Справа 688/5620/24
№ 2/688/208/25
Рішення
Іменем України
16 січня 2025 року м. Шепетівка
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Березюк Н.П.,
за участі секретаря судових засідань Кулеші Л.М.,
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шепетівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування,
встановив:
Стислий виклад та обґрунтування позовних вимог.
05.12.2024 ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом до Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, посилаючись на те, що 23.01.2019 за її заявою заведена спадкова справа до майна померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , їй видані свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок та недоотриману пенсію. Відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на право на земельну частку (пай), яку він фактично успадкував після смерті ОСОБА_3 , котрий помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак не оформив свої спадкові права. За життя ОСОБА_3 включений до списку громадян-членів КСП «Добробут», с. Хролин Шепетівського району Хмельницької області, які мають право на земельну частку (пай), однак сертифікат, який посвідчує таке право не отримав. Просила визнати за нею право на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_4 в судове засідання не з`явились, подали клопотання про розгляд справи у відсутності сторони позивача, позов підтримали.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
06.12.2024 суд відкрив загальне позовне провадження в справі, призначив підготовче засідання на 08.01.2024, витребував у нотаріальної контори копію спадкової справи. Підготовче засідання відкладалося на 09.01.2025 у зв`язку з перебуванням судді у відпустці.
18.12.2024 на адресу суду надійшла копія спадкової справи.
09.01.2025 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду на 16.01.2025.
Позиція сторони відповідача.
Представник відповідача Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області Тетяна Котик в судове засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у відсутності представника сільської ради, щодо вирішення справи покладається на думку суду.
Відповідно до ч.2ст.247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Встановлені судом фактичні обставини, з посиланням на докази.
Суд встановив, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відкрилася спадщина на належне йому майно.
Його донька ОСОБА_1 як єдиний спадкоємець першої черги за законом, 23.01.2019 звернулась у нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини після смерті батька. 06.08.2019 їй видані свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок та недоотриману пенсію, відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай), яке померлий ОСОБА_2 успадкував після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу, що посвідчує право ОСОБА_3 на земельну частку (пай).
Станом на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , разом з ним були зареєстровані та проживали: батько ОСОБА_2 та брат ОСОБА_5 .
Відповідно до Державного акта на право колективної власності на землю, виданого 14.02.1995 року та списку громадян-членів КСП ОСОБА_3 включений до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай), однак сертифікат, що посвідчує відповідне право за життя йому не видавався.
ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадкова справа до його майна не заводилась.
Встановлені обставини підтверджуються: паспортом позивачки, свідоцтвами про смерть ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , копією державного акта на право колективної власності на землю, витягом зі списку громадян-членів КСП, довідками сільської ради, інформацією Головного Управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, копією спадкової справи до майна померлого ОСОБА_2 , іншими матеріалами справи.
Норми права, які застосував суд
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦПК України,кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
При розгляді справ про спадкування необхідно встановити: місце відкриття спадщини, коло спадкоємців, які прийняли спадщину; законодавство, яке підлягає застосуванню щодо правового режиму спадкового майна та часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.
Відповідно дост. 1261 ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки, якщо протягом строку встановленогост. 1270 цього Кодексу, не було заявлено про відмову від неї або подано заяву про прийняття спадщини.
Статтею 1268 ЦК Українипередбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Свідоцтво про право на спадщину видається нотаріусом на підставі письмової заяви спадкоємців після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1276 ЦК України якщо спадкоємець за заповітом або за законом помер після відкриття спадщини і не встиг її прийняти, право на прийняття належної йому частки спадщини, крім права на прийняття обов`язкової частки у спадщині, переходить до його спадкоємців (спадкова трансмісія).
Відповідно дост.1296 ЦК Україниспадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Таким чином, аналіз норм права, що регламентують порядок оформлення права на спадщину, що відкрилась після 1 січня 2004 року передбачає звернення спадкоємця як за законом так і за заповітом до нотаріуса і видачі ним відповідного свідоцтва.
Відповідно до абз. 2-3 п. 23Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування»свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).
Згідно зі статтею 328ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідност.16 ЦК Україниодним із способів захисту цивільного права є визнання права.
Пунктом 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» визначено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).
Мотиви та висновки суду.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Батько позивачки ОСОБА_2 прийняв спадщину після смерті свого сина ОСОБА_3 на належне йому право на земельну частку (пай), оскільки проживав з ним та був зареєстрований за однією адресою та не подав заяви по відмову від спадщини, однак не оформив свої права, а тому відповідно до ст. 1276 ЦК України право на прийняття спадщини перейшло до його доньки позивачки ОСОБА_1 , яка реалізувала своє право на оформлення спадщини шляхом звернення до нотаріальної контори.
ОСОБА_3 станом на день смерті мав право на земельну частку(пай), оскільки включений до відповідного списку громадян-членів КСП, що є додатком до Державного акта на право колективної власності на землю, однак за життя не отримав сертифікат на земельну частку (пай).
Позивачка позбавлена можливості оформити своє право на земельну частку (пай), успадковане її батьком після смерті сина ОСОБА_3 через відсутність правовстановлюючих документів, які посвідчують відповідне право ОСОБА_3 .
Тобто порушено цивільне право позивачки на отримання спадщини підлягає судовому захисту шляхом визнання права на земельну частку (пай).
Розподіл судових витрат.
При зверненні до суду позивач сплатила судовий збір в сумі по 1211,20 грн.
Відповідно до ч.9 ст.141 ЦПК України,якщо спірвиник внаслідокнеправильних дійсторони,суд маєправо покластина такусторону судовівитрати повністюабо частковонезалежно відрезультатів вирішенняспору.
Оскільки судовий спір виник з причин, не пов`язаних з діями відповідача, судовий збір покладається на позивачів.
Керуючись ст.ст.4,12,13,76-81,206,263-265,273 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 у порядку спадкування після смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) у розмірі 3,25 га (в умовних кадастрових гектарах) у землях колективної власності КСП «Добробут», с. Траулин Шепетівського району Хмельницької області, що належала ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Учасники справи:
позивачі ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована та проживає: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ;
відповідач: - Судилківська сільська рада Шепетівського району Хмельницької області, місцезнаходження: с. Судилків, вул. Героїв Майдану, буд. 54, Шепетівського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04402528.
Повний текст рішення складено 16.01.2025.
Суддя: Неоніла БЕРЕЗЮК
Суд | Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 22.01.2025 |
Номер документу | 124530103 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
Березюк Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні