Ухвала
від 15.01.2025 по справі 304/3221/24
ПЕРЕЧИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 304/3221/24 Провадження № 2-о/304/36/2025

У Х В А Л А

15 січня 2025 рокум. Перечин

Перечинський районний суд Закарпатської області в складі:

головуючого - судді Ганька І. І.,

присяжних Ганича Б.Й., Тирпака Е.І.,

за участі секретаря судового засідання Галас Т.Ю.,

заявника ОСОБА_1 ,

його представник адвоката Ковача І.В.,

заінтересованих осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

представника заінтересованої особи ОСОБА_5 адвоката Андрейчука О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 адвоката Ковача Івана Васильовича, заінтересовані особи орган опіки та піклування Дубриницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,

У С Т А Н О В И В:

адвокат Ковач І.В. в інтересах заявника ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою, в якій просить визнати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною, встановити над нею опіку та призначити опікуном над такою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заявлені вимоги мотивує тим, що заявник тривалий час опікується та здійснює постійний догляд за своєю бабусею ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка є інвалідом ІІ групи по причині «Загальне захворювання», а також є особою, яка потребує постійного догляду. Крім того, згідно консультаційного висновку спеціаліста від 19 грудня 2024 року, ОСОБА_5 у зв`язку з систематичним погіршенням психічного стану здоров`я (діагноз G20/Хвороба Паркінсона та інші хвороби) потребує призначення їй опікуна. Так, чоловік ОСОБА_5 ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . Мати заявника ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка є донькою ОСОБА_5 , не може опікуватись та здійснювати догляд на постійній основі за станом здоров`я матері, у зв`язку з власною хворобою, що підтверджується довідкою ЛКК, виданою Великоберезнянським Центром ПМСД Ужгородської районної ради № 296 від 16 липня 2024 року. Доньки ОСОБА_5 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , через наявність в них різних хвороб та проживання в іншій місцевості, систематичними виїздами за кордон для лікування, не мають можливості опікуватися своєю матір`ю та доглядати за нею, що підтверджується відповідними довідками № 24, 26, виданими КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Дубриницької сільської ради Закарпатської області. Отже, на даний час заявник ОСОБА_1 є єдиною особою, яка має можливість опікуватися та здійснювати догляд за хворою бабусею; інші особи таке бажання не виявили. На підтвердження цього факту рішенням виконкому Дубриницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області № 826 від 15 липня 2024 року, прийнятим на підставі висновку Опікунської ради при виконавчому комітеті Дубриницької сільської ради, ОСОБА_1 призначено помічником ОСОБА_5 . Отже, на даний час у зв`язку з погіршенням психічного стану здоров`я ОСОБА_5 виникає нагальна потреба у призначенні їй опікуна. Зазначає, що заявник ОСОБА_1 проживає разом зі своєю бабусею, в силу графіку роботи, фінансового стану, віку та задовільного стану здоров`я має змогу належним чином виконувати обов`язки опікуна. Також звертає увагу на те, що ОСОБА_1 має повну цивільну дієздатність, має бажання та фізичну можливість виконувати обов`язки опікуна, судимості не має, спиртними напоями або наркотичними засобами не зловживає, на обліку у психоневрологічному або наркологічному диспансерах не перебуває; він фінансово забезпечує хвору бабусю, оплачує її лікування та забезпечує всім необхідним. Оскільки ОСОБА_5 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує як медичного нагляду, так і постійного лікування, вона може цим самим поставити себе та близьких родичів у скрутний матеріальний стан, стати жертвою недобросовісних людей. З огляду на вищевикладене просить заяву задовольнити.

Крім цього, у поданій заяві представник заявника одночасно просить призначити судово-психіатричну експертизу ОСОБА_5 .

У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 та його представник адвокат Ковач І.В. заяву в частині призначення експертизи підтримали.

Представник органу опіки та піклування Дубриницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області як заінтересованої особи у судове засіданні не з`явилася, подала заяву про проведення судового засідання без її участі, не заперечує проти задоволення вимог ОСОБА_1 . Одночасно на виконання вимог ч. 1 ст. 60 ЦК України надала рішення виконавчого комітету Дубриницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області від 09 січня 2025 року № 933 «Про затвердження подання органу опіки та піклування про можливість призначення опікуна».

У судовому засіданні заінтересовані особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 не заперечили проти призначення судово-психіатричної експертизи їх матері ОСОБА_5 .

Заінтересована особа ОСОБА_5 та її представник адвокат Андрейчук О.М. у судовому засіданні також не заперечили проти призначення судово-психіатричної експертизи.

Заслухавши пояснення учасників процесу та дослідивши матеріали справи, необхідні для вирішення поданого клопотання, суд приходить до наступного висновку.

Так, порядок призначення судових експертиз, обов`язки, права та відповідальність судового експерта, організація проведення експертиз та оформлення їх результатів визначаються Законом України «Про судову експертизу» та Цивільним процесуальним кодексом України.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Згідно ч. 1, 3, 4 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом.

Відповідно до ст. 105 цього Кодексу призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити, зокрема, психічний стан особи.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю другої групи за загальним захворюванням, без терміну переогляду, їй рекомендовано спостереження в сімейного лікаря та невропатолога, про що свідчать пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1 , видане 21 серпня 2024 року, та Довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААІ № 295948, видана 28 червня 2023 року Ужгородською районною МСЕК (а. с. 23, 24).

Згідно консультації спеціаліста КНП «Великоберезнянська лікарня» від 19 грудня 2024 року, ОСОБА_5 , 1959 року народження, має діагноз «G-20 F02.80» (а. с. 28).

Крім цього, як видно з Виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого від 20 листопада 2024 року № 37, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має діагноз: «Хвороба Паркінсона, Акінетико-регідна форма двобічна адвансова моторними (болюча дистонія OFF періоду, феноменом зношування разової дози L дона) та немоторними флуктуаціями у вигляді вираженого больового с-му, Артеріальною гіпертензією, вираженими тривожними розладами з інсомією, с-м дофамінової дисрегуляції ст. по Хен-Яру ІІІ б. Хвора потребує постійного стороннього догляду.

Те, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за станом свого здоров`я потребує постійного стороннього догляду свідчить також Висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, виданий 31 липня 2024 року Амбулаторією загальної практики сімейної медицини Дубриницької сільської ради Закарпатської обласної ради (а. с. 25).

Згідно ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Відповідно до ч. 1 ст. 104 цього Кодексу про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Як роз`яснено у п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» від 28 березня 1972 року судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.

Враховуючи вищевикладене та те, що вирішення питання про можливість ОСОБА_5 розуміти значення своїх дій та керувати ними потребує спеціальних знань в області психіатрії, суд вважає за необхідне призначити у даній справі судово-психіатричну експертизу.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Згідно п. 9 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому п. 5 ч. 1 ст. 252 цього Кодексу, на час проведення експертизи.

Отже, керуючись ст. 1 Закону України «Про судову експертизу», ст. 103-105, 252, 253, 258-261, 298 ЦПК України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

призначити у справі за заявою ОСОБА_1 адвоката Ковача Івана Васильовича, заінтересовані особи орган опіки та піклування Дубриницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 та ОСОБА_5 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити наступні питання:

1. Чи хворіє ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка та мешканка АДРЕСА_1 , на психічну хворобу?

2. Чи розуміє ОСОБА_5 значення своїх дій та чи може керувати ними?

Проведення експертизи доручити експертам Закарпатської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», попередивши їх про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України.

Надати для проведення експертизи матеріали даної цивільної справи.

Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в п`ятнадцятиденний строк з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України до визначення Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), можливості вчинення передбачених цим Кодексом дій з використанням підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Повне судове рішення складено 15 січня 2025 року.

Головуючий: Присяжні: Ганько І. І. Ганич Б. Й. Тирпак Е. І.

СудПеречинський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення15.01.2025
Оприлюднено22.01.2025
Номер документу124525603
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —304/3221/24

Ухвала від 15.01.2025

Цивільне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 15.01.2025

Цивільне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

Ухвала від 24.12.2024

Цивільне

Перечинський районний суд Закарпатської області

Ганько І. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні