Рішення
від 16.01.2025 по справі 548/2596/24
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/2596/24

Провадження №2-о/548/14/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.01.2025 року м. Хорол

Хорольський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді- Миркушіної Н.С.,

за участю секретаря судового засідання - Калініченко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хорол у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин,-

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернулася до Хорольського районного суду з вищевказаною заявою.

Завлені вимоги мотивувалатим, що вонає спадкоємцем за законом померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Зазначає, що після смерті останнього відкрилася спадщина на його спадкове майно. Вказує, що вона є спадкоємцем за законом, яка прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , проте оформити свої спадкові права на спадкове майно не має можливості, оскільки відсутні документи, що підтверджують родинні відносини заявника з спадкодавцем, в зв`язку з чим просить суд встановити факт родинних відносин між вищевказаними особами.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою судді Хорольського районного суду Полтавської області від 02.12.2024 року відкрито провадження по справі та призначено відкрите судове засідання за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 24.12.2024 року відкладено відкрите судове засідання.

В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з"явилася, в заяві про встановлення факту родинних відносин просила розглянути справу за її відсутності.

Представник заінтересованої особи Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області в судове засідання не з`явився, хоча вчасно і належним чином був повідомлений про дату й час розгляду справи, але надав суду заяву в якій прохав справу розглядати без його участі та вказав, що при вирішенні справи покладається на розсуд суду.

Суд, з`ясувавши позиції заявника та представника заінтересованої особи, дослідивши матеріали справи та належно оцінивши наявні в справі докази, приходить до висновку, що заява підлягає до повного задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що заявникОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є двоюрідною сестрою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Вишняки Лубенського району Полтавської області, що доводиться копією свідоцтва про його смерть Серія НОМЕР_1 .

Згідно заповіту, посвідченого Вовк А.М., приватним нотаріусом Хорольського районного нотаріального округу Полтавської області 03 жовтня 2018 року за реєстровим №630, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який народився в селі М.Кахнівка Кременчуцького району Полтавської області, місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , на випадок своєї смерті належні йому 2/5 (дві п`ятих) частки квартири АДРЕСА_2 (сорок п`ять дріб один) заповідав повністю, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто заявниці.

Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченого Береза Д.В., приватним нотаріусом Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області 21 листопада 2023 року, зареєстрованого в реєстрі за №2680, спадкоємцем майна, зазначеного в заповіті ОСОБА_2 , 1968 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , посвідченого Вовк А.М., приватним нотаріусом Хорольського районного нотаріального округу Полтавської області 03 жовтня 2018 року за реєстровим №630, є ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 .

Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з 2/5 часток в праві власності на квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_4 , 1/5 частка у праві на яку належала померлому на підставі Свідоцтва про власності на нерухоме майно, виданого Органом приватизації при Хорольській міській раді 20.01.2009 року згідно з розпорядженням від 26.11.2008 року №58, право власності зареєстроване Комунальним підприємством «Лубенське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» та записано в книгу 14 за №2674, реєстраційний номер 26157716; 1/5 частка у праві власності на яку належала померлому на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Рештою С.М. , державний нотаріусом Хорольської державної нотаріальної контори 12.01.2017 року за реєстровим №23, право власності зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 12.01.2017 року за номером 18545397, реєстраційний номер об`єкта 1146110153248.

ІНФОРМАЦІЯ_5 померла дружина ОСОБА_2 - ОСОБА_5 , що доводиться копією свідоцтва про її смерть Серія НОМЕР_4 .

Після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5 відкрилась спадщина на її спадкове майно- 1/5 частку двохкімнатної квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_4 , що належала їй на підставі Свідоцтва про власності на нерухоме майно, виданого Органом приватизації при Хорольській міській раді 20.01.2009 року згідно з розпорядженням від 26.11.2008 року №58, а також Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно, виданого 20.01.2009 року КП «Лубенське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» за № 21605123.

Рішенням Хорольського районного суду Полтавської області від 15.07.2024 року по справі №548/1441/24 встановлено факт постійного проживання померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 з дружиною ОСОБА_5 на час відкриття її спадщини ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_4 .

Таким чином, до спадкового майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , окрім 2/5 частки квартири АДРЕСА_2 , успадкованої мною, ОСОБА_1 , в порядку спадкування за заповітом згідно Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченого Береза Д.В., приватним нотаріусом Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області 21 листопада 2023 року, зареєстрованого в реєстрі за №2680, також належить 1/5 частка цієї квартири, яку він прийняв як спадщину померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 дружини ОСОБА_5 за законом відповідно до ст.ст. 1261, 1268 ЦК України.

З повідомлення приватного нотаріуса Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області Береза Д.В. Вих.№426/01-16 від 19 листопада 2024 року слідує, що 31 травня 2022 року на підставі заяви ОСОБА_1 про прийняття спадщини була заведена спадкова справа за №37/2022 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 .

У зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не надано документів на підствердження її родинних відносин із спадкодавцем, приватним нотаріусом роз`яснено необхідність звернутися до суду з відповідною заявою для встановлення факту родинних відносин.

Згідно ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Статтею 1222 ЦК України встановлено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

У відповідності до ч.1 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

У відповідності до ч.1 ст.1265 ЦК України у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Відповідно до ч. 1 ст. 1265 Цивільного кодексу України заявник, ОСОБА_1 ,є єдиним спадкоємцем майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка прийняла його спадщину згідно з ч. 1 ст. 1269 та ч. 1 ст. 1270 ЦК України, тому має право на його спадкове майно, однак матиме можливість оформити свої права на спадкове майно у нотаріальному порядку після встановлення факту родинних відносин між ними.

Вирішуючи питання про встановлення даного факту суд має виходити з того, що відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи, у тому числі про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Статтею 315 ЦПК України передбачено перелік справ про встановлення фактів, які розглядаються судом, зокрема згідно п. 1 ч. 1 вказаної статті суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Аналогічна позиція викладена у п. 9 листа Вищого спеціалізованного суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13. Так, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, факту прийняття спадщини.

Згідно вимог п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

За правилами п. 7 вказаної постанови суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Факт родинних відносин між заявником та померлим ОСОБА_2 доводиться: копією свідоцтва про народження Серія НОМЕР_5 ; копією свідоцтва про народження Серія НОМЕР_6 ; копією свідоцтва про укладення шлюбу Серія НОМЕР_7 ; копією свідоцтва про одруження Серія НОМЕР_8 ; копією посвідки про народження НОМЕР_9 ; повідомленням Державного архіву Полтавської області від 07.10.2024 №04-16/815; копією заяви ОСОБА_6 , посвідченої 19 листопада 2024 року приватним нотаріусом Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області Береза Д.В., зареєстрованого в реєстрі за №3528; копією свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 та Серія НОМЕР_4 ; письмовими поясненнями свідків: ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , посвідченими Береза Д.В., приватним нотаріусом Лубенського районного нотаріального округу Полтавської області 19 листопада 2024 року, зареєстрованимио в реєстрі за №3526 та №3527.

Згідно ч.1. ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог та на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до положень ст.ст. 76, 77, 78, 80, 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може грунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому досліджені наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, аналізуючи надані позивачем докази, приймаючи до уваги їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, враховуючи правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, та беручи до уваги ту обставину, що заявник позбавлений можливості у досудовому порядку вирішити заявлене питання, а встановлення факту родинних відносин необхідне їй для прийняття спадщини, суд вважає, що є всі підстави для задоволення даної заяви.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.15,16,1258,1266 ЦК України, ст.ст.1-18,76-81,141,209-241,259,263-265,268,354,355 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області про встановлення факту родинних відносин,- задовольнити повністю.

Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 , є двоюрідною сестрою померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до пп.15.5 п.15розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України,до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Хорольський районний суд Полтавської області.

Повний текст судового рішення складено 16.01.2025 року.

Суддя: Н.С.Миркушіна

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.01.2025
Оприлюднено21.01.2025
Номер документу124512101
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —548/2596/24

Рішення від 16.01.2025

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 24.12.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні