Справа № 369/2962/24
Провадження № 2-о/369/70/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.01.2025 м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Фінагеєвої І. О.,
при секретарі Херенковій К. К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу №369/2962/24 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кролевецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області про встановлення факту родинних відносин, -
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2024 року заявник ОСОБА_1 звернулася до Києво-Святошинського районного суду Київської області із заявою про встановлення факту родинних відносин.
В обґрунтування поданої заяви посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Алтинівка Конотопського району Сумської області померла баба заявника по материнській лінії ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина у вигляді земельних ділянок загальною площею 5,9803 гектари. За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким вона все своє майно, де б воно не знаходилось заповіла заявнику. Так, за заявою ОСОБА_1 про прийняття спадщини заведена спадкова справа за №63/2023. Під час підготовки документів, необхідних для видачі спадщини після ОСОБА_2 нотаріусом було з`ясовано, що відсутні докази, які підтверджують наявність родинних відносин між матір`ю заявника ОСОБА_3 та її матір`ю спадкодавцем ОСОБА_2 .
Зокрема у витязі з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження вказано, що матір`ю ОСОБА_3 є ОСОБА_2 . Тобто вказане у документі прізвище ОСОБА_4 відрізняється від вказаного у свідоцтві про смерть прізвища ОСОБА_4 . Окрім того у вказаному витязі дата народження ОСОБА_3 вказана ІНФОРМАЦІЯ_3 , в той час як у паспорті вказана дата народження ІНФОРМАЦІЯ_4 . Для усунення виниклих розбіжностей мати заявника ОСОБА_3 зверталась із заявою до Кролевецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України. Однак вказаним відділом відмовлено у внесенні змін та доповнень до актового запису цивільного стану, через відсутність документів, які є підставою для внесення змін до актового запису про народження. Такі документи в ході перевірки даним відділом виявлені не були внаслідок закінчення строків їх зберігання. Відсутність вказаних доказів перешкоджає встановленню факту родинних відносин, а у позасудовому порядку встановити вказаний факт неможливо.
Так, оскільки факт родинних відносин заявнику необхідно встановити для реалізації своїх спадкових справ, остання звертається до суду та просить встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла у с. Алтинівка Конотопського району Сумської області є рідною бабою по материнській лінії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 27 лютого 2024 року провадження у справі було відкрито в порядку окремого провадження із призначенням судового засідання.
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 27 червня 2024 року клопотання заявника ОСОБА_1 про витребування доказів задоволено та постановлено витребувати у Приватного нотаріуса Дячок Вікторії Олександрівни належним чином завірену копію спадкової справи №63/2023 про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заявник у судове засідання не з`явилась, повідомлялись належним чином про дату, час та місце розгляду справи, причини неявки не повідомила. У заяві просила розгляд справи проводити без її участі.
Заінтересована особа Кролевецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області в судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце слухання справи сповіщена належним чином. Представник заінтересованої особи надав суду заяву, в якій просив розгляд справи проводити без його участі.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У відповідності до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Судом встановлено, що відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження, відповідно до статей 126, 133, 135 Сімейного кодексу України №00021237191 від 19 жовтня 2018 року вказано, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , актовий запис №18 складений 15 травня 1956 року Виконавчим комітетом Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області. Батьками особи вказані: батько ОСОБА_5 , мати ОСОБА_2 .
Згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 , виданого 29 березня 1988 року відділом ЗАГСа м. Вишневе Києво-Святошинського району, між ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , 29 березня 1988 року укладено шлюб, про що в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу 29 березня 1988 року зроблено запис №35. Після укладення шлюбу сторони прізвища не змінювали.
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданим повторно 16 серпня 1986 року Вишневою міськрадою Києво-Святошинського району Київської області, ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_8 , про що в книзі реєстрації актів про народження 11 лютого 1986 року зроблено запис №64. Батьками особи вказано: батько ОСОБА_6 , мати ОСОБА_3 .
Згідно копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 05 вересня 2023 року Кролевецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 93 років, про що 05 вересня 2023 року складено відповідний актовий запис №390.
Після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина у вигляді земельних ділянок площею 5,2462 га та 0,7351 га, переданих їй на підставі державних актів на право власності на земельну ділянку СМ №096727 та СМ №095509 відповідно, виданих на підставі розпорядження Голови Кролевецької районної державної адміністрації від 19 вересня 2003 року за № 445.
За життя ОСОБА_2 склала заповіт від 16 травня 2014 року, який посвідчений секретарем виконавчого комітету Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області та зареєстровано в реєстрі за №69. Вказаним заповітом все своє майно ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 .
Відповідно до копії Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі за №74565514 від 01 листопада 2023 року, зареєстрована спадкова справа: номер у Спадковому реєстрі 71491596, номер у нотаріуса 63/2023, спадкодавець ОСОБА_2 .
Начальником Кролевецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України Юлією Вернигорою 22 грудня 2023 року складено висновок про відмову у внесенні змін, доповнень до актового запису цивільного стану. У вказаному висновку зазначено, що відповідно до правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженого наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12 січня 2011 року неможливо внести зміни до актового запису про народження №18 від 15 травня 1956 року, складеного виконавчим комітетом Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області на ОСОБА_7 , а саме виправити дату народження дитини з « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на « ІНФОРМАЦІЯ_4 », через відсутність документів, які є підставою для внесення змін до актового запису про народження.
Довідкою Алтинівського старостинського округу Кролевецької міської ради Конотопського району №44 від 26 січня 2024 року встановлено, що згідно погосподарської книги №7 Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області за 1974-1976 роки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 проживали в одному домогосподарстві як одна сім`я.
Згідно з п. 7 Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Заявник просить встановити факт того, що ОСОБА_2 є рідною бабою ОСОБА_1 , так як встановлення даного факту потрібно їй для подальшого оформлення спадкових прав в нотаріальних органах.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до приписів ст. 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.
Докази мають бути належними і допустимими у відповідності до вимог ст. ст. 77, 78 УПК України.
Відповідно до ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні (ст. 263 ЦПК України).
Таким чином, дослідивши надані заявником докази суд встановив, що матеріали справи не містять доказу того, що ОСОБА_2 є рідною бабою ОСОБА_1 , а саме: відсутнє підтвердження того, що ОСОБА_2 та ОСОБА_2 це одна людина, а отже неможливо встановити факт спорідненості з ОСОБА_3 , яка є матір`ю ОСОБА_1 .
Суд надає оцінку тому, що надані заявником документи містять такі прізвища як « ОСОБА_4 », « ОСОБА_4 », датою народження спадкодавця у всіх документах вказано « ІНФОРМАЦІЯ_10 », а місце народження «село Алтинівка Кролевецького району Сумської області» проте, вирішуючи справи суд зобов`язаний керуватися належними та допустимими доказами, обґрунтовуючи ухвалене рішення, натомість неуповноважений ухвалювати рішення на підставі припущень.
Оскільки докази у справі не дають підстав для однозначного висновку про те, що ОСОБА_2 та ОСОБА_2 це одна людина, яка відповідно є рідною бабою ОСОБА_1 , а суд неуповноважений на підставі припущень вважати доведеним той чи інший юридичний факт, то у задоволенні заяви належить відмовити з огляду на те, що заявник не довела у передбачений законом спосіб факт споріднення вказаних осіб.
Керуючись статтями 10, 12, 81, 89, 247, 258-259, 263-265, 293, 294, 315 ч.2, 319 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кролевецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Конотопському районі Сумської області про встановлення факту родинних відносин.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Інна ФІНАГЕЄВА
Суд | Києво-Святошинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2025 |
Оприлюднено | 22.01.2025 |
Номер документу | 124524420 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Києво-Святошинський районний суд Київської області
Фінагеєва І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні