Справа № 404/11265/24
Номер провадження 2-о/404/341/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2025 року Суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда Іванова Н.Ю., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кропивницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), про визнання факту батьківства і внесення змін в актовий запис про народження відомостей про батька
В С Т А Н О В И В:
До Кіровського районного суду м. Кіровограда надійшла заява від ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кропивницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), про визнання факту батьківства і внесення змін в актовий запис про народження відомостей про батька.
Заявник просила суд: провести молекулярно-генетичну експертизу для встановлення родинних зв`язків ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; під час попереднього судового засідання вирішити питання про виклик свідків; встановити факт батьківства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Самарканд, Республіка Узбекистан, відносно сина, ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Кіровоград, Кіровоградської області, та внести зміни в актовий запис про народження відомостей про батька.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу передано для розгляду судді Івановій Н.Ю.
Статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Згідно з частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Вивчивши матеріали позовної заяви, приходжу до переконання, що така подана без додержання вимог, викладених у ст. 175, 177 ЦПК України.
Згідно ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
З свідоцтва про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1
вбачається, що його батьком є ОСОБА_4 , проте витяг з Книги реєстрації народження (витяг з актового запису про народження дитини) з зазначенням, що запис про батька вчинено відповідно до приписів ч. 1 ст. 135 СК України заявником не наданий.
Для усунення цього недоліку слід надати відповідний витяг, відсутність якого унеможливлює прийняття заяви про встановлення факту батьківства.
Відповідно до ч.4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов`язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб`єктивні права та обов`язки мають юридичний зв`язок із суб`єктивними правами і обов`язками заявників.
До заінтересованих осіб не можуть бути віднесені органи державної влади та місцевого самоврядування та інші організації, яким закон надає право засвідчити певний юридичний факт. Такі організації не є заінтересованими особами тому, що вони не визначають правових наслідків цього юридичного факту, а лише засвідчують, реєструють його.
Заявник в якості заінтересованої особи зазначає лише Кропивницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), хоча встановлення факту батьківства їй необхідне для одержання спадщини, не зазначаючи про наявність або відсутність інших спадкоємців, які можуть претендувати на прийняття спадщини, а отже оспорити право заявника. В даному випадку зацікавленими особами є інші особи, які претендують на спадщину.
На виконання п. 3 ч. 1 ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення батьківства та внесення змін до актового запису відомостей про батьківство заявниці необхідно зазначити повне найменування зацікавлених осіб (прізвище, ім`я, по батькові, адресу їх проживання, перебування та ін.) відповідно до мети встановлення факту, оскільки такі особи мають право знати про наявність такої заяви та висловити свою думку з її приводу та надати копії заяви з додатками відповідно до їх кількості.
Відповідно до ч. 3 ст. 177 ЦПК України у разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів.
В прохальній частині заяви заявник просить призначити по справі молекулярно-генетичну експертизу. Порядок призначення судом експертизи врегульований, зокрема, ст.103-106 ЦПК України.
Статтями 182-183 ЦПК України визначений порядок та загальні вимоги до форми та змісту клопотання.
Тобто, заявнику необхідно викласти окремим документом клопотанням про призначення експертизи відповідно до вимог ст.182,183 ЦПК України.
Також, заявник у прохальній частині заяви просить викликати до суду свідків.
Згідно ст.91 ЦПК України виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. У заяві про виклик свідка зазначаються його ім`я, місце проживання (перебування) або місце роботи, обставини, які він може підтвердити. В ухвалі, якою суд вирішує питання про виклик свідка, суд попереджає свідка про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
Заява про виклик свідків за змістом повинна відповідати вимогам ст. 91, 183 ЦПК України.
Аналізуючи дані положення закону, приходжу до висновку, що для виклику свідків необхідна заява, яка в матеріалах справи відсутня. Заява про виклик свідків повинна бути викладена в порядку передбаченому ст.91 ЦПК України з дотримання вимог ст. 182, 183 ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 2 ст. 185 ЦПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищенаведене, приходжу до переконання, що вищезазначену заяву слід залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня отримання нею копії ухвали.
Керуючись ст.175,177,185,260 ЦПК України, суддя
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кропивницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Кропивницькому районі Кіровоградської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), про визнання факту батьківства і внесення змін в актовий запис про народження відомостей про батька залишити без руху з підстав, викладених у мотивувальній частині ухвали.
Надати заявнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати 10- ти (десяти) днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Запропонувати заявнику у зазначений строк:
надати до суду витяг з актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з зазначенням, що запис про батька вчинено відповідно до приписів ч. 1 ст. 135 СК України;
надати належним чином складену заяву у новій редакції, у якій вказати належних заінтересованих осіб у справі;
викласти окремими документами клопотанням про призначення експертизи та клопотання про виклик свідка у відповідності до законодавства.
В разі виконання вимог у встановлений судом термін, заява буде вважатись поданою в день первісного її подання до суду.
Якщо заявник не усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали суду складено 20.01.2025 року.
Суддя Кіровського
районного суду
м.Кіровограда Н. Ю. Іванова
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 21.01.2025 |
Номер документу | 124519369 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Іванова Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні