Справа № 191/5666/24
Провадження № 2/191/2090/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2025 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Форощука О.В.
за участю секретаря- Рибак М.П.
розглянувши згідно вимог ч. 2ст. 247 ЦПК України, без фіксації судового засідання технічними засобами, у відкритому підготовчому судовому засіданні, в порядку загального позовного провадження, в залі суду м. Синельникове цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 до Троїцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановити факт, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 звернулася до суду із вищезазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 . Крім позивача, у ОСОБА_3 є дружина ОСОБА_4 , яка мешкає на території Республіка Польща.
У листопаді 2024 року дружина померлого, випадково знайшла заповіт серед документів ОСОБА_3 , якій останній зберігав у себе та з якого дізналася, що ОСОБА_3 складено заповіт. У відповідності до змісту заповіту, ОСОБА_3 заповідав належну йому на праві особистої власності земельну ділянку, що розташована на території Писарівської сільської ради, Синельниківського району Дніпропетровської області ОСОБА_1 . Таким чином, у відповідності до умов заповіту ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею померлого. Про існування заповіту їй відомо не було.
За життя ОСОБА_3 на праві власності належала земельна ділянка, загальною площею 6.130 га. кадастровий номер:1224886800:01:002:0347, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район Писарівська сільська рада - державний акт на право приватної власності на землю від 16.01.2003 р. Серії ІУ-ДП№118001.
Маючи намір прийняти спадщину позивач звернулася до державного нотаріуса Васильківської державної нотаріальної контори Гордієнко І.В., яка виконує обов`язки Другої синельниківської державної нотаріальної контори.
06.12.2024 року розглянувши заяву ОСОБА_5 та додані нею документи, нотаріусом зроблено висновок, що вони суперечать ст. ст. 1270,1272 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 року, якими встановлено, що спадкоємець пропустив строк для прийняття спадщини.
З дати відкриття спадщини ніхто не звертався до органів місцевого самоврядування з заявою про прийняття спадщини спадкодавця.
З дати відкриття спадщини, органи місцевого самоврядування не здійснювали виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі чи будь-яким іншим способом.
Позивач не знала про наявність заповіту, складеного на її користь, про його існування їй стало відомо лише після спливу шестимісячного строку, встановленого для подання заяви про прийняття спадщини. Оскільки спадкова справа після смерті спадкодавця ОСОБА_6 не заводилася, й відповідно не були здійснені повідомлення та виклики спадкоємця за заповітом,що є підстави для визначення позивачу додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини у відповідності до ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України.
До того ж з 2022 року ОСОБА_3 перебував на території Республіка Польща, де і помер, а про існування заповіту всім стало відомо лише у листопаді 2024 року у зв`язку з чим всі документи були передані позивачеві у кінці листопада 2024 року, що також ускладнювало питання щодо прийняття спадщини.
Позивач була необізнана про наявність заповіту, тому вважає поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Також, у державному акті виявлено помилку, а саме прізвище спадкодавця зазначено як « ОСОБА_7 », коли правильним є прізвище « ОСОБА_8 ».
Помилка виникла при перекладі прізвища на українську мову, яку помітили тільки при переоформленні спадщини.
Враховуючи вищевикладені обставини, просить суд, визначити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що Державний акт на право приватної власності на землю ІУ-ДП№118001 виданий Синельниківською районною державною адміністрацією 16.01.2003 року, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 15 виданий на ім`я ОСОБА_6 , належав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
До початку проведення підготовчого судового засідання представник позивача ОСОБА_1 , ОСОБА_2 надала суду заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи без їх участі.
У підготовче судове засідання представник Троїцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області не з`явився. Однак попередньо надав суду заяву про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позовних вимог не заперечують.
Суд, дослідивши докази, викладені в письмових матеріалах справи, давши їм належну оцінку, прийшов до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст.1220ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частинатретя статті46 цього Кодексу).
З копії свідоцтва про смерть USC/OS/3 AG2028404 складеної 17.05.2023 року з апостилем, вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Олькуш, Республіка Польща ( а.с.22, 23-24).
Згідно копії державного акту на право приватної власності від 16.01.2003 р. Серії ІУ-ДП №118001 ОСОБА_6 належить земельна ділянка, загальною площею 6.130 га. кадастровий номер:1224886800:01:002:0347, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район Писарівська сільська рада ( а.с.29-30).
Відповідно до копії постанови нотаріуса Васильківської державної нотаріальної контори Гордієнко І.В., яка виконує обов`язки Другої синельниківської державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії - ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з тим, що пропущений шестимісячний строк для прийняття спадщини.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст.1217ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до спадкової справи № 333/2024 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , заведеної у Другій синельниківській державній нотаріальній конторі Дніпропетровської області ОСОБА_3 , склав 03 лютого 2017 року на ім`я ОСОБА_1 заповіт, який посвідчено приватним нотаріусом Новомосковського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Ріхтер Н.В., зареєстрованого за № 74 та згідно якого, ОСОБА_3 заповів ОСОБА_1 земельну ділянку, загальною площею 6.130 га. кадастровий номер: 1224886800:01:002:0347, яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район Писарівська сільська рада.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16. 05. 2013 р. № 24-753/0/4-13 «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» встановлено, що ст.1272ЦК визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до змісту ст.1272ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу,не подавзаяву проприйняття спадщини,він вважаєтьсятаким,що неприйняв її. Записьмовою згодоюспадкоємців,які прийнялиспадщину,спадкоємець,який пропустивстрок дляприйняття спадщини,може податизаяву проприйняття спадщининотаріусу абов сільськихнаселених пунктах-уповноваженій наце посадовійособі відповідногооргану місцевогосамоврядування замісцем відкриттяспадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Судом встановлено,що шестимісячнийстрок поданняпозивачем заявипро прийняттяспадщини післясмерті ОСОБА_3 сплив 17листопада 2023 року, про наявність заповіту позивачка дізналася у листопаді 2024 року та 06.12.2024 року звернулася до державного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Однак, враховуючи, що позивач ОСОБА_1 , як спадкоємиця за заповітом, була необізнана про його наявність, суд вважає причину пропуску нею строку прийняття спадщини поважною.
Таким чином, з метою недопущення порушення спадкових прав позивача ОСОБА_1 та відповідно відновлення її законних прав як спадкоємиці в порядку спадкування за заповітом, суд вважає за необхідне визначити позивачу строк в 2 (два) місяці, який є достатнім для подання заяви про прийняття спадщини до відповідної нотаріальної контори.
Крім цього судом встановлено, що у державному акті на право приватної власності на землю ІУ-ДП№118001 виданого Синельниківською районною державною адміністрацією 16.01.2003 року, прізвище спадкодавця зазначено як « ОСОБА_7 », а в свідоцтві про смерть НОМЕР_2 складеного 17.05.2023 року з апостилем «Дьяченко».
Помилка у вищезазначеному державному акті виникли внаслідок перекладу прізвища з російської мови на українську мову і правильним слід вважати прізвище спадкодавця як « ОСОБА_8 », що підтверджується копією заповіту складеного від його імені - ОСОБА_3 .
Відповідно до ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі; прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Факт належності ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ,державногоакту направо приватноївласності наземлю ІУ-ДП№118001виданого Синельниківськоюрайонною державноюадміністрацією 16.01.2003року, підтверджуються наявними у справі письмовими доказами, а доказів, що свідчили би про протилежне у суду немає і, з врахуванням того, що даний факт має для позивача юридичне значення, оскільки необхідний для належного оформлення спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3 та встановити його іншим шляхом, ніж судовим неможливо, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення даної вимоги.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 81, 259, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 1220, 1221, 1272 ЦК, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах якої діє представник ОСОБА_2 до Троїцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та встановити факт, що має юридичне значення, задовольнити частково.
Визнати причинупропуску ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини, поважною.
Визначити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю 2 (два) місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що Державний акт на право приватної власності на землю ІУ-ДП № 118001 виданий Синельниківською районною державною адміністрацією 16.01.2003 року, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 15 виданий на ім`я ОСОБА_6 , належав ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Рішення судунабирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційноїскарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя О. В. Форощук
Суд | Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 22.01.2025 |
Номер документу | 124551080 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Форощук О. В.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Форощук О. В.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Форощук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні