Подільський районний суд міста Києва
Справа № 758/16093/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 грудня 2024 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва у складі слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Києві клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , про продовження застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в рамках кримінального провадження № 12024100120000211 від 12.12.2024, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України
У С Т А Н О В И В:
Прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 12024100120000211 від 12.12.2024, відомості щодо якого внесені до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, звернувся до Подільського районного суду міста Києва із клопотанням про продовження застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Обґрунтовуючи подане клопотання слідчий зазначив, що у провадженні управління поліції в метрополітені ГУНП у м. Києві перебувають матеріали кримінального провадження №12024100120000211, відомості щодо якого внесено до Єдиного реєстру досудового розслідування 12.12.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Органом досудового розслідування 23.07.2024 повідомлено про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, уродженцю м. Коростень Житомирської обл., зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 , працюючому на посаді головного інженера КП «Київський метрополітен», виконуючому обов`язки начальника, раніше не судимому, про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Відповідно до положень п. 1.2. Статуту комунального підприємства «Київський метрополітен» (ідентифікаційний код 03328913), затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 15.02.1999 р. № 204 (у редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 30.12.2021 р. № 2778) за підписом Директора Департаменту:
«Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 червня 1998 року № 464-р прийнято рішення про передачу державного підприємства «Київський метрополітен» у власність територіальної громади м. Києва.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 28 жовтня 1998 року № 2155 «Про зарахування майна державного підприємства у комунальну власність територіальної громади м. Києва» майно державного підприємства «Київський метрополітен» зараховано у комунальну власність територіальної громади м. Києва.
Власником Підприємства є територіальна громада міста Києва від імені якої виступає Київська міська рада (далі - Власник)».
Таким чином, Комунальне підприємство «Київський метрополітен» (далі - Підприємство) належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, віднесене до сфери управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та підпорядковане Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент), (п. 1.1. Статуту КП «Київський метрополітен»).
Власником Підприємства є територіальна громада м. Києва від імені якої виступає Київська міська рада (п. 1.2. Статуту КП «Київський метрополітен»).
Положеннями Статуту КП «Київський метрополітен» визначено наступне:
- підприємство самостійно несе відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах належного йому майна згідно із законодавством України та не несе відповідальності за зобов`язаннями Власника, виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Департаменту.
Власник, виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) та Департамент не несуть відповідальності за зобов`язаннями Підприємства, крім випадків, передбачених законами України (п. 1.8.);
- підприємство утворено з метою отримання прибутку від здійснення господарської діяльності, яка спрямована на задоволення суспільних потреб в організації перевезень пасажирів метрополітеном в місті Києві, забезпечення мобілізаційної готовності Підприємства, виконання робіт з нового будівництва, реконструкції, реставрації, ремонту та технічного переоснащення ліній, споруд та інших об`єктів метрополітену, що забезпечують функціонування метрополітену (п. 2.1.);
- Предметом діяльності Підприємства (п. 2.2.) є:
2.2.1. Надання послуг з перевезень пасажирів та багажу метрополітеном;
2.2.3. Виконання робіт з реконструкції, модернізації, капітального та поточного ремонтів, технічного обслуговування та іншого поліпшення основних засобів Підприємства;
2.2.9. Ремонт і технічне обслуговування машин і устаткування;
2.2.13. Виконання робіт протипожежного призначення;
2.2.26. Монтажні, будівельні, пусконалагоджувальні та ремонтні роботи;
3.1. Підприємство має право:
3.1.1. Планувати свою діяльність, визначати стратегію та основні напрями своєї роботи відповідно до середньострокового стратегічного плану розвитку Підприємства, затвердженого в установленому порядку;
3.2. Підприємство зобов`язане:
3.2.2. Здійснювати цільове та ефективне використання і збереження майна комунальної власності територіальної громади міста Києва;
3.2.3. Створювати належні умови для високопродуктивної праці, забезпечення додержання вимог законодавства України про працю, правил та норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування.
3.2.10. Здійснювати своєчасне освоєння нових дільниць, виробничих потужностей та введення в дію придбаного обладнання.
3.2.12. Забезпечувати перевезення пасажирів.
4. Майно та кошти Підприємства
4.1. Майно Підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі Підприємства.
4.2. Майно Підприємства є комунальною власністю територіальної громади міста Києва і закріплюється за Підприємством на праві господарського відання.
Здійснюючи право господарського відання, Підприємство володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним Власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою Власника у випадках, передбачених законодавством України та цим Статутом.
Згідно Посадової інструкції головного інженера КП «Київський метрополітен» ОСОБА_4 від 19.09.2023 встановлено наступне.
Загальні положення.
1.1. Головний інженер КП «Київський метрополітен» (далі - головний інженер), скорочена назва посади - «НГ», здійснює керівництво технічною політикою на підприємстві, визначає перспективи розвитку метрополітену та формує відповідні плани і програми з технічного розвитку підприємства, організовує інженерне забезпечення діяльності метрополітену, забезпечує впровадження нової техніки, будівництво нових і реконструкцію діючих виробничих потужностей і об`єктів метрополітену.
1.2. Призначення на посаду головного інженера та звільнення з посади здійснюється начальником КП «Київський метрополітен» за погодженням з директором Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та заступником голови Київської міської державної адміністрації згідно з розподілом обов`язків.
1.3. Головний інженер підпорядковується безпосередньо начальнику КП «Київський метрополітен» (далі - начальник метрополітену).
1.4. Головний інженер в своїй роботі керується чинним законодавством України, рішеннями Київської міської ради, розпорядженнями виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), нормативно-технічною та організаційно-розпорядчою документацією, що діє на підприємстві, та цією посадовою інструкцією.
1.5. Оцінку якості виконання головним інженером своїх посадових обов`язків та відповідальність його займаній посаді визначає начальник метрополітену.
2. Завдання та обов`язки
Головний інженер:
2.1. Забезпечує керівництво технічною політикою на підприємстві, формування планів і програм з технічного розвитку підприємства, впровадження нової техніки, прогресивних технологій і передового досвіду, у тому числі для підвищення існуючого рівня охорони і безпеки праці на підприємстві, розвиток ділових взаємовідносин і співробітництво з науково-дослідними інститутами, вищими навчальними закладами, проектними, конструкторськими, технологічними організаціями.
2.2. Визначає перспективи розвитку підприємства та формує відповідні плани і програми, організовує якісне та високоефективне інженерне забезпечення діяльності метрополітену, очолює проектно-конструкторську та раціоналізаторську роботу на підприємстві та спрямовує її на вироблення ефективних проектних рішень з метою раціонального використання виробничих ресурсів підприємства, забезпечення їх надійності та безпеки в експлуатації.
2.3. Забезпечує керівництво роботою з підвищення пропускної та провізної спроможності ліній метрополітену, комплексного розвитку господарства метрополітену.
2.4. Забезпечує будівництво нових і реконструкції діючих виробничих потужностей і об`єктів метрополітену, приймає участь у роботі комісії з введення об`єктів будівництва в експлуатацію.
2.5. Організовує розробку планів і програм капітальних вкладень з реконструкції, технічного переоснащення підприємства, будівництва нових ліній та об`єктів метрополітену, планів капітального ремонту та реконструкції основних засобів метрополітену, забезпечує включення затверджених планів та програм до річних та перспективних планів підприємства.
2.6. Забезпечує взаємодію з проектними установами щодо впровадження нової техніки та прогресивних технологій в процесі проектування нових об`єктів метрополітену.
2.7. Забезпечує розроблення технічних рішень для створення сприятливих умов для проїзду в метрополітені пасажирам з обмеженими фізичними можливостями.
2.8. Організовує розроблення (створення) необхідних нормативно-технічних та розпорядчих документів з питань технічної політики та технічного розвитку метрополітену, забезпечує їх затвердження у встановленому на підприємстві порядку та своєчасне внесення змін відповідно до змін чинного законодавства України. Забезпечує взаємодію зі сторонніми організаціями в питаннях розробки нових правил, інструкцій, норм, які відносяться до діяльності та розвитку метрополітену.
2.9. Організовує розробку та впровадження технічних заходів із забезпечення безпеки перевезень пасажирів, їх комфорту при здійсненні поїздок в метрополітені.
2.10. Щоквартально проводить розгляд стану безпеки руху поїздів та безпеки перевезень пасажирів у підпорядкованих структурних підрозділах.
2.11. Забезпечує розробку і вживає заходів з виконання структурними підрозділами планів науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, впровадження нової техніки, прогресивних технологій, автоматизованих систем управління, заходів з підвищення експлуатаційної надійності технічних засобів. Здійснює керівництво роботою з винахідництва, раціоналізації, стандартизації, метрології і ліцензування, організовує та забезпечує контроль роботи з економії енергетичних витрат, впровадження енергозберігаючих технологій.
2.12. Вживає заходів щодо вдосконалення організації та управління виробництвом на основі впровадження новітніх технічних і телекомунікаційних засобів та техніки, створення сприятливих та безпечних умов праці і високої культури у виробничій діяльності.
2.13. Організовує роботу з автоматизації процесів виробництва, праці та управління метрополітеном на основі впровадження новітніх технічних, інформаційних та телекомунікаційних засобів виконання інженерних робіт.
2.14. Вирішує проблемні питання структурних підрозділів щодо визначення балансової приналежності обладнання чи устаткування.
2.15. Здійснює керівництво розробкою та виконанням заходів щодо запобігання шкідливого впливу виробництва на навколишнє середовище та дбайливого використання природних ресурсів.
2.16. Здійснює заходи щодо забезпечення пожежної безпеки при технічному переоснащенні та впровадженні нової техніки.
2.17. Забезпечує впровадження на об`єктах метрополітену новітніх систем пожежної сигналізації, автоматичного пожежогасіння та систем доступу, модернізації існуючих систем.
2.22. Координує та контролює діяльність керівників структурних підрозділів підприємства щодо безпечної експлуатації технічних засобів праці.
2.23. Координує роботу головних інженерів виробничих структурних підрозділів підприємства… .
2.25. У разі відсутності начальника метрополітену може виконувати його посадові обов`язки.
2.26. У разі тимчасової відсутності першого заступника начальника метрополітену та заступника начальника метрополітену (НЗТ) виконує його обов`язки.
2.27. Спрямовує, координує і контролює діяльність:
- технічного управління;
- технологічного управління;
- служби електропостачання;
- електромеханічної служби;
- служби колії, тунельних споруд і будівель;
- служби сигналізації;
- ескалаторної служби;
- дирекції будівництва метрополітену;
- відділу цивільного захисту (оперативне підпорядкування в частині виконання завдань та функцій в особливий період, пов`язаних з державною таємницею);
- режимно-секретного відділу (оперативне підпорядкування).
2.29. Організовує розроблення та затвердження у встановленому на підприємстві порядку посадових інструкцій для керівників підпорядкованих структурних підрозділів.
3. Права
Головний інженер має право:
3.1. Представляти інтереси підприємства в межах наданих повноважень в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, організаціях, підприємствах, установах, вчиняти необхідні дії в інтересах підприємства на підставі довіреності, наданої начальником метрополітену.
3.2. Взаємодіяти з керівниками та іншими працівниками всіх структурних підрозділів підприємства і надавати їм розпорядження в межах своєї компетенції.
3.3. Перевіряти діяльність структурних підрозділів підприємства у всіх сферах їх діяльності.
3.4. Вносити на розгляд начальника метрополітену свої пропозиції щодо покращення роботи, відповідальність за проведення якої покладено на головного інженера цією посадовою інструкцією.
3.5. В межах своєї компетенції повідомляти керівництву про всі недоліки, виявлені в процесі професійної діяльності, та вносити пропозиції щодо їх усунення.
3.6. Залучати фахівців усіх структурних підрозділів до вирішення покладених на нього завдань.
3.7. Безперешкодно відвідувати і перевіряти підрозділи метрополітену з питань, що входять до його компетенції.
3.8. Вносити пропозиції про заохочення працівників, а також про притягнення до дисциплінарної відповідальності працівників підприємства.
3.9. В межах наданих повноважень, визначених цією посадовою інструкцією, самостійно приймати управлінські рішення.
3.12. Не допускати або зупиняти виконання робіт та експлуатацію засобів праці у разі виникнення загрози для життя чи здоров`я працівників.
3.13. З метою виконання завдань та обов`язків, покладених на головного інженера цією посадовою інструкцією, координувати діяльність заступників начальника метрополітену, директора фінансового, головних спеціалістів, керівників структурних підрозділів та інших посадових осіб підприємства.
4. Відповідальність
Головний інженер несе відповідальність:
4.1. За прийняті ним управлінські рішення, невиконання або неналежне виконання своїх обов`язків, що передбачені цією інструкцією, в межах, визначених чинним законодавством України про працю.
4.2. За правопорушення, вчинені в процесі здійснення своєї діяльності, в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.
4.3. За завдану підприємству матеріальну шкоду в межах, визначених чинним цивільним законодавством та законодавством України про працю.
5. Повинен знати
Головний інженер повинен знати:
5.1. Законодавчі, нормативно-правові та нормативно-технічні акти, що регулюють виробничо-господарську, соціально-економічну та інші види діяльності підприємства.
5.2. Правила, положення, інструкції та інші нормативні акти з технічної експлуатації метрополітену та безпеки руху.
5.3. Профіль, спеціалізацію й особливості структури підприємства.
5.4. Перспективи технічного, економічного і соціального розвитку підприємства.
5.5. Виробничі потужності метрополітену та можливості ефективного використання виробничих потужностей, наявних технологічних процесів, їх реструктуризації або заміни.
5.6. Порядок складання та узгодження планів виробничо-господарської діяльності підприємства.
5.10. Вітчизняні та світові науково-технічні досягнення у галузі та досвід передових підприємств.
5.11. Економіку, організацію праці, виробництва та управління.
5.12. Основи екологічного законодавства.
5.13. Трудове законодавство.
5.15. Законодавчі та нормативно-правові акти охорони та гігієни праці, пожежної безпеки та цивільного захисту ,в обсягах необхідних для виконання своїх посадових обов`язків.
Наказом начальника КП «Київський метрополітен» № 915-Н/К від 20.12.2019 року ОСОБА_4 переведено на посаду головного інженера КП «Київський метрополітен» з 01.01.2020 року.
Таким чином, згідно посадової інструкції головного інженера КП «Київський метрополітен» - ОСОБА_4 наділений повноваженнями, пов`язаними з виконанням організаційно - розпорядчих та адміністративно - господарських функцій, виконанням виробничо-господарської, соціально-побутової та іншої діяльності, забезпечує виконання завдань КП «Київський метрополітен».
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 будучи головним інженером КП «Київський метрополітен», з 01.01.2020 року, в силу покладених на нього організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функції, являючись службовою особою КП «Київський метрополітен» допустив службову недбалість, а саме неналежне виконання своїх службових обов`язків, через несумлінне ставлення до них, що спричинило настання тяжких наслідків охоронюваним законом громадським інтересам.
Так, службова недбалість головного інженера КП «Київський метрополітен» ОСОБА_4 , яка виразилася у незабезпеченні у повному обсязі керівництва технічною політикою на підприємстві, формування планів і програм з технічного розвитку підприємства, впровадження нової техніки, прогресивних технологій і передового досвіду, у тому числі для підвищення існуючого рівня охорони і безпеки праці на підприємстві, що не відповідало вимогам положень п. 2.1. Посадової інструкції головного інженера КП «Київський метрополітен» від 19.09.2023, не здійсненні формування відповідних планів і програм, організації якісного та високоефективного інженерного забезпечення діяльності метрополітену, не повного забезпечення надійності та безпеки в експлуатації, в частині дотримання вимог пожежної безпеки, що не відповідало вимогам положень п. 2.2. Посадової інструкції головного інженера КП «Київський метрополітен» від 19.09.2023, не здійсненні у повному обсязі заходів щодо забезпечення пожежної безпеки при технічному переоснащенні та впровадженні нової техніки, що суперечило вимогам положень п. 2.16. Посадової інструкції головного інженера КП «Київський метрополітен» від 19.09.2023, незабезпеченні впровадження на об`єктах метрополітену новітніх систем пожежної сигналізації, автоматичного пожежогасіння та систем доступу, модернізації існуючих систем, що не відповідало вимогам положень п. 2.17. Посадової інструкції головного інженера КП «Київський метрополітен» від 19.09.2023, не здійсненні у повному обсязі координації та контролю діяльності керівників структурних підрозділів підприємства щодо забезпечення пожежної безпеки, що не відповідало вимогам положень п. 2.22. Посадової інструкції головного інженера КП «Київський метрополітен» від 19.09.2023, не здійсненні заходів щодо забезпечення довгострокової служби штучних споруд та не запобігання появі їх несправностей, які відносяться до головних завдань в роботі працівників метрополітену, що суперечило вимогам положень п. 1 розд. ІІІ «Правила технічної експлуатації метрополітенів України», не здійсненні організації у першому та третьому кварталах щорічної роботи комісії щодо проведення періодичних оглядів та спостережень штучних споруд метрополітенів у складі заступника начальника служби та начальника дистанції тунельних споруд, яку повинен очолювати заступник начальника метрополітену (головний інженер), що не відповідало вимогам положень п. 3.3.8. Інструкції з поточного утримання штучних споруд метрополітенів (ЦМетро/4300), не здійсненні організації роботи відповідних посадових осіб за щорічним графіком, затвердженим заступником начальника метрополітену (головним інженером) та начальником служби, щодо проведення огляду тунелів з рухомої одиниці або пересувної вежі, оснащеної спеціальним освітленням, для детального огляду тунельного оброблення, що не відповідало вимогам положень п. 3.4.6. Інструкції з поточного утримання штучних споруд метрополітенів (ЦМетро/4300), не здійсненні організації роботи комісії, яка призначається заступником начальника метрополітену, щодо проведення спеціальних оглядів, обстежень та спостережень за дефектними, ослабленими конструкціями та спорудами із залученням науково-дослідних інститутів, метробуду, проектних та інші організацій, а також окремих фахівців, з оформленням результатів огляду чи обстеження актом або протоколом, що не відповідало вимогам положень п. 3.5.1. Інструкції з поточного утримання штучних споруд метрополітенів (ЦМетро/4300) - перебуває у причинно-наслідковому зв`язку з настанням загрози виникнення аварійної ситуації на досліджуваному об`єкті - перебувають у причинно-наслідковому зв`язку з настанням загрози виникнення аварійної ситуації на досліджуваному об`єкті - призвела до настання тяжких наслідків, а саме потрапляння води до тунелю на перегоні між станціями метро «Деміївська» - «Либідська» КП «Київський метрополітен» по І колії, на дільниці в межах ПК73 - ПК75 Оболонсько-Теремківської лінії, утворень (сталактитів), вимивання та порушення цілісності гідроізоляції тунелю метро на протязі тривалого часу, корозії арматури збірних залізобетонних елементів оправи та поступового руйнування окремих елементів тунельної споруди.
Несумлінне ставлення до виконання покладених обов`язків головним інженером КП «Київський метрополітен» ОСОБА_4 , призвело до настання тяжких наслідків, а саме прийняття рішення Постійною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (Протокол № 56 від 08.12.2023 року), де серед іншого зазначено про зупинку з 08.12.2023 року руху електропоїздів на дільниці між станціями «Либідська» - «Теремки» Оболонсько-Теремківської лінії метрополітену м. Києва, існування потенційної загрози виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру, код 10131 «НС унаслідок аварії в метрополітені» та забезпечення організації та перевезення населення дублюючими метрополітену маршрутами наземного транспорту між станціями «Либідська» - «Теремки», чим завдано збитків КП «Київський метрополітен» код ЄДРПОУ 03328913 та КП «Київпастранс» ЄДРПОУ 31725604 які у двісті п`ятдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
В результаті службової недбалості головного інженера КП «Київський метрополітен» ОСОБА_4 , залучено тимчасові автобусні та тролейбусні маршрути, які дублюють маршрути закритих станцій Оболонсько-Теремківської лінії Київського метрополітену (від станції метро «Теремки» до станції метро «Либідська»), на що було витрачено додаткові кошти Територіальної громади м. Києва, в особі КП «КИЇВПАСТРАНС» на суму 138 541 893,20 грн., лише за період з 08.12.2023 року по 24.03.2024 року.
В свою чергу КП «Київський метрополітен» внаслідок службової недбалості головного інженера КП «Київський метрополітен» ОСОБА_4 зазнало збитків через недоотримання доходів у зв`язку із закриттям та неповним функціонуванням станцій метро «Деміївська», «Голосіївська», «Васильківська», «Виставковий Центр», «Іподром» та «Теремки» в сумі 25 906 218,06 грн., лише за досліджуваний період з 08.12.2023 року по 19.03.2024 року включно.
Враховуючи викладене, внаслідок службової недбалості ОСОБА_4 Територіальній громаді міста Києва, в особі КП «КИЇВПАСТРАНС» та КП «Київський метрополітен» завдано збиток на загальну суму 164 448 111,26 грн.
Згідно висновку експерта № 331 за результатами проведення судової економічної експертизи, у обсязі наданих на дослідження документів розрахунок збитку (недоотриманих доходів) завданого КП «Київський метрополітен» код ЄДРПОУ 03328913, який наведено у довідці спеціаліста №24-28/ВФЕ від 27.03.2024 року арифметично підтверджується у розмірі 25 906 218,06 гривень.
Згідно висновку експертів № 363/381 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи, збиток завданий КП «Київпастранс» ЄДРПОУ 31725604, підтверджується у частині відповідності вихідних даних та арифметично у розмірі 138 541 893,20 грн.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Повідомлення про підозру ОСОБА_4 повністю підтверджується зібраними по кримінальному провадженню доказами, а саме:
- Статут КП «Київський метрополітен» (в редакції 2021 року);
- Положення про службу колії, тунельних споруд і будівель комунального підприємства «Київський метрополітен»;
- Посадова інструкція головного інженера КП «Київський метрополітен»;
- Наказ (розпорядження) про переведення на іншу роботу № 915-Н/К від 20.12.2019 року;
- висновок експертів за результатами комплексної судової інженерно-технічної експертизи від 12.03.2024 року № 701/31/24;
- висновок експертів № 25765/1447/1448 за результатами проведення судової комісійної будівельно-технічної експертизи від 07.03.2024;
- висновок експерта № 331 за результатами проведення судової економічної експертизи від 04.04.2024 року;
- висновок експертів № 363/381 за результатами проведення комісійної судової економічної експертизи від 16.04.2024 року.
Постановою керівника Подільської окружної прокуратури м. Києва строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023100000001219 продовжено до трьох місяців, а саме до 23.10.2024 року.
Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 25.07.2024 до підозрюваного ОСОБА_4 , застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, заборонивши йому залишати квартиру АДРЕСА_3 , строком до 23.09.2024 року включно.
В подальшому, 05.09.2024 року змінено запобіжний захід підозрюваному ОСОБА_4 на запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний період доби, заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 з 23 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. наступної доби із покладенням обов`язків.
В подальшому, 19.09.2024 року продовжено запобіжний захід підозрюваному ОСОБА_4 у вигляді домашнього арешту в певний період доби, заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 з 23 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. наступної доби із покладенням обов`язків, строком до 23.10.2024 року включно.
Так, 14.10.2024 слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва задовольнив клопотання слідчого СВ УП в метрополітені ГУНП у м. Києві яке погоджене першим заступником керівника Київської міської прокуратури про продовження строку досудового розслідування до 5 (п`яти) місяців та виніс відповідну ухвалу.
Відповідно до ухвали слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 21.10.2024 дію раніше обраного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний період доби, заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 з 23 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. наступної доби із покладенням обов`язків продовжено до 21.12.2024 року включно.
Крім цього, 11.12.2024 слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва задовольнив клопотання слідчого СВ УП в метрополітені ГУНП у м. Києві яке погоджене першим заступником керівника Київської міської прокуратури про продовження строку досудового розслідування до 6 (шести) місяців та виніс відповідну ухвалу строком до 23.01.2025.
Також, 12.12.2024 прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва виніс постанову та виділив матеріали досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_4 з провадження №12023100000001219 від 21.10.2023 який отримав порядковий номер 12024100120000211.
13.12.2024 року на виконання доручення прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва в порядку ст. 290 КПК України слідчим повідомлено сторону захисту про відкриття матеріалів та завершення досудового розслідування у кримінальному проваджені № 12024100120000211 за ознаками вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
При обранні запобіжного заходу судом встановлена обґрунтованість пред`явленої підозри ОСОБА_4 за ч. 2 ст. 367 КК України та неможливість запобігання ризикам шляхом застосування до підозрюваного більш м`яких запобіжних заходів ніж домашній арешт, прокурором доведено наявність ризиків, передбачених п. 2 - 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:
1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;
2) незаконно впливати свідків, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні.
Зазначає, що відносно ОСОБА_4 необхідно продовжити запобіжний захід у вигляді домашнього арешту оскільки, ризики передбачені ст. 177 КПК України не зменшились, тому звернувся з вказаним клопотанням до суду.
Дослідивши матеріали клопотання, заслухавши думку прокурора, який підтримав клопотання та просив продовжити строк застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, підозрюваного та його захисника, які заперечували з приводу задоволення клопотання і просили застосувати до підозрюваного більш м`який запобіжний захід не пов`язаний з домашнім арештом, слідчим суддею встановлено наступне.
Судом встановлено, що 23.07.2024 повідомлено про підозру ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянину України, уродженцю м. Коростень Житомирської обл., зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 , працюючому на посаді головного інженера КП «Київський метрополітен», виконуючому обов`язки начальника, раніше не судимому, про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам.
Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 25.07.2024 до підозрюваного ОСОБА_4 , застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, заборонивши йому залишати квартиру АДРЕСА_3 , строком до 23.09.2024 року включно.
В подальшому, 05.09.2024 року змінено запобіжний захід підозрюваному ОСОБА_4 на запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в певний період доби, заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 з 23 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. наступної доби із покладенням обов`язків.
В подальшому, 19.09.2024 року продовжено запобіжний захід підозрюваному ОСОБА_4 у вигляді домашнього арешту в певний період доби, заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 з 23 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. наступної доби із покладенням обов`язків, строком до 23.10.2024 року включно.
Так, 14.10.2024 слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва задовольнив клопотання слідчого СВ УП в метрополітені ГУНП у м. Києві яке погоджене першим заступником керівника Київської міської прокуратури про продовження строку досудового розслідування до 5 (п`яти) місяців та виніс відповідну ухвалу.
Відповідно до Ухвали слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 21.10.2024 дію раніше обраного запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в певний період доби, заборонивши йому залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 з 23 год. 00 хв. по 06 год. 00 хв. наступної доби із покладенням обов`язків продовжено до 21.12.2024 року включно.
Крім цього, 11.12.2024 слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва задовольнив клопотання слідчого СВ УП в метрополітені ГУНП у м. Києві яке погоджене першим заступником керівника Київської міської прокуратури про продовження строку досудового розслідування до 6 (шести) місяців та виніс відповідну ухвалу строком до 23.01.2025.
Також, 12.12.2024 прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва виніс постанову та виділив матеріали досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_4 з провадження №12023100000001219 від 21.10.2023 який отримав порядковий номер 12024100120000211.
13.12.2024 року на виконання доручення прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва в порядку ст. 290 КПК України слідчим повідомлено сторону захисту про відкриття матеріалів та завершення досудового розслідування у кримінальному проваджені № 12024100120000211 за ознаками вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Згідно ч. 1 ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно з положеннями ч. 7 ст.194 КПК України, обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов`язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов`язки скасовуються.
Згідно з ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний в сукупності оцінити тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі, дані про особу підозрюваного, розмір майнової шкоди, в заподіянні якого підозрюється особа.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини, висновки про ступінь ризиків та неможливість запобігання їм більш м`яких запобіжних заходів, мають бути зроблені за результатами сукупного аналізу обставин злочину та особистості підозрюваного (його характеру, моральних якостей, способу життя, сімейних зв`язків, постійного місця роботи, утриманців), поведінки підозрюваного під час розслідування злочину (наявність або відсутність спроб ухилення від органів влади) поведінки підозрюваного під час попередніх розслідувань (способу життя взагалі, способу самозабезпечення, системності злочинної діяльності, наявності злочинних зв`язків).
Сама лише тяжкість вчиненого злочину, хоча і є визначаючим елементом при оцінці ризику ухилення від органу досудового розслідування та/або суду, однак не може бути достатньою підставою для застосування до особи того чи іншого запобіжного заходу.
Органом досудового розслідування шляхом внесення відповідного клопотання ініційовано питання про застосування до підозрюваного ОСОБА_4 одного з найсуворіших запобіжних заходів - домашнього арешту.
Між тим, доводи клопотання, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 177 КПК України, на наявність яких міститься посилання в клопотанні, не підтверджені належними та об`єктивними даними і прокурором в судовому засіданні не доведені.
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні нетяжкого кримінального правопорушення, санкція за який передбачає покарання до 5 років позбавлення волі, разом з тим, він вперше притягується до кримінальної відповідальності, має міцні соціальні зв`язки, постійне місце проживання.
Враховуючи характер висунутої підозри, позитивні дані про особу підозрюваного ОСОБА_4 , який має постійне місце проживання, його позитивну процесуальну поведінку під час досудового розслідування, а також те, що прокурором не доведено ризиків впливу на потерпілого які відсутні в даному кримінальному провадженні та переховуватись від органів досудового розслідування, слідчий суддя приходить до висновку, що застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту не викликано об`єктивною необхідністю і не виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи ОСОБА_4 , про який йдеться в клопотанні слідчого, а відтак відмовляє в його задоволенні.
Також, слідчий суддя приходить до переконання, що клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_4 у вигляді домашнього арешту є не пропорційним тому ступеню небезпеки, з огляду на характер кримінального правопорушення, вчинення якого інкримінується підозрюваному, його тяжкість з урахуванням конкретних обставин кримінального провадження, а також тим завданням, які має досягти орган досудового розслідування.
Згідно ч. 1 ст. 179 КПК України, особисте зобов`язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов`язки, передбачені статтею 194 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи дані про особу обвинуваченого, тяжкість кримінальних правопорушень, у вчиненні яких обвинувачується ОСОБА_4 , у їх взаємозв`язку з наявністю ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КК України, слідчий суддя дійшов висновку, що на теперішній час відсутні підстави для продовження підозрюваному строку дії запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, а тому до нього може бути застосований більш м`який запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання із покладенням відповідних обов`язків, передбачених п.п.2, 3, 4 ч.5 ст.194 КПК України, який буде достатнім для забезпечення покладених на підозрюваного процесуальних обов`язків.
На підставі викладеного, керуючись положеннями ст.ст.177, 178, 179, 181, 182, 194, 202, 314315, 372 КПК України, суд
У Х В А Л И В:
Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , про продовження застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в рамках кримінального провадження № 12024100120000211 від 12.12.2024, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - залишити без задоволення;
Застосування до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, строком до 23 січня 2025 року в межах строків досудового розслідування;
Продовжити дію покладених на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов`язки, відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або роботи; утримуватись від спілкування щодо обставин кримінального провадження із ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та продовжити зберігання у відповідних органах державної влади паспорту (паспортів) для виїзду за кордон, інших документів, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну;
Копію ухвали вручити учасникам справи - для відома;
Контроль за виконанням ухвали покласти на уповноваженого слідчого та/або прокурора у вказаному кримінальному провадженні;
Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення;
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом п`яти днів з моменту її оголошення.
Слідчий суддя Подільського
районного суду м. Києва ОСОБА_1
Суд | Подільський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2024 |
Оприлюднено | 22.01.2025 |
Номер документу | 124549497 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку тримання особи під домашнім арештом |
Кримінальне
Подільський районний суд міста Києва
Гребенюк В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні