.01.2025 |
Номер документу | 124510725 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Болехівський міський суд Івано-Франківської області
Сметанюк В. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні