УХВАЛА
20 січня 2025 року
м. Київ
cправа № 910/19898/23
Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суду Ємця А.А.
розглянувши матеріали касаційної скарги Приватного підприємства "Корпорація Радіан"
на рішення Господарського суду міста Києва від 17.07.2024
та постанову Північного апеляційного господарського суду від 04.12.2024
у справі № 910/19898/23
за позовом Приватного підприємства "Корпорація Радіан"
до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
про визнання протиправним та скасування рішення №60/115-р/к від 20.09.2023
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Корпорація Радіан" (далі - ПП "Корпорація Радіан") звернулося 02.01.2025 через підсистему "Електронний суд" до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду міста Києва від 17.07.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 04.12.2024 (повний текст постанови виготовлено 10.12.2024) у справі № 910/19898/23 і ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ПП "Корпорація Радіан" в повному обсязі.
Також було заявлено клопотання про зупинення виконання/дії вказаних судових рішень судів попередніх інстанцій до закінчення касаційного розгляду справи.
Перевіривши матеріали касаційної скарги, Верховний Суд дійшов висновку, що касаційна скарга не відповідає вимогам статті 290 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).
Статтею 290 Господарського процесуального кодексу України передбачені вимоги до форми і змісту касаційної скарги.
Відповідно до пункту 7 частини другої, пункту 1 частини четвертої статті 290 Господарського процесуального кодексу України у касаційній скарзі повинно бути зазначено дату отримання копії судового рішення суду апеляційної інстанції, яке оскаржується. Крім того, до касаційної скарги додаються докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції, за наявності.
Згідно з частиною першої статті 288 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до частин другої і третьою вказаної норми учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення. Строк на касаційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині четвертій статті 293 Господарського процесуального кодексу України.
Предметом касаційного оскарження є постанова Північного апеляційного господарського суду від 04.12.2024, повний текст постанови складено 10.12.2024, тобто останнім днем подання касаційної скарги відповідно до частини першої статті 288 Господарського процесуального кодексу України є 30.12.2024.
Проте, касаційну скаргу скаржником подано до Касаційного господарського суду 02.01.2025, тобто із пропуском зазначеного процесуального строку.
При цьому ПП "Корпорація Радіан" у касаційній скарзі зазначило, що повний текст оскаржуваної постанови від 04.12.2024 складено та направлено до електронного кабінету представника ПП "Корпорація Радіан" - 12.12.2024, а тому останнім днем подання касаційної скарги є 01.01.2025. У зв`язку з чим скаржник вважає, що дана касаційна скарга подана з дотриманням процесуального строку.
Разом з тим, колегія судів звертає увагу на те, що згідно з частиною другою статті 288 Господарського процесуального кодексу України учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 119 Господарського процесуального кодексу України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними.
Нормами Господарського процесуального кодексу України не передбачається автоматичного та безумовного поновлення строку на касаційне оскарження; учасник справи має право на поновлення пропущеного строку, проте для цього необхідно заявити відповідне клопотання, обґрунтувати поважність причин пропуску такого строку та надати суду відповідні докази.
Таким чином зі змісту положень частин першої та другої статті 288 Господарського процесуального кодексу України убачається, що чинним законодавством встановлено строк на подання касаційної скарги, який складає двадцять днів з дня проголошення оскаржуваного судового рішення. У разі подання касаційної скарги поза межами вказаного строку, однак протягом двадцяти днів з дня вручення заявнику такого судового рішення, він має право на поновлення зазначеного строку лише в разі подання відповідного клопотання.
Однак, як вбачається з матеріалів касаційної скарги, ПП "Корпорація Радіан", всупереч зазначеним вище нормам, не було заявлено клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження.
Згідно з частиною третьої статті 292 Господарського процесуального кодексу України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 288 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.
Верховний Суд зазначає, що оскільки касаційна скарга ПП "Корпорація Радіан" подана після закінчення строку, встановленого для її подання, а скаржником не порушується питання щодо поновлення цього строку, то така касаційна скарга вважається поданою без додержання відповідних вимог процесуального законодавства і підлягає залишенню без руху на підставі частини третьої статті 292 Господарського процесуального кодексу України.
За змістом частини третьої статті 292 Господарського процесуального кодексу України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку на касаційне оскарження визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 4 частини першої статті 293 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене, касаційна скарга Приватного підприємства "Корпорація Радіан" на рішення Господарського суду міста Києва від 17.07.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 04.12.2024 у справі № 910/19898/23 підлягає залишенню без руху на підставі частини третьої статті 292 Господарського процесуального кодексу України, із наданням скаржникові строку для усунення недоліків, а саме подання до Верховного Суду заяви про поновлення строку на касаційне оскарження з належним обґрунтуванням причин такого пропуску разом з належними доказами, що підтверджують дату отримання копії повного тексту оскаржуваної постанови апеляційної інстанції.
При цьому Суд звертає увагу скаржника на те, що заяву про поновлення строку на касаційне оскарження судових рішень слід подати до Верховного Суду у встановлений цією ухвалою строк, а також надати суду докази надіслання копії заяви іншим учасникам справи.
Керуючись статтями 234, 288, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд,-
У Х В А Л И В:
1. Касаційну скаргу Приватного підприємства "Корпорація Радіан" на рішення Господарського суду міста Києва від 17.07.2024 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 04.12.2024 у справі № 910/19898/23 - залишити без руху.
2. Надати Приватному підприємству "Корпорація Радіан" строк для усунення недоліків касаційної скарги тривалістю 10 днів з дня вручення копії цієї ухвали. Повідомити скаржника про можливість подати до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду документи про усунення недоліків через систему «Електронний суд» або поштою за адресою: м. Київ, вул. О.Копиленка, 6.
3. Роз`яснити Приватному підприємству "Корпорація Радіан", що наслідки невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали передбачені статтею 292 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя Верховного Суду А. А. Ємець
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 21.01.2025 |
Номер документу | 124518023 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Ємець А.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні