Рішення
від 14.01.2025 по справі 156/1040/24
ІВАНИЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 156/1040/24

Провадження № 2/156/20/25

рядок статзвіту 71

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

14 січня 2025 року Іваничівський районний суд Волинської області в складі:

головуючого судді Бєлоусова А.Є.,

з секретарем судових засідань Степанець Т.В.,

за участі:

позивачки ОСОБА_1 ,

представниці позивачки - адвоката Білецької І.М.,

малолітньої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

представниці органу опіки та піклування Пашко О.О,

розглянувши в судовому засіданні в залі суду № 1 у сел. Іваничі Волинської області цивільну справу (в порядку загального позовного провадження) за позовом ОСОБА_1 , представниця позивачки - адвокат Білецька Інна Миколаївна, до ОСОБА_3 , третя особа, котра не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - орган опіки та піклування виконавчого комітету Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області, про позбавлення відповідача батьківських прав щодо малолітньої дитини,

ВСТАНОВИВ:

03.09.2024 позивачка звернулася до Іваничівського районного суду Волинської області з позовною заявою до ОСОБА_1 , третя особа, котра не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - орган опіки та піклування виконавчого комітету Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області, про позбавлення відповідача батьківських прав щодо малолітньої дитини.

Позивачка мотивує свої вимоги тим, що вона перебувала у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_3 . За час спільного проживання у сторін народилась донька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає з позивачкою та знаходиться на її утриманні. Згідно з заочним рішенням Іваничівського районного суду Волинської області від 05.08.2019 з відповідача на користь позивачки на утримання доньки ОСОБА_4 щомісячно повинні стягуватись аліменти в розмірі 1500 грн. Вказане судове рішення не змінено, не скасовано та набрало законної сили 04.09.2019. Як вбачається із постанови про відкриття виконавчого повадження від 06.02.2020, згідно з виконавчим листом, що виданим Іваничівським районним судом Волинської області, з відповідача на користь позивача щомісячно стягуються аліменти на утримання доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в твердій грошовій сумі в розмірі 1500,00 грн., починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття. Заочним рішенням Іваничівського районного суду Волинської області від 19.12.2023 зі ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 стягнуто неустойку (пеню) за прострочення сплати аліментів за період з 01.09.2019 по 31.08.2023 в розмірі 71850,00 грн. Як стверджує позивачка, в період розірвання її з відповідачем шлюбних стосунків малолітня донька ОСОБА_4 фактично залишилась без батьківського піклування, і долею дитини почала опікуватись лише позивачка. Батько дитини, відповідач проживає окремо від доньки та зовсім не займається вихованням дитини. Фактично з грудня 2021 відповідач свідомо ухиляється від виконання своїх виконання своїх батьківських обов`язків щодо виховання дитини, нехтує своїми батьківськими обов`язками і не піклується про фізичний і духовний розвиток ОСОБА_4 , не спілкується з дитиною в необхідному обсязі, не сприяє засвоєнню загальновизнаних норм моралі, не виявляє інтересу до внутрішнього світу дитини, не піклується про стан здоров`я доньки, хоча мав би це робити, тобто по своїй вині свідомо ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, і малолітня ОСОБА_4 фактично перебуває на повному утриманні та вихованні у позивачки. ОСОБА_3 повністю самоусунувся від виконання своїх батьківських обов`язків, не надає матеріальної допомоги, не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, про її навчання. Позивачка вважає, що позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 відносно доньки ОСОБА_2 є єдиним дієвим захистом право дитини на піклування та на належні умови проживання, виховання, лікування.

Позивачка ОСОБА_1 , представниця позивачки - адвокат Білецька І.М. під час судового розгляду справи заявлені вимоги підтримали, просили їх задовольнити, на обґрунтування власної позиції навели доводи, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Представник третьої особи - органу опіки та піклування Литовезької сільської ради Волинської області Пашко О.О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, вважала за доцільне позбавлення батьківських прав ОСОБА_3 .

Малолітня ОСОБА_2 в судовому засіданні 18.12.2024 повідомила, що вона мешкає разом з мамою, дідусем, бабусею та прабабусею, спілкувалась з татом востаннє коли їй було 4 роки, тато не відвідує її, не дарить подарунків на свята, не супроводжує до школи, не цікавиться її успіхами в навчанні та її здоров`ям, коли дівчинка хворіє не телефонує їй та не пише листів, дівчинка вважає, що батько "негарно до неї ставиться".

Відповідач ОСОБА_3 був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи через опублікування оголошення на офіційному веб-сайті «Судова влада України», однак для участі в судовому засіданні не прибув, причини неявки суду не повідомив.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановив такі фактичні дані та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.

Судом встановлено, що згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 26.06.2013 виконавчим комітетом Заболотцівської сільської ради Іваничівського району Волинської області, батьками ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с.12)

Заочним рішенням Іваничівського районного суду Волинської області від 13.03.2017 у справі №156/903/16-ц шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 було розірвано (а.с. 15-16).

Заочним рішенням Іваничівського районного суду Волинської області від 05.08.2019 збільшено розмір аліментів, що стягуються з ОСОБА_3 на підставі рішення Іваничівського районого суду Волинської області від 22.12.2014, та присуджено стягувати з ОСОБА_3 в користь ОСОБА_1 аліменти на утримання малолітньої доньки 1500 грн. щомісячно з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття. (а.с.17-19)

Згідно з виконавчим листом, виданим Іваничівським районним судом Волинської області зі ОСОБА_3 в користь ОСОБА_1 стягнуто аліменти на утримання неповнолітньої доньки - ОСОБА_3 в твердій грошовій сум і в розмірі 1200 грн. щомісячно (а.с. 20)

Згідно із заочним рішенням Іваничівського районного суду Волинської області від 19.12.2023 стягнуто із ОСОБА_3 неустойку (пеню) за прострочення сплати аліментів за період з 01.09.2019 по 31.08.2023 в розмірі 71 850 грн. (а.с.21-22)

Згідно з довідкою, виданою старостою Заболотцівської старостинського округу, до складу сім`ї ОСОБА_1 входять ОСОБА_5 (чоловік) та ОСОБА_2 (донька) (а.с.11)

Згідно із довідкою, виданою в.о. директора Заболотцівського ліцею, батько ОСОБА_2 - ОСОБА_3 контакту із навчальним закладом не підтримує, успішністю доньки не цікавиться, з вчителями не спілкується, батьківські збори не відвідує; дитину на заняття приводить і забирає мати, на виклики до ліцею приходить теж тільки мати. (а.с.13)

Згідно із характеристикою виданою класним керівником Заболотцівського ліцею Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області, малолітня ОСОБА_4 навчається в ОСОБА_6 ліцеї з 2019 року. Вона є старанною, здібною ученицею, має хороші знання з усіх предметів, бере участь у житті класу і ліцею. Дуже дружня і товариська дитина, має багато друзів. Мати ОСОБА_1 завжди цікавиться життям і навчальнням дитини, бере активну участь у житті класу, регулярно відвідує батьківські збори, усім необхідним дитину забезпечує. Батько дитини із сім`єю не проживає, з дитиною не спілкується, матеріально не допомагає, у вихованні дочки участі не бере, з класним керівником на зв`язок не виходив, не цікавиться навчанням дитини, батьківські збори не відвідує. (а.с.14)

Згідно з висновком, наданим виконкомом Литовезької сільської ради від 10.12.2024 №103, орган опіки та піклування вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_3 стосовно його малолітньої дитини. (а.с.66-67)

У судовому засіданні 18.12.2024 малолітня ОСОБА_2 (в присутності матері, представниці органу опіки та піклування) була опитана з приводу предмета спору, що склався між батьками ОСОБА_7 повідомила, що з батьком спілкувалась коли їй було 4 роки, більше він не з`являвся в її житті. В цьому році він телефонував до неї лише один раз, її вихованням займаються мама, дідусь та бабуся.

В судовому засіданні з достовірністю встановлено, що відповідач ОСОБА_3 самоусунувся від виховання дитини, не піклується про стан її здоров`я, не бере участі у її вихованні, не надає матеріальної допомоги на її утримання.

Стаття 150 Сімейного Кодексу України встановлює обов`язки батьків щодо виховання та розвитку дитини та передбачає, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов`язані виховувати дітей, піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя.

Згідно з пунктом 16 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя (не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти). Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Разом з тим, позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківські обов`язки, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей (п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав»).

Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання, не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей, не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі, не виявляють інтересу до її внутрішнього світу, не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками. Отже, зважаючи на той факт, що відповідачка фактично не бере участі у вихованні дитини, не надає допомоги на його утримання, суд приходить до висновку про її ухилення від виконання батьківських обов`язків, що є підставою для позбавлення батьківських прав.

При цьому суд виходить з вимог ст.ст. 12, 81 ЦПК України, відповідно до яких цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості, і кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідач в судове засідання не прибув, не скористався своїми процесуальними правами сторони в процесі і не надав належних доказів, які б спростовували доводи позивачки.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо позбавлення ОСОБА_3 батьківських прав відносно малолітньої дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , підлягають задоволенню.

Суд погоджується із висновком органу опіки та піклування Литовезької сільської ради щодо доцільності позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_3 , оскільки такий висновок вмотивований, містить обґрунтування доцільності такого рішення з точки зору позитивного впливу на малолітню дитину відповідача, дотримання якнайкращих її інтересів.

Нормами ст. 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» до числа дітей, позбавлених батьківського піклування, віднесено, зокрема, дітей, які залишилися без піклування батьків у зв`язку з позбавленням їх батьківських прав.

Згідно зі ст. 11 згаданого Закону органи опіки та піклування забезпечують вирішення питань щодо встановлення статусу дитини, позбавленої батьківського піклування, надання опіки та піклування над дітьми, позбавленими батьківського піклування, та застосування інших форм влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування, соціальний захист і захист особистих, майнових, житлових прав та інтересів дітей; впровадження пріоритетних форм влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Щодо розподілу судових витрат суд зазначає таке.

Оскільки сторона позивача до закінчення судових дебатів заявила про наявність судових витрат на професійну правничу допомогу та про намір подати до суду докази на підтвердження таких витрат (на підставі ч. 8 ст. 141 ЦПК України), суд вважає за необхідне призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати та ухвалення додаткового рішення з цього питання на 20.01.2025 на 15 год 00 хв.

Керуючись ст.ст. 150, 155, 164, 165, 166 СК України, ст. ст. 10, 11, 15, 60, 61, 79, 88, 209, 213, 214, 215, 218, 224, 225, 226 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про позбавлення відповідача батьківських прав щодо малолітньої дитини - задовольнити.

Позбавити громадянина України ОСОБА_3 батьківських прав щодо його малолітньої дитини: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..

Додатково роз`яснити учасникам справи, що відповідно до ст.169 Сімейного кодексу України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Оскільки сторона позивача до закінчення судових дебатів заявила про наявність судових витрат на професійну правничу допомогу та про намір подати до суду докази на підтвердження таких витрат протягом п`яти днів з дня ухвалення рішення суду (на підставі ч. 8 ст. 141 ЦПК України), суд вважає за необхідне призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати та ухвалення додаткового рішення з цього питання на 20.01.2025 на 15 год 00 хв..

Рішення може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст цього рішення суду виготовлений 20.01.2025.

Учасники справи:

1)позивачка - ОСОБА_1 (зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 );

2)представниця позивачки - адвокат Білецька Інна Миколаївна (адреса місця здійснення адвокатської діяльності: вул. Незалежності, буд. 14-Б, сел. Іваничі, Володимирський район, Волинська область, Україна, поштовий індекс 45300; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 );

3)третя особа - орган опіки та піклування Литовезької сільської ради Володимирського району Волинської області (юридична адреса: вул. Володимира Якобчука, буд. 11, с. Литовеж, Володимирський район, Волинська область, Україна, поштовий індекс 45325; ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 04335252);

4)відповідач - ОСОБА_3 (зареєстрована адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_4 ).

Головуючий у справі суддя А.Є. Бєлоусов

СудІваничівський районний суд Волинської області
Дата ухвалення рішення14.01.2025
Оприлюднено22.01.2025
Номер документу124523094
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —156/1040/24

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Бєлоусов А. Є.

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Бєлоусов А. Є.

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Бєлоусов А. Є.

Ухвала від 18.12.2024

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Бєлоусов А. Є.

Ухвала від 18.11.2024

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Бєлоусов А. Є.

Ухвала від 18.09.2024

Цивільне

Іваничівський районний суд Волинської області

Бєлоусов А. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні