номер провадження справи 9/192/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.01.2025 Справа № 908/2866/24
м.Запоріжжя
За позовом: Публічного акціонерного товариства «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО», м.Запоріжжя
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке міжрегіональне виробничо-комерційне підприємство «УНІКОН», м. Запоріжжя
про стягнення суми 31790,72 грн.
Суддя Боєва О.С.
Без виклику сторін
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Запорізької області через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» про стягнення з відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке міжрегіональне виробничо-комерційне підприємство «УНІКОН» суми 31790,72 грн, яка складається з: суми 7590,71 грн боргу за послуги з розподілу електричної енергії, суми 160,05 грн - 3% річних, суми 336,24 грн інфляційних втрат, суми 86,84 грн боргу за послуги із забезпечення перетікання реактивної електричної енергії та суми 23616,88 грн збитків за порушення умов договору.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 29.10.2024, здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2866/24 та визначено до розгляду судді Боєвій О.С.
Ухвалою суду від 04.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/2866/24 (номер провадження 9/192/24). Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Підставою для звернення з позовом зазначено неналежне виконання відповідачем зобов`язань за Договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 та Договором про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії (Додаток №15 до Договору). Позов обґрунтовано ст. ст. 11, 16, 509, 525, 526, 530, 610, 625 ЦК України, ст. ст. 193, 276 ГК України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 та умовами договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 01.01.2019 (з додатками до нього).
25.11.2024 до суду від відповідача надійшов відзив (документ сформований в системі «Електронний суд 22.11.2024) з запереченнями проти заявлених позовних вимог. Заперечуючи проти позову відповідачем зазначено, зокрема, про наступне. З серпня 2023 року складські приміщення не використовуються, окремі приміщення повністю зруйновані внаслідок бойових дій з боку російської федерації, окремі частково зруйновані, але також непридатні для експлуатації. ТОВ «ЗМ ВКП «УНІКОН» з серпня 2023 року неодноразово вимагав від позивача терміново призупинити постачання на об`єкті нерухомості за адресою: Запорізька область, Василівський район, смт Степногірськ, Проммайданчик шахти, 1. Враховуючи наявність загрози життю, здоров`ю та безпеки працівників ТОВ «ЗМ ВКП «УНІКОН» не мало можливості подавати акти про спожиту електричну енергію за період з квітня 2023 по січень 2024. На момент відключення об`єкта кінцеві покази електроенергії складали 16286кВт, що підтверджується актом про спожиту активну електричну енергію за розрахунковий період січень 2024. Фактичні показники споживання електроенергії за приборами обліку значно нижчі показників в актах та рахунках отриманих від ПАТ «Запоріжжяобленерго». Зроблений позивачем розрахунок спожитої електричної енергії за жовтень-грудень 2023 визначений в рахунках на загальну суму 7 590,71 грн є неправильним та зробленим без урахування Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану (затвердженого Наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 №148). Стягнення з відповідача збитків у сумі 23 616,88 грн вважає абсолютно безпідставним, зважаючи на недоведеність позивачем факту наявності збитків, а також недоведеність протиправної поведінки відповідача та причинного зв`язку між поведінкою відповідача та їх настанням. Просив у задоволенні позову відмовити.
04.12.2024 до суду від позивача надійшло «Заперечення на відзив на позовну заяву» (документ сформований в системі «Електронний суд»), яке по суті за своїм змістом, зважаючи на положення ст. 166 ГПК України, є відповіддю на відзив. Вказана відповідь на відзив залишена судом без розгляду з огляду на наступне.
Відповідно до ч. ч. 2, 4 ст. 13, п. 6, п. 7 ч. 2 ст. 42 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Учасники справи зобов`язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки, виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.
З положень ст. 118 ГПК України слідує, що право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок (ч. 1 ст. 116 ГПК України).
В ухвалі суду від 04.11.2024 про відкриття провадження у даній справі позивачу було запропоновано надати відповідь на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відзиву.
Відзив був направлений відповідачем позивачу в електронній формі та згідно з доданою до нього квитанцією № 2113728 про доставку документів до зареєстрованого електронного кабінету користувача ЄСІТС був доставлений до електронного кабінету ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» 22.11.2024.
Відповідь на відзив (яка має назву «Заперечення на відзив на позовну заяву») сформована позивачем в системі «Електронний суд» 04.12.2024, тобто після закінчення визначеного судом строку для подання відповіді на відзив. При цьому заяви про поновлення пропущеного процесуального строку для подання відповіді на відзив із зазначенням поважності причин його пропуску від позивача до суду не надходило.
У зв`язку з залишенням без розгляду відповіді на відзив, суд не вбачає підстав для прийняття до розгляду поданих відповідачем пояснень на заперечення на відзив на позовну заяву, які по суті є запереченням на відповідь на відзив (ст. 167 ГПК України).
Розглянувши матеріали справи, суд
УСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» (постачальник електричної елегії, позивач у справі) та Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізьке міжрегіональне виробничо-комерційне підприємство «УНІКОН» (споживач, відповідач у справі) 30.09.2016 уклали Договір про постачання електричної енергії №149 (надалі Договір №149), за умовами якого постачальник електричної енергії продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю, зазначеною у додатку №1 «Обсяги постачання електричної енергії споживачу», а споживач оплачує постачальнику електричної енергії вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
За змістом ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу.
Положеннями ч. 1 ст. 45 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.
Згідно з ч. 4 ст. 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.
Постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 (далі Постанова № 312) затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), які регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. До учасників ринку належать, зокрема, оператор системи розподілу та споживач.
Відповідно до п. 2 Постанови №312, укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Пунктом 2.1.4 ПРРЕЕ (у відповідній первісній редакції), зокрема, визначено, що договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил. Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу.
На виконання вимог Закону України «Про ринок електричної енергії» Публічне акціонерне товариство «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» (оператор системи, позивач у справі) з 01.01.2019 року розпочало провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії на території Запорізької області на підставі отриманої ліцензії, що видана на підставі постанови НКРЕКП від 13.11.2018 № 1415. Тобто з 01.01.2019 року позивач є оператором системи розподілу та надає послугу з розподілу.
Враховуючи положення постанови НКРЕКП від 13.11.2018 року №1415 позивачем, для забезпечення публічності, розміщено на офіційному веб-сайті ОСР: http//www.zoe.com.ua «Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» та Заяву-приєднання.
Частиною 1 статті 634 ЦК України закріплено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших, стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Як зазначив позивач і підтверджується матеріалами справи, 01.01.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю «Запорізьке міжрегіональне виробничо-комерційне підприємство «УНІКОН» приєдналося до публічного «Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» (далі Договір), який розміщено на офіційному сайті ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» і є у загальному доступі. Приєднання відбулося на умовах чинного Договору про постачання електричної енергії від 30.09.2016 за № 149 щодо індивідуальних характеристик об`єкта, потужності, класу надійності, ідентифікаційних кодів, особливостей обліку тощо згідно п. 4 Постанови № 312 (арк.с. 18).
Пунктом 1.1. Договору визначено , що цей Договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу (передачі) електричної енергії споживачам (надалі Споживач) як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з «Заявою-приєднання», що є Додатком №1 до цього Договору.
Відповідно до п. 3.1 Договору, облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається Оператором системи розподілу та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №311 та з урахуванням вимог цього Договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт год).
Пунктом 3.4 Договору встановлено, що Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати Оператору системи звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць відповідно до умов Додатка №4 за формою Додатка №6 «Акт про спожиту активну електричну енергію за розрахунковий період»… У разі ненадання Споживачем звіту про дані комерційних засобів обліку протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційної передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду засобу комерційного обліку протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового споживання попереднього розрахункового місяця.
Оплата послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за цим Договором здійснюється на поточний рахунок оператора (п. 5.2 Договору).
Тариф (ціна) на послугу з розподілу (передачі) електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в Додатку №4 «Порядок розрахунків» (п. 5.3 Договору).
У п. 1.5 Додатку №4 до Договору (арк.с. 24-25), зокрема, зазначено, що на підтвердження виконаних розрахунків Оператор системи оформлює та направляє Споживачу «Акт про спожиту електричну енергію за розрахунковий період ОСР» за формою Додатка №6.1 до Договору. В інших випадках неподання Споживачем «Акта про спожиту активну електричну енергію за розрахунковий період» визначення обсягів розподіленої електроенергії здійснюється відповідно до положень Кодексу комерційного обліку електричної енергії.
Оформлений Оператором системи «Акт про спожиту електричну енергію за розрахунковий період ОСР» надається / направляється Споживачу для оформлення з його боку у спосіб, що передбачений умовами цього Додатка для направлення рахунків відповідно до п.1.8, п.2.6. Дата отримання Споживачем «Акта про спожиту електричну енергію за розрахунковий період ОСР» визначається аналогічно до дати отримання рахунку відповідно до умов п. 1.9 цього Додатка.
Споживач зобов`язаний підписати та завірити печаткою отриманий від Оператора системи «Акт про спожиту електричну енергію за розрахунковий період ОСР» та повернути його на адресу Оператора системи не пізніше 20 календарних днів після дати його отримання. Неповернутий Споживачем на адресу Оператора системи «Акт про спожиту електричну енергію за розрахунковий період ОСР» вважається прийнятим Споживачем в редакції Оператора системи та підписаним з боку Споживача на 21 календарний день після дати отримання згідно умов цього Додатка.
Як свідчать матеріали справи, ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» були складені Акти про спожиту електричну енергію за період з жовтня 2023 по грудень 2023 включно на загальну суму 7590,71 грн та виставлено рахунки на оплату:
- № 149/10-РП від 31.10.2023 на суму 2 377, 52 грн. (плата за послуги з розподілу оператора системи за жовтень 2023), що був направлений засобами поштового зв`язку 07.11.2023;
-№ 149/11-РП від 30.11.2023 на суму 4 137, 55 грн. (плата за послуги з розподілу оператора системи за листопад 2023), що був направлений засобами поштового зв`язку 07.12.2023;
- № 149/12-РП від 31.12.2023 на суму 1 075, 64 грн. (плата за послуги з розподілу оператора системи за грудень 2023), що був направлений засобами поштового зв`язку 08.01.2024.
Докази направлення рахунків на адресу відповідача містяться в матеріалах справи.
Пунктом 2.3. Договору передбачено, що Споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком №4 «Порядок розрахунків».
Відповідно до пункту 1.9 Додатку №4 до Договору «Порядок розрахунків», Споживач зобов`язаний у термін, що не перевищує 5 робочих днів з дня отримання рахунка (якщо інший термін не встановлений умовами Договору для конкретного виду платежів), здійснити оплату рахунка, що надається йому Оператором системи. Датою отримання рахунка вважається: - у випадку вручення рахунка уповноваженому представнику Споживача дата отримання цього рахунка Споживачем, зазначена ним в рахунку на екземплярі Оператора; - у разі направлення рахунка рекомендованим листом дата, зазначена на фінансовому чеку поштового відділення, що підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документа (по місту - 3 дні, по області 5 днів, по Україні 7 днів); - у разі направлення рахунка нарочним дата вручення його Споживачу; - у разі направлення рахунка інтернет-сервісом дата, визначена п. 2.5 цього додатка.
Однак, як зазначив позивач, відповідач зобов`язання з оплати за надані послуги з розподілу електричної енергії не виконав.
З урахуванням наведеного, заборгованість за вказаний період склала - 7590,71 грн.
Пунктом 12.8. Договору передбачено, що Додатки № 4, 5, 6, 6.1, 7К, 14, 14.1, 14.2, 14.3, 15, 17 до Договору є публічними.
Додатком № 15 є Договір про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії (далі Договір ЗПРЕЕ).
Відповідно до п. 1.1. Договору ЗПРЕЕ, Оператор системи надає послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, що експлуатують електромагнітно незбалансовані установки з неефективним співвідношенням активної і реактивної потужності, а Споживач вживає вичерпних технологічних заходів щодо компенсації перетікань реактивної електричної енергії у своїх електричних мережах та/або здійснює оплату Оператору системи за перетікання реактивної електричної енергії згідно з умовами цього Договору та додатками до нього, що є його невід`ємними частинами.
У пп. 8.3.1 п. 8.3 Договору ЗПРЕЕ встановлено, що невід`ємними частинами Договору ЗПРЕЕ є, зокрема, Додаток № 15.1 «Порядок розрахунків за надання послуги із забезпечення перетікань реактивної електроенергії» (публічний) (далі - Додаток №15.1).
За умовами підпунктів 1, 2 п. 2.2. Договору ЗПРЕЕ, Споживач зобов`язується виконувати умови Договору ЗПРЕЕ; здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії згідно з Додатком № 15.1.
Згідно з пп. 1 п. 3.1. Договору ЗПРЕЕ, Оператор системи має право на отримання від Споживача плати за перетікання реактивної електричної енергії.
Пунктом 1 Додатка №15.1 встановлено, що плата за надання послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії визначається Оператором системи Споживачу відповідно до «Методики обчислення плати за перетікання реактивної електроенергії», затвердженої Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 06.02.2018 № 87 зі змінами внесеними наказом Міненерго України №764 від 30.11.2020р., та зареєстрованої в Мінюсті України 02.04.2018 за № 392/318-44 (далі - Методика обчислення плати).
Пунктом 4 Додатку №15.1 зокрема встановлено, що оплата послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії виконується Споживачем на підставі рахунка, виставленого Оператором системи. Сума платежу визначається виходячи із обсягів фактично спожитої та генерованої Споживачем реактивної електричної енергії, відповідно до даних наданих Споживачем «Акта про обсяги споживання реактивної електричної енергії за розрахунковий період», «Акта про обсяги генерації реактивної електричної енергії за розрахунковий період» та умов цього додатку з урахуванням сум платежів, що надійшли від Споживача.
За змістом пункту 4.3 Договору ЗПРЕЕ, розрахунковим вважається період з 1-го числа розрахункового місяця до такого ж числа наступного місяця.
Пунктом 5 Додатку № 15.1 до Договору ЗПРЕЕ встановлено, що рахунки, виставлені Оператором системи відповідно до умов Договору для оплати послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, надаються, як правило, уповноваженому представнику Споживача під його підпис на екземплярі рахунка, що залишається у Оператора системи.
У разі не отримання представником Споживача рахунків для здійснення, передбачених умовами Договору платежів, відповідні рахунки направляються Споживачу Оператором системи поштовим зв`язком, кур`єром або за допомогою інтернет-сервісу відповідно до п. 12.11 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та п.3 Додатка №4 того ж Договору.
Відповідно до пункту 6 Додатку № 15.1 до Договору ЗПРЕЕ, Споживач зобов`язаний у термін, що не перевищує 5 робочих днів з дня отримання рахунка, здійснити оплату рахунка, що надається йому Оператором системи.
Відповідач зобов`язання в частині своєчасної та повної оплати за надання послуг з компенсації перетікань реактивної електричної енергії належним чином не виконав, що підтверджується наступним.
Так, позивачем у відповідності до проведених розрахунків, здійснених згідно з Додатком №15.1 до Договору, на виконання п.5 цього Додатку було виставлено відповідачу наступні рахунки:
- № 149/9-Р від 30.09.2020 на суму 41,26 грн (плата за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії у вересні 2020). Відповідач частково сплатив у сумі 24,86 грн по даному рахунку. Залишок заборгованості 16, 40 грн.
- № 149/10-Р від 31.10.2020 на суму 70,44 грн (плата за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії у жовтні 2020).
І, таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії з вересня 2020 по жовтень 2020, з урахуванням часткової оплати, складає 86,84 грн.
З метою досудового врегулювання спору, 01.04.2024 позивачем на адресу відповідача була направлена вимога вих. №007-66/1313 від 29.03.2024 про необхідність погашення заборгованості за послуги з розподілу електричної енергії в розмірі 7590,71 грн, що виникла за період: жовтень-грудень 2023, та за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії в розмірі 86,84 грн за період вересень-жовтень 2020, протягом семи днів від дня отримання цієї вимоги, за наведеними в ній реквізитами. До вимоги додані рахунки за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії № 149/9-Р від 30.09.2020, № 149/10-Р від 31.10.2020 та акти про обсяги споживання реактивної електричної енергії за вересень-жовтень 2020.
13.02.2024 позивачем здійснено відключення об`єктів ТОВ «ЗМ ВКП «УНІКОН», розташованих за адресою: АДРЕСА_1 (джерело живлення об`єкта - ПС «Марганецька», Ф-11, Ф-41, договір № 149).
Отже, як зазначив позивач, в період з 07.12.2023 по 13.02.2024 Споживач отримував через мережі ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» електричну енергію без належних правових підстав та без укладеного з енергопостачальником договору. У зв`язку з чим, відповідачу були розраховані позивачем збитки за період із 07.12.2023 по 13.12.2024.
Оскільки вимога позивача (вих. №007-66/1313 від 29.03.2024) була залишена відповідачем без реагування, а заборгованість за надані послуги з розподілу електричної енергії, заборгованість за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії та збитки в добровільному порядку не погашені, позивач звернувся до суду з позовом, за яким відкрито провадження у даній справі № 908/2866/24.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
За змістом ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам регулюється Законом України «Про ринок електричної енергії».
Згідно з ч. 4 ст. 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.
Частиною 2 ст. 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» зокрема передбачено, що оператор системи розподілу має право своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з розподілу електричної енергії та інші послуги, надані на ринку електричної енергії.
Статтею 629 ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно зі ст. ст. 525, 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до вимог закону, умов договору. Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічний припис містять п. п.1, 7 ст. 193 ГК України.
Статтею 530 ЦК України також передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 599 ЦК України зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Стаття 610 ЦК України визначає, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Як вбачається з матеріалів справи та зазначено судом вище, позивачем у період: жовтень-грудень 2023 року були надані відповідачу послуги з розподілу електричної енергії на суму 7590,71 грн. Також у відповідності до п. 1 Додатку №15.1 до Договору позивачем у період: вересень-жовтень 2020 року були надані послуги з забезпечення перетікання реактивної електричної енергії на суму 86,84 грн (з урахуванням часткової оплати).
Позивач у позові щодо вимоги про стягнення суми заборгованості за надані послуги з забезпечення перетікання реактивної електричної енергії посилався положення ст. 256, ч. 1 ст. 261 ЦК України, Постанову Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211, Закон України від 15.03.2022 № 2120-ІХ, п. 12 та п. 19 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України, Указ Президента України від 24.02.2022 №64/2022, відповідно до яких зазначена вимога пред`явлена в межах строку позовної давності.
Надавши оцінку наведеним нормам права, суд визнав правомірною вимогу позивача про стягнення з відповідача суми заборгованості за надані послуги з забезпечення перетікання реактивної електричної енергії.
Доказів виконання відповідачем зобов`язань щодо своєчасної та повної оплати наданих послуг з розподілу електричної енергії за період жовтень-грудень 2023 року та послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії за період вересень-жовтень 2020 року суду не надано.
Відповідач у поданому відзиві заперечив проти заявленої позивачем вимоги про стягнення заборгованості з плати за послуги з розподілу електричної енергії, посилаючись, зокрема, на Положення про особливості постачання електричної енергії споживачам та розрахунків між учасниками роздрібного ринку електричної енергії у період дії в Україні воєнного стану, затвердженого Наказом Міністерства енергетики України від 13.04.2022 №148.
Щодо вказаних заперечень відповідача, суд зазначає наступне. У Заяві-приєднання до умов «Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» від 12.12.2018, зокрема, зазначено, що приєднання здійснюється на умовах Договору про постачання електричної енергії №149 від 30.06.2016.
У пункті 3.4 Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, сторони домовились про обов`язок споживача надавати оператору системи щомісяця до 3 числа, наступного за розрахунковим, звіти про спожиту електричну енергію за формою Додатка №6 «Акт про спожиту активну електричну енергію за розрахунковий період».
У разі ненадання Споживачем звіту про дані комерційних засобів обліку протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційної передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду засобу комерційного обліку протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового споживання попереднього розрахункового місяця.
Ці умови узгоджуються із п. 8.6.8, п. 8.6.9 Кодексу комерційного обліку електричної енергії.
На період воєнного стану Положенням від 13.04.2022 № 148 було унормовано, що обсяги споживання електричної енергії на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях в разі відсутності фактичних даних про спожиту електричну енергію, визначаються у порядку встановленому ККОЕЕ за їх середньодобовим споживанням в аналогічному періоді минулого року.
За приписами п. 8.6.6. ККОЕЕ, якщо за підсумками наступного місяця споживач надасть покази лічильника, визначення фактичного обсягу розподілу та споживання електричної енергії за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показів, зчитаних оператором системи або ППКО та показів, на які споживачу здійснено розрахунки.
Згідно з п. 12.11 Договору, під час виконання умов Договору відповідно до Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», Закону України «Про електронні довірчі послуги» Оператор системи та Споживач мають право здійснювати обмін звітними формами, розрахунковими документами, передбаченими умовами Договору, та попередженнями про припинення електропостачання, в електронному вигляді через Веб-сервіс «Paperless - сервіс для компаній та підприємців по обміну документами між собою в електронній форм» (далі - інтернет-сервіс) за наявності електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП).
Згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцем реєстрації відповідача зазначено місто Запоріжжя.
Отже відповідач не був позбавлений можливості подавати щомісяця звітні документи нарочним, поштовим відправленням або електронною поштою.
Доказів направлення споживачем у спірний період до ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» актів про спожиту електричну енергію в паперовому або в електронному вигляді суду не надано.
З огляду на викладене, нарахування обсягів розподіленої відповідачу електричної енергії за спірний період здійснювалось позивачем згідно з пунктами 8.6.8, 8.6.9, 8.6.11 ККОЕЕ з урахуванням п. 9 Положення та умов укладеного Договору.
Відповідно до абзацу 3 п. 2.3.5 ПРРЕЕ, у разі виникнення у споживача сумніву у правильності показів засобів вимірювальної техніки та/або обсягів споживання електричної енергії, на підставі яких здійснювались нарахування у пред`явленому до оплати документі, споживач подає про це заяву оператору системи/постачальнику послуг комерційного обліку, а у разі виникнення сумніву у правильності суми у пред`явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії - учаснику роздрібного ринку, який надав розрахунковий документ.
Споживач не висловлював ОСР зауважень щодо неправильності нарахованих обсягів у спірний період, хоча рахунки на оплату позивач направляв йому регулярно.
Також у відзиві на позов відповідач зазначив, що йому на праві власності належать складські приміщення, розташовані за адресою: Запорізька область, Василівський район, смт. Степноргірськ, Проммайданчик шахти, 1. Після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України, з 24 лютого 2022 і до теперішнього часу він не здійснює господарську діяльність, доступ до складських приміщень за вищезазначеною адресою відсутній, оскільки смт. Степногірськ є територією, де ведуться активні бойові дії, що зазначено у Наказі Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» від 22.12.2022 №309.
Враховуючи місцезнаходження об`єктів споживання електричної енергії, відповідач вважає здійснений позивачем розрахунок спожитої електричної енергії за період жовтень-грудень 2023 неправильним та зробленим без урахування механізмів передбачених Положенням від 13.04.2022 №148, зокрема п. 9, яким встановлений в т.ч. порядок розрахунків між учасниками роздрібного ринку зі споживачами об`єкти яких розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях.
Вказані заперечення відповідача є необґрунтованим, виходячи з недоведеності останнім факту не споживання електричної енергії у спірний період. Відповідачем не підтверджено належними та допустимими доказами руйнування (часткове руйнування) складських приміщень, припинення або зупинення господарської діяльності підприємства тощо.
З урахуванням відсутності відповідних доказів, суд вважає безпідставним посилання відповідача на умови Положення від 13.04.2022 №148.
На підставі усього вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення з відповідача суми 7590,71 грн заборгованості за послуги з розподілу електричної енергії та суми 86,84 грн заборгованості за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У зв`язку з простроченням виконання відповідачем зобов`язання з оплати послуг з розподілу електричної енергії, позивач нарахував та заявив до стягнення з відповідача також суму 160,05 грн 3% річних за загальний період прострочення з 18.11.2023 по 26.08.2024 та суму 336,24 грн інфляційних втрат за загальний період прострочення з грудня 2023 по липень 2024 (включно).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір відсотків.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Що стосується нарахованих 3% річних, то приписи ст. 625 ЦК України про розмір процентів, що підлягають стягненню за порушення грошового зобов`язання, є диспозитивними та застосовуються, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Оскільки сторони в договорі не передбачили інший розмір процентів річних, то стягненню підлягають три проценти річних від простроченої суми за весь час прострочення.
Щодо інфляційних втрат, то відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постанові від 24.01.2018 року у справі № 910/24266/16, вимагати сплати суми боргу з врахуванням індексу інфляції є правом кредитора, яке він може реалізувати, а може від нього відмовитися. Якщо кредитор приймає рішення вимагати сплати суми боргу з врахуванням індексу інфляції, він має враховувати індекс інфляції за кожний місяць (рік) прострочення незалежно від того, чи був в якійсь період індекс інфляції менше одиниці (тобто мала місце не інфляція, а дефляція), а отже, сума боргу в цьому періоді зменшується.
Отже, враховуючи викладене вище, вимоги позивача про стягнення з відповідача 3% річних та інфляційних втрат є законними та обґрунтованими. Перевіривши надані позивачем розрахунки заявлених до стягнення 3% річних та інфляційних втрат, суд встановив, що їх здійснено правильно.
На підставі викладеного, позовні вимоги в частині стягнення суми 160,05 грн 3% річних та суми 336,24 грн інфляційних підлягають задоволенню.
Щодо вимоги позивача про стягнення з відповідача збитків у розмірі 23616,88 грн за порушення умов Договору, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями п. 66 ч.1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії», постачальник «останньої надії» - це визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який за обставин, встановлених цим Законом, не має права відмовити споживачу в укладенні договору постачання електричної енергії на обмежений період часу.
Пунктом 6.2.8 ПРРЕЕ встановлено, що постачальник «останньої надії» постачає електричну енергію споживачу протягом строку, що не може перевищувати 90 днів.
З положень пункту 3.4.4 ПРРЕЕ, зокрема, слідує: якщо споживач постачальника «останньої надії» не уклав договір із новим електропостачальником по закінченню терміну договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії», розподіл та постачання електричної енергії такому споживачу припиняється шляхом здійснення відключення електроустановки такого споживача.
Аналогічні положення зазначені у п.4.4 Договору, відповідно до змісту якого у разі не врегульованих відносин з третьою стороною, об`єктивно присутньою у процесі забезпечення Споживача електричною енергією, Оператор системи припиняє розподіл (передачу) електричної енергії.
На виконання ч.2 ст. 64 Закону, Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.12.2018 року № 1023-р, Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» (далі - ДПЗД «Укрінтеренерго») визначене постачальником «останньої надії» на період з січня 2019 до 31 грудня 2023 року. Кабінет Міністрів України постановою від 22.12.2023 № 1385 вніс зміни до свого розпорядження №1023-р, тим самим продовжив строк виконання ДПЗД «Укрінтеренерго» обов`язків постачальника «останньої надії» до 31.12.2024.
ДПЗД «Укрінтеренерго» звернулося до позивача з повідомленням (вих. № 14/09-3137/ПОН від 13.11.2023) про завершення терміну електропостачання Споживачу постачальником «останньої надії».
04.12.2023 позивач направив Споживачу (відповідачу) попередження про припинення постачання (розподілу) електричної енергії за вих. № 007-64/5834 (арк.с. 50), в якому зазначив, що починаючи з 9.00 годин 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22 грудня 2023 Споживачу буде здійснено припинення постачання (розподілу) електричної енергії.
Позивач у позові зазначив, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, смт. Степногірськ Степногірської селищної територіальної громади, де розміщена електроустановка Споживача, знаходиться в зоні активних бойових дій. Враховуючи факт розташування об`єкта Споживача в зоні активних бойових дій, ОСР залишив за собою право на відключення протягом зазначеного у попередженні періоду.
Споживачу запропоновано завершити технологічний цикл та вжити необхідних заходів, спрямованих на уникнення аварійних ситуацій та негативних наслідків.
Як зазначив позивач, у зв`язку із недотриманням Споживачем приписів, визначених п.11.5.4, 11.5.14 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, пунктів 1.7, 4.1, 4.5 Положення про оперативно-технологічні взаємовідношення між оперативним персоналом ЗВЕМ ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» та оперативним персоналом ТОВ «ЗМ ВКП «УНІКОН» об`єкт Споживача не був відключений від мереж ОСР.
30.01.2024 позивач знову направив Споживачу (відповідачу) попередження про припинення постачання (розподілу) електричної енергії від 26.01.2024 за вих. № 007-64/326 (арк.с. 52), в якому зазначив, що починаючи з 9.00 годин 12, 13, 14, 15, 16 лютого 2024 Споживачу буде здійснено припинення постачання (розподілу) електричної енергії.
13.02.2024 позивачем здійснено відключення об`єктів ТОВ «ЗМ ВКП «УНІКОН», розташованих за адресою: АДРЕСА_1 (джерело живлення об`єкта - ПС «Марганецька», Ф-11, Ф-41, договір 149).
З позовної заяви слідує, що Споживач в період з 07.12.2023 по 13.02.2024 отримував через мережі ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» електричну енергію без належних правових підстав та без укладеного з енергопостачальником договору, внаслідок чого та на підставі п. 1.10 Додатку 4 до Договору позивачем були розраховані збитки на суму 23 616,88 грн.
Пунктом 6.2.8 ПРРЕЕ встановлено, що у разі нездійснення оператором системи припинення електроживлення об`єкта (об`єктів) споживача через 90 днів з першого дня постачання йому електричної енергії постачальником «останньої надії», обсяги електричної енергії, спожитої цим споживачем, починаючи з 91 дня покладаються адміністратором комерційного обліку на втрати оператора системи.
Збитки, пов`язані з оплатою та адмініструванням втрат, які виникли внаслідок порушення цих Правил іншими учасниками роздрібного ринку, оператор системи відшкодовує, оформивши претензію цьому (цим) учаснику (учасникам) роздрібного ринку на відшкодування збитків у порядку, передбаченому розділом VIII цих Правил.
Пунктом 1.10 Додатку 4 до Договору встановлено, що у разі, якщо Споживач не врегулював договірні відносини з постачальником електричної енергії відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії та не припинив споживання електричної енергії згідно з умовами п.4.4 Договору, Споживач відшкодовує Оператору системи збитки, пов`язані з оплатою та адмініструванням Оператором системи втрат, які виникли внаслідок порушення Споживачем Правил роздрібного ринку електричної енергії та умов Договору.
Збитки відшкодовуються Споживачем за поданою Оператором системи претензією.
Сума збитків визначається як добуток обсягів відбору електричної енергії Споживача із електричної мережі Оператора системи і суми середньозваженої ціни купівлі електричної енергії на балансуючому ринку та тарифів на послуги з передачі та розподілу електричної енергії відповідного розрахункового періоду.
Період нарахування збитків визначається Оператором системи від дати припинення дії або неукладення Споживачем договору про постачання електричної енергії та до дати його укладення або повного припинення постачання електричної енергії Споживачу, що зафіксовано відповідним актом, складеним Оператором системи.
При цьому, з положень п. 8.2.1 ПРРЕЕ, зокрема, слідує, що у разі порушення учасником роздрібного ринку вимог цих Правил та/або умов договорів, наявність яких передбачена цими Правилами, учасник роздрібного ринку, щодо якого було вчинено порушення, складає у довільній формі претензію та подає її учаснику роздрібного ринку, яким було вчинено порушення.
У разі заподіяння учаснику роздрібного ринку електричної енергії збитків у претензії зазначаються підстави та розмір нарахованих збитків. Учасник роздрібного ринку протягом 30 календарних днів з дати отримання претензії має усунути порушення та/або відшкодувати збитки, завдані учаснику роздрібного ринку, яким було подано претензію, про що повідомити іншу сторону, чи надати йому обґрунтовану відмову щодо задоволення його претензій повністю або частково.
У випадку ненадання учасником роздрібного ринку відповіді на претензію іншого учасника роздрібного ринку у встановлений строк або незгоди зі змістом відповіді учасник роздрібного ринку має право звернутись до енергетичного омбудсмена (в межах його повноважень), Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, Антимонопольного комітету України відповідно до компетенції та/або до суду.
Спірні питання щодо відшкодування збитків та/або визначення їх розміру вирішуються під час розгляду претензії шляхом переговорів між учасниками роздрібного ринку або в судовому порядку.
Вирішуючи спір в цій частині суд враховує наступне.
З положень ч.ч. 1, 2 ст. 623 ЦК України слідує, що учасник господарських відносин, який порушив господарські зобов`язання або встановлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Розмір збитків, завданих порушенням зобов`язання, доказується кредитором.
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків (п. 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України).
Статтею 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: витрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 224 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Згідно з частиною 1 ст. 225 ГК України до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; додаткові витрати (штрафні санкції, сплачені іншим суб`єктам, вартість додаткових робіт, додатково витрачених матеріалів тощо), понесені стороною, яка зазнала збитків внаслідок порушення зобов`язання другою стороною; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов`язання другою стороною; матеріальна компенсація моральної шкоди у випадках, передбачених законом.
За приписами статті 611 ЦК України, відшкодування збитків є встановленим договором або законом правовим наслідком, що настає у разі порушення зобов`язання.
За змістом ст. 614 ЦК України, особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Тобто відшкодуванню підлягають збитки, які знаходяться у причинному зв`язку з правопорушенням. Відшкодування збитків є видом відповідальності учасників цивільних правовідносин за шкоду, яка є негативним наслідком правопорушення.
Право на відшкодування завданих збитків виникає при наявності складу цивільного правопорушення: порушення цивільного права чи інтересу; завдання збитків, причинного зв`язку між порушенням права та збитками, наявності винної поведінки. Протиправна поведінка особи тільки тоді є причиною шкоди, коли вона прямо (безпосередньо) пов`язана зі збитками.
Протиправною є поведінка особи з порушенням норм законодавства. Якщо зобов`язання виникає з договору, то протиправною визнається поведінка боржника, що порушує умови договору та закону.
На кредитора покладений обов`язок доведення факту невиконання або неналежного виконання зобов`язання, прямого причинного зв`язку між порушеним зобов`язанням і завданими збитками та їх розмір.
Частиною другою статті 623 Цивільного кодексу України визначено, що розмір збитків, завданих порушенням зобов`язання, доказується кредитором.
Тож при зверненні з позовом про відшкодування заподіяних збитків, позивач повинен довести належними, допустимими та достовірними доказами протиправність (неправомірність) поведінки заподіювача збитків, наявність збитків та їх розмір, а також причинний зв`язок між протиправною поведінкою та збитками, що виражається в тому, що збитки мають виступати об`єктивним наслідком поведінки заподіювача збитків.
За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Важливим елементом доказування наявності збитків є встановлення причинного зв`язку між протиправною поведінкою заподіювача та збитками потерпілої сторони. Причинний зв`язок між протиправною поведінкою і збитками є обов`язковою умовою відповідальності. Слід довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а збитки, які завдані особі, - наслідком такої протиправної поведінки. Протиправна поведінка особи тільки тоді є причиною збитків, коли вона прямо (безпосередньо) пов`язана зі збитками. Непрямий (опосередкований) зв`язок між протиправною поведінкою і збитками означає лише, що поведінка оцінюється за межами конкретного випадку і, відповідно, за межами юридично значимого зв`язку.
Таким чином, позивач повинен довести факт заподіяння йому збитків, розмір зазначених збитків та докази невиконання зобов`язань та причинно-наслідковий зв`язок між невиконанням зобов`язань та заподіяними збитками. При визначенні розміру збитків, заподіяних порушенням господарських договорів, береться до уваги вид (склад) збитків та наслідки порушення договірних зобов`язань для підприємства. Тоді як відповідачу потрібно довести відсутність його вини у спричиненні збитків позивачу.
Відшкодуванню підлягають збитки, що стали безпосереднім, і що особливо важливо, невідворотним наслідком порушення боржником зобов`язання чи завдання шкоди. Такі збитки є прямими. Збитки, настання яких можливо було уникнути, які не мають прямого причинно-наслідкового зв`язку є опосередкованими та не підлягають відшкодуванню (Постанова Вищого господарського суду України від 19 березня 2015 року у справі №910/19489/14).
Позивач стверджує, що з урахуванням отриманого від ДПЗД «Укрінтеренерго» повідомлення №14/09-3137/ПОН від 10.11.2023 про завершення терміну електропостачання споживачу постачальником «останньої надії» (арк.с. 45), листом за вих. 007-64/5834 від 04.12.2023 (арк.с. 46) було попереджено споживача про припинення постачання (розподіл) електричної енергії, починаючи з 9-00 год. 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22 грудня 2023 року. Лише 13.02.2024 позивачем здійснено відключення об`єктів ТОВ «ЗМ ВКП «Унікон», розташованих за адресою: АДРЕСА_1 (джерело живлення об`єкта ПС «Марганецька», Ф 11, Ф41). У період з 07.12.2023 по 13.02.2024 споживач отримував через мережі ПАТ «Запоріжжяобленерго» електричну енергію без належних правових підстав та без укладеного з енергопостачальником договору. Отже відповідач спричинив своїми діями позивачу збитки, розмір яких визначено відповідно до абзацу 2 п. 1.10 Додатку 4 до Договору та складає 23 616,88 грн.
Разом з тим, пунктом 7.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ) встановлено, що електрична енергія споживачу, який не допускає порушень своїх договірних зобов`язань перед оператором системи передачі та/або оператором системи розподілу та електропостачальником, постачається безперервно, крім випадків, передбачених умовами договорів, укладених споживачами з електропостачальником та оператором системи, та нормативно-правовими актами, у тому числі цими Правилами.
За умовами з пп. 1 п. 7.5 ПРРЕЕ, припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення, зокрема, у разі недопущення уповноважених представників оператора системи до електроустановок споживача, пристроїв релейного захисту, автоматики і зв`язку, які забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі, та/або розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача.
Згідно з пп. 2 п. 7.5 ПРРЕЕ припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі: заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником або недопущення уповноважених представників електропостачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача.
Попередження про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії оформлюється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім`я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження.
Відповідно до п. 7.10 ПРРЕЕ, припинення електроживлення електроустановок споживача здійснюється оператором системи у порядку, визначеному Кодексом системи передачі та Кодексом систем розподілу.
У разі нездійснення оператором системи припинення електропостачання споживачу згідно з вимогою електропостачальника про відключення купівля-продаж електричної енергії за договором про постачання зупиняється, а обсяги електричної енергії, використані споживачем після дати, зазначеної у вимозі про відключення, покладаються адміністратором розрахунків на оператора системи як втрати (абз. 2 п. 7.10. ПРРЕЕ).
Таким чином, відповідна правова норма встановлює відповідальність для операторів системи за невиконання ними вимоги електропостачальника про припинення електроживлення споживачу у разі наявності передбачених законом для цього підстав (обґрунтованої вимоги).
Позивач доказів своєчасного вжиття заходів щодо припинення постачання електричної енергії відповідно до направленого 04.12.2023 Споживачу (відповідачу) попередження про припинення постачання (розподілу) електричної енергії за вих. № 007-64/5834 не надав. Так само не надав й доказів на підтвердження своїх доводів щодо недотриманням Споживачем приписів, визначених п.11.5.4, 11.5.14 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, пунктів 1.7, 4.1, 4.5 Положення про оперативно-технологічні взаємовідношення між оперативним персоналом ЗВЕМ ПАТ «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО» та оперативним персоналом ТОВ «ЗМ ВКП «УНІКОН», що зумовило, як зазначив позивач, невідключення об`єкта Споживача від мереж ОСР; доказів того, що відповідач чинив опір або перешкоджав своєчасному відключенню.
Позивачем не доведено наявність причинного зв`язку між протиправною поведінкою відповідача та завданою шкодою, оскільки наявність збитків у позивача пов`язана з нездійсненням останнім, як оператором системи, своєчасного припинення електропостачання споживачу згідно з вимогою ДПЗД «Укрінтеренерго».
Тобто доказів того, що саме протиправна поведінка відповідача є тією безпосередньою причиною, що з необхідністю та невідворотністю спричинила збитки у вигляді виникнення у позивача витрат на підставі п. 7.10 ПРРЕЕ, позивачем не надано; так само не надано доказів того, що позивач сплатив на користь ДПЗД «Укрінтеренерго» вартість витрат, які просить стягнути з відповідача.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позивачем не доведено ані факту існування збитків у заявленому розмірі, ані протиправної поведінки відповідача, яка в подальшому завдала позивачу збитки, а також причинного зв`язку між поведінкою відповідача та їх настанням.
На підставі викладеного, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача 23616, 88 грн збитків.
Отже позов задовольняється судом частково.
Витрати зі сплати судового збору відповідно до приписів статті 129 ГПК України покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке міжрегіональне виробничо-комерційне підприємство «УНІКОН», код ЄДРПОУ 13639420 (69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 152, прим. 172) на користь Публічного акціонерного товариства «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО», код ЄДРПОУ 00130926 (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14) суму 7590 (сім тисяч п`ятсот дев`яносто) грн 71 коп. заборгованості за послуги з розподілу електричної енергії, суму 86 (вісімдесят шість) грн 84 коп. заборгованості за послуги з забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, суму 160 (сто шістдесят) грн 05 коп. 3% річних та суму 336 (триста тридцять шість) грн 24 коп. інфляційних втрат.
У задоволенні іншої частини позову відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізьке міжрегіональне виробничо-комерційне підприємство «УНІКОН», код ЄДРПОУ 13639420 (69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 152, прим. 172) на користь Публічного акціонерного товариства «ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО», код ЄДРПОУ 00130926 (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, буд. 14) суму 622 (шістсот двадцять дві) грн 83 коп. витрат зі сплати судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення складено та підписано 20.01.2025.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено впродовж двадцяти днів з дня складення повного судового рішення у порядку, встановленому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.С. Боєва
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 21.01.2025 |
Номер документу | 124516029 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Боєва О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні