Справа № 151/3/25
Провадження №2-о/151/14/25
РІШЕННЯ
іменем України
20 січня 2025 року селище Чечельник
Чечельницький районний суд Вінницької області у складі:
головуючого судді Моцного В.С.
за участю секретаря судових засідань Савчук Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Чечельник Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ольгопільська сільська рада Гайсинського району Вінницької області про встановлення факту належності правовстановлюючого документа,
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа, мотивуючи свої вимоги тим, що 19 березня 2002 року на підставі розпорядження Чечельницької районної державної адміністрації № 37 від 05 березня 2002 року його матері ОСОБА_2 видано державний акт на право приватної власності на землю серії ВН № 000039, у якому прізвище матері було помилково вказано як " ОСОБА_3 ". ІНФОРМАЦІЯ_1 мати заявника померла. Заявник є спадкоємцем майна померлої, однак через розбіжність в написанні прізвища матері у державному акті " ОСОБА_3 " з свідоцтвом про смерть " ОСОБА_4 ", він не може належним чином реалізувати своє право на спадщину.
Ухвалою Чечельницького районного суду від 03 січня 2025 року справу призначено до розгляду.
В судове засідання заявник не з`явився, подавши до суду письмову заяву про слухання справи за його відсутності, заяву підтримує в повному обсязі та просить її задовольнити.
Заінтересована особа Ольгопільська сільська рада Гайсинського району Вінницької області в особі її представника Гарника А.В. в судове засідання не з`явилися, подавши заяву через систему "Електронний суд" про слухання справи за їх відсутності. Щодо задоволення даної заяви про встановлення факту належності Господиніній Державного акту не заперечують.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи та всебічно проаналізувавши обставини в їх сукупності, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, 19 березня 2002 року ОСОБА_2 було видано Державний акт на право приватної власності на землю серії ВН № 000039 на підставі розпорядження Чечельницької районної державної адміністрації 05 березня 2002 року за №37 та передано у приватну власність земельну ділянку площею 3.0526 гектарів. Земельна ділянка розташована на території Ольгопільської сільської ради. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 39. (а.с. 12)
У виданому Державному акті на право приватної власності на землю серії ВН № 000039 від 05 березня 2002 року прізвище матері заявника вказано " ОСОБА_3 ", у той час як дійсним є " ОСОБА_4 ", що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 виданого 28 жовтня 2019 року виконавчим комітетом Ольгопільської сільської ради Чечельницького району Вінницької області. (а.с. 8)
Відповідно до рішення Чечельницького районного суду від 09 вересня 2024 року, справа №151/501/24 встановлено факт, що заявник ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2 (а.с. 13)
Як вбачається із листа завідувача Чечельницькою державною нотаріальною конторою Стецюка С.П. №717/01-16 від 16.11.2024 ОСОБА_1 в порядку надання консультації щодо порядку спадкування земельної ділянки, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Ольгопільської сільської ради Гайсинського району Вінницької області, власником якої була ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Ольгопіль Гайсинського району Вінницької області, при проведенні правового аналізу представлених документів, повідомлено, що заявник має право звернутися в судовому порядку по питанню встановлення факту належності державного акта на право власності на землю серії ВН 000039, виданого 19.03.2002 Ольгопільською сільською радою Чечельницького району, ОСОБА_2 , оскількі в представленому вищевказаному документі зазначено власник земельної ділянки ОСОБА_5 , що є розбіжністю з документами, які свідчать про особу, що померла. (а.с. 4)
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, визначено в ст. 315 Цивільного процесуального кодексу України.
Перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним. За наявності зазначених умов суд може встановлювати й інші факти, що мають юридичне значення (п.1постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення").
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Згідно роз`яснень, викладених у п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Як роз`яснюється у пункті 12 Постанови зазначено, що при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, зазначені у документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або у паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по-батькові або замість імені чи по-батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення. Разом з тим, цей порядок не застосовується, якщо виправлення у таких документах належним чином не застережені або ж їх реквізити нечітко виражені внаслідок тривалого використання, неналежного зберігання, тощо. Це є підставою для вирішення питання про встановлення факту, про який йдеться у документі, відповідно до чинного законодавства.
Разом з тим, внесення змін до Державного акту про право власності на земельну ділянку регулювалось Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 року №43 "Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі", зареєстрований у Міністерстві юстиції України 4 червня 1999 року за №354/3647, однак останній втратив чинність. Зокрема, з набранням чинності з 01.01.2013 року Закону України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 року №3613-VI та Порядку ведення Державного земельного кадастру затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 посвідчення права власності на земельну ділянку здійснюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" без оформлення державних актів, що не дає можливості внести зміни до вказаного правовстановлюючого документу.
Відповідно до положень статтей 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказів, які б спростовували юридичний факт, який просить установити заявник, суду не надано і під час розгляду справи не встановлено.
Предметом розгляду заяви є встановлення факту належності правовстановлюючого документу, що необхідний заявнику для оформлення особистих, майнових прав, що випливають з цього факту.
На думку суду, при заповненні Державного акту на право власності на земельну ділянку при написанні прізвища матері заявника була припущена помилка, замість " ОСОБА_4 " записано " ОСОБА_3 ".
У суду немає сумніву в тому, що Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ВН 000039 виданий 05 березня 2002 року на ім`я ОСОБА_2 належать ОСОБА_2 , так як це підтверджується зібраними доказами по справі, всі дані матері заявника, а саме ім`я, по-батькові, вказані в державному акті співпадають з даними свідоцтва про смерть.
Встановлення факту належності державного акту має юридичне значення для заявника, так як дозволить йому використати право розпорядження майном.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2, 4, 13, 76-81, 95, 259, 263-265, 293, 294, 315 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ольгопільська сільська рада Гайсинського району Вінницької області про встановлення факту належності правовстановлюючого документа - задовольнити.
Встановити факт, що державний акт на право приватної власності на землю серії ВН № 000039, виданий 19 березня 2002 року на підставі розпорядження Чечельницької районної державної адміністрації №37 від 05 березня 2002 року на ім`я ОСОБА_2 , дійсно належить ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Вінницького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Валерій МОЦНИЙ
Суд | Чечельницький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124555445 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Чечельницький районний суд Вінницької області
Моцний В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні