Рішення
від 15.01.2025 по справі 363/4496/24
ВИШГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

15.01.2025 Справа № 363/4496/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.01.2025 року м. Вишгород

Вишгородський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Шубочкіної Т.В.,

при секретарі судових засідань Воронюк А.І.,

заявника ОСОБА_1 ,

представник заявника ОСОБА_2 ,

представник заінтересованої особи ОСОБА_7,

розглянувши у відкритому засіданні в залі суду в м. Вишгород цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Служба у справах дітей та сім`ї Димерської селищної ради, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення,-

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся до Вишгородського районного суду Київської області із заявою про встановлення факту виховання та утримання неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також факту проживання дитини з заявником.

В обгрунтування вказує, що 17 грудня 2011 року між ним та ОСОБА_3 було укладено шлюб. Від цього шлюбу народилася дитина: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Рішенням Вишгородського районного суду Київської області від 15 травня 2015 року шлюб між сторонами було розірвано. Згідно висновку Вишгородського районного центру соціальних служб для сім`ї, для дітей та молоді Вишгородської РДА Київської області від 06.03.2015 року щодо утримання малолітньої дитини, було прийнято, залишити дитину ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 проживати разом із заявником, оскільки зміна місця проживання буде негативно відображатись на моральному та фізичному стані дитини. Вказує, що після розірвання шлюбу він самостійно здійснює постійне і повне виховання та утримання сина, з народження дитина проживає з ним. Зазначає, що з моменту розірвання шлюбу колишня дружина участі у вихованні та утриманні дитини не бере. Встановлення факту потрібно заявнику для підтвердження права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, щоб в подальшому здійснювати захист прав та інтересів дитини.

Ухвалою суду від 11.09.2024 заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Залучено в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заявник та його представник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи Служби у справах дітей та сім`ї Димерської селищної ради в судовому засіданні не заперечував щодо задоволення заяви.

Заінтересована особа ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, про розгляд справи була повідомлена належним чином, до суду надійшло клопотання про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримує та просить задовольнити.

Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_3 в судове засідання не з`явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином, до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі заінтересованої особи.

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що є матір`ю заявника ОСОБА_1 . Зазначила, що мати ОСОБА_3 не приймає участі у вихованні та утриманні дитини ОСОБА_4 . Фінансово дитині не допомогала та на даний час майже не відвідує його, ініціативи неякої не проявляє. Вихованням та забезпеченням дитини повністю займається батько ОСОБА_1 .

Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 суду пояснила, що є сусідкою заявника ОСОБА_5 . Підтвердила, що мати ОСОБА_3 не приймає участі у вихованні та утриманні дитини ОСОБА_4 . Дитиною повністю займаються батько ОСОБА_1 та бабуся ОСОБА_5 .

Суд, заслухавши пояснення заявника та представника заявника, розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, встановив наступні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що 17 грудня 2011 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 було укладено шлюб, який був зареєстрований виконавчим комітетом Катюжанської сільської ради Вишгородського району Київської області, про що було зроблено актовий запис № 21.

Від цього шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася дитина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 28.11.2019 року, видане повторно.

Рішенням Вишгородського районного суду Київської області від 15 травня 2015 року між мною та ОСОБА_3 було шлюб розірвано.

Згідно висновку Вишгородського районного центру соціальних служб для сім`ї, для дітей та молоді Вишгородської РДА Київської області від 06.03.2015 року № 03-10/35 щодо утримання малолітньої дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , убачається, що дитина потребує особливого догляду, оскільки вона дуже часто хворіє на простудні захворювання, вона дуже прихильна до батька, вирішено що тимчасова зміна місця проживання буде негативно відображатися на моральному та фізичному стані хлопчика, тому було прийнято залишити дитину проживати разом зі заявником ОСОБА_1 .

Згідно акту обстеження умов проживання в.о. начальника ССДС та спеціаліста ОСОБА_7 від 20.06.2024 року, проведено обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . За цією адресою проживають та мають постійне місце реєстрації ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Умови проживання задовільні, наявне електро-водо-газопостачання, опалення централізоване. Кімнати облаштовані необхідною побутовою технікою, сантехнікою, відповідають санітарно-гігієнічним нормам і обладнані відповідно до потреб і віку дітей. Для виховання та розвитку дитини створені всі належні умови для проживання, навчання та дозвілля дітей. Стосунки в сім`ї доброзичливі.

Відповідно до актів обстеження умов сім`ї ОСОБА_1 від 20.02.2015, 27.02.2015, 03.03.2015 р., складених комісією в складі голови опікунської ради ОСОБА_10 , членів опікунської ради ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , убачається, що в приміщенні за адресою АДРЕСА_1 мешкають ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_10 . Квартира - двокімнатна, опалення, газ, водо- та електропостачання централізовані. Квартира є власністю ОСОБА_5 та ОСОБА_13 . Родина ОСОБА_14 зареєстрована в АДРЕСА_2 , але будинок потребує капітального ремонту. На час обстеження було виявлено, що умови проживання задовільні, в кімнатах чисто, прибрано, дотримані санітарно-гігієнічні норми проживання. ОСОБА_15 має окреме спальне місце, а також місце для проведення дозвілля На час обстеження матері ОСОБА_3 не було вдома. Зі слів чоловіка, ОСОБА_1 дружина дома не з`являлася від 11.02.2015 року. Вихованням маленького ОСОБА_4 займається батько ОСОБА_1 та бабуся ОСОБА_5 .

Відповідно до довідки Димерської селищної ради від 17.06.2024 року №336/22-23 убачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 дійсно від дня народження і по даний час проживає разом зі своїм батьком ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1 .

Як убачається з акту від 17.06.2024 року, виданого Димерською селищною радою, складеного старостою Катюжанського старостинського округу Димерської селищної територіальної громади Вишгородського району Київської області, Осадчою Анною Анатоліївною , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дійсно проживає від дня народження по даний час разом зі своїм батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1 . Після розлучення батьків 15.05.2015 року залишився проживати разом з батьком за вище вказаною адресою. Факт проживання підтверджують сусіди.

Згідно довідки №91, виданою Катюжанською амбулаторією загальної практики сімейної медицини, убачається, що дитина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , знаходиться на обліку лікарні з 07.05.2012 року. При зверненні за медичною допомогою при захворюванні і проведенні профілактичних щеплень його супроводжував батько ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідно до шкільних характеристик ОСОБА_4 убачається, що він проживав з батьком. Батько, ОСОБА_1 , приділяв належну увагу навчанню і вихованню дитини. Приймав активну участь у житті класу. Постійно цікавився успіхами хлопчиками та регулярно відвідував школу, надавав допомогу в підготовці домашніх завдань. Учень завжди був доглянутий, забезпечений шкільним приладдям. Мати, ОСОБА_3 , за період навчання ОСОБА_17 в початкових класах ніколи не цікавилася успіхами дитини та школу не відвідувала. Хлопчика до школи привозить та забирає його батько ОСОБА_1 . Він відповідально ставиться до виховання та навчання дитини, цікавиться успіхами сина. Відвідує всі батьківські збори та є членом батьківського комітету класу. ОСОБА_17 приходив на заняття в чистому одязі, одягненим по погоді, з охайним виглядом. Створено всі необхідні умови для нормального розвитку та навчання дитини. Мати ОСОБА_3 у вихованні та навчанні сина участі не приймає, жодного разу до школи не навідувалася.

Згідно акту обстеження побутових умов проживання від 02.03.2015 року, складеного депутатом Катюжанської сільської ради, Васильченко Василем Івановичем в присутності сусідів, ОСОБА_19 , ОСОБА_20 та ОСОБА_21 , убачається, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 разом із сином ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_11 , дійсно проживає разом із своїми батьками ОСОБА_13 та матір`ю ОСОБА_5 по АДРЕСА_1 , яка складається з двох кімнат загальною площею 52,5 м2, в с. Катюжанка Вишгородського району Київської області. Стан квартири повністю відповідає умовам проживання малолітньої дитини.

Визначаючись щодо встановлених обставин та заявлених вимог, суд керується наступним.

Приписами п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен при вирішенні питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на справедливий і відкритий розгляд упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

В силу ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна людина, права і свободи якої, викладені у цій Конвенції, порушуються, має ефективний засіб захисту у відповідному національному органі.

Так, Європейський суд з прав людини у своїй прецедентній практиці виходить із того, що положення пункту 1 статті 6 та статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантує кожному право подати до суду будь-яку заяву, що стосується його прав і обов`язків цивільного характеру (п. 36 рішення ЄСПЛ від 21.02.1975 у справі "Голден проти Сполученого королівства") та кожен має право на ефективний засіб юридичного захисту (ст. 13 Конвенції).

Згідно з ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Заявник ОСОБА_1 , звертаючись до суду із вказаною заявою, просить суд встановити факт самостійного виховання та утримання неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також проживання останнього з заявником.

Питання регулювання сімейних відносин з метою забезпечення кожної дитини сімейним вихованням здійснюється Сімейним кодексом України (ст. 1 СК України).

Відповідно до ч.1 ст. 121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Статтею 141 СК України встановлено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.

Разом з тим, сімейні права та обов`язки є такими, що тісно пов`язані з особою, а тому не можуть бути передані іншій особі (ч.1 ст. 14, ч.1 ст. 15 СК України).

Права та обов`язки батьків щодо виховання дитини передбачені ст. ст. 150-151 СК України.

Згідно ст. 157 СК України питання виховання дитини вирішується батьками спільно, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою цієї статті. При цьому, батьки мають право укласти договір щодо здійснення батьківських прав та виконання обов`язків тим з них, хто проживає окремо від дитини. Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

Правовідносини, що включають особисті немайнові та майнові відносини, які виникають між особами на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки та піклування, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства, є сімейними.

При цьому, сімейні відносини, як вид суспільних відносин складаються з суб`єктів, об`єктів і змісту (прав та обов`язків). Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є юридичні факти, котрі поділяються на юридичні дії (спричинення яких залежить від волі людей і породжує певні правові наслідки) та юридичні події (юридичні факти, які настають незалежно від волі людини).

Так, в силу положень ЦК України у момент народження фізичної особи, в неї виникає цивільна правоздатність (здатність мати цивільні права та обов`язки) та припиняється у момент її смерті (ст. 25), а з підстав встановлених цим Кодексом виникає цивільна дієздатність (здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання) котра може бути обмежена виключно у випадках і в порядку, встановлених законом (ч. 2 ст. 30) при цьому відповідно до ч.2 ст. 15 СК України, якщо особа визнана недієздатною, її сімейний обов`язок особистого немайнового характеру припиняється у зв`язку з неможливістю його виконання, підставою позбавлення батьківських прав у відповідності до п.2 ч.1 ст. 164 СК України, є ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків.

Таким чином, з настанням певних юридичних фактів, що підтверджуються певними актами обсяг батьківських прав може обмежуватися або припинятися.

З цього слідує, що підставою встановлення факту самостійного виховання неповнолітньої дитини батьком, необхідно встановити юридичний факт, або декілька, в силу яких обсяг прав матері обмежується або припиняється.

Заявник, звертаючись до суду зазначив, що мати дитини ОСОБА_3 проживає окремо та не бере участі у вихованні сина, про що надав відповідні підтвердження.

Відповідно до роз`яснень, що викладені в п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» судам роз`яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Касаційний цивільний суд Верховного Суду у справі № 363/214/17-ц від 22.08.2018, прийшов до висновку, що перелік юридичних фактів, які підлягають встановленню в судовому порядку є невичерпним і у судовому порядку можуть бути встановленні факти, від яких залежить виникнення, зміна чи припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

З вищенаведеного вбачається, що факт, який просить встановити заявник, є юридичним, оскільки від його встановлення залежить виникнення особистих прав заявника та можливість безперешкодної реалізації його особистих прав. Встановлення факту перебування неповнолітньої дитини на особистому вихованні заявника потрібно з метою захисту прав та інтересів його дитини та прав заявника як батька. Чинним законодавством не передбачений інший порядок його встановлення, він не пов`язаний з вирішенням спору про право та встановлення його іншим шляхом неможливе.

Отже, заявник підтвердив належними доказами, що мати дитини в силу певних об`єктивних та суб`єктивних фактів не виконує прав та обов`язків щодо неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що встановлення даного факту для заявника має юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки, встановлення вказаного факту в позасудовому порядку за вищевказаних обставин неможливе.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, враховуючи відсутність заперечень заінтересованих осіб, суд дійшов висновку, що досліджені у судовому засіданні докази підтверджують факт самостійного виховання та утримання батьком ОСОБА_1 дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що заява є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України, при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.

Керуючись ст.ст. 13, 81, 264, 265, 268, 293, 315-319, 352, 354 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Служба у справах дітей та сім`ї Димерської селищної ради, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_12 , самостійно виховує та утримує неповнолітнього сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 30 днів з моменту складання повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У випадку подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_3 .

Заінтересовані особи:

Служба у справах дітей та сім`ї Димерської селищної ради, код ЄДРПОУ 44055588, адреса: вул.Соборна, будинок 19 ,смт.Димер ,Київська обл. ,Вишгородський р-н ,07330;

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , РНОКПП - НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_4 ;

ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_5 .

Суддя Т.В. Шубочкіна

СудВишгородський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення15.01.2025
Оприлюднено23.01.2025
Номер документу124524273
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —363/4496/24

Рішення від 15.01.2025

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Шубочкіна Т. В.

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Вишгородський районний суд Київської області

Шубочкіна Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні