Справа № 404/3949/24
Номер провадження 2/404/1066/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2025 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
Головуючого судді Іванової Н.Ю.
при секретарі - Коцюбі Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Комунального підприємства «Теплоенергетик» до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів (боргу) за отриману послугу з централізованого теплопостачання
В С Т А Н О В И В :
У квітні 2024 року Комунальне підприємство «Теплоенергетик» Кропивницької міської ради» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення з останньої заборгованості за послуги теплопостачання у розмірі 159 135,22 грн., а також 3028,00 грн. судового збору.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 13 травня 2024 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено судове засідання.
Учасники судового процесу у судове засідання не з`явилися, представник позивача надав суду заяву про слухання справи за його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно до ч. 1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з вимогами ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених ч. 1 ст. 16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до вимог ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно до ст. 81, 83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися не припущеннях.
Судом установлено, що 30 квітня 2024 року до Кіровського районного суду м. Кіровограда звернувся представник Комунального підприємства «Теплоенергетик» з позовом до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів (боргу) за отриману послугу з централізованого теплопостачання.
Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть № 00046912450 від 10 вересня 2024 року, згідно якого ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а/з № 1901 від 10 липня 1996 року).
Вирішуючи даний спір, суд також враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 48 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач.
За змістом статей 46 та 47 ЦПК України здатність мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони, третьої особи, заявника, заінтересованої особи (цивільна процесуальна правоздатність) мають усі фізичні і юридичні особи. Здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність) мають фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи.
Виходячи зі змісту наведених статей, стороною у справі може бути лише особа, яка має цивільну процесуальну правоздатність і цивільну процесуальну дієздатність.
Згідно з ч. 4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у день її смерті.
Відповідно до ст.55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Тобто, зі змісту ст.55 ЦПК України випливає, що процесуальне правонаступництво, як і заміна неналежної сторони, означає зміну персонального складу учасників спору. Смерть фізичної особи, як підстава для процесуального правонаступництва, має універсальний характер. У тих випадках, коли матеріальні правовідносини тісно пов`язані з особою суб`єкта, правонаступництва матеріального, а відтак і процесуального, не може бути.
В свою чергу, згідно ч.1 ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Водночас ч.2 ст. 1281 ЦК України передбачає, що кредиторові спадкодавця належить пред`явити свої вимоги до спадкоємця, який прийняв спадщину, не пізніше шести місяців з дня одержання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину на все або частину спадкового майна незалежно від настання строку вимоги.
Таким чином спірні правовідносини у даній справі про стягнення заборгованості за комунальні послуги не належать до обов`язків, передбачених ст. 1219 ЦК України, а тому допускають правонаступництво внаслідок спадкування.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
При цьому, ч.2 ст. 1220 ЦК України передбачено, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
У зв`язку з чим судом було вжито заходів, зокрема згідно висновків викладених в постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 28 листопада 2018 року у справі № 461/9768/15-ц (провадження № 61-17871св18), для встановлення правонаступників (спадкоємців) померлого відповідача ОСОБА_1 , які прийняли спадщину останньої, в порядку передбаченому ч.3-4 ст. 1268 та ст. 1269 ЦК України, шляхом витребування відповідної інформації.
Однак, згідно відповіді Кропивницької міської державної нотаріальної контори № 2, за даними Спадкового реєстру та алфавітних книг обліку спадкових справ, що зберігаються у нотаріальній конторі, спадкова справа після смерті ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , нотаріальною конторою не заводилась.
Листом Державного нотаріального архіву в Кіровоградській області, повідомлено суд, що відповідно до алфавітних книг спадкових справ з 1996 року по 2003 роки Другої кіровоградської нотаріальної контори, відповідно до алфавітних книг спадкових справ з 1996 по 2006 роки Першої кіровоградської державної нотаріальної контори, після смерті після смерті ОСОБА_1 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про право на спадщину не видавалось.
З огляду на зміст позовних вимог, предмет та підстави позову, судом вирішувалося питання щодо можливості залучення до участі у даній справі правонаступників відповідача.
При цьому суд також враховує висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 05.04.2021 у справі № 200/21020/15-ц (провадження № 61-9921св19), у якому зазначено наступне: «ЦПК України не містить норм, які б передбачали можливість здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі.
У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі.
Отже, процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому, незалежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.
Таким чином, процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи в порядку статті 37 ЦПК України 2004 року можливе шляхом залучення правонаступника померлої сторони (учасника) та лише за умови, що смерть фізичної особи настала після звернення позивача до суду та відкриття провадження у справі, адже залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства, є порушенням прав, свобод та інтересів третіх осіб».
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено юридичну особу, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Згідно з положеннями ч. 4 ст. 25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Таким чином не знайшла свого підтвердження можливість існування спадкоємців після смерті ОСОБА_1 .
Керуючись ст. 255, 260 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження по справі за позовом Комунального підприємства «Теплоенергетик» до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів (боргу) за отриману послугу з централізованого теплопостачання, закрити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Повний текст рішення суду виготовлено 21.01.2025 року
Суддя Кіровського
районного суду
м.Кіровограда Н. Ю. Іванова
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2025 |
Оприлюднено | 22.01.2025 |
Номер документу | 124551517 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Іванова Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні