ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2025 року ЛуцькСправа № 140/12169/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Волиньфармімпекс до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Волиньфармімпекс (далі ТОВ Волиньфармімпекс, позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 1), Державної податкової служби України (далі ДПС України, відповідач 2) про визнання протиправними та скасування рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.09.2024 №11760791/31572294, від 20.09.2024 №11799574/31572294; зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану ТОВ Волиньфармімпекс податкові накладні №448 від 12.08.2024, №467 від 20.08.2024 датою подання їх на реєстрацію; визнання протиправними та скасування рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 02.09.2024 №11717176/31572294, від 13.09.2024 №11768544/31572294; зобов`язання ГУ ДПС у Волинській області врахувати таблиці даних платника податку на додану вартість від 28.08.2024, від 10.09.2024.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ Волиньфармімпекс за наслідками господарських операцій з ТОВ Медконтракт складено та відправлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) податкові накладні (далі - ПН) №448 від 12.08.2024, №467 від 20.08.2024, проте їх реєстрацію було зупинено з підстав відповідності господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
На підтвердження підстав для реєстрації цих ПН в ЄРПН позивач надав комісії ГУ ДПС у Волинській області копії первинних документів, однак оскаржуваними рішеннями від 11.09.2024 №11760791/31572294, від 20.09.2024 №11799574/31572294 відмовлено у реєстрації податкових накладних.
Представник позивача вважає, що рішення прийняті протиправно, оскільки ТОВ Волиньфармімпекс не запропоновано переліку конкретних документів необхідних для реєстрації вищезазначених ПН при зупиненні їх реєстрації, тому вони були надані на власний розсуд, які є достатніми для реєстрації ПН та підтверджують реальність господарських операцій, придбання та продаж медичного товару, його поставку та відображення у бухгалтерському обліку товариства.
Спірні рішення, на думку позивача, є формалізованими, необґрунтованими та такими, що не відповідають положенню податкового законодавства; в них не зазначено обґрунтованої відмови в реєстрації податкової накладної, чітко не вказано, які саме вимоги чинного законодавства, норми якого Закону чи нормативно-правового акту порушені позивачем або які ж недоліки мають надані документи.
Вказує на те, що первинні документи, оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентом, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення щодо реєстрації податкових накладних, складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, які засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентом господарських зобов`язань. Крім того, надано копії первинних документів, що підтверджують цілісний ланцюг господарської операції - з моменту придбання, зберігання та подальшу реалізацію такого товару.
Приймаючи оскаржувані рішення, податковим органом не виконано вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії, а тому такі рішення є протиправними та підлягають скасуванню.
Також вважає протиправними рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 02.09.2024 №11717176/31572294, від 13.09.2024 №11768544/31572294, оскільки наведені рішення не містять конкретних причин неврахування таблиці даних та у них не наведений перелік документів, яких не вистачило комісії для прийняття рішень про врахування відповідних таблиць.
З наведених підстав представник позивача просить позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 14.11.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі; судовий розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
У відзиві на позовну заяву представник відповідачів просила відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, зазначивши, що позивачем не надано повного переліку документів, які вимагалися для підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних. Деякі документи, надані позивачем, оформлені неналежним чином або не містять усіх обов`язкових реквізитів, передбачених законодавством.
Зупинення реєстрації податкових накладних обумовлене виявленими невідповідностями у зазначених обсягах постачання та їх залишках, що порушує пункти критеріїв ризиковості операцій.
У доданих до таблиць даних поясненнях відсутня необхідна інформація для підтвердження постачання або придбання товарів за кодами УКТ ЗЕД, а також недостатньо інформації щодо залишків товарів на складах.
На розгляд контролюючого органу не було надано документів, обов`язкових згідно з умовами договорів (наприклад, реєстраційних посвідчень, ліцензій на реалізацію лікарських засобів тощо).
У товарно-транспортних накладних відсутні обов`язкові реквізити, що є порушенням Закону України Про автомобільний транспорт і правил перевезення вантажів.
З урахуванням наведеного вважає, що рішення про відмову у реєстрації податкових накладних та неврахування таблиць даних платника податку були прийняті відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі ПК України) та інших нормативних актів.
Ухвалою суду від 09.12.2024 відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідачів про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовити.
Перевіривши письмовими доказами доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ТОВ Волиньфармімпекс зареєстроване як юридична особа, основним видом економічної діяльності якого є: 46.46 Оптова торгівля фармацевтичними товарами, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 10.09.2024 №456501869871.
11.08.2024 між ТОВ Волиньфармімпекс (Продавець) та ТОВ Медконтракт (Покупець) укладено договір купівлі-продажу №102, відповідно до якого Продавець зобов`язаний передати (поставити) медичне обладнання (далі - Товар) у власність Покупця, а Покупець зобов`язаний прийняти Товар та сплатити за нього грошові кошти відповідно до умов цього договору.
Товар передається по найменуваннях та в кількості, з зазначенням ціни і ціни відпускної, що будуть описані в кожному конкретному випадку у видаткових накладних (далі - видаткові накладні) (п. 1.2 Договору).
Підтвердження виконання замовлення Продавцем є підписання видаткової накладної Покупцем при прийманні-передачі партії Товару (п. 2.3 Договору).
Відповідно до п.2.5 Договору сума даного Договору складає 9 012 900,00 грн (дев`ять мільйонів дванадцять тисяч дев`ятсот гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 589 628,97 грн, загальну суму товару, поставленого відповідно до умов даного договору, і визначається шляхом складання сум товарних партій визначених у видаткових накладних.
Товар вважається переданий Продавцем і прийнятий Покупцем по кількості та асортименту в момент підписання сторонами видаткової накладної на товарну партію (п. 6.1 Договору).
Згідно з п. 6.2 Договору право власності на Товар переходить від Продавця до Покупця з моменту підписання видаткових накладних.
На виконання умов даного договору ТОВ Волиньфармімпекс було поставлено товар (медичне обладнання) для покупця ТОВ Медконтракт згідно видаткової накладної №ВФ-0000479 від 12.08.2024 на загальну суму 9 012 900,00 грн з ПДВ 589 628,97 грн, що також підтверджується товарно-транспортною накладною (далі ТТН) №99 від 12.08.2024.
За наслідками поставки медичного обладнання ТОВ Волиньфармімпекс в адресу ТОВ Медконтракт складено та відправлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну №448 від 12.08.2024.
Реєстрація ПН №448 від 12.08.2024 відповідно до квитанції від 28.08.2024 №9248985684 була зупинена в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України з тієї причини, що обсяг постачання товару/послуги 8525, 8528 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Одночасно запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
ТОВ Волиньфармімпекс подало до ГУ ДПС у Волинській області повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 28.08.2024 №6.
В поясненнях ТОВ Волиньфармімпекс вказало, що згідно договору купівлі-продажу №102 від 11.08.2024, видаткової накладної №ВФ-0000479 від 12.08.2024 і ТТН №99 від 12.08.2024 здійснило продаж в адресу ТОВ Медконтракт медичне обладнання згідно УКТЗЕД 46.46 (основний вид економічної діяльності) та виписало на реєстрацію ПН №448 від 12.08.2024. Оплата за реалізований товар надійшла від ТОВ Медконтракт згідно платіжного доручення від 15.08.2024 №55. Окрім того, позивач вказав, що реалізоване медичне обладнання отримав від ТОВ Карл Шторлц Україна згідно видаткової накладної №ВФ-0000278 від 09.08.2024 року, оплата постачальнику здійснена згідно платіжної інструкції від 07.03.2024 року №666 та від 16.08.2024 №971.
До пояснень були додані копії документів, що підтверджують здійснення господарської операції, а саме: договір купівлі-продажу №102 від 11.08.2024; додаток №1 до договору №102 від 11.08.2024 Специфікація; видаткова накладна №ВФ-0000479 від 12.08.2024; ТТН №99 від 12.08.2024; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; платіжна інструкція від 15.08.2024 №55 про здійснення оплати за поставлений товар ТОВ Медконтракт; виписка з банківського рахунку ТОВ Волиньфармімпекс від 28.08.2024; видаткова накладна №ВФ-0000278 від 09.08.2024 на отримання медичного обладнання від ТОВ Карл Шторц Україна; платіжна інструкція від 07.03.2024 №666 про здійснення оплати за поставлений ТОВ Карл Шторц Україна товар; виписка з банківського рахунку ТОВ Волиньфармімпекс від 28.08.2024 про списання коштів в адресу ТОВ Карл Шторц Україна в розмірі 1 309 860,03 грн; платіжна інструкція від 16.08.2024 №971 про здійснення оплати за поставлений товар в адресу ТОВ Карл Шторц Україна; виписка з банківського рахунку ТОВ Волиньфармімпекс від 28.08.2024 про списання коштів в адресу ТОВ Карл Шторц Україна в розмірі 3 929 580,07 грн; оборотно-сальдова відомість по рах. 361 за серпень 2024; сертифікати якості на медичні вироби.
За результатами розгляду наданих документів контролюючим органом направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11717526/31572294 від 09.02.2024, відповідно до якого запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків- фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, первинних документів щодо постачання, придбання товарів, транспортування продукції, актів приймання -передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків, інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Крім того, у повідомленні зазначена додаткова інформація: надати договір, документи, наявність яких передбачена умовами договору, товаросупровідні документи по операції з реалізації товарів в адресу покупця ТОВ Медконтракт (код ЄДРПОУ 45338181). Надати договір, документи, наявність яких передбачена умовами договору, товаросупровідні документи по операції з придбання товарів. Надати підтверджуючі документи по операціях з перевізником.
ТОВ Волиньфармімпекс подало до ГУ ДПС у Волинській області повідомлення від 06.09.2024 №1 про надання додаткових пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної від 12.08.2024 №448.
До додаткових пояснень були надані наступні документи: договір поставки від 24.01.2024 №202401-01Д, укладений між ТОВ Волиньфармімпекс (Покупець) та ТОВ Карл Шторц Україна (Постачальник); рахунок на оплату №30 від 10.01.2024; повідомлення про об`єкти оподаткування №20-ОПП; акт приймання-передачі товару від 12.08.2024 до договору №102 від 11.08.2024 (про передачу товару від ТОВ Волиньфармімпекс до ТОВ Медконтракт); рахунок на оплату товару №ВФ-0000479 від 12.08.2024, виписаний в адресу ТОВ Медконтракт; договір №20240110-30/31 поставки товарів та надання послуг з інсталяції та пусконалагоджувальних робіт від 10.01.2024, укладений між ТОВ Волиньфармімпекс (Покупець) та ТОВ Карл Шторц Україна (Постачальник); додаток №1 до договору поставки №20240110-30/31 від 10.01.2024 року; додаток №2 до договору поставки №20240110-30/31 від 10.01.2024.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Волинській області від 11.09.2024 №11760791/31572294 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 12.08.2024 №448 у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено наступне: Неналежним чином оформлені документи, надані до Повідомлення №6 від 28.08.2024, №1 від 06.09.2024. Суб`єктом господарювання не надано документи, наявність яких передбачена умовами договору, товаросупровідні документи.
Це рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області позивач оскаржив до ДПС України, однак рішенням комісії центрального рівня від 19.09.2024 №60216/31572294/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня - без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Також судом встановлено, що 19.08.2024 між ТОВ Волиньфармімпекс (Продавець) та ТОВ Медконтракт (Покупець) укладено договір купівлі-продажу №1908, відповідно до якого Продавець зобов`язаний передати (поставити) автоматизований хемілюмінесцентний імуноаналітичний аналізатор Immu F6 (далі - Товар) у власність Покупця, а Покупець зобов`язаний прийняти Товар та сплатити за нього грошові кошти відповідно до умов цього договору.
Товар передається по найменуваннях та в кількості, з зазначенням ціни і ціни відпускної, що будуть описані в кожному конкретному випадку у видаткових накладних (далі - видаткові накладні) (п. 1.2 Договору).
Підтвердження виконання замовлення Продавцем є підписання видаткової накладної Покупцем при прийманні-передачі партії Товару (п. 2.3 Договору).
Відповідно до п. 2.5 цього Договору сума Договору складає 9 017 960,00 грн (дев`ять мільйонів сімнадцять тисяч дев`ятсот шістдесят гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ 589 960,00 грн, загальну суму товару, поставленого відповідно до умов даного договору, і визначається шляхом складання сум товарних партій визначених у видаткових накладних.
Товар вважається переданий Продавцем і прийнятий Покупцем по кількості та асортименту в момент підписання сторонами видаткової накладної на товарну партію (п. 6.1 Договору).
Згідно п. 6.2 даного Договору право власності на Товар переходить від Продавця до Покупця з моменту підписання видаткових накладних.
На виконання умов даного договору ТОВ Волиньфармімпекс було поставлено товар для покупця ТОВ Медконтракт згідно рахунка №ВФ-0000528 від 20.08.2024 та видаткової накладної №ВФ-0000528 від 20.08.2024 на загальну суму 9 017 960,00 грн з ПДВ, що також підтверджується ТТН №105 від 20.08.2024.
За наслідками поставки медичного обладнання ТОВ Волиньфармімпекс покупцю ТОВ Медконтракт позивачем складено та відправлено на реєстрацію податкову накладну №467 від 20.08.2024.
Реєстрація ПН №467 від 20.08.2024 відповідно до квитанції від 05.09.2024 №9257518529 була зупинена в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі пункту 201.16 статті 201 ПК України з тієї причини, що обсяг постачання товару/послуги 9027 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Одночасно запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
ТОВ Волиньфармімпекс подало до ГУ ДПС у Волинській області повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 10.09.2024 №7.
В поясненнях ТОВ Волиньфармімпекс вказало, що згідно договору купівлі-продажу №1908 від 19.08.2024, видаткової накладної №ВФ-0000528 від 20.08.2024, рахунку №ВФ-0000528 від 20.08.2024 і ТТН №105 від 20.08.2024 здійснило продаж в адресу ТОВ Медконтракт медичне обладнання згідно УКТЗЕД 46.46 (основний вид економічної діяльності) та виписало на реєстрацію ПН №467 від 20.08.2024. Окрім того, позивач вказав, що реалізоване медичне обладнання отримав згідно видаткової накладної №ВН-76 від 27.05.2022 (рах. №ВН-76 від 27.05.2022), відповідно до укладеного договору №03 від 27.05.2022, оплата постачальнику здійснена згідно платіжної інструкції від 02.06.2022 №5820. Податкова накладна №90 по придбанню медичного обладнання згідно договору №03 від 27.05.2022 зареєстрована в ЄРПН.
До пояснень були додані копії документів, що підтверджують здійснення господарської операції, а саме: договір купівлі-продажу №1908 від 19.08.2024; додаток №1 до договору №1908 від 19.08.2024 Специфікація; рахунок на оплату №ВФ-0000528 від 20.08.2024; видаткова накладна №ВФ-0000528 від 20.08.2024 на поставку автоматизованого хемілюмінесцентного імуноаналітичного аналізатора; ТТН №105 від 20.08.2024 до ВН №ВФ -0000528 від 20.08.2024; витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань; декларація про відповідність медичних виробів №2 версія 2; Додаток №1 до декларації про відповідність медичних виробів №2 версія 2; Додаток №2 до декларації про відповідність медичних виробів №2 версія 2; прибуткова накладна №ВН-76 від 27.05.2022 на придбання ТОВ Волиньфармімпекс автоматизованого хемілюмінесцентного імуноаналітичного аналізатора від ТОВ Медсервісгруп; рахунок на оплату №ВН-76 від 27.05.2022; договір купівлі-продажу №03 від 27.05.2022; специфікація до договору №03 від 27.05.2022; платіжна інструкція №5820 від 02.06.2022; банківська виписка за 02.06.2022; ПН №90 від 27.05.2022; оборотно-сальдова відомість по рах. 361 за серпень 2024 року.
За результатами розгляду наданих документів контролюючим органом направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11768796/31572294 від 13.09.2024, відповідно до якого запропоновано надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них, первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, первинних документів щодо постачання, придбання товарів, зберігання, транспортування продукції, складський документів, інвентаризаційних описів, у тому числі рахунків фактури, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Крім того, у повідомленні зазначена додаткова інформація: надати документи, наявність яких передбачена умовами договорів. Надати товаросупровідні документи, підтверджуючі документи по операціях з перевізником товару. Надати документи складського обліку, документи щодо зберігання товару.
ТОВ Волиньфармімпекс подало до ГУ ДПС у Волинській області повідомлення від 17.09.2024 №2 про надання додаткових пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної від 20.08.2024 №467.
До додаткових пояснень були надані наступні документи: інвентаризаційний опис станом на 31.12.2022; інвентаризаційний опис станом на 31.12.2023; звіт про переміщення товарів на складі в період з 01.07.2022 по 31.08.2024.
Рішенням комісії ГУ ДПС у Волинській області від 20.09.2024 №11799574/31572294 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 20.08.2024 №467 у зв`язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Це рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області позивач оскаржив до ДПС України, однак рішенням комісії центрального рівня від 30.09.2024 №61960/31572294/2 скаргу залишено без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня - без змін з підстав ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Крім того, ТОВ Волиньфармімпекс 28.08.2024 та 10.09.2024 подано до податкового органу таблиці даних платника податку за його основним видом діяльності КВЕД 46.46 (оптова торгівля фармацевтичними товарами).
У лівому (третьому) стовпці таблиць, відповідно, відображено ті коди УКТЗЕД товарів/ послуг, які придбавалися (отримувалися) платником податку на митній території України, у четвертому стовпці таблиці зазначено коди УКТЗЕД товарів/послуг, які постачалися позивачем.
За результатами розгляду Таблиці даних платника податку, зареєстрованої у контролюючому органі 28.08.2024 за №9249497912, відповідно до п. 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 02.09.2024 №11717176/31572294 про її неврахування.
У вказаному рішенні у графі інше зазначено причини неврахування таблиці даних платника податку: До таблиці даних платника податку на додану вартість не додано пояснення, що передбачено п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 11.12.2019 р. №1165. Недостатньо інформації для прийняття рішення про врахування Таблиці даних платника податку на додану вартість, зокрема в частині надання інформації та підтверджуючих документів по кодах згідно з УКТ ЗЕД щодо постачання (виготовлення) товарів/послуг та придбання (отримання) товарів/послуг, зазначених у Таблиці даних платника податку.
За результатами розгляду Таблиці даних платника податку, зареєстрованої у контролюючому органі 10.09.2024 №9262432652, відповідно до п. 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, комісією ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення від 13.09.2024 №11768544/31572294 про її неврахування.
У вказаному рішенні у графі інше зазначено причини неврахування таблиці даних платника податку: До таблиці даних платника податку на додану вартість не додано пояснення, що передбачено п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 11.12.2019 р. №1165. Недостатньо інформації для прийняття рішення про врахування Таблиці даних платника податку на додану вартість, зокрема в частині надання інформації та підтверджуючих документів по кодах згідно з УКТ ЗЕД щодо постачання (виготовлення) товарів/послуг 9027500000 та придбання (отримання) товарів/послуг 9027500000, зазначених у Таблиці даних платника податку. Відсутня інформація та підтверджуючі документи щодо залишку товарів по коду згідно з УКТ ЗЕД 9027500000 (документи складського обліку / інвентаризаційні описи).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Відповідно до абзацу першого пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПК України).
За правилами абзаців першого, п`ятого пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку (абзаци десятий, дванадцятий пункту 201.10 статті 201 ПК України).
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165, тут і надалі в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 3 Порядку №1165 визначені ознаки податкових накладних/розрахунків коригування, яким вони повинні відповідати для безумовної їх реєстрації.
У разі, коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі (пункт 4 Порядку №1165).
За приписами пункту 5 зазначеного Порядку платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Як установлено пунктом 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
За приписами пунктів 10, 11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. №520.
У спірних правовідносинах зі змісту квитанцій від 28.08.2024 №9248985684, від 05.09.2024 №9257518529 встановлено, що реєстрацію податкових накладних №448 від 12.08.2024, №467 від 20.08.2024 зупинено з тієї причини, що обсяг постачання товару/послуг 8525, 8528, 9027 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Додатком 3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, у пункті 1 яких вказано: обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/ послуги, зазначеного/ зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/ Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.
Відповідач не надав переконливих доказів про наявність підстав для зупинення реєстрації спірних податкових накладних про продаж медичного обладнання, автоматизованого хемілюмінесцентного імуноаналітичного аналізатора.
Поряд з тим, визначаючи у квитанції як підставу зупинення реєстрації податкової накладної конкретну підставу, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши, які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.
За правилами пункту 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за №1245/34216, далі - Порядок №520; зі змінами), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 встановлено, що платник податку, який склав податкову накладну/ розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/ відмову в реєстрації таких податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної/ розрахунку коригування зазначено код товару/ послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності/ умовним кодом товару/ Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/ розрахунку коригування (пункт 6 Порядку №520).
Суд зауважує, що пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно з таким переліком. Тобто наданню підлягають лише ті документи, які безпосередньо стосуються предмета господарської операції, за якою оформлено податкову накладну, суб`єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
У постанові Верховного Суду від 22 липня 2019 року у справі №815/2985/18 сформовано висновок, згідно з яким у випадку не конкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу відповідно створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
У постанові від 03 листопада 2021 року у справі №360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків із зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд (вказана правова позиція підтримана у постановах Верховного Суду від 01 грудня 2021 року у справі №600/1878/20-а, від 20 січня 2022 року у справі №140/4162/21, від 28 червня 2022 року у справі №380/9411/21, від 29 червня 2022 року у справі №380/5383/21, від 16 вересня 2022 року у справі №380/7736/21).
У розглядуваному випадку контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання для реєстрації в ЄРПН податкових накладних, а лише продубльовано перелік документів, який зазначений у пункті 5 Порядку №520.
Разом з тим позивач подав до комісії регіонального рівня разом із письмовими поясненнями копії документів, які розкривають зміст господарських операцій, щодо яких складено спірні податкові накладні, та які вважав достатніми для їх реєстрації в ЄРПН.
Суд зазначає, що предметом доказування у цій справі є наявність підстав, підтверджених належними та достатніми документами, для реєстрації податкових накладних №448 від 12.08.2024, №467 від 20.08.2024.
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг і Про електронні довірчі послуги (пункт 3 Порядку №520).
Як встановлено пунктом 9 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги.
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до пункту 10 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Як вбачається із рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області від 11.09.2024 №11760791/31572294, відмовлено у реєстрації податкової накладної від 12.08.2024 №448 у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У додатковій інформації зазначено наступне: Неналежним чином оформлені документи, надані до Повідомлення №6 від 28.08.2024, №1 від 06.09.2024. Суб`єктом господарювання не надано документи, наявність яких передбачена умовами договору, товаросупровідні документи.
Суд вважає безпідставним зазначення у додатковій інформації цього рішення інформації про те, що суб`єктом господарювання не надано документи, наявність яких передбачена умовами договору, товаросупровідні документи, оскільки, як зазначено у цьому рішенні, підставою для відмови у реєстрації податкової накладної є: надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Наведена неузгодженість у додатковій інформації оскаржуваного рішення свідчить про дефектність його змісту та підстав для відмови у реєстрації податкової накладної.
При цьому, як зазначалося судом вище, на підтвердження господарської операції щодо продажу відповідно до договору купівлі-продажу від 11.08.2024 №102 медичного обладнання ТОВ Медконтракт позивач до пояснень та до додаткових пояснень надав копії первинних документів, що підтверджують як придбання позивачем наведеного товару, так і поставку цього товару наведеному контрагенту (договори, видаткові накладні, ТТН, акти приймання-передачі), а також розрахункові документи (платіжні інструкції), банківські виписки з особових рахунків, оборотно-сальдові відомості.
На думку суду, надані комісії регіонального рівня податкового органу первинні документи є достатніми для реєстрації ПН від 12.08.2024 №448 в ЄРПН. При цьому, у рішенні від 11.09.2024 №11760791/31572294 контролюючим органом не конкретизовано, які надані до повідомлення №6 від 28.08.2024, №1 від 06.09.2024 документи складені з порушенням законодавства. До того ж, затверджена Додатком 1 до Порядку №520 форма рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних передбачає у додатковій інформації зазначати конкретні документи, чого не було зроблено комісією регіонального рівня податкового органу, що ще раз підтверджує дефектність у складанні оскаржуваного рішення.
Зазначення в оскарженому рішенні лише узагальненої підстави для відмови у реєстрації податкової накладної без конкретизації, які саме з поданих ТОВ Волиньфармімпекс документів містять недоліки чи неточності, які документи оформлені з порушенням вимог законодавства, свідчить про очевидну необґрунтованість такого рішення контролюючого органу.
Спірне рішення комісії є формалізованим, необґрунтованим та таким, що не відповідає положенню податкового законодавства; в ньому не зазначено обґрунтованої відмови в реєстрації податкової накладної, чітко не вказано, які саме вимоги чинного законодавства, норми якого Закону чи нормативно-правового акту порушені позивачем або які ж недоліки мають надані документи.
Суд не бере до уваги твердження представника відповідачів у відзиві про те, що позивачем надано неналежним чином складену саме товарно-транспортну накладну №99 від 12.08.2024 у частині незазначення усіх обов`язкових реквізитів, які передбачені Закону України Про автомобільний транспорт, оскільки у наведеному рішенні комісія ГУ ДПС у Волинській області не вказала на конкретний такий документ, та в чому полягають порушення у його складанні.
Разом з тим, окремі недоліки у складанні первинних документів, за наявності в них інформації, яка дає можливість ідентифікувати господарську операцію, а також за наявності інших первинних документів, що підтверджують господарську операцію, не є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Щодо рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області від 20.09.2024 №11799574/31572294, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 20.08.2024 №467 в ЄРПН, суд зазначає наступне.
Як зазначено у цьому рішенні, відмовлено у реєстрації ПН від 20.08.2024 №467 в ЄРПН у зв`язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Суд зауважує, що позивач надавав комісії регіонального рівня податкового органу додаткові письмові пояснення від 17.09.2024 №2 разом з копіями первинних документів на підтвердження господарської операції щодо поставки позивачем ТОВ Медконтракт автоматизованого хемілюмінесцентного імуноаналітичного аналізатора Immu F6 відповідно до договору купівлі-продажу від 19.08.2024 №1908. Зокрема, до додаткових пояснень були надані наступні документи: інвентаризаційний опис станом на 31.12.2022; інвентаризаційний опис станом на 31.12.2023; звіт про переміщення товарів на складі в період з 01.07.2022 по 31.08.2024.
Водночас усі подані позивачем первинні документи з метою реєстрації ПН від 20.08.2024 №467 в ЄРПН підтверджують вищенаведену господарську операцію, а також підтверджують придбання позивачем наведеного товару, а саме договори, видаткові накладні, ТТН, акти приймання-передачі, розрахункові документи (платіжні інструкції), банківські виписки з особових рахунків, оборотно-сальдові відомості.
В постановах Верховного Суду від 04.12.2018 по справі №821/1173/17, від 09.07.2019 у справі №140/2093/18 зазначено, що відсутність в оскаржуваному рішенні мотивів його прийняття позбавляє взагалі можливості позивача навести аргументи щодо їх неправомірності. Акт індивідуальної дії не відповідає вимогам обґрунтованості та вмотивованості. Проте саме невідповідність акту індивідуальної дії вимогам обґрунтованості та вмотивованості призводить до його протиправності.
Відтак, в оскаржуваному рішенні від 20.09.2024 №11799574/31572294 у графі Додаткова інформація (зазначити конкретні документи) не зазначено жодних документів, які додатково не надані податковому органу, а тому таке рішення є очевидно необґрунтоване, складене з порушенням форми його заповнення, внаслідок чого є протиправним.
У відзиві представник відповідачів вказує на ненадання позивачем відповідно до умов договору купівлі-продажу від 19.08.2024 ряду №1908 документів, а саме реєстраційного посвідчення для продажу на території України, копії ліцензії на право реалізації лікарських засобів, довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей.
З цього приводу суд зазначає, що ненадання регіональній комісії наведених документів за наявності інших документів, що підтверджують передачу товару від продавця до покупця та його оплату не може бути самостійною підставою для відмови у реєстрації податкової накладної.
При цьому, у повідомленні від 13.09.2024 №11768796/31572294 податковий орган у графі Додаткова інформація не зазначив конкретних документів, а саме реєстраційного посвідчення для продажу на території України, копії ліцензії на право реалізації лікарських засобів, довіреностей на отримання товарно-матеріальних цінностей, які слід додатково надати. Водночас позивач додатково на вимогу контролюючого органу надав документи складського обліку та документи щодо зберігання товару, а саме інвентаризаційний опис станом на 31.12.2022; інвентаризаційний опис станом на 31.12.2023; звіт про переміщення товарів на складі в період з 01.07.2022 по 31.08.2024.
На думку суду, контролюючий орган застосував формальний підхід до вирішення питання реєстрації податкових накладних від 12.08.2024 №448, від 20.08.2024 №467, оскільки документи, які стосуються господарських операцій, щодо яких складено податкові накладні, були надані позивачем.
Передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію податкових накладних від 12.08.2024 №448, від 20.08.2024 №467 в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено.
При вирішенні спору суд враховує правові висновки Верховного Суду у постанові від 07 грудня 2022 року у справі №500/2237/20, відповідно до яких суб`єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції, за наслідками якої складено податкову накладну, подану для реєстрації в ЄРПН, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією. Предметом розгляду у справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом. При розгляді таких спорів, крім іншого, має бути встановлено настання обставини, яка обумовлює обов`язок платника податків скласти податкову накладу та зареєструвати її в ЄРПН відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України.
Суд також наголошує на тому, що під час реєстрації податкової накладної проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми критеріями шляхом дослідження документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної саме у податкових накладних. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Така правова позиція вже неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 28 листопада 2019 року у справі №1640/2650/18, від 23 жовтня 2018 року у справі №822/1817/18, від 21 травня 2019 року у справі №0940/1240/18.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України (постанови Верховного Суду від 03 жовтня 2023 року у справі №380/4146/22, від 13 грудня 2023 року у справі №500/4191/22).
Відповідачами не підтверджено факт виявлення об`єктивних ознак неможливості здійснення позивачем господарських операцій з продажу наведених вище товарів, дані про які зазначено у спірних податкових накладних та/або ймовірності уникнення ним виконання свого податкового обов`язку, які б свідчили про ризик порушення ним норм податкового законодавства.
На підставі аналізу норм законодавства, що врегульовує спірні правовідносини, та встановлених обставин у справі, зокрема, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів стосовно господарських операцій, які обумовлюють складання податкових накладних від 12.08.2024 №448, від 20.08.2024 №467, надання ним достатніх документів для прийняття рішення про реєстрацію таких податкових накладних в ЄРПН, в контролюючого органу не було обґрунтованих причин для відмови у їх реєстрації.
Отже, суд дійшов висновку про те, що рішення комісії ГУ ДПС у Волинській області від 11.09.2024 №11760791/31572294, від 20.09.2024 №11799574/31572294 прийняті безпідставно та підлягають скасуванню, тому позов у цій частині позовних вимог суд задовольняє.
За приписами частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема, набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення). Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Тобто, реєстрація в ЄРПН податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.
Таким чином, оскільки суд дійшов висновку про протиправність спірного рішення, а подані позивачем пояснення та документи підтверджують здійснення господарських операцій, за якими відповідно до положень пункту 187.1 статті 187, пункту 201.1 ПК України складено податкові накладні від 12.08.2024 №448, від 20.08.2024 №467, передбачених законом підстав для позбавлення права позивача на реєстрацію цих податкових накладених в ЄРПН судом під час розгляду цієї справи не встановлено, то з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, похідні позовні вимоги про зобов`язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН такі податкові накладні датою подання їх на реєстрацію також належить задовольнити.
З приводу рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 02.09.2024 №11717176/31572294, від 13.09.2024 №11768544/31572294 суд зазначає наступне.
У пункті 2 Порядку №1165 зазначено, що таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (далі - Державний класифікатор), що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
За правилами пунктів 12-14 Порядку №1165 платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5). У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України. Таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.
Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п`яти робочих днів після її отримання (пункт 15 Порядку №1165).
За приписами пунктів 16, 17 Порядку №1165 комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в електронний кабінет технічними засобами електронних комунікацій в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу, Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги (додаток 6).
У рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов`язковому порядку зазначається причина такого неврахування. У разі прийняття рішення про неврахування таблиці даних платника у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, що стала підставою для неврахування таблиці даних платник податку, а саме: тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до пункту 18 Порядку №1165 таблиця даних платника податку враховується ДПС в автоматичному режимі у разі, коли:
така таблиця подається платниками податку - сільськогосподарськими товаровиробниками, включеними до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України Про державну підтримку сільського господарства України, та/або сільськогосподарськими товаровиробниками, які на 31 грудня 2016 року застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу (у редакції, що діяла на 31 грудня 2016 року) та мають у власності (право власності/користування) та/або на умовах оренди земельні ділянки, загальна площа яких становить не менш як 200 гектарів включно станом на 1 січня та які відображені в податковій звітності до 20 лютого поточного року (до 20 лютого поточного року враховується наявність таких ділянок за звітний період попереднього року), та у поданій таблиці даних платника податку зазначаються відомості про постачання (виготовлення) таких груп товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, як живі тварини (код згідно з УКТЗЕД 01); риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні (код згідно з УКТЗЕД 03); молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені (код згідно з УКТЗЕД 04); овочі та деякі їстівні коренеплоди і бульби (код згідно з УКТЗЕД 07); їстівні плоди та горіхи; шкірки цитрусових або динь (код згідно з УКТЗЕД 08); зернові культури (код згідно з УКТЗЕД 10); насіння і плоди олійних рослин; інше насіння, плоди та зерна; технічні або лікарські рослини; солома і фураж (код згідно з УКТЗЕД 12);
зазначена таблиця подається платниками податку, в яких значення показників D та P, розрахованих у порядку, встановленому пунктом 3 цього Порядку, мають такі розміри: D >0,02, P.
Згідно з пунктом 19 Порядку №1165 комісії контролюючих органів приймають рішення про неврахування таблиці даних платника податку (додаток 7), врахованої відповідно до пунктів 16 та/або 18 цього Порядку, комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, врахованої відповідно до рішення про задоволення скарги щодо рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, що надсилається платнику податку в електронний кабінет засобами електронного зв`язку в електронній формі, з дотриманням вимог Кодексу, Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги, якщо:
стосовно платника податку прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку (додаток 4), визначених у пунктах 1-5 додатка 1;
до контролюючого органу надійшла податкова інформація щодо невідповідності інформації, зазначеної в таблиці даних платника податку, видам економічної діяльності відповідно до Класифікатора видів економічної діяльності, кодам товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодам послуг згідно з Державним класифікатором, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України, яка свідчить про надання платником податку недостовірної інформації в таблиці даних платника податку.
У рішенні про неврахування таблиці даних платника, у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, що стала підставою для неврахування таблиці даних платника податку, а саме: тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Якщо таблиця даних платника податку врахована відповідно до пункту 18 цього Порядку, після прийняття комісією контролюючого органу рішення про неврахування таблиці даних платника податку така таблиця підлягає розгляду відповідно до пункту 15 цього Порядку (пункт 20 Порядку №1165).
Таблиця даних платника податку подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном (пункт 22 Порядку №1165).
Аналіз наведених норм свідчить на користь висновку про те, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку незалежно від того, ким воно прийняте комісією регіонального рівня чи комісією центрального рівня - в обов`язковому порядку повинно містити чітку підставу для його прийняття.
Абзацом першим пункту 25 Порядку №1165 визначені такі повноваження комісії центрального рівня: приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, скарги на рішення комісій регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника податку та скарги на рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Пунктом 19 Порядку №1165 також обумовлено, що рішення про неврахування таблиці даних платника податку може бути оскаржено у судовому порядку у разі прийняття рішення комісією центрального рівня.
Перевіряючи доводи сторін щодо підстав прийняття спірних рішень від 02.09.2024 №11717176/31572294, від 13.09.2024 №11768544/31572294, суд зазначає, що підставою для їх прийняття зазначені у графі у графі інше зазначено причини неврахування таблиці даних платника податку
Зокрема, у графі інше рішення від 02.09.2024 №11717176/31572294 зазначено наступне: До таблиці даних платника податку на додану вартість не додано пояснення, що передбачено п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 11.12.2019 р. №1165. Недостатньо інформації для прийняття рішення про врахування Таблиці даних платника податку на додану вартість, зокрема в частині надання інформації та підтверджуючих документів по кодах згідно з УКТ ЗЕД щодо постачання (виготовлення) товарів/послуг та придбання (отримання) товарів/послуг, зазначених у Таблиці даних платника податку.
У графі інше рішення від 13.09.2024 №11768544/31572294 зазначено наступне: До таблиці даних платника податку на додану вартість не додано пояснення, що передбачено п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 11.12.2019 р. №1165. Недостатньо інформації для прийняття рішення про врахування Таблиці даних платника податку на додану вартість, зокрема в частині надання інформації та підтверджуючих документів по кодах згідно з УКТ ЗЕД щодо постачання (виготовлення) товарів/послуг 9027500000 та придбання (отримання) товарів/послуг 9027500000, зазначених у Таблиці даних платника податку. Відсутня інформація та підтверджуючі документи щодо залишку товарів по коду згідно з УКТ ЗЕД 9027500000 (документи складського обліку / інвентаризаційні описи).
З приводу цього суд зазначає, що твердження податкового органу у цих рішеннях про те, що до таблиць даних платника податку на додану вартість не додано пояснень, що передбачено п. 14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМ України від 11.12.2019 р. №1165, не відповідає дійсності, оскільки такі пояснення були подані податковому органу, про що свідчить витяг з Електронного кабінету платника.
Недостатність інформації, на яку посилається податковий орган, для прийняття рішення про врахування таблиці даних платника податку на додану вартість, зокрема в частині надання інформації та підтверджуючих документів по кодах згідно з УКТ ЗЕД щодо постачання (виготовлення) товарів/послуг та придбання/ отримання товарів/послуг, зазначених у таблиці даних платника податку, не може бути обґрунтованою підставою для неврахування таблиці даних платника ПДВ, оскільки комісією ГУ ДПС у Волинській області не конкретизовано, яких саме підтверджуючих документів по кодах згідно з УКТ ЗЕД щодо постачання (виготовлення) товарів/послуг та придбання/ отримання товарів/послуг не вистачає.
Верховний Суд у постанові від 20.04.2023 у справі №380/4746/22 зазначив, що висновки та рішення суб`єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону. Так, якщо контролюючий орган і вважав, що є обставини, які унеможливлювали врахування таблиці даних платника податків, поданою платником податку, то відповідні обставини повинні бути чітко зазначені у рішенні, чого в даному випадку зроблено не було.
Також є безпідставним твердження контролюючого органу у рішенні від 13.09.2024 №11768544/31572294 про те, що відсутня інформація та підтверджуючі документи щодо залишку товарів по коду згідно з УКТ ЗЕД 9027500000 (документи складського обліку / інвентаризаційні описи), оскільки такі документи складського обліку / інвентаризаційні описи (інвентаризаційний опис станом на 31.12.2022, інвентаризаційний опис станом на 31.12.2023, звіт про переміщення товарів на складі в період з 01.07.2022 по 31.08.2024) були надані позивачем у відповідь на повідомлення комісії регіонального рівня від 13.09.2024 №11768796/31572294, про що зазначено вище. Відтак, рішення від 13.09.2024 №11768544/31572294 про неврахування таблиці даних прийнято передчасно та необґрунтовано.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
У постанові Верховного Суду від 28 листопада 2022 року у справі №826/6029/18 викладено правовий висновок, відповідно до якого у контексті вимог частини другої статті 2 КАС України нормативне обґрунтування прийнятого рішення та його співвідношення з фактичними обставинами не є формальною вимогою, оскільки суд має перевірити чи діяв суб`єкт владних повноважень, у тому числі (…) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Рішення суб`єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб`єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими.
В контексті спірних правовідносин про обґрунтованість прийнятих рішень йдеться у пунктах 17, 19 Порядку №1165, які обумовлюють у разі прийняття рішення про неврахування таблиці даних платника зазначати детальну інформацію: тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Наявність у формі рішення рядка інше також зобов`язує комісію контролюючого органу у доступній формі викласти чіткі і конкретні мотиви неврахування таблиці даних платника податку.
Тож якщо контролюючий орган і вважав, що є обставини, які унеможливлювали врахування таблиці даних платника податків, то відповідні обставини повинні бути чітко зазначені у рішенні (як-от, наявність рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості; яка податкова інформація свідчить про невідповідність інформації, зазначеної в таблиці даних платника податку, видам економічної діяльності, чи про надання платником податку недостовірної інформації в таблиці даних платника податку).
На необхідність зазначення в рішенні про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість конкретної податкової інформації та доведення її наявності під час судового розгляду справи неодноразово вказував Верховний Суд, зокрема, у постановах від 20 квітня 2023 року у справі №380/4746/22, від 31 травня 2023 року у справі №280/1255/20.
У розглядуваному випадку вищенаведені рішення відповідача про неврахування таблиці даних взагалі не містять жодних вказівок на конкретні порушення чинного законодавства, а стверджуючи про недостатність інформації та підтверджуючих документів, не зазначаючи яких саме, та за який період, не свідчить про обґрунтованість відмови у врахуванні таблиці даних платника податку на додану вартість.
Частиною другою статті 77 КАС України установлено правило, згідно з яким в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Невиконання суб`єктом владних повноважень законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Прийняті комісією ГУ ДПС у Волинській області рішення порушують права позивача, оскільки встановлене Порядком №1165 право подати таблицю даних платника податку на додану вартість та її врахування забезпечує безумовну реєстрацію податкових накладних.
З огляду на встановлені у справі обставини, на підставі аналізу положень чинного законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку про визнання протиправними та скасування рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.09.2024 №11717176/31572294, від 13.09.2024 №11768544/31572294 про неврахування таблиць даних платника податків на додану вартість.
Приписами пункту 22 Порядку №1165 встановлено, що таблиця даних платника податку враховується у разі надходження до контролюючого органу рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили.
Отже, скасування рішень комісії ГУ ДПС у Волинській області від 02.09.2024 №11717176/31572294, від 13.09.2024 №11768544/31572294 про неврахування таблиць даних платника податків на додану вартість спрямоване на відновлення становища позивача та відповідно до пункту 22 Порядку №1165 для контролюючого органу таблиця даних платника податку підлягає врахуванню в силу прямої вказівки нормативного характеру (є встановленим обов`язком) у разі набрання законної сили рішенням суду у цій справі про скасування рішень про неврахування таблиці даних платника податку.
По суті вимога позивача зобов`язального характеру фактично стосується питання виконання (реалізації) рішення суду про скасування рішення про неврахування таблиці даних платника податку, яке набрало законної сили, тож відсутні підстави для зобов`язання ГУ ДПС у Волинській області врахувати таблиці даних платника податку на додану вартість, які зареєстровані у податковому органу 28.08.2024 та 10.09.2024 відповідно.
Тобто, позов належить задовольнити частково.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом подання звіту, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб`єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі. Тобто, питання щодо зобов`язання відповідача подати такий звіт вирішується судом під час постановлення судового рішення.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Водночас, встановлення строку на подачу звіту про виконання судового рішення є правом суду, який ухвалив судове рішення, а не його обов`язком.
Поряд із цим, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю за виконання зазначеного рішення, оскільки позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідачі можуть ухилятися від виконання рішення суду.
Відповідно до частин першої, третьої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
За подання до суду цього позову позивач сплатив судовий збір у сумі 9689,60 грн (за чотири немайнові вимоги щодо оскарження чотирьох рішень та взаємопов`язаних вимог зобов`язального характеру), що підтверджується платіжною інструкцією в національній валюті від 29.10.2024 №1110.
У зв`язку із задоволенням позову з вимогами немайнового характеру (про визнання протиправними та скасування чотирьох рішень) на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС у Волинській області (комісією якого прийнято протиправні рішення) судовий збір у сумі 9689,60 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Волиньфармімпекс до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 11.09.2024 №11760791/31572294, від 20.09.2024 №11799574/31572294.
Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Волинській області про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 02.09.2024 №11717176/31572294, від 13.09.2024 №11768544/31572294.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, подані Товариством з обмеженою відповідальністю Волиньфармімпекс податкові накладні від 12.08.2024 №448, від 20.08.2024 №467 датою подання їх на реєстрацію.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Волиньфармімпекс за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області судовий збір у сумі 9689,60 грн (дев`ять тисяч шістсот вісімдесят дев`ять гривень 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю Волиньфармімпекс (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Захисників України, будинок, 39, ідентифікаційний код 31572294).
Відповідач 1: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 4, ідентифікаційний код ВП 44106679).
Відповідач 2: Державна податкова служба України (04053, місто Київ, Львівська площа, будинок 8, ідентифікаційний код 43005393).
СуддяН. В. Стецик
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 22.01.2025 |
Номер документу | 124531402 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Стецик Назар Васильович