Ухвала
від 20.01.2025 по справі 643/16619/24
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 643/16619/24

Провадження № 2-о/638/118/25

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2025 року Суддя Дзержинського районного суду м. Харкова Семіряд І.В. розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей по Салтівському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради про встановлення факту, що має юридичне значення, -

В С Т А Н О В И В:

25.12.2024 ОСОБА_1 звернувся до Московського районного суду м. Харкова з зазначеною заявою, в обгрунтування якої вказує, що 04.07.2024 між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено шлюб. Від попереднього шлюбу ОСОБА_2 має малолітніх дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батько зазначених малолітніх дітей ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Від дати укладання шлюбу між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , між ними було створено сім`ю, в якій ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , а також малолітня ОСОБА_3 та малолітня ОСОБА_3 спільно проживають, пов`язані спільним побутом. При цьому, ОСОБА_1 фактично утримує малолітніх ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які є доньками його дружини - ОСОБА_2 , матеріально забезпечуючи на достатньому рівні їх повсякденні побутові потреби, а також потреби у харчуванні, навчанні, їх нормальному розвитку. Діти називають ОСОБА_1 татом. Також у ОСОБА_1 є рідні неповнолітня та малолітні доньки від його першого шлюбу ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_6 , які також знаходиться на його утриманні відповідно до договору між батьками щодо здійснення батьківських прав та визначення місця проживання дитини від 18.04.2023, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_7 . Враховуючи, що ОСОБА_1 , є військовозобов`язаним, має право на відстрочку, з урахуванням вимог щодо надання документів для оформлення відстрочки, вимушений звернутися до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення. У зв`язку з чим ОСОБА_1 просить встановити факт перебування малолітніх ОСОБА_3 , ОСОБА_3 на утриманні ОСОБА_1 .

Суддя, дослідивши матеріали справи, приходить до такого.

З доданих до матеріалів заяви вбачається, що батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , що підтверджується копіями свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 та серія НОМЕР_2 відповідно.

Батько дітей ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 . Мати ОСОБА_2 дітей уклала шлюб зі ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюбу серія НОМЕР_4 .

У заяві ОСОБА_1 вказує, що він матеріальну забезпечує на достатньому рівні повсякденне життя ОСОБА_3 та ОСОБА_3 , діти називають його «татом». Діти перебувають на його утриманні.

Відповідно до вимог частини першоїстатті 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з частиною першоюстатті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Ст. 5 ЦПК Українипередбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

За змістом частини 7статті 19 ЦПК Україниокреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутностінеоспорених прав.

За правилами ч. 1 ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових права або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Ч. 1 ст. 121 СК Українипередбачено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями122та125цьогоКодексу

Мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятоюстатті 157 цього Кодексу (ст. 141 СК України).

Відповідно до ч. 2 ст. 150 СК Українибатьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

У ч. 4 ст. 15 СК Українивизначено, що невиконання або ухилення від виконання сімейного обов`язку може бути підставою для застосування наслідків, установлених цим Кодексом або домовленістю (договором) сторін.

За правилами ст. 164 СК України ухилення від виконання своїх обов`язків щодо виховання дитини є самостійною підставою для позбавлення батьківських прав.

Обсяг батьківських прав може обмежуватися або припинятися.

Разом з тим, заявником не надано доказів того, що обсяг прав ОСОБА_2 , як матері неповнолітніх ОСОБА_3 та ОСОБА_3 було обмежено або припинено.

Ч. 1 ст. 15 СК України визначає, що сімейні обов`язки є такими, що тісно пов`язані з особою, а тому не можуть бути перекладені на іншу особу.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 155 СК Українивідмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

У ст. 165 СК Українивизначено перелік осіб, які мають право звернутися з позовом до суду про позбавлення батьківських прав. За частиною першою цієї статті право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають не лише один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, у якому вона перебуває, а й орган опіки та піклування або прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

З огляду на зазначене, вбачається, що у зазначеній справі, наявний спір про право а саме: спір щодо участі матері ОСОБА_2 у вихованні свої дітей та\або ухилення від участі у вихованні, який підлягає розгляду в порядку позовного провадження з обов`язковим залученням органу опіки та піклування.

Окрім того, відповідно до ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено право на отримання пенсійного забезпечення у зв`язку з втратою годувальника. Оскільки батько дітей помер мати дітей мала право на оформлення вказаних виплат. Разом з тим, заявником не надано жодного доказу, що діти не отримують пенсійних виплати у зв`язку з втратою годувальника їх батька.

Так, доведення факту утримання дітей чоловіком матері у даному випадку пов`язане з настанням (існуванням) обставин, за яких матір ОСОБА_2 не виконує своїх батьківських обов`язків щодо утримання дітей, щодо оформлення пенсійних виплат на дітей та стосується зміни обсягу сімейних прав або невиконання одним із батьків батьківських обов`язків (у тому числі умисного) та безумовно впливає на права й інтереси самих дітей, а також зумовлює відповідні правові наслідки, визначені законом.

Такий утримання дітей чоловіком матері не може встановлюватись у безспірному порядку або за домовленістю з матір`ю дітей на підставі судового рішення, ухваленого за правилами окремого провадження, оскільки в такому питанні завжди існуватиме загроза порушення принципу дотримання найкращих інтересів дитини.

Отже, факт, про встановлення якого просить ОСОБА_1 , не підлягає з`ясуванню в порядку окремого провадження, оскільки з поданої заяви вбачається спір про право, який не може розглядатися в судовому порядку безвідносно до дій ОСОБА_2 , щодо конкретних прав, свобод та інтересів заявника.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин судом враховано висновки Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постанові № 201/5972/22 від 11.09.2024.

Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду (частина четвертастатті 315 ЦПК України).

На підставі викладеного та керуючись ст. 315 ЦПК України, суддя

У Х В А Л И В:

У відкритті провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Служба у справах дітей по Салтівському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради про встановлення факту, що має юридичне значення- відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку в 15-денний строк з дня її проголошення до Харківського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя І.В. Семіряд

СудДзержинський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено21.01.2025
Номер документу124519752
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —643/16619/24

Ухвала від 20.01.2025

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Семіряд І. В.

Ухвала від 30.12.2024

Цивільне

Московський районний суд м.Харкова

Тимош О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні