ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.01.2025м. ДніпроСправа № 904/1837/24
За позовом Акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ", м. Київ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-комерційне підприємство "Дніпро", м. Жовті Води, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості за договором про закупівлю товарів (матеріально-технічних ресурсів)
Суддя Красота О.І.
Без участі представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство "УКРТРАНСГАЗ" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-комерційне підприємство "Дніпро" і просить суд стягнути пеню у розмірі 13 261,41 грн., штраф у розмірі 14 270,27 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням Відповідачем умов Договору про закупівлю товарів (матеріально-технічних ресурсів) № 2306000000 від 01.06.2023 в частині повної та своєчасної поставки товару.
У поданій позовній заяві викладене клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 30.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Відповідач відзив на позов до суду не надав, про розгляд справи був повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с. 44).
З урахуванням викладеного, господарський суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Справу відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглянуто судом протягом розумного строку.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
01.06.2023 між Акціонерним товариством "УКРТРАНСГАЗ" (далі Позивач, Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Науково-комерційне підприємство "Дніпро" (далі Відповідач, Постачальник) укладено Договір про закупівлю товарів (матеріально-технічних ресурсів) № 2306000000 (далі Договір).
За умовами п. 1.1 Договору Постачальник зобов`язується у визначений Договором строк передати у власність Покупця «Протипожежне обладнання різне (Протипожежне обладнання)», (далі товари), зазначені у специфікації, яка наведена у додатку 1 до Договору (далі Специфікація), а Покупець зобов`язується прийняти і оплатити такі товари.
Згідно з п. 1.2 Договору найменування (номенклатура, асортимент), кількість товарів, одиниці виміру, ціни за одиницю, строк та місце поставки, інші вимоги до товарів зазначаються у Специфікації.
За умовами п. 3.1 Договору ціна Договору становить 142 702,74 грн., у т.ч. ПДВ 23 783,79 грн.
Відповідно до п. 3.3 Договору ціна за одиницю товару наведена у Специфікації.
Відповідно до п. 4.2 Договору порядок оплати товарів:
4.2.1 Покупець здійснює авансовий платіж шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Постачальника, зазначений у розділі 15 Договору, в сумі 99 891,92 грн., що складає 70% від ціни Договору, зазначеної у п. 3.1 Договору, протягом 5 робочих днів з дати отримання від Постачальника оригіналу рахунку-фактури, за умови надання Постачальником та прийняття Покупцем безумовної безвідкличної банківської гарантії забезпечення повернення авансового платежу на суму не меншу від суми авансового платежу. Вимоги до банківської гарантії забезпечення повернення авансового платежу наведені у Додатку 3 до Договору.
Банківська гарантія забезпечення повернення авансового платежу забезпечує повернення авансового платежу у разі порушення Постачальником зобов`язання за Договором.
4.2.2 у разі ненадання Постачальником протягом 5 робочих днів з дати укладення Договору безумовної безвідкличної банківської гарантії повернення авансового платежу або не прийняття її Покупцем через невідповідність умовам Додатку 3 цього Договору авансовий платіж Покупцем не здійснюється. У цьому випадку несплата Покупцем авансу не звільняє Постачальника від виконання своїх зобов`язань за Договором, а оплата поставлених товарів здійснюється Покупцем на умовах пп. 4.2.3 Договору.
4.2.3 Покупець зобов`язаний оплатити Постачальнику вартість переданих товарів, з урахуванням суми авансового платежу, у разі його здійснення, не раніше 7 та не пізніше 15 календарних днів з дати поставки, визначеної за правилами п. 5.8 Договору.
За умовами п. 5.1 Договору Постачальник зобов`язується передати Покупцю товари у кількості, строки та в місці поставки відповідно до Специфікації.
Згідно з п. 5.3 Договору поставка товарів здійснюється на умовах DDP «Поставка зі сплатою мита» (місце поставки визначається у Специфікації), Інкотермс-2010, з урахуванням умов п. 5.1 Договору.
Пунктом 5.6 Договору передбачено, що право власності на товари переходить від Постачальника до Покупця в момент передачі товарів Постачальником Покупцю за видатковою накладною в місці поставки.
Відповідно до п. 5.7 Договору приймання Покупцем товарів за видатковою накладною не є підтвердженням належного виконання Постачальником його обов`язку з поставки товарів за Договором та відсутність у Покупця претензій до Постачальника щодо якості і комплектності товарів. Такі претензії можуть бути заявлені Покупцем Постачальнику у порядку, визначеному Договором та чинним законодавством України.
Пунктом 5.8 Договору передбачено, що датою поставки товарів за Договором є прийняття Покупцем товарів за кількістю та якістю відповідно до п. 5.13 Договору і одночасна передача Постачальником Покупцю у повному обсязі наведених нижче таких документів:
5.8.1 видаткової накладної;
5.8.2 оригіналу рахунку-фактури;
5.8.3 товарно-транспортної накладної;
5.8.4 паспорту та/або сертифікату якості та/або іншого аналогічного документу на кожну одиницю (або партію) товарів.
За умовами п. 5.13 Договору приймання товарів за кількістю та якістю здійснюється за умови надання документів, вказаних у п. 5.8 Договору. Постачальник здійснює передачу товарів Покупцю на умовах Договору на підставі акта приймання товарів за кількістю та якістю, складеному у 3 примірниках (2 примірника для Покупця, 1 примірник для Постачальника) щодо приймання товарів, в якому зазначається: місце і дата складання акта приймання товарів за кількістю та якістю, реквізити Договору. Покупець при отриманні товарів на склад проводить вхідний контроль. У випадку виявлення відхилень від вимог Договору та/або технічної документації, що наявна в Покупця та/або супровідної документації до товарів, наданої Постачальником, товари вважаються такими, що не відповідають вимогам за якістю та підлягають заміні Постачальником на товари належної якості.
Згідно з п. 6.2 Договору Покупець має право, зокрема:
6.2.4 відмовитись від прийняття товарів у випадку порушення Постачальником строків їх поставки, а також вимагати від Постачальника сплати штрафних санкцій за порушення ним своїх зобов`язань, передбачених Договором та чинним законодавством України.
6.2.5 вимагати від Постачальника здійснення поставки товарів на умовах Договору.
Відповідно до п. 6.3 Договору Постачальник зобов`язаний, зокрема:
6.3.1 забезпечити поставку товарів у строки, встановлені Договором.
6.3.6 негайно письмово інформувати Покупця про ускладнення, які виникають в ході виконання своїх зобов`язань за Договором або про наявність обставин, що впливають на якість товарів, строки поставки товарів.
6.3.7 належним чином виконувати інші обов`язки, передбачені чинним законодавством України та Договором.
Згідно з п. 7.4 Договору за порушення строків поставки товарів або недопоставку товарів Постачальник сплачує Покупцю пеню у розмірі 0,1% вартості товарів, поставку яких прострочено та/або недопоставлено, за кожний день такого прострочення, а за прострочення поставки товарів понад 30 днів Постачальник додатково сплачує штраф у розмірі 10% вартості товарів, поставку яких прострочено. Сплата пені та/або штрафу не звільняє Постачальника від виконання зобов`язань за Договором.
Договір набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін і діє по 31.12.2023, а в частині розрахунків до їх повного виконання (п. 12.1 Договору).
Згідно з п. 12.3 Договору закінчення строку дії Договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії Договору.
Специфікацією (Додаток 1 до Договору) сторони узгодили найменування товару, його технічні вимоги і якісні характеристики, одиницю виміру, ціну, загальну вартість, строк поставки (кількість календарних днів з дати укладення Договору), місце поставки тощо.
Так, загальна вартість товару складає 142 702,74 грн., у т.ч. ПДВ 23 783,79 грн.; строк поставки 60 календарних днів з дати укладення Договору.
Отже, Відповідач повинен був здійснити поставку товару у повному обсязі у строк до 31.07.2023 включно.
Однак, в порушення умов Договору, Відповідач здійснив лише часткову поставку товару, передбаченого Договором та Специфікацією, і з порушенням строку, про що свідчать:
- акт № 301 вхідного контролю ТМЦ від 03.10.2023 за переданим Відповідачем товаром згідно з видатковою накладною № 913 від 20.09.2023 на суму 70 806,24 грн.;
- акт № 315 вхідного контролю ТМЦ від 23.10.2023 за переданим Відповідачем товаром згідно з видатковою накладною № 1034 від 13.10.2023 на суму 32 485,20 грн.;
- акт № 366 вхідного контролю ТМЦ від 12.12.2023 за переданим Відповідачем товаром згідно з видатковою накладною № 1097 від 29.11.2023 на суму 21 057,24 грн.
Враховуючи умови Договору, датою поставки товару і датою його приймання Позивачем згідно з видатковими накладними № 913 від 20.09.2023, № 1034 від 13.10.2023 та № 1097 від 29.11.2023 є дати - 03.10.2023, 23.10.2023 і 12.12.2023, зазначені в актах вхідного контролю ТМЦ № 301 від 03.10.2023, № 315 від 23.10.2023, № 366 від 12.12.2023.
При цьому, вартість недопоставленого товару згідно з Договором становить 18 354,06 грн.
18.10.2023 Позивач надіслав Відповідачу претензію № 1 від 17.10.2023 про сплату пені та штрафу.
Враховуючи, що останній день для поставки Відповідачем товару припадав на 31.07.2023, а фактично часткова поставка товару відбулась пізніше, а саме 03.10.2023, 23.10.2023 та 12.12.2023, він здійснив поставку товару з порушенням встановленого Специфікацією строку, а зобов`язання з поставки товару на суму 18 354,06 грн. залишилось невиконаним, у зв`язку з чим Позивач звернувся з позовом до суду і просить стягнути з Відповідача пеню у розмірі 13 261,41 грн. і штраф у розмірі 14 270,27 грн., нараховані на підставі п. 7.4 Договору.
Ухвалюючи рішення, господарський суд виходив з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистими, сімейними, домашніми або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно з ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
За приписами ст. 662 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.
Статтею 663 Цивільного кодексу України передбачено, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 664 Цивільного кодексу України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:
1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар;
2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Враховуючи умови Специфікації (Додаток 1 до Договору), Відповідач повинен був здійснити поставку товару у повному обсязі у строк до 31.07.2023 включно.
Однак, як встановлено судом, часткова поставка товару відбулась пізніше, а саме 03.10.2023, 23.10.2023 та 12.12.2023, тобто Відповідач здійснив поставку товару з порушенням встановленого Специфікацією строку, а зобов`язання з поставки товару на суму 18 354,06 грн. залишилось невиконаним.
Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання.
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 Цивільного кодексу України).
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України).
Згідно з ч. 1 ст. 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
За приписами ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Як вказувалось вище, згідно з п. 7.4 Договору за порушення строків поставки товарів або недопоставку товарів Постачальник сплачує Покупцю пеню у розмірі 0,1% вартості товарів, поставку яких прострочено та/або недопоставлено, за кожний день такого прострочення, а за прострочення поставки товарів понад 30 днів Постачальник додатково сплачує штраф у розмірі 10% вартості товарів, поставку яких прострочено. Сплата пені та/або штрафу не звільняє Постачальника від виконання зобов`язань за Договором.
Позивач просить суд стягнути з Відповідача пеню за загальний період з 01.08.2023 по 27.01.2024 у розмірі 13 261,41 грн. та штраф у розмірі 14 270,27 грн.
Суд, перевіривши наданий Позивачем розрахунок пені та штрафу, дійшов висновку, що вказаний розрахунок зроблено вірно.
З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю зі стягненням з Відповідача пені у розмірі 13 261,41 грн., штрафу у розмірі 14 270,27 грн.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання позовної заяви покладається на Відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, ч. 9 ст. 165, ст.ст. 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-комерційне підприємство "Дніпро" (52209, Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Ярослава Мудрого, 10, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 39775233) на користь Акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 30019801) пеню у розмірі 13 261,41 грн., штраф у розмірі 14 270,27 грн., судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.
Суддя О.І. Красота
Повне рішення складено
20.01.2025
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124556916 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні