Рішення
від 20.01.2025 по справі 911/2969/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" січня 2025 р. м. Київ Справа № 911/2969/24

Господарський суд Київської області у складі судді Бабкіної В.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Калинова фортеця (08147, Київська обл., Бучанський р-н., с. Софіївська Борщагівка, вул. Академіка Шалімова, 67-А)

до Товариства з обмеженою відповідальністю СОФ ПРОПЕРТІ ГРУП (08131, Київська обл., Бучанський р-н., с. Софіївська Борщагівка, вул. Академіка Шалімова, 67 В, офіс 1)

про стягнення 61209,52 грн. заборгованості, у тому числі - 51214,30 грн. заборгованості зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку, 5121,43 грн. штрафних санкцій за порушення Правил сплати внесків ОСББ, 859,29 грн. пені, 706,76 грн. 3% річних, 3307,80 грн. інфляційних втрат,

Без виклику представників сторін

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Київської області через систему Електронний суд надійшла позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Калинова фортеця б/н від 01.11.2024 р. (вх. № 3946 від 01.11.2024 р.) до Товариства з обмеженою відповідальністю СОФ ПРОПЕРТІ ГРУП про стягнення загальної суми 61209,52 грн. заборгованості, у тому числі - 51214,30 грн. заборгованості зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку, 5121,43 грн. штрафних санкцій за порушення Правил сплати внесків ОСББ, 859,29 грн. пені, 706,76 грн. 3% річних, 3307,80 грн. інфляційних втрат.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на невиконання відповідачем, як власником нежитлового приміщення №152, зобов`язань щодо сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , нарахованих у період з січня 2024 року по жовтень 2024 року.

Беручи до уваги характер спірних правовідносин, предмет, підстави позову і обраний позивачем спосіб захисту, категорію та складність справи, обсяг та характер доказів у справі, зважаючи на заявлену позивачем у даному спорі ціну позову, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, суд дійшов висновку, що справа за поданою ОСББ Калинова фортеця позовною заявою до ТОВ СОФ ПРОПЕРТІ ГРУП про стягнення загальної суми 61209,52 грн. заборгованості підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 06.11.2024 р. було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи № 911/2969/24 постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання).

Вказану ухвалу було отримано позивачем та відповідачем 07.11.2024 р., що підтверджується довідками про доставку електронного листа в системі ЄСІТС.

Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими Господарським процесуальним кодексом України для розгляду справи у порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 розділу ІІІ Кодексу.

Суд розглядає справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч. 5 ст. 252 ГПК України).

Суд констатує, що заяв про розгляд справи з викликом сторін до справи не надходило та відзиву на позов відповідач не подав.

Згідно з частиною 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши позов ОСББ Калинова фортеця до ТОВ СОФ ПРОПЕРТІ ГРУП, всебічно та повно вивчивши наявні у матеріалах справи докази та оцінивши їх в сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

31.01.2022 р. було проведено державну реєстрацію юридичної особи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Калинова фортеця, що знаходиться за адресою: вул. Шалімова Академіка, буд. 67-А, с. Софіївська Борщагівка, Бучанський район, Київська область, 08147.

Відповідно до п. 1 розділу І статуту ОСББ Калинова фортеця, затвердженого рішенням установчих зборів, оформленого протоколом № 1 від 24.01.2022 р., ОСББ Калинова Фортеця (Об`єднання) створено власниками квартир та нежитлових приміщень (співвласники) багатоквартирного будинку № 67-А, що розташований за адресою: Київська область, Бучанський район, село Софіївська Борщагівка, вул. Шалімова академіка, буд. 67-А, відповідно до Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.

Пунктами 1, 2 розділу ІІ Статуту передбачено, що метою створення Об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом (п. 1).

Об`єднання є неприбутковою організацією і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між співвласниками. Господарче забезпечення діяльності Об`єднання може здійснюватися власними силами об`єднання (шляхом самозабезпечення) або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання.

Пунктом 3 розділу ІІ Статуту передбачено, що завданням та предметом діяльності Об`єднання є, зокрема, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами.

Згідно з п. 4 розділу ІІ Статуту Об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених законом та цим Статутом внесків і платежів, у тому числі - відрахувань до резервного та ремонтного фондів.

Відповідно до п. 3 розділу ІІІ Статуту до виключної компетенції Загальних зборів Об`єднання належать, зокрема, визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.

Пунктом 11 розділу ІІІ Статуту передбачено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.

Пунктом 2 розділу ІV Статуту Об`єднання визначено, що сплата встановлених загальними зборами Об`єднання внесків і платежів, у тому числі - відрахувань до ремонтного, резервного фондів, у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників.

Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі - відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами Об`єднання відповідно до законодавства та Статуту.

19.02.2022 р. відбулись загальні збори співвласників ОСББ Калинова фортеця, рішення яких оформлені протоколом від 07.03.2022 р., за результатами яких, зокрема:

- обрана форма управління багатоквартирним будинком № 67-А за адресою: вул. Шалімова Академіка, село Софіївська Борщагівка, Бучанського району, Київської області шляхом самозабезпечення. Встановлений термін початку самозабезпечення, а також дата припинення строку дії договорів із ТОВ БМК Софіївська (ЄДРПОУ 37359825), як з надавачем послуг з утримання будинку та прибудинкової території, з 01.04.2022 р.;

- затверджений розмір внесків і платежів співвласників ОСББ Калинова фортеця на утримання, експлуатацію, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку у розмірі 9,83 грн./кв.м. загальної площі квартири/приміщення на місяць, включаючи всі житлові та нежитлові приміщення, підвальні та цокольні поверхи багатоквартирного будинку;

- затверджений термін сплати будь-яких внесків та платежів: на рахунок ОСББ Калинова фортеця до 20 числа поточного місяця;

- затверджені Правила, що регулюють порядок сплати внесків співвласників ОСББ Калинова фортеця (далі - Правила) в редакції, запропонованій правлінням.

Відповідно до п. 2.1 Правил, що регулюють порядок сплати внесків співвласників ОСББ Калинова фортеця, ці Правила визначають та регламентують порядок сплати внесків співвласниками та користувачами житлових і нежитлових приміщень, що знаходяться в багатоквартирному будинку, за утримання та обслуговування будинку, прибудинкової території та іншого спільного майна.

Пунктом 3.1 Правил встановлено, що співвласники та користувачі житлових і нежитлових приміщень багатоквартирного будинку Об`єднання, зобов`язані сплачувати внески у строки, порядку та розмірах, визначених даними Правилами, Статутом ОСББ, рішеннями загальних зборів та нормами чинного законодавства України.

Згідно з п. 3.2 Правил розмір внесків на утримання та обслуговування будинку та прибудинкової території, визначаються загальними зборами.

Пунктом 3.4 Правил встановлено, що внески нараховуються 01 (першого) числа кожного календарного місяця за утримання та обслуговування багатоквартирного будинку за поточний календарний місяць.

Відповідно до п. 3.5 Правил власники та користувачі житлових та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку Об`єднання зобов`язані сплатити внески на поточний рахунок ОСББ Калинова фортеця не пізніше 20 (двадцятого) числа поточного календарного місяця, в якому надаються послуги утримання та обслуговування багатоквартирного будинку та прибудинкової території.

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, ТОВ СОФ ПРОПЕРТІ ГРУП є власником групи нежитлових приміщень № 152 загальною площею 521 кв.м. у будинку 67-А за адресою: Київська область, Бучанський район, село Софіївська Борщагівка, вулиця Шалімова Академіка.

Матеріали справи свідчать, що з 01.01.2024 р. по 31.10.2024 р. позивачем надавались відповідачу послуги з утримання та обслуговування будинку, прибудинкової території на загальну суму 51214,30 грн (з урахуванням затвердженого розміру щомісячних внесків та площі нежитлових приміщень) (521 кв.м. * 9,83 * 10 місяців).

Водночас, судом встановлено, що у строк, визначений Правилами, що регулюють порядок сплати внесків співвласників ОСББ Калинова фортеця, відповідач взяті на себе зобов`язання зі сплати наданих послуг не виконав, надані позивачем послуги на вказану суму не оплатив.

07.08.2024 р. позивач звертався до відповідача з вимогою № 070824-2 оплатити надані послуги, станом на 07.08.2024 р. на суму 40971,44 грн. Проте, вказана вимога залишилась без відповіді та задоволення відповідачем.

Слід зазначити, що за приписами статті 1 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, співвласником багатоквартирного будинку є власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку; управління багатоквартирним будинком - вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.

Частиною 2 статті 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку встановлено, що кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

За змістом ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку вищим органом управління об`єднання є загальні збори його членів, до виключної компетенції яких, зокрема, належить затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення розмірів внесків і платежів членами об`єднання. За результатами розгляду питань, віднесених до компетенції загальних зборів, приймається рішення, яке може бути оскаржено в судовому порядку.

Згідно з частинами 1-3 статті 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.

У разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду (ст. 13 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку).

Відповідно до ст. 15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку співвласник зобов`язаний, зокрема, виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Об`єднання має право відповідно до законодавства та статуту об`єднання, зокрема, встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників (ст. 16 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку).

Згідно зі ст. 17 вказаного Закону для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право, зокрема, вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі - відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі.

Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності (ч. 1 ст. 20 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку).

Як вже було встановлено судом, ТОВ СОФ ПРОПЕРТІ ГРУП є власником є групи нежитлових приміщень № 152 загальною площею 521 кв.м. у будинку 67-А за адресою: Київська область, Бучанський район, село Софіївська Борщагівка, вулиця Шалімова Академіка.

Частиною 4 статті 319 Цивільного кодексу України визначено, що власність зобов`язує.

Власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 322 ЦК України).

Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Як зазначалося вище, згідно з ч. 2 ст. 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку встановлено, що кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно до його частки співвласника.

З аналізу наведених вище положень законодавства в їх системному взаємозв`язку слідує, що кожний власник квартири (нежитлового приміщення) у багатоквартирному будинку є одночасно співвласником спільного майна такого будинку, зокрема, приміщень загального користування та прибудинкової території.

Обов`язок утримання зазначеного майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства, зокрема, з наведених приписів ст. 322 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку.

При цьому, системний аналіз приписів зазначених вище статей Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку дозволяє зробити висновок про те, що зазначений закон передбачає комплекс взаємопов`язаних прав та обов`язків власників квартир та об`єднання співвласників, які мають забезпечити належне функціонування та утримання співвласниками житлового будинку їхньої спільної часткової власності. Зокрема, праву об`єднання в особі його загальних зборів, на встановлення порядку сплати, переліку та розміру внесків і платежів кореспондує обов`язок співвласника виконувати рішення статутних органів об`єднання, своєчасно та в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, частка яких визначається пропорційно до загальної площі квартири.

Тобто, обов`язок утримання зазначеного майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства. При цьому, витрати на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належного їм нежитлового приміщення та спільного майна, а також членства в об`єднанні співвласників багатоквартирного будинку.

Суд зазначає, що підставою позову у даній справі є саме невиконання відповідачем як співвласником своїх обов`язків зі сплати внесків та платежів у розмірах, затверджених рішенням зборів співвласників багатоквартирного будинку ОСББ Калинова фортеця.

Затвердження загальними зборами ОСББ тарифу для власників квартир і нежитлових приміщень узгоджується з виключною компетенцією загальних зборів ОСББ затверджувати розміри внесків та платежів на утримання багатоквартирного будинку за результатами голосування співвласників будинку. Відповідач, в свою чергу, також не позбавлений права та можливості брати участь у затвердженні відповідного тарифу шляхом участі у голосуванні на загальних зборах ОСББ.

Поряд з цим, згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Приписами статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до статей 76-79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).

Оскільки доказів належної оплати заборгованості відповідач не надав, доводів позивача не спростував, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 51214,30 грн. заборгованості зі сплати внесків на утримання багатоквартирного будинку є доведеними та обґрунтованими, у зв`язку з чим підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, позивач просить стягнути із відповідача пеню у сумі 859,23 грн. та 10 % штрафу у сумі 5121,43 грн. за період з 01.01.2024 р. по 31.10.2024 р., передбачені п.п. 4.5, 4.6 Правил внесення внесків, затверджених протоколом загальних зборів ОСББ Калинова фортеця від 19.02.2022 р.

Згідно з ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинення ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведено, що ним вжито усіх належних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України та ст. 230 ГК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Частинами 1, 2 ст. 549 ЦК України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання (частина друга статті 549 ЦК України). Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (частина третя статті 549 ЦК України).

Статтею 1 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань встановлено, що платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Так, пунктом 4.5 Правил встановлено, що у разі несплати власником або користувачем житлового або нежитлового приміщення багатоквартирного будинку Об`єднання внеску, правління ОСББ має право за кожен день прострочення нарахувати пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу (відповідно до ст. 26 Закону України Про житлово-комунальні послуги). Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги.

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань" розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно з ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Пунктом 4.6 Правил передбачено, що окрім пені, у разі несплати власником або користувачем житлового або нежитлового приміщення багатоквартирного будинку Об`єднання, внеску протягом 6 (шести) і більше місяців з дати отримання послуг з утримання будинку, такому боржнику може бути нарахований штраф у розмірі 10 % (десяти відсотків) від суми боргу.

Таким чином, зважаючи на допущене відповідачем порушення зобов`язання, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про сплату неустойки (пені та штрафу) є правомірними.

Перевіривши розрахунок заявлених позивачем штрафних санкцій відповідно до наведених норм чинного законодавства та умов Правил, суд вбачає, що позивачем невірно здійснено нарахування пені, оскільки нарахування пені за січень-жовтень 2024 року має починатись з 21 числа кожного неоплаченого місяця, а не з 01-го числа місяця, як помилково вважає позивач.

Отже, вірним є наступний розрахунок пені:

Період прострочення грошового зобов`язання:Кількість днів у періодіСумаз 21/01/2024 до 21/07/2024 5 121,43 x 0.01 x 183 : 10018393,72 грн.з 21/02/2024 до 21/08/2024 5 121,43 x 0.01 x 183 : 10018393,72 грн.з 21/03/2024 до 21/09/2024 5 121,43 x 0.01 x 185 : 10018594,75 грн.з 21/04/2024 до 21/10/2024 5 121,43 x 0.01 x 184 : 10018494,23 грн.з 21/05/2024 до 31/10/2024 5 121,43 x 0.01 x 164 : 10016483,99 грн.з 21/06/2024 до 31/10/2024 5 121,43 x 0.01 x 133 : 10013368,12 грн.з 21/07/2024 до 31/10/2024 5 121,43 x 0.01 x 103 : 10010352,75 грн.з 21/08/2024 до 31/10/2024 5 121,43 x 0.01 x 72 : 1007236,87 грн.з 21/09/2024 до 31/10/2024 5 121,43 x 0.01 x 41 : 1004121,00 грн.з 21/10/2024 до 31/10/2024 5 121,43 x 0.01 x 11 : 100115,63 грн.Всього: 644,78 грн.

Таким чином, заявлена позивачем вимога про стягнення пені підлягає частковому задоволенню в сумі 644,78 грн., у решті стягнення пені в сумі 214,45 грн. суд відмовляє.

Поряд з цим, позовна вимога про стягнення 10% штрафу у сумі 5121,43 грн. є обґрунтованою, у зв`язку з чим суд задовольняє її у повному обсязі.

Щодо заявлених позивачем до стягнення матеріальних втрат у вигляді інфляційних втрат в сумі 3307,80 грн. з січня 2024 року по вересень 2024 року, та 3 % річних в сумі 706,76 грн. за період з 01.01.2024 р. по 31.10.2024 р. суд зазначає, що передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних в порядку статті 625 ЦК України є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 623 Цивільного кодексу України боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані ним збитки.

Нормами ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунок заявлених позивачем до стягнення 3 % річних та інфляційних втрат, суд встановив, що з відповідача на користь позивача підлягають стягненню інфляційна складова боргу в сумі 2013,59 грн. та 3 % річних у сумі 528,51 грн., тобто у менших сумах, ніж заявлено позивачем, з огляду на невірний період їх нарахування з тих самих підстав, про які суд зазначав при перевірці розрахунку пені. Відповідно, у стягненні інфляційних втрат у сумі 1294,21 грн. та 3 % річних у сумі 178,25 грн. суд відмовляє.

Отже, позовні вимоги ОСББ Калинова фортеця підлягають частковому задоволенню.

У зв`язку із частковим задоволенням позову, відповідно до ст. 129 ГПК України, суд покладає на відповідача відшкодування позивачу сплаченого судового збору пропорційно задоволеним вимогам.

Керуючись ст. ст. 4, 12, 73-92, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Калинова фортеця задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю СОФ ПРОПЕРТІ ГРУП (08131, Київська область, Бучанський район, село Софіївська Борщагівка, вулиця Шалімова Академіка, будинок 67В, офіс 1, код 43789231) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Калинова фортеця (08147, Київська область, Бучанський район, село Софіївська Борщагівка, вулиця Шалімова Академіка, будинок 67-А, код 44648299) 51214,30 грн. (п`ятдесят одну тисячу двісті чотирнадцять грн. 30 коп.) основного боргу, 5121,43 грн. (п`ять тисяч сто двадцять одну грн. 43 коп.) штрафу, 644,78 грн. (шістсот сорок чотири грн. 78 коп.) пені, 528,51 грн. (п`ятсот двадцять вісім грн. 51 коп.) 3% річних, 2013,59 грн. (дві тисячі тринадцять грн. 59 коп.) інфляційних втрат, 2944,55 грн. (дві тисячі дев`ятсот сорок чотири грн. 55 коп.) витрат зі сплати судового збору.

3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 20.01.2025 р.

Суддя В.М. Бабкіна

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено21.01.2025
Номер документу124516677
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі надання послуг

Судовий реєстр по справі —911/2969/24

Рішення від 20.01.2025

Господарське

Господарський суд Київської області

Бабкіна В.М.

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Бабкіна В.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні