Справа № 724/116/25 Провадження № 2-о/724/76/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2025 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді: Єфтеньєва О.Г.
за участі секретаря судового засідання: Банарюк К.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в залі суду в місті Хотин Чернівецької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: територіальна громада с. Керстенці в особі Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області, -
В С Т А Н О В И В:
09.01.2025 року до Хотинського районного суду Чернівецької області надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересована особа: територіальна громада с. Керстенці в особі Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області.
В обґрунтування заяви заявника зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його родичка ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на все належне їй майно, в тому числі на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0,93 га, кадастровий номер 7325083200:03:001:0111, що розташована на території Керстенецької сільської ради Хотинського району Чернівецької області. За життя ОСОБА_2 заповіту щодо розпорядження належним їй майном на випадок своєї смерті не залишила. ОСОБА_2 була другою дружиною ОСОБА_3 , його рідного діда.
Вказує, що він, як особа, яка проживала зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини - являється спадкоємцем померлої ОСОБА_2 за законом четвертої черги. Маючи намір прийняти спадщину, в грудні 2024 року він звернувся до Хотинської державної нотаріальної контори за консультацією про порядок оформлення спадщини. Нотаріус повідомив його, що за наявними документами він не зможе оформити спадщину на себе після смерті ОСОБА_2 , оскільки нотаріус не зміг достеменно встановити факт постійного проживання його зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Зазначає, що він дійсно постійно проживав однією сім`єю з спадкодавцем ОСОБА_2 на день її смерті більше п`яти років, з грудня 2004 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 . Оскільки в силу свого похилого віку та хвороб ОСОБА_2 перебувала постійної допомоги та стороннього догляду, а крім нього родичів у неї не було. Вказаний догляд за ОСОБА_2 здійснював він, проживав з нею з грудня 2004 року по 30.03.2010 року. Протягом зазначеного періоду вони піклувалися один про одного, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, вели спільне господарство, несли спільні витрати, купували майно для спільного користування, спільно несли витрати на утримання будинку, здійснювали поточний ремонт тощо.
Враховуючи вище наведене заявник просить суд встановити факт постійного проживання однією сім`єю його та разом з померлою ОСОБА_2 в період з грудня 2004 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто більше п`яти років до часу відкриття спадщини та станом на день відкриття спадщини.
Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 13 січня 2025 року відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у порядку окремого провадження.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій просить суд слухати справу у його відсутності, заявлені вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Недобоївської сільської ради в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву в якій просить суд слухати справу у його відсутності, заявлені вимоги визнає.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.
Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 .
Як вбачається і матеріалів справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 була дружиною діда заявника ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_3 , серії НОМЕР_4 .
Відповідно до державного акту серії ЯЕ №329138, ОСОБА_2 була власником земельної ділянки кадастровий номер 7325083200:03:001:0111 площею 0,93 га на території Керстенецької сільської ради Дністровського (Хотинського) району Чернівецької області.
Із довідки Хотинської державної нотаріальної контори від 13.12.2024 року № 955/02-14, вбачається, що заявник стверджує, що він проживав разом з спадкодавцем більше п`яти років. ОСОБА_1 повідомлено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилась, що також підтверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 79538562 від 13.12.2024 року.
Згідно договору купівлі продажу житлового будинку від 11.12.2007 року вбачається, що ОСОБА_1 купив у ОСОБА_2 житловий будинок з належними до нього будівлями та спорудами, що знаходяться в АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки виданої виконкомом Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області № 421-1 від 09.10.2024 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно зареєстрована та проживала до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 . До складу сім`ї на день смерті входили: онук - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (проживав без реєстрації).
Згідно відповіді Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області від 25.11.2024 № 18, вбачається, що згідно акту опитування сусідів дійсно гр. ОСОБА_5 протягом періоду часу з грудня 2004 року по 30.03.2010 року постійно проживав однією сім`єю з гр. ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_1 , без реєстрації місця проживання. Згідно свідчень опитаних сусідів протягом зазначеного періоду вказані особи піклувалися один про одного, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема вели спільне господарство, несли спільні витрати, купували майно для спільного користування, спільно несли витрати на утримання житлового будинку, здійснювали поточний ремонт будинку.
Згідно з ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, тобто, встановлення факту, від якого залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення, та за відсутності спору про це право.
Відповідно до ч.ч. 2,4 ст.3 СК України, сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Пунктами 1-9 частини 1 статті 315 ЦПК України визначено факти, справи про встановлення яких розглядаються судом, зокрема, пунктом 5 ч.1.ст.315 цього Кодексу - про проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Особа може бути близьким родичем спадкодавця, тобто відноситися до членів сім`ї, проте не проживати з ним однією сім`єю.
Центральною ознакою проживання спадкоємця однією сім`єю зі спадкодавцем є систематичне ведення з ним спільного господарства, тобто прийняття участі у спільних витратах, спрямованих на забезпечення життєдіяльності сім`ї. При цьому важливою, проте не основною ознакою, є проживання в одному приміщенні зі спадкодавцем.
Отже, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є спеціальною (визначеною законом, законною) підставою для виникнення у них деяких прав та обов`язків, зокрема, права спільної сумісної власності на майно.
Так, при встановленні факту наявності у осіб спільного побуту доцільно враховувати ознаки, визначені у понятті домогосподарства.
Домогосподарство є сукупність осіб, які спільно проживають в одному житловому приміщенні або його частині, забезпечують себе всім необхідним для життя, ведуть спільне господарство, повністю або частково об`єднують та витрачають кошти.
Статтею 1264 ЦК України регламентовано, що у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно правового висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 17.06.2020 по справі №755/180/12/16-ц (провадження № 61-40658св18), для застосування положень вищевказаної статті необхідною умовою є, зокрема, встановлення факту неперебування осіб у будь-якому іншому шлюбі. Аналогічні за змістом висновки викладені у постановах Верховного Суду від 18 липня 2018 року у справі №522/1252/14-ц (провадження № 61-11255св18), від 26 вересня 2018 року у справі № 244/4801/13-ц (провадження № 61-23286св18), від 25 квітня 2019 року у справі № 759/4596/18 (провадження № 61-3852св19).
Частинами першої та другої статті 1258 ЦК України встановлено, що спадкоємці за законом одержують право на спадщину почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняттям ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
У п. 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" судам роз`яснено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів: а) проживання однією сім`єю із спадкодавцем; б) на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п`ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім`єю.
Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї, крім власне факту спільного проживання, є ведення із спадкодавцем спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Отже, оскільки заявник стверджує, що він разом зі спадкодавцем проживав однією сім`єю не менше п`яти років та на момент смерті, у період часу з грудня 2004 року до 30.03.2010 року крім того, факт проживання однією сім`єю заявника з спадкодавцем підтверджується доказами, які містять в матеріалах справи тому суд дійшов висновку, що цей факт є підтверджений достатніми доказами.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, дослідивши надані докази, суд дійшов висновку, що заявник ОСОБА_1 дійсно проживав не менше ніж п`ять років однією сім`єю зі спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 однією сім`єю та вони вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом, тобто мали взаємні права та обов`язки не менше, ніж п`ять років, у тому числі - станом на момент смерті спадкодавця, оскільки цей факт підтверджується дослідженими судом доказами, що містяться в матеріалах справи. Усі досліджені судом докази узгоджуються між собою і підтверджують встановлений судом вказаний факт, що має для заявнику юридичне значення.
Враховуючи вище викладене суд вважає, що заяву ОСОБА_1 слід задовольнити в повному обсязі.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст.5, 13, 89, 263-265, 293-296, 315, 352,354 ЦПК України суд, -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: територіальна громада с. Керстенці в особі Недобоївської сільської ради Дністровського району Чернівецької області - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ) разом з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 однією сім`єю більше п`яти років, починаючи з грудня 2004 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 до часу відкриття спадщини та станом на день відкриття спадщини.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 20.01.2025 року.
Суддя: Олександр Георгійович ЄФТЕНЬЄВ
Суд | Хотинський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124522417 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту смерті, з них: |
Цивільне
Хотинський районний суд Чернівецької області
Єфтеньєв О. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні