Справа №442/10560/24
Провадження №2/442/270/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2025 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі: головуючого судді Медведика Л.О.,
з участю секретаря Далявської Л.І.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м. Дрогобич цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Меденицької селищної ради Дрогобицького району, за участю третьої особи Першої Дрогобицької державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернулася до суду з вищезазначеним позовом, в підтвердження своїх позовних вимог посилається на те, що є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . З метою оформлення своїх спадкових, в тому числі як спадкоємця за заповітом на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 нею подано до Дрогобицької державної нотаріальної контори Львівської області заяву про видачу свідоцтв про право на спадщину за заповітом. Однак, у цей же день, 13.11.2024 р. державним нотаріусом Дрогобицької державної нотаріальної контори Львівської області О.Кушніром постановою їй відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину у зв`язку із пропуском строку, передбаченого для прийняття спадщини, а також відсутності письмової згоди інших спадкоємців на прийняття мною спадщини. За таких обставин, вона змушена звернутися до суду з даним позовом. В судове засідання позивач не з`явилася. Від неї надійшла заява про розгляд справи за її відсутності. Просила задоволити позов.
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з`явилися, подали заяву про розгляд справи за їх відсутності. Щодо задоволення позову, - покладаються на думку суду.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного висновку.
Згідно з вимогамистатті 264 ЦПКпід час ухвалення рішення суд вирішує, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи; та докази на їх підтвердження.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ..
Після смерті ОСОБА_2 залишилось належне їй спадкове майно, в тому числі житловий будинок АДРЕСА_1 , а також земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровими номерами: 4621281800:02:000:0026; 4621281800:03:000:0390, площами 1,0037 та 0,3718га відповідно.
Позивач допомагала поратись сусідці ОСОБА_2 по господарству та доглядала за нею у похилому віці до дня її смерті включно, оскільки така немала допомоги від будь-яких інших осіб та була одинокою. З дня смерті спадкодавця ОСОБА_2 та до тепер вона доглядає за спадковим майном ОСОБА_2 , в тому числі проживає без реєстрації у її житловому будинку АДРЕСА_1 . Під час чергового прибирання та здійснення поточного косметичного ремонту у житловому будинку спадкодавця ОСОБА_2 нею виявлено копію заповіту за реєстровим №19 від 16.03.2004р., посвідченого секретарем Вороблевицької сільської ради Дрогобицького району Львівської області Мачишин Марією Степанівною. Відповідно до цього заповіту, спадкодавець ОСОБА_2 зробила розпорядження, відповідно до якого «належний їй житловий будинок із господарськими прибудовами, земельну ділянку, що розташована біля будинку та державний акт на право власності на земельну ділянку серія ЛВ № 061185, виданий 22.01.2004 р.» заповіла позивачу, ОСОБА_1 .
З метою оформлення своїх спадкових 13 листопада 2024 року позивачем подано до Дрогобицької державної нотаріальної контори Львівської області заяву про видачу свідоцтв про право на спадщину за заповітом. Однак, у цей же день, 13.11.2024 р. державним нотаріусом Дрогобицької державної нотаріальної контори Львівської області О.Кушніром постановою їй відмовлено у видачі свідоцтв про право на спадщину у зв`язку із пропуском строку, передбаченого для прийняття спадщини, а також відсутності письмової згоди інших спадкоємців на прийняття мною спадщини. Інших спадкоємців за законом чи заповітом, які б мали право на обов`язкову частку у спадковому майні та (або) прийняли спадщину після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , немає.
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008року №17 «Про судову практику в справах про успадкування» особа, яка не прийняла спадщину у встановлений законом строк може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 Цивільного кодексу України.
Як передбачено ст.1218 ЦК України до складу спадщини входятьусі права та обов`язки, щоналежали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Позивачпропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно ст. 1270 ч.1 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Даною статтею також визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п. 24Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьоїстатті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд приходить до висновку, що позов обґрунтований, підтверджений матеріалами справи та підлягає задоволенню.
Крім того, суд звертає увагу на те, що визначаючи спадкоємцеві додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд не вирішує питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК України, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
За таких обставин, суд визнає поважними причини пропуску строку прийняття спадщини, оскільки зазначені обставини ніким не спростовані, позивачем не було заявлено відмови від спадщини та надає додатковий строк для подання заяви в нотаріальну контору. У відповідності до заяви у відповідача відсутні претензії щодо визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини.
Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.4,7,10,81,141,263-266 ЦПК України, суд,
у х в а л и в :
Позов задоволити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , терміном в один місяць, після набрання рішенням законної сили.
Судові витрати залишити за позивачем.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Медведик Л.О.
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 22.01.2025 |
Номер документу | 124546349 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Медведик Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні