Рішення
від 20.01.2025 по справі 728/2793/24
БАХМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер: 728/2793/24

Номер провадження 2/728/54/25

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(ЗАОЧНЕ)

20 січня 2025 року Бахмацький районний суд Чернігівської області

вскладі:

головуючої судді Глушко О.І.

при секретарі Коваленко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в м. Бахмачі цивільну справу за позовом заступника керівника Ніжинської окружної прокуратури в інтересах Національної служби здоров`я України, Бахмацької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Комунальне некомерційне підприємство «Бахмацька міська лікарня» Бахмацької міської ради, до ОСОБА_1 про відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від кримінального правопорушення,-

В С Т А Н О В И В:

06.11.2024 року заступник керівника Ніжинської окружної прокуратури звернувся до суду з даним позовом вказуючи на те, що вироком Бахмацького районного суду Чернігівської області від 22.07.2024 року ОСОБА_1 визнано винуватим у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України і йому призначено покарання у вигляді 4 (чотирьох) років позбавлення волі; на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбуття призначеного покарання з встановленням іспитового строку у 2 (два) роки з покладенням обов`язків, передбачених ч. 1 п. 2 ч. 3 ст. 76 КК України. На лікування потерпілого від кримінального правопорушення державою затрачено кошти в сумі 8344 грн 98 коп, із яких у вартість ліжко-дня включені витрати здійснені: за рахунок коштів Національної служби здоров`я (державний бюджет) в сумі 6669 грн 84 коп; за рахунок коштів міського бюджету (комунальні послуги та продукти харчування) в сумі 1675 грн 14 коп, і які, з урахуванням положень ч. 7 ст. 128 КПК України та ст.ст. 1191, 1206 ЦК України, позивач просив стягнути з відповідача.

Ухвалою суду від 27.11.2024 року відкрито провадження у справі з визначенням її розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 20.01.2025 року.

В судове засідання позивач - прокурор не з`явилася. У наданій заяві просила суд розглядати справу за її відсутності та задовольнити позовні вимоги. Проти заочного розгляду справи не заперечувала.

Представники позивачів - Національної служби здоров`я України та Бахмацької міської ради в судове засідання не з`явилися. У наданих заявах просили розглядати справу за відсутності їх представника.

Представник третьої особи - КНП «Бахмацька міська лікарня» Бахмацької міської ради в судове засідання не з`явився. У наданій заяві просили розглядати справу за відсутності їх представника.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився з невідомих причин, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, відповідно до положень п. 2 ч. 7 ст. 128 ЦПК України, про причин неявки не повідомив. У визначений судом строк відзиву на позов не подав.

В зв`язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин, або без повідомлення причин, відповідач не подав відзив, позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Оскільки відповідач, будучи повідомленим про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився, відзиву на позов не подав, сторона позивача не заперечувала проти заочного розгляду справи, суд вважає за необхідне ухвалити по справі заочне рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно доч.6ст.82ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Вироком Бахмацького районного суду Чернігівської області від 22.07.2024 року, який не оскаржувався і набрав законної сили 22.08.2024 року, ОСОБА_1 визнано винуватим у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України і призначено йому покарання у вигляді 4 (чотирьох) років позбавлення волі без позбавлення права керувати транспортними засобами, на підставі ст. 75 КК України останнього звільнено від відбуття призначеного покарання з встановленням іспитового строку у 2 (два) роки (а.с. 16-18).

Судом встановлено, що 23.02.2024 року близько 18 год 30 хв, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки «ВАЗ 21124», реєстраційний номер НОМЕР_1 , рухаючись по вул. Конотопській м. Бахмач Ніжинського району Чернігівської області зі сторони с. Халимонове Ніжинського району Чернігівської області не вибрав безпечної швидкості руху, перевищивши максимально допустиму швидкість руху на даній ділянці дороги, діючи необережно, проявляючи кримінальну протиправну недбалість, не передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків своїх дій, хоча повинен був і міг їх передбачити, проявив неуважність, неправильно оцінив дорожню обстановку, внаслідок чого здійснив наїзд на велосипедиста ОСОБА_2 , який рухався в зустрічному напрямку в смузі руху автомобіля, ближче до правого краю проїзної частини за напрямком руху автомобіля та почав здійснювати переїзд проїзної частини на інший бік.

У результаті дорожньо-транспортної пригоди велосипедист ОСОБА_2 отримав наступні тілесні ушкодження: в області голови у вигляді закритої поєднаної черепно-лицевої травми, яка виражалась синцями та саднами обличчя, забійною раною підборіддя, крововиливами у м`які покриви лівої лобно-скроневої ділянки та лоба справа, переломами окремих кісток лицевого відділу черепа та струсом головного мозку; в області тулуба у вигляді закритої поєднаної травми грудей та живота, яка виражалась синцем лівої лопаткової ділянки спини, крововиливами у м`язові тканини грудної клітки спереду, переломами 3,4 лівих та 12-го правого ребер, правобічним незначним гемотораксом (накопиченням крові у правій плевральній порожнині) та лівобічним гемопневмотораксом (накопиченням крові та повітря у лівій плевральній порожнині), двобічною вогнищевою пневмонією (запаленням респіраторних відділів обох легень), розривом тонкої кишки та розвитком гострого розлитого перитоніту (запалення очеревини); в області кінцівок у вигляді саден правої кисті та правої гомілки, синців лівої верхньої кінцівки, обох стегон, лівого колінного суглобу, правої гомілки та правого гомілко-ступневого суглобу, які в своєму комплексі відносяться до тяжких тілесних ушкоджень та був доставлений на лікування до КНП «Бахмацька МЛ», де 01.03.2024 від отриманих тілесних ушкоджень помер.

У вказанійдорожній обстановціводій ОСОБА_1 порушив вимогип.2.3б (длязабезпеченнябезпекидорожнього рухуводійзобов`язанийбути уважним,стежитизадорожньою обстановкою,відповіднореагуватина їїзмінуіне відволікатисявідкеруванняцим засобомудорозі), п.12.3(уразі виникненнянебезпеки дляруху,яку водійоб`єктивно спроможнийвиявити,він повиненнегайно вжитизаходів длязменшення швидкостіаж дозупинки транспортногозасобу абобезпечного дляінших учасниківруху об`їздуперешкоди)та п.12.4 (унаселених пунктахрух транспортнихзасобів дозволяєтьсяіз швидкістюне більше50км/год)Правил дорожньогоруху,затверджених постановоюКабінету МіністрівУкраїни №1306від 10.10.2001,що єпричиною таумовою виникненнята настанняданої дорожньо-транспортноїпригоди ізнаходиться впрямому причинномузв`язку зїї наслідками,які наступилив результатідорожньо-транспортноїпригоди.

Потерпілий ОСОБА_2 , внаслідок отриманих тілесних ушкоджень, перебував на стаціонарному лікуванні у відділенні анестезіології з ліжками інтенсивної терапії КНП «Бахмацька ЦРЛ» Бахмацької міської ради з 23.02.2024 року до 01.03.2024 року і загальна вартість лікування за 6 ліжко-днів становить 8344 грн 98 коп (6х1390 грн 83 коп), із яких: кошти НСЗУ в сумі 6669 грн 84 коп; кошти місцевого бюджету 1675 грн 14 коп, що підтверджується довідкою за № 02-44/831, виданою 12.09.2024 року КНП «Бахмацька міська лікарня» Бахмацької міської ради (а.с. 21).

Листом за № 36851/2-16-24 від 22.10.2024 року Національна служба здоров`я України (НСЗУ) повідомила про укладенення з КНП «Бахмацька міська лікарня» Бахмацької міської ради договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 2574-Е124-Р000 від 09.02.2024 року (а.с. 24-25).

Згідно з повідомленням за № 03-16/3342 від 23.09.2024 року розпорядником бюджетних коштів місцевого бюджету, за рахунок яких здійснювалося лікування потерпілого ОСОБА_2 з 23.02.2024 року по 01.03.2024 року у відділенні анестезіології КНП «Бахмацька міська лікарня» Бахмацької міської ради, є Бахмацька міська рада. Бахмацька міська рада не вживала та не планує вживати заходів цивільно правового характеру щодо їх стягнення в судовому порядку (а.с. 28).

Відповідно до ч.ч. 3,7 ст. 128 КПК України цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором. Цивільний позов може бути поданий прокурором у випадках, встановлених законом. Особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.

Згідно зч.1ст.1206 ЦКУкраїни особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього кримінального правопорушення, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.

За приписами ч. 2 ст. 1191 ЦК України Держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.

Відповідно до п. 3постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 07.07.1995 року «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат»питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з «Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженимпостановою КабінетуМіністрів України№ 545від 16.07.1993 року.

Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров`я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.

Відповідно до п. 2 «Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженогопостановою КабінетуМіністрів України№545від 16.07.1993 року,сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день.

Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної - картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання.

Згідно з п. 4 зазначеного Порядку стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров`я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров`я.

Відповідно до ст.131-1Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Листом від 01.11.2024 року за № 52-6101-24 заступник керівника Ніжинської окружної прокуратури повідомив Національну службу здоров`я України та Бахмацьку міську раду про наявність підстав для представництва в суді, з урахуванням положень ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» (а.с. 29).

Враховуючи вищевикладене, підлягають стягненню з відповідача ОСОБА_1 8344 грн 98 коп в рахунок відшкодування коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, із яких: 6669 грн 84 коп на користь Національної служби здоров`я України та 1675 грн 14 коп на рахунок Бахмацької міської ради, оскільки потерпілий ОСОБА_2 перебував на стаціонарному лікуванні внаслідок винних дій ОСОБА_1 і останнім вказані кошти не відшкодовані.

Крім того, з відповідача на користь держави слід стягнути 3028 грн 00 коп судового збору, оскільки позивач при подачі позову до суду був звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258-259, 263 - 265, 280 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги заступника керівника Ніжинської окружної прокуратури в інтересах Національної служби здоров`я України, Бахмацької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, - Комунальне некомерційне підприємство «Бахмацька міська лікарня» Бахмацької міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від кримінального правопорушення задовольнити повністю.

Стягнутиз ОСОБА_1 на користь Національної служби здоров`я України (отримувач: державний бюджет ГУК у м. Києві/Шевченківський р-н/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), р/р UА978999980313080115000026011) 6669 (шість тисяч шістсот шістдесят дев`ять) гривень 84 копійки в рахунок відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Бахмацької міської ради (код ЄДРПОУ 37972475, номер рахунку UА768999980314090544000025711, отримувач ГУК у Черніг.обл/тг м.Бахмач/24060300, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат.), МФО 899998) 1675 (одна тисяча шістсот сімдесят п`ять) гривень 14 копійок в рахунок відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 .

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Позивач: Заступник керівника Ніжинської окружної прокуратури м. Ніжин Чернігівської області вул. Овдіївська, 2, код ЄДРПОУ 02910114.

Позивач: Національна служба здоров`я України, м. Київ просп. Степана Бандери, 19, код ЄДРПОУ 42032422.

Позивач: Бахмацька міська рада, м. Бахмач Ніжинського району Чернігівської області вул. Соборності, 42, код ЄДРПОУ 04061702.

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстрований АДРЕСА_1 , фактично проживає АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Третя особа: Комунальне некомерційнепідприємство «Бахмацька міська лікарня» Бахмацької міської ради, м. Бахмач Ніжинського району Чернігівської області вул. Соборності, 66 код ЄДРПОУ 02006159.

Заочне рішення суду може бути переглянуте Бахмацьким районним судом Чернігівської області за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його переглядякщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивачем рішення суду може бути оскаржено доЧернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повне судове рішення складено 20.01.2025 року.

Суддя О.І. Глушко

СудБахмацький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено22.01.2025
Номер документу124530129
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення

Судовий реєстр по справі —728/2793/24

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні