ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2025 року
м. Хмельницький
Справа № 688/5365/24
Провадження № 11-кп/820/147/25
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Хмельницького апеляційного суду у складі:
судді-доповідача ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
з участю секретаря
судового засідання ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
засудженого ОСОБА_6 ,
представника ДУ
«Шепетівська виправна
колонія (№98)» ОСОБА_7 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м.Хмельницькому, в режимі відекоконференцзв`язку, апеляційну скаргу засудженого за ч.1 ст.185, ст.71 КК України ОСОБА_6 на ухвалу Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 27.11.2024 про відмову у задоволенні клопотання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання,
в с т а н о в и л а:
Цією ухвалою в задоволенні клопотання начальника державної установи «Шепетівська виправна колонія» №98 ОСОБА_8 про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання стосовно ОСОБА_6 - відмовлено.
Суд мотивував своє рішення тим, що ОСОБА_6 не довів свого виправлення та існують обґрунтовані сумніви, що він не вчинить нових кримінальних правопорушень після дострокового звільнення і в майбутньому готовий стати законослухняним членом суспільства, враховуючи особу засудженого та його поведінку, за весь період відбування покарання, а також його ставлення до праці, тяжкість вчиненого ним кримінального правопорушення, за який останній відбуває покарання, тому ОСОБА_6 не заслуговує на застосування до нього умовно-дострокового звільнення від відбування покарання.
Не погоджуючись з ухвалою суду, засуджений ОСОБА_6 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану ухвалу та ухвалити нову, якою застосувати до нього положення ст.81 КК України та звільнити умовно-достроково від відбування покарання.
Вважає ухвалу суду незаконною та необґрунтованою, оскільки він відбув 2/3 необхідних частини строку призначеного йому судом покарання.
Крім того, за весь період відбування покарання дотримувався режимних вимог, розпорядку дня, правил поведінки. Працевлаштований на виробництві установи в цеху №3 та заохочувався чотири рази адміністрацією установи.
Вважає, що своєю поведінкою та ставленням до праці довів своє виправлення та показував позитивний приклад іншим засудженим.
Також, за період відбування покарання підвищував свій освітній та професійний рівень, здобув професію «Токар».
Звертає увагу на те, що з його боку порушень режиму відбування покарання та притягнень до дисциплінарної відповідальності не було, тому суд ухвалив безпідставне рішення.
Заслухавши доповідь судді, доводи засудженого та представника ДУ «Шепетівська виправна колонія (№98)» ОСОБА_7 , думку прокурора, перевіривши представлені матеріали провадження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга засудженого підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, відповідно до приписів п. 1 ч. 3ст. 81 КК України, умовно-дострокове звільнення від відбування покарання може бути застосоване після фактичного відбуття засудженим не менше половини строку покарання, призначеного судом за кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також за необережний тяжкий злочин.
За змістом ч. 2 ст. 81 КК України, обов`язковою складовою для прийняття судом рішення про умовно-дострокове звільнення від відбування призначеного вироком суду кримінального покарання, є сумлінна поведінка та ставлення до праці засудженого, як умова доведеності виправлення останнього.
Відповідно до зазначеної норми сумлінну поведінку слід розуміти як комплекс зразкового дотримання режиму, участі у самодіяльних організаціях засуджених, беззаперечному виконанні вказівок і розпоряджень адміністрації колонії, відсутність порушень дисципліни, товариському ставленні до інших засуджених. Це поведінка, на яку повинні орієнтуватися інші особи, які відбувають покарання.
Крім того, під час вирішення питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, суди повинні враховувати поведінку засудженого за весь період відбування ним покарання, а також дані про відшкодування матеріальних збитків. При цьому, слід врахувати, що сумлінне ставлення до праці проявляється у поліпшенні кількісних та якісних показників виконуваної робити, підвищення виробничої кваліфікації, бережливому ставленні до обладнання та інструментів, додержання охорони праці та техніки безпеки.
Як убачається з матеріалів справи, відмовляючи в задоволенні клопотання ДУ «Шепетівська виправна колонія (№98)» про умовно-дострокове звільнення від призначеного покарання засудженого ОСОБА_6 , суд першої інстанції виходив з того, що засуджений не довів свого виправлення та існують обґрунтовані сумніви, що він не вчинить нових кримінальних правопорушень після дострокового звільнення і в майбутньому готовий стати законослухняним членом суспільства. При цьому вважав, що подяки засудженому за виконання покладених обов`язків та дотримання ним правил поведінки, дотримання правил трудового розпорядку та вимог безпеки, до уваги не беруться, оскільки дані обов`язки засуджений зобов`язаний виконувати при відбутті строку покарання.
Приймаючи до уваги дані про особу засудженого та його поведінку за весь період відбування покарання, ставлення до праці, тяжкість злочину, за який останній відбуває покарання, суд дійшов висновку про відсутність достатніх та переконливих даних, які б свідчили про виправлення засудженого та досягнення цілей покарання в більш короткий термін, та вважав неможливим застосування до засудженого умовно-дострокового звільнення від відбування покарання.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до приписів п.2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» № 2 від 26 квітня 2002 року визначено, що умовно-дострокове звільнення від відбування покарання можливе лише після повного та всебічного вивчення даних про особу засудженого. Матеріали про умовно-дострокове звільнення, які подають органи, що відають виконанням покарання мають відображати процес виправлення засудженого на протязі всього періоду відбування ним покарання, у зв`язку з чим орган має надати дані про попередні судимості, відшкодування матеріальних збитків та витяг із рішення спостережної ради.
Так, з найважливіших підстав для застосування умовно-дострокового звільнення від відбування покарання є виправлення засудженого, яке він довів своєю сумлінною поведінкою і ставленням до праці. Крім того, під час вирішення питання про умовно-дострокове звільнення, суди повинні враховувати поведінку засудженого за весь період відбування ним покарання.
За змістом роз`яснень Верховного Суду України щодо правильного та однакового застосування вказаної норми закону України про кримінальну відповідальність, які викладені в Постанові Пленуму Верховного суду України «Про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання і заміну невідбутої частини покарання більш м`яким» №2 від 26.04.2002, суди під час судового засідання у справах цієї категорії повинні приділяти особливу увагу поясненням засудженого, представників органу, який відає виконанням покарання, спостережної комісії.
Зокрема, слід ретельно з`ясовувати ставлення засудженого до вчинених злочинів, праці та навчання, додержання ним вимог режиму, оскільки судовий розгляд питання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання або заміну невідбутої частини покарання більш м`яким справляє великий виховний і запобіжний вплив як на самого засудженого, так і на інших осіб.
Умовно-достроковому звільненню підлягають ті засуджені, які протягом всього, а не певного періоду часу, сумлінною поведінкою і ставленням до праці довели своє виправлення і для цього дані беруться в їх сукупності.
Згідно з приписами ст.6 КВК України виправлення засудженого це процес позитивних змін, які відбуваються в його особистості та створюють у нього готовність до самокерованої поведінки, свідоме відновлення засудженого в соціальному статусі повноправного члена суспільства, повернення його до самостійного загальноприйнятого соціально-нормативного життя у суспільстві.
Під час вивчення даних про особу засудженого, колегією суддів встановлено, що ОСОБА_6 засуджений вироком Кам`янець-Подільським міськрайонним судом Хмельницької області від 29.04.2021 за ст. 185 ч. 1, 71 КК України до 5 років 1 місяця позбавлення волі.
Станом на день розгляду клопотання про умовно-дострокове звільнення засуджений відбув більшу половину строку покарання.
Відповідно до довідки про заохочення та стягнення засуджений має 4 подяки за виконання покладених обов`язків та дотримання правил поведінки, дотримання правил трудового розпорядку та вимог безпеки.
Згідно з характеристикою на засудженого, наданої заступником начальника установи із соціально-виховної та психологічної роботи-начальником відділу соціально-виховної та психологічної роботи від 12 листопада 2024 року, засуджений ОСОБА_6 раніше, один раз, притягувався до кримінальної відповідальності, один раз звільнявся від відбуття покарання з встановленням іспитового строку терміном на 1 рік. Має місце проживання. У засудженого відсутні прояви неадекватної поведінки, відсутні явні ознаки нервового збудження чи пригнічення. Самооцінка адекватна. Емоційно стійкий. Виконує роботи по благоустрою місць позбавлення волі, поставлені завдання виконує вчасно та якісно, проявляє ініціативу до виконання таких робіт, своїми діями подає позитивний приклад іншим засудженим відділення. Відсутній інтерес до настільних чи інших ігор з метою отримання матеріальної чи іншої вигоди. На замісній підтримувальній терапії не перебуває. Засуджений шкодує про вчинене ним кримінальне правопорушення та визнає свою вину. Має позитивні плани на майбутнє, та активно їх втілює.
За період відбування покарання засуджений характеризується позитивно. Дотримується правомірних та ввічливих взаємовідносин з персоналом. Має позитивні взаємовідносини з іншими засудженими. Дотримується норм, які визначають порядок і умови відбування покарання та розпорядок дня установи. До дисциплінарної відповідальності не притягувався. 3 рази заохочувався згідно з приписами ст.130 КВК України. На профілактичних обліках установи не перебуває.
До позбавлення волі ОСОБА_6 працював не офіційно. Працевлаштований в цеху №3 на виробничій зоні установи, мав заробітну плату згідно з даними довідки про нараховану заробітну плату за період з 17.01.2021 по 31.10.2024 ( а.с.10).
Відповідно до довідки про заохочення та стягнення на засудженого ОСОБА_6 , останній за час відбуття покарання, а саме з квітня 2022 року по жовтень 2024 року, має чотири заохочення.
За вироком суду, за яким ОСОБА_6 засуджено 29.04.2021, він мав судові витрати на суму 1445,25грн за проведення експертизи. Крім того, у засудженого на виконані один виконавчий лист на загальну суму 5926,58 грн., які частково відшкодовано засудженим, а саме в сумі 2011,25 грн.
В своїй апеляційній скарзі засуджений просить застосувати до нього умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, у зв`язку з тим, що в його поведінці відбулись позитивні зміни, він закінчив навчання та здобув професію «Токар».
Також колегія суддів бере до уваги те, що засуджений порушення вимог режиму відбування не допускає, свідомо дотримується правил поведінки та розпорядку дня установи, виконує всі законні вимоги персоналу, працевлаштований, до дисциплінарної відповідальності не притягався, за оцінюваний період відбування покарання має, з квітня 2022 року по жовтень 2024 року, чотири заохочення, за весь час відбування покарання характеризується виключно з позитивної сторони.
Отже, аналізуючи в сукупності дані про поведінку ОСОБА_6 , за весь час відбування ним покарання, а також враховуючи те, що станом на жовтень 2024 року невідбута частина строку покарання, призначеного вироком Кам`янець-Подільським міськрайонним судом Хмельницької області від 29.04.2021, спливає 30.09.2025, колегія суддів не може погодитись із висновком суду першої інстанції стосовно того, що засуджений ОСОБА_6 не довів свого виправлення.
За таких обставин, ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню, з ухваленням нової ухвали судом апеляційної інстанції про звільнення від подальшого відбування покарання, призначеного вироком Кам`янець-Подільським міськрайонним судом Хмельницької області від 29.04.2021 на невідбутий строк покарання засудженого ОСОБА_6 .
Керуючись ст. 404, 405, ч.1 ст.407, 418, 419 КПК України, колегія суддів,
п о с т а н о в и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 задовольнити.
Ухвалу Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області від 27.11.2024 стосовно ОСОБА_6 - скасувати та постановити нову.
Клопотання державної установи «Шепетівська виправна колонія» №98, - задовольнити.
Засудженого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити умовно-достроково від відбування покарання, на невідбутий строк покарання, за вироком Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 29 квітня 2021.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Судді:
ОСОБА_3 ОСОБА_1 ОСОБА_2
Суд | Хмельницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 22.01.2025 |
Номер документу | 124530989 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Інші справи та матеріали |
Кримінальне
Хмельницький апеляційний суд
Кулеша Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні