Рішення
від 17.01.2025 по справі 212/11730/24
ЖОВТНЕВИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 212/11730/24

2/212/735/25

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2025 року м. Кривий Ріг

Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: Головуючого судді - Власенко М.Д., за участі секретаря судового засідання - Машошиної Ю.О., розглянувши відповідно до ч.2ст.247 ЦПК Українибез участі осіб, які беруть участь у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР П`ять Зірок" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані житлово-комунальні послуги,-

В С Т А Н О В И В:

У листопаді 2024року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР П`ять Зірок"(далі ОСББ "КР П`ять Зірок")звернулось досуду ізвказаним позовомв якомупросили стягнутиз відповідачазаборгованість по сплаті внесків по утриманню будинку та прибудинкової території за період з 01 грудня 2012 року по 30 жовтня 2024 року у розмірі 11584,45 грн., 3 % річних у розмірі 466,76 грн., інфляційні втрати у розмірі 1683,64 грн., судовий збір у розмірі 3028 грн., а також витрати на правову допомогу у розмірі 3000 грн.

В обґрунтуванняпозовних вимогзазначено,що відповідач є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , а тому остання є співвласником багатоквартирного будинку у якому створено ОСББ "КР П`ять Зірок". ОСББ "КР П`ять Зірок" є балансоутримувачем і здійснює обслуговування будинку АДРЕСА_2 . Загальними зборами ОСББ "КР П`ять Зірок" від 28 грудня 2018 року, 30 січня 2021 року, 03 червня 2023 року та 07 квітня 2024 року було затверджено розмір внесків по утриманню будинку та прибудинкової території. З 01 грудня 2021 року по 30 жовтня 2024 року ОСББ "КР П`ять Зірок" було надано відповідачу послуги з утримання будинку та прибудинкової території та здійснено відповідні нарахування по особовому рахунку № НОМЕР_1 , проте відповідачем оплату за надані послуги не здійснено, внаслідок чого утворилась заборгованість у розмірі 11584,45 грн. Також, відповідач не сплачувала за послуги з утримання будинку та прибудинкової території за період з 01 вересня 2019 року по 30 листопада 2021 року за рішенням Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області від 28 липня 2022 року, яке набрало законної сили. Крім того, у зв`язку із невиконанням відповідачем обов`язку щодо сплати заборгованості, позивачем нараховані інфляційні втрти та 3 % річних на підставі ст.625 ЦК України за період з 01 грудня 2021 року по 30 жовтня 2024 року.

Ухвалою суду від 10 грудня 2024 року відкрито провадження в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачу надіслано копію ухвали про відкриття провадження разом із матеріалами позовної заяви з доданими до неї документами, проте відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористалась, заяв із запереченнями розгляду справи в порядку спрощеного провадження, а також клопотань про розгляд справи з викликом сторін, до суду не направляла.

Відповідно до ч.5 ст.279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оскільки сторонами не надано клопотань про розгляд справи з викликом сторін, справа розглядається за відсутності учасників справи, тому у відповідності доч.2 ст.247 ЦПК Українифіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази у справі, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, застосувавши до спірних правовідносин відповідні норми матеріального та процесуального права, вважає, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, квартири за адресою: АДРЕСА_1 належить ОСОБА_1 на підставі довідки № б/н від 12 липня 2016 року, виданої Житлово-будівельним кооперативом Рассвєт-17 (а.с.39).

Згідно Акту про фактичне проживання особи від 07 листопада 2024 року, складеного мешканцями будинку АДРЕСА_2 , посвідченого головою правління ОСББ "КР П`ять Зірок", ОСОБА_2 фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 з моменту створення ОСББ "КР П`ять Зірок" 17 травня 2018 року і по теперішній час (а.с.38).

Відповідно до ст.1 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Статею 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, передбачено, що об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Згідно ст.15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласник зобов`язаний,зокрема: виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Згідно ст.17 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, для забезпеченнявиконання власникамиприміщень своїхобов`язківоб`єднаннямає право: вимагативід співвласниківсвоєчасної тау повномуобсязі сплативсіх встановленихцим Закономта статутомоб`єднання внесківі платежів,у томучислі відрахуваньдо резервногота ремонтногофондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів .

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюютьсяЗаконом України Про житлово-комунальні послуги.

Відповідно п.1ч.1ст.5ЗаконуУкраїни Прожитлово-комунальні послуги до житлово-комунальнихпослуг належать: житловапослуга -послуга зуправління багатоквартирнимбудинком. Послугаз управліннябагатоквартирним будинкомвключає: забезпеченняутримання спільногомайна багатоквартирногобудинку,зокрема прибираннявнутрішньобудинкових приміщеньта прибудинковоїтериторії,якщо прибудинковатериторія,за данимиДержавного земельногокадастру,знаходиться увласності абокористуванні співвласниківбагатоквартирного будинкувідповідно довимог законодавства,виконання санітарно-технічнихробіт,обслуговування внутрішньобудинковихсистем (крімобслуговування внутрішньобудинковихсистем,що використовуютьсядля наданнявідповідної комунальноїпослуги уразі укладенняіндивідуальних договорівз обслуговуваннямвнутрішньобудинкових системпро наданнятакої послуги,за умовамияких обслуговуваннятаких системздійснюється виконавцем),утримання ліфтівтощо; купівлюелектричної енергіїдля забезпеченняфункціонування спільногомайна багатоквартирногобудинку; поточнийремонт спільногомайна багатоквартирногобудинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.

Відповідно до ст.1 Закону України Про житлово-комунальні послуги, управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Індивідуальний споживач - це фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.

Відповідно ч.1 ст.9 Закону України Прожитлово-комунальні послуги,споживач здійснюєоплату заспожиті житлово-комунальніпослуги щомісяця,якщо іншийпорядок тастроки невизначені відповіднимдоговором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Статтею 66 ЖК Українизакріплено, плата за користування житлом (квартирна плата) обчислюється виходячи із загальної площі квартири.

Згідно ст.67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Згідно ст.68 ЖК України, наймач зобов`язанийсвоєчасно вноситиквартирну платута платуза комунальніпослуги. Квартирна плата та плата за комунальні послуги в будинках державного і громадського житлового фонду вносяться щомісяця в строки, встановлені Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до правової позиції викладеної у постанові Верховного Суду України постанова від 09.11.2016 року у справі № 1238/8935/12, під час розгляду справ про стягнення заборгованості за комунальні послуги, визначальним є встановлення факту надання обслуговуючою організацією комунальних послуг особам, які є їх споживачами.

Положеннями частини четвертої статті 319 ЦК України визначено, що власність зобов`язує. Тобто тягар утримання майна покладається на його власника.

Згідност.322 ЦК Українивласник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно вимогст.81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрована та є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 , тому повинна утримувати своє майно і тому є споживачем послуг з утримання будинку та прибудинкової території та суб`єктом, який мають здійснювати оплату за надані ОСББ "КР П`ять Зірок".

Відповідно достатті 509 ЦК України, зобов`язанням є право відношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Статтею 525 ЦК України, передбачає, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч.1ст.526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідност.610 ЦК Українипорушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

ОСББ "КР П`ять Зірок" належним чином виконувало свої зобов`язання з утримання будинку відповідача, однак відповідачем зобов`язання по оплаті за надані послуги здійснюється неналежним чином, у зв`язку з чим виникла заборгованість.

Як встановлено судом з наданого розрахунку заборгованості, який перевірений судом та не спростований відповідачем, борг по оплаті за послугу з управління багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 за період з грудня 2021 року по жовтень 2024 року становить 11584,45 грн. (а.с.51-55).

Доказів погашення заборгованості та спростування розрахунку заборгованості до суду відповідачем не надано.

Крім того, згідно з частиною 2статті 625 ЦК Україниборжник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 10 квітня 2018 року у справі № 910/10156/17 вказала, що приписистатті 625 ЦК Українипоширюються на всі види грошових зобов`язань, та погодилася з висновками Верховного Суду України, викладеними у постанові від 01 червня 2016 року у справі № 3-295гс16, за змістом яких грошове зобов`язання може виникати між сторонами не тільки з договірних відносин, але й з інших підстав, передбачених цивільним законодавством.

За змістом частини 1 статті901, частини 1 статті903 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Беручи до уваги вищевикладене, правовідносини, які склалися на підставі договору про надання послуг, є грошовим зобов`язанням і, зважаючи на таку юридичну природу правовідносин сторін, на них поширюється дія частини 2статті 625 ЦКяк спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання (постанова Верховного Суду України від 14 листопада 2011 р. у справі № 6-40цс11).

Оскільки неправомірними діями відповідача позивачеві було завдано збитків, по суті матеріальної шкоди, яка виражена в грошовому еквіваленті, а відтак є грошовим зобов`язанням, суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення індексу інфляції та трьох відсотків річних узгоджуються з положеннями частини 2статті 625 ЦК України.

Таким чином, згідно з розрахунку доданого по позову, з яким погоджується суд, з відповідача підлягає стягненню 3% річних у розмірі 466,76 грн. та інфляційні втрати у розмірі 1683,64 грн.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує питання як розподілити судові витрати між сторонами.

Відповідно дост.133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до п.1 ч.3 ст.133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно положень ч.2-6 ст.137 ЦПК України за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

Розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог щодо співмірності витрат суд може за клопотанням іншої сторони зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. При цьому обов`язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідно до ч.8 ст.141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

На виконання вказаних вимог закону, позивачем надано: договір про надання правничої допомоги № б/н від 25 листопада 2024 року, укладеного між ОСББ "КР П`ять Зірок" та адвокатом Ратушної Р.П.; акт приймання-передачі правничої допомоги щодо складання позовної заяви у справі за позовною заявою до ОСОБА_1 від 25 листопада 2024 року, за яким адвокатом Ратушною Р.П. надано правничу допомогу щодо складання позовної заяви в інтересах ОСББ "КР П`ять Зірок" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги 3 год. 25 листопопада 2024 року з 09.00 години до 12.00 години - вартістю 3000 грн.; платіжну інструкцію № 119 від 25 листопада 2024 року про сплату ОСББ "КР П`ять Зірок" грошових коштів адвокату Ратушній Р.П. за складання позовної заяви про стягнення заборгованості (а.с.59-62).

Вивчивши вказані докази, враховуючи, що відповідачем до суду не подавалось відповідного клопотання про зменшення розміру витрат на правову допомогу та не доведено неспівмірність таких витрат, суд вважає можливим стягнути з відповідача на користь позивача витрати на правничу допомогу у сумі 3000 грн.

Крім того, на підставі ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 3028 грн., а всього судові витрати у загальному розмірі 6028 грн. (3000 грн. + 3028 грн.).

Керуючись ст.ст.66-68 ЖК України, ст.ст.322, 625 ЦК України, Законом України Про житлово-комунальні послуги, ст.ст.10, 76, 83, 95, 133, 141, 259, 265 268, 280-282 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку "КРП`ятьЗірок"до ОСОБА_1 про стягненнязаборгованості занадані житлово-комунальніпослуги задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку "КРП`ятьЗірок" заборгованість по сплаті внесків по утриманню будинку та прибудинкової території за період з 01 грудня 2021 року по 30 жовтня 2024 року у розмірі 11584 гривні 45 копійок, суму індексу інфляції у розмірі 1683 гривні 64 копійки та 3 % річних у розмірі 466 гривень 76 копійок, а всього 13734

(тринадцять тисяч сімсот тридцять чотири) гривні 85 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднанняспіввласників багатоквартирногобудинку "КРП`ятьЗірок" судові витрати по справі у загальному розмірі 6028 (шість тисяч двадцять вісім) гривень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "КР П`ять Зірок", код ЄДРПОУ 42140545, юридична адреса: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Зимових Походів, буд. 6.

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до ч.6 ст.259 ЦПК України, якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження, залежно від складності справи складання повного рішення суду може бути відкладено на строк - не більш як п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Повний текст рішення, складено та підписано без проголошенняс 21 січня 2025 року.

Суддя: М.Д. Власенко

СудЖовтневий районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення17.01.2025
Оприлюднено22.01.2025
Номер документу124550116
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —212/11730/24

Рішення від 17.01.2025

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Власенко М. Д.

Ухвала від 10.12.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м.Кривого Рогу

Власенко М. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні