ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.01.2025м. ДніпроСправа № 904/5034/24Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Скриннікової Н.С., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників (без виклику представників сторін) справу за позовом Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область (код ЄДРПОУ 03341316) до Товариства з обмеженою відповідальністю "БІРЮЗА", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область (код ЄДРПОУ 19307818) про стягнення заборгованості з плати за скид стічних вод у розмірі 13 209, 93 грн
Рух справи та процесуальні дії у справі.
Комунальне підприємство "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "БІРЮЗА" про стягнення заборгованості з плати за скид стічних вод у розмірі 13 209, 93 грн. Судові витрати позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за договором № 489 від 24.10.2022 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи визначено суддю Скриннікову Н.С., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.11.2024р.
19.11.2024 ухвалою суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників.
Відповідач зазначену ухвалу отримав (трек номер поштового відправлення 0610209650471) 16.12.2024, однак у строк визначений судом не подав відзив на позов.
У частині 8 статті 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи. Справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Стислий виклад позиції позивача
Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати за скид стічних вод у розмірі 13 209, 93 грн за договором № 489 від 24.10.2022 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Обґрунтовуючи свої вимоги тим, що позивачем здійснено розрахунки величини додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненнями відповідача до системи централізованого водовідведення м. Кирвого Рогу та виписано рахунки на оплату додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями на загальну суму 11 420, 41 грн. станом на 31.07.2024. Рахунки направлені на адресу відповідача однак не оплачені.
Стислий виклад позиції відповідача
Відповідач відзив не надав.
Господарський суд розглянув подані докази, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті на предмет їх належності, достовірності, вірогідності та
ВСТАНОВИВ:
Предметом позову є вимога про стягнення заборгованості зі сплати за скид стічних вод у розмірі 13 209, 93 грн за договором № 489 від 24.10.2022 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (з урахуванням інфляційних втрат, 3% річних та пені).
Предметом доказування у цій справі є обставини, пов`язані з належним укладенням договору, погодженням умов договору, строку його дії, порядку та строків наданих послуг, визначені (погоджені) сторонами договору порядок та строки оплати, підтвердження виконання зобов`язань за договором зі сторони позивача (наявність актів, тощо), настання обов`язку зі сторони відповідача заплатити, допущення невиконання (прострочення боржника) зобов`язань відповідачем, наявність підстав для стягнення штрафних санкцій у заявлених до стягнення сумах.
Підставою позову позивач визначає порушення відповідачем умов договору в частині оплати за скид стічних вод та їхнє понаднормативне забруднення.
Суд має зокрема встановити чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовуються вимоги позивача та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин.
Відповідно до частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України встановлено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч.1) Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Отже твердження позивача та заперечення відповідача підлягають перевірці, а докази оцінці на предмет належності доказів і доведеності доказами тих обставин за для підтвердження яких вони подані.
Суд надав мотивовану оцінку кожному аргументу, наведеного позивачем у позові та відповідачем у відзиві на позов, а також у відповіді на відзив та клопотаннях відповідача; встановив чи були і ким порушені, не визнані або оспорені права чи інтереси, за захистом яких мало місце звернення до суду, та навів мотиви такого висновку; норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Обставини справи встановлені судом.
Комунальне підприємство «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» здійснює свою господарську діяльність, керуючись Законом України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення».
Згідно із статтею 19 Закону Nє 2918-І укладення договору між підприємством водопостачання та споживачем на надання послуг з водопостачання є обов?язковим.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», споживач комунальних послуг зобов?язаний укласти договір та оплачувати спожиті комунальні послуги.
Наказом Міністерства житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. Nє190 затверджено «Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України» (далі -Правила Nє190),які визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України.
Відповідно до частини першої статті 11 Закону України « Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017р. Nє316 затверджено «Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення» та «порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення» (далі - Правила Nє316).
З метою забезпечення в м. Кривому Розі дії механізму приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, відповідно до вимог статей 13,13-1 Закону України « Про питну. воду, питне водопостачання та водовідведення», пункту 4 розділу І Правил Nє316 рішенням Криворізької міської ради від 13.02.2019р. Nє79 затверджено місцеві «Правила приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу» (далі Правила Nє79).
Між комунальним підприємством «КРИВБАСВОДОКАНАЛ» (далі за текстом - Позивач, КП «Кривбасводоканал», Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «БІРЮЗА» (далі за текстом - Відповідач, ТОВ «БІРЮЗА», Споживач) було укладено у письмовій формі Договір Nє 489 від 24.10.2022р. про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення» (далі за текстом-Договір).
Згідно п. 1.1 зазначеного Договору, Виконавець зобов`язується своєчасно надавати Споживачу відповідної якості послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення, а Споживач зобов`язується прийняти та своєчасно оплатити надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах що передбачені Договором.
Згідно п.1.2. Договору, орієнтовний обсяг послуг з - централізованого водопостачання складає: 609,84 м/рік. Загальний обсяг послуг з централізованого водовідведення орієнтовно складає: 609,84 м//рік.
Згідно п.1.2. Договору об?єкт водокористуванням та водовідведення розташований за адресою: : вул. Володимира Бизова, буд. 15, м. Кривий Ріг.
Відповідно до п. 1.4. Договору зазначено дані про встановлені засоби обліку води: лічильник ЕТ-1.5, заводський номер Nє 165527, місце встановлення: вул. Володимира Бизова, 15.
Відповідно до п. 2.1 Договору тарифи на послуги становлять: згідно з Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг Nє2855 від 22.12.2021р. за 1 м' без ПДВ: централізоване водопостачання - 13,31 грн.; централізоване водовідведення - 12,83грн.
Відповідно до п.2.2 Договору у випадку зміни тарифів на послуги водопостачання та водовідведення, оплата послуг здійснюється Споживачем по новим тарифам без зміни інших умов Договору.
Відповідно до п. 3.1. Договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Розрахунки за надані послуги централізованого водопостачання та водовідведення здійснюються Споживачем у грошовій формі: ??до 20 числа розрахункового місяця Споживач сплачує 100% заявленого місячного обсягу послуг згідно рахунку Виконавця, при розрахунках за послуги поняття «розрахунковий період» та «календарний місяць» вважати прирівняними. Споживач здійснює повну оплату вартості послуг за розрахунковий період, згідно рахунків та актів наданих послуг протягом трьох календарних днів з моменту їх формування на Інтернет-платформі «Особовий кабінет споживача» на сайті Виконавця: http://kp-kvk.dp.ua/. За письмовою вимогою однієї із Сторін та при наявності згоди іншої, можливе застосування іншої форми розрахунків, які не суперечать чинному законодавству України.
??Якщо сума сплати по авансовому платежу більша ніж сума за фактично надані послуги вона враховується в суму авансового платежу наступного розрахункового місяця.
??Остаточна оплата за фактично надані послуги здійснюється до 3-го числа календарного місяця наступного за розрахунковим згідно рахунку Виконавця за винятком авансового платежу.
Відповідно до п.3.4 Договору визначення місячних обсягів спожитих послуг відбувається шляхом внесення Споживачем фактичних показників приладів обліку, на підставі яких формується акт приймання-передачі послуг на Інтернет-платформі «Особовий кабінет споживача» на сайті Виконавця: http://kp-kvk.dp.ua/ кожного 15 числа календарного місяця.
Згідно п.п. 3.4.1. Договору передбачено, якщо представник Споживача у встановлений термін не виконав вимоги п.3.4 Договору, Виконавець в односторонньому порядку формує рахунок та акт приймання-передачі послуг, який вважається узгодженим Споживачем та 'є підставою для здійснення нарахувань та подальшої оплати останнім.
Споживач, згідно п. 6.1. Договору несе відповідальність згідно із законодавством і цим Договором, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів у сфері централізованого водопостачання та водовідведення та житлово-комунальних послуг, за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Відповідно до п.9.1 Договору цей Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє в частині надання послуг з водопостачання і водовідведення до 31.12.2023р., а в частині здійснення розрахунків за надані послуги -до повного погашення заборгованості.
Відповідно до ч.3 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договір про надання комунальних послуг укладається строком на один рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна зі сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. Оскільки жодна зі сторін не повідомила другу сторону про відмову від договору, на підставі цього, Договір Nє66 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення від 10.01.2023 продовжив строк своєї дії ще на один рік.
Відповідач продовжує отримувати у позивача послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, передавати показання приладів обліку води і стоків. у Особистий кабінет, оплачувати виставлені виконавцем послуг рахунки за спожиті послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
Пунктом 10.3 цього Договору визначено, що Сторони цього Договору будують свої відносини на основі чинних, в момент здійснення відповідних дій, нормативно-правових документів, що регулюють відносини у сфері надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.
Відповідно до п.10.8 Договору Виконавець здійснює постійний контроль за кількістю та якістю стічних вод, що надходять до комунальної каналізаційної мережі від Споживача послуг централізованого водовідведення.
Відповідно до п.10.9 Договору Споживач забезпечує можливість проведення Виконавцем у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та присутність свого (Споживача) представника.
Відповідно до п.10.10 Договору результати відбору контрольних проб стічних вод споживача фіксуються у акті відбору проб стічних вод, який підписують як представник Виконавця, так і представник Споживача. Акти складаються у двох примірниках - для Виконавця і Споживача.
У разі відмови підписати акт представником споживача. Акт відбору проб стічних вод підписується представниками Виконавця із зазначенням прізвища представника споживача, який відмовився підписати акт. Такий акт вважається дійсним та має юридичну силу і є підставою для нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями (у разі виявлення перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин).
Відповідно до п.10.11 Договору відбір проб стічних вод Споживача здійснюється повноважними представниками Виконавця з місця визначеного у Акті розподілу балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення від 30.07.2018р. та схемі розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення експлуатаційної відповідальності, які є невід?ємними частинами Договору.
Відповідно до п.10.12 Договору якість стічних вод визначається хімічними аналізами, підтвердженими Актом відбору проб стічних вод та Протоколом дослідження якості стічних вод.
Аналізи виконуються лабораторіями, що акредитовані/атестовані на виконання цих видів досліджень.
Відповідно до п.10.13 Договору з метою контролю якості стічних вод Споживача Виконавець здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій (надалі за текстом-ДК) забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Споживач виконує уповноважений представник Виконавця, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник Виконавця так і представник Споживача. У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у журналі або акті представник Виконавця зазначає про це в журналі або акті.
Відповідно до п.10.14 Договору Акт відбору проб та/або Акт обстеження внутрішніх систем водовідведення Споживача. Підписуються повноважними представниками Виконавця в односторонньому порядку у наступних випадках: ??якщо представник Споживача не з??явився до місця відбору проб протягом 30 хвилин з моменту повідомлення про прибуття повноважних представників виконавця; ??якщо Споживач не надав згоди на відбір проб стічних вод або здійснює перешкоди в проведенні обстеження систем водовідведення об?єкту Споживача; ??якщо Споживач відмовився від підписання Акту про відбір проб стічних вод.
У випадку складання вказаних актів в односторонньому порядку повноважними представниками Виконавця, вимоги та відомості, викладені в них вважаються погодженими Споживачем, про що зазначається відповідним записом.
Відповідно до п.10.17 Договору відповідальною особою за водопостачання та водовідведення обєктів Споживача, цілісність пломб та пристроїв, водомірних вузлів призначаються: Гінул О.О.(тел: (067)9122262; Рисіч Т.М. (тел: (067) 8680112).
Згідно норм чинного законодавства водокористувачі зобов?язані дотримуватися встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території (п. 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України).
Відповідно до п.п.4,5 п.1. розділу ІІ Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення» Nє316 від 01.12.2017р. Виробники повинні, зокрема контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий відбір контрольних проб, пред?являти Підприємствам у встановленому порядку рахунки на оплату за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання.
Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання.
Згідно з п.2. Правил Nє316 підприємства зобов?язані, виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки на оплату за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.
Пунктом 6 розділу VI Правил Nє316 встановлено, що з метою контролю якості стічних вод споживачів, виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрації (далі-ДК) забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує уповноважений представник виробника, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представник виробника, так і представник споживача.
Пунктом 1.2 Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу» Nє79 від 13.02.2019р. передбачено сферу дії Правил, а саме: ці: Правила поширюються на суб?єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (надалі -виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи в контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення Кривого Рогу або безпосередньо в каналізаційні очисні споруди міста ( надалі - споживачі).
Приймання стічних вод споживачів до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди здійснюється виключно на підставі договору (п. 2.1. Правил Nє 79).
Виробник приймає стічні води споживача до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу за умови, що показники якості стічних вод споживача відповідають вимогам Правил та умовам укладеного з виробником договору (п. 2.2. Правил Nє 79). Перелік речовин, заборонених до скиду в системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу (п. 2.23 та додаток 2 до Правил) є єдиним для стічних вод усіх категорій споживачів (п. 2.4 Правил Nє 79).
Споживачі несуть установлену законодавством відповідальність за порушення Правил. і за аварійні ситуації, що можуть виникнути на системах централізованого водовідведення м. Кривого Рогу і на каналізаційно-очисних спорудах (КОС) внаслідок скидання споживачами до них забруднень, що кількісно та якісно не відповідають вимогам Правил (п. 2.22 Правил Nє 79).
Відповідно до п. 3.1. Правил Nє 79 виробник повинен: ??контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами (п. 3.1.3); ??здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб.
Споживачі письмово під час укладення договору визначають не менше двох представників із зазначенням номерів телефонного зв?язку, уповноважених представляти їх під час відбору проб стічних вод і в подальшому забезпечують присутність таких уповноважених представників на об?єкті опоживача безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником (п. 4.1. Правил 79).
Відповідно до п. 5.2. договору споживач зобов?язаний своєчасно, в повному обсязі у відповідності до умов договору вносити плату за рахунками, які виставлені Виконавцем.
З метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб.
Виявлені в цих пробах перевищення ДК у стічних водах є достатньою підставою для нарахування додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями (у разі виявлення перевищення ДК) (п. 4.2. Правил Nє 79).
Відбір проб стічних вод споживачів здійснюється з контрольного колодязя (каналізаційного випуску, лотка, камери), розташування якого визначено в актах/схемах розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, що є невід?ємною частиною договору. У разі відсутності в споживача таких актів/схем розмежування балансової належності мереж водопостачання та водовідведення, відбір проб стічних вод здійснюється з останнього елемента каналізаційної мережі споживача (п. 4.3. Правил Nє 79).
Відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконує раптово уповноважений представник виробника протягом доби, не погоджуючи зі споживачами заздалегідь. Результати відбору контрольних проб стічних вод споживача фіксується в акті відбору проб стічних вод (додаток 4), який підписують як представник виробника, так і представник споживача (п. 4.6. Правил Nє 79).
Позивач, виконуючи свої обов?язки щодо контролю за якістю, кількістю і режимом скидання стічних вод Відповідачем, здійснив раптові відбори контрольних проб стічних вод на об?єкті Споживача за адресою: вул. Володимира Бизова, буд.15, м. Кривий Ріг, а саме: ???16 листопада 2022; ???21 червня 2023; ???19 вересня 2023; ???22 листопада 2023; ???12 березня 2024.
16.11.2022 о 09:00год. на підставі укладеного Договору Nє 489 від 24.10.2022, Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення Nє316 від 01.12.2017р. (далі-Правила Nє316), місцевих: Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, затвердженими рішенням виконкому Криворізької міської ради від 13.02.2019р. Nє79 (далі -Правила Nє79), з метою здійснення контролю за якістю стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, уповноваженими представниками КП «Кривбасводоканал», у контрольному колодязі КК-1, згідно Акту розподілу балансової належності мереж водовідведення й експлуатаційної відповідальності сторін від 03.09.2014р. на об?єкті ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул. В.Бизова , буд.15 було здійснено відбір проб стічних вод. ( проба контрольна Nє212, арбітражна Nє212) про що складено відповідний Акт про відбір проб стічних вод Nє310 від 16.11.2022р., який підписано в односторонньому порядку : представник споживача до місця відбору протягом 30хв. не з?явився.
16.11.2022 о 10:05год., у контрольному колодязі КК-2, на об?єкті ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул. В.Бизова, буд. 15, не було здійснено відбір проб стічних вод у зв`язку з відсутністю випуску у контрольному колодязі КК-2, про що складено відповідний Акт про відбір проб стічних вод Nє 311 від 16.11.2022р., який підписано в односторонньому порядку, представник споживача до місця відбору протягом 30хв. не з`явився.
21 червня 2023 о 12:00год., на підставі укладеного Договору Nє 489 від 24.10.2022, Правил Nє316, місцевих Правил Nє79, з метою здійснення контролю за якістю стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення м. Кривого Рогу, уповноваженими представниками КП «Кривбасводоканал», у присутності представника Споживача-бухгалтера Ілюшиної Н.В.,. з випуску у контрольному колодязі КК-1, згідно Акту розподілу балансової належності мереж водовідведення й експлуатаційної відповідальності сторін від 03.09.2014р. на об?єкті TOB «БІРЮЗА» за адресою: вул. В.Бизова, буд.15 було здійснено відбір проб стічних вод. ( проба контрольна Nє176, арбітражна Nє176) ,про що складено відповідний Акт про відбір проб стічних вод Nє294 від 21.06.2023р., який підписано у двосторонньому порядку.
21.06.2023 о 12:10год., у контрольному колодязі КК-2, на об?єкті ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул. В.Бизова, буд.15, у присутності представника Споживача-бухгалтера Ілюшиної Н.В., не було здійснено відбір проб стічних вод, у звязку з відсутністю випуску у контрольному колодязі КК-2, так як випуск Ду=100мм заглушений, про що складено відповідний Акт про відбір проб стічних вод Nє295 від 21.06.2023р., який підписано у двосторонньому порядку.
19 вересня 2023 о 11:10год., у контрольному колодязі КК-2, на об?єкті ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул. В.Бизова, буд. 15, у присутності представника Споживача-бухгалтера Ілюшиної Н.В., не було здійснено відбір проб стічних вод, у звязку з відсутністю випуску у контрольному колодязі КК-2, так як випуск Ду=100мм заглушений, про що складено відповідний Акт про відбір проб стічних вод Nє436 від 19.09.2023р., який підписано у двосторонньому порядку.
19.09.2023 о 10:55год. уповноваженими представниками КП «Кривбасводоканал», у присутності представника Споживача-бухгалтера Ілюшиної Н.В., з випуску у контрольному колодязі КК-1, згідно Акту розподілу балансової належності мереж водовідведення й експлуатаційної відповідальності сторін від 03.09.2014р. на об?єкті ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул. В.Бизова, буд. 15 було здійснено відбір проб стічних вод. (проба контрольна Nє265, арбітражна Nє265) ,про що складено відповідний Акт про відбір проб стічних вод Nє437 від 19.09.2023р.., який підписано у двосторонньому порядку.
22 листопада 2023 о 10:55год., у контрольному колодязі КК-2, на об?єкті ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул. В.Бизова, буд.15 , у присутності представника Споживача-бухгалтера Ілюшиної Н.., не було здійснено відбір проб стічних вод, у звязку з відсутністю випуску у контрольному колодязі КК-2, так як випуск Ду=100мм заглушений, про що складено відповідний Акт про відбір проб стічних вод Nє551 від 22.11.2023р., який підписано у двосторонньому порядку.
22.11.2023 о 11:05год. уповноваженими представниками КП «Кривбасводоканал», у присутності представника Споживача-бухгалтера Ілюшиної Н.В., з випуску у контрольному колодязі КК-1, згідно Акту розподілу балансової належності мереж водовідведення й експлуатаційної відповідальності сторін від 03.09.2014р. на об?єкті ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул. В.Бизова, буд. 15 було здійснено відбір проб стічних вод. проба контрольна Nє338, арбітражна Nє338) ,про що складено відповідний Акт про відбір проб стічних вод Nє552 від 22.11.2023р.; який підписано у двосторонньому порядку.
12 березня 2024 о 12.04год. у контрольному колодязі КК-2, на об?єкті ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул. В.Бизова, буд. 15, не було здійснено відбір проб стічних вод. у звязку з відсутністю випуску у контрольному колодязі КК-2, так як випуск Ду=100мм заглушений, про що складено відповідний Акт про відбір проб стічних вод Nє120 від 12.03.2024р., який підписано в односторонньому порядку, представник споживача до місця відбору протягом 30хв. не з`явився.
12.03.2024 о 12:05 год. уповноваженими представниками КП «Кривбасводоканал», з випуску у контрольному колодязі КК-1, згідно Акту розподілу балансової належності мереж водовідведення й експлуатаційної відповідальності сторін від 03.09.2014р. на об?єкті ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул. В.Бизова, буд.15 було здійснено відбір проб стічних вод. ( проба контрольна Nє70, арбітражна Nє70) ,про що складено відповідний Акт про відбір проб стічних вод Nє121 від 12.03.2024р., який підписано в односторонньому порядку, представник споживача до місця відбору протягом 30хв. не з`явився.
Згідно п.4.11 Правил Nє 79, якість контрольної проби визначається контрольним аналізом лабораторії виробника відповідно до Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність». і вимог чинного законодавства України та підтверджується документами встановленого зразка: актом відбору проб стічних вод, протоколом дослідження якості стічних вод.
Згідно результатів хімічного аналізу проб стічних вод ТОВ «БІРЮЗА», виконаних хіміко-бактеріологічною лабораторією КП «Кривбасводоканал», про що складено відповідні протоколи дослідження якості стічних вод, якими встановлено, що якість стічних вод Відповідача не відповідає вимогам Правил Nє79.
Так, у відібраній контрольній пробі Nє212 з контрольного колодязя КК-1 16.11.2022 у ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул.В.Бизова, 15 в результаті випробувань було виявлено перевищення допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин за наступними показниками: ??Фосфати 13,7 мг/дм, при допустимій концентрації 3,9 мг/дм3
У відібраній контрольній пробі Nє176 з контрольного колодязя КК-1 21.06.2023 у ВОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул.В.Бизова,15 в результаті випробувань було виявлено перевищення допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин за наступними показниками: ??Фосфати - 5,21 мг/ дм3, при допустимій концентрації 3,9 мг/ дм3 ??ХСК -586,0 мгО/дм', при допустимій концентрації 500,0 мгО/ дм3; Жири -30,6 мг/ дм3), при допустимій концентрації 20,0 мг/ дм3.
У відібраній контрольній пробі Nє265 з контрольного колодязя КК-1 19.09.2023 у ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул.В.Бизова,15 в результаті випробувань було виявлено перевищення допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин за наступними показниками: Сульфати - 853,0 мг/ дм3, при допустимій концентрації 400,0 мг/ дм3
У відібраній контрольній пробі Nє338 з контрольного колодязя КК-1 22.11.2023 у ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул.В.Бизова,15 в результаті випробувань було виявлено перевищення допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин за наступними показниками: Сульфати -930,0 мг/ дм3 при допустимій концентрації 400,0 мг/ дм3
У відібраній контрольній пробі Nє70 з контрольного колодязя КК-1 12.03.2024 у ТОВ «БІРЮЗА» за адресою: вул.В.Бизова, 15 в результаті випробувань було виявлено перевищення допустимих концентрацій вмісту забруднюючих речовин за наступними показниками: Сульфати -873,0 мг/ дм3, при допустимій концентрації 400,0 мг/ дм3
У відповідності до вимог п.4.26 Правил Nє79 про виявлені порушення при аналізі контрольних проб стічних вод та необхідність застосування заходів по приведенню якості стічних вод відповідача у відповідність до Правил Nє79, Позивачем було повідомлено Відповідача листами: ??Nє 7167 від 24.11.2022 з додатками до листа: актами про відбір проб стічних вод NєNє310,311 від 16.11.2022, протоколом дослідження якості стічних вод Nє874 від 21.11.2022; ??Nє 28-22/8000 від 27.06.2023, з додатком до листа: протоколом дослідження якості стічних вод Nє498 від 26.06.2022; - Nє 28-22/13012 від 26.09.2023, з додатком: протоколом дослідження якості стічних вод Nє730 від 25.09.2023; - Nє28-22/16217 від 28.11.2023, з додатком: протоколом дослідження якості стічних вод Nє907 від
27.11.2023; - Nє28-22/3876 від 18.03.2024, додатками до листа: актами про відбір проб стічних вод NєNє120,121 від 12.03.2024, протоколом дослідження якості стічних вод Nє220 від 18.03.2024.
«Правилами приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення м Кривого Рогу» Nє79 від 13.02.2019р, затверджено Порядок визначення розміру плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення при порушенні вимог щодо якості й режиму їх скидання. Відповідно до п.6.8 Правил Nє79 визначення величини плати за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення виробника (Рс) розраховується за формулою: Pc = T x Qd + 5T x Qpd +Kk x T x Qpz,
де: Т - тариф, установлений з надання послуг централізованого водовідведення споживачам, віднесеним до відповідної категорії, грн/м'; Т= 12,83 грн/м3 (з ПДВ) з 01.01.2022р.; Od - об?єм скинутих споживачем стічних вод у межах, обумовлених договором, м3 ; Qpd - об?єм скинутих споживачем стічних вод понад обсяги,обумовлені договором, м3 Qpz - обсяг скинутих стічних вод з понаднормативними забрудненнями, м3; Кк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Відповідно до п.6.16. Правил Nє79 якщо виробником встановлено факт одночасного скиду до системи централізованого водовідведення кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, застосовується коефіцієнт кратності.
Відповідно до п.6.17 Правил Nє79 додаткова плата за скид споживачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій (ДК), що встановлено контрольним аналізом і підтверджено актом відбору проб стічних вод та протоколом дослідження якості стічних вод , стягується за період від попереднього відбору контрольної проби, проведеного виробником, до дати зафіксованого порушення, але не більше дев?яноста днів.
Відповідно до п. 6.2.Правил Nє79 кількість стічних вод споживачів, які підлягають оплаті, визначають за фактичними обсягами, зафіксованими засобами вимірювальної техніки, що занесені до Державного реєстру або пройшли державну метрологічну атестацію.
На об`єкті Споживача прилад обліку стічних вод відсутній. Згідно з пунктами 3.14., 3:15 Правил Nє190 у разі відсутності у споживача засобів обліку на каналізаційних випусках кількість стічних вод визначається за кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та з інших джерел.
Обсяги скинутих стічних вод Споживача ТОВ «Бірюза» по об`єкту за адресою вул.В.Бизова, 15 узгоджені сторонами у актах приймання-передачі наданих послуг водопостачання та водовідведення за укладеним договором, виписаних та сплачених рахунках за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення ТОВ «Бірюза (копії актів приймання-передачі послуг з централізованого водопостачання і водовідведення та рахунків КП «Кривбасводоканал» здійснено розрахунки величини додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями ТОВ «Бірюза» до системи централізованого водовідведення міста Кривого Рогу та виписано рахунки на оплату додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями на загальну суму 11 420,41 грн.
Рахунки було направлено Позивачем на адресу Відповідача цінними листами, з описом вкладення у цінний лист.
Відповідно до пункту 6.18.Праил Nє79 додаткова плата за скид стічних вод до систем централізованого водовідведення в разі порушення вимог щодо якості й режиму їх скидання, вноситься споживачем на рахунок виробника в порядку та в строки, передбачені договором.
Суд встановив, що Відповідач не виконав свої зобов`язання по своєчасній та повній оплаті додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення, а заборгованість перед КП «Кривбасводоканал» станом на 31.07.2024 становить 11 420,41 грн.
Позивач направляв у досудовому порядку Відповідачу вимогу «Про плату за скид понаднормативно забруднених стічних вод» листом вих. Nє31-27/10881 від 11.07.2024 та повторно надіслав рахунки та розрахунки додаткової плати.
Відповідно до п.п. 1.4.11Правил Nє79, додаткова плата за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями - не є оперативно-господарською санкцією, а підвищена плата за надання виробником послуг з водовідведення, нарахована споживачу з застосуванням коефіцієнту кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми. Додаткова плата відноситься до (є складовою) величини плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення виробника.
Додаткова плата відноситься (є складовою) до величини плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення виробника. Такий висновок зроблено у постанові об?єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі Nє920/730/16. від 18.01.2019.
Відповідач не забезпечив участь уповноваженого представника (відповідальної особи) Відповідача при відборі проб стічних вод 16.11.2022 та 12.03.2024 відповідно до вимог Правил приймання стічних вод та умов договору, а тому уповноважені представники позивача здійснили відбір проб стічних вод самостійно і це не є порушенням вищезазначених Правил Nє316, Правил Nє79 та умов договору. (Відповідний правовий висновок зазначений у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 08.12.2020 у справі Nє904/3392/19).
Відповідно до частини 6 статті 33 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" екологічні нормативи розробляються і вводяться в дію центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, та іншими уповноваженими на те державними органами відповідно до законодавства України.
Згідно зі статтею 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов?язані дотримуватись встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до п.п.3,5 п.1 розділу ІІ Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення (далі - Правила), визначено, що виробники повинні контролювати якість, кількість і режим скидання стічних вод споживачами; здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб. Механізм контролю, зокрема порядок відбору проб встановлюється місцевими правилами приймання.
Пунктом 6 розділу VI Правил, з метою контролю якості стічних вод споживачів виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є достатньою підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Статтями 526, 530 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов?язання має виконуватись належним чином та у встановлені строки відповідно до умов договору.
Статтею 193 Господарського кодексу України визначено, що суб?єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах ставляться.
Відповідно до п. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно зі ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов?язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
У відповідності до умов укладеного Договору, за несвоєчасну оплату виставлених Виробником рахунків у термін, визначений п.3.1. Договору, у відповідності до п.6.1 Договору Споживач зобов?язаний сплатити пеню у розмірі 0,1% від суми простроченого платежу за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діє в період, за який сплачується пеня.
На підставі п.6.2 Договору, у разі порушення зобов?язання повинен сплатити суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 % річних від простроченої суми." Відповідно ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошових зобов`язань на вимогу кредитора, зобов?язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотка річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Враховуючи те, що Відповідачем порушений строк оплати додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до системи централізованого водовідведення відповідно до ст.625 КЦ України відповідачу нараховано: пеню у розмірі 953,37грн.. 3% річних у розмірі 256,05грн., втрати від інфляції у розмірі 580,10грн.
Суд перевірив розрахунки пені, 3% річних та інфляційних втрат та визнав їх правильними.
Суд встановив, що позовні вимоги обґрунтовані та підтверджені належними доказами.
Відповідач не заявив про неотримання послуг, про неукладення договору, про неотримання рахунків на оплату, не надав свій власний розрахунок або докази, що спростували б позовні вимоги.
Відповідно до ч. 4 ст. 165 ГПК України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
В силу ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відтак суд вирішив справу на наявними матеріалами та встановив, що позивач виконав свої зобов`язання за договором № 489 від 24.10.2022 про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, а відповідач не виконав свій обов`язок заплатити за перевищення забруднень, що скидались до стічних вод.
Суд вирішив позов задовольнити повністю.
Судові витрати
Згідно зі ст. 129 ГПК України витрати зі сплаті судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача у розмірі 3 028, 00 грн.
Керуючись ст.ст. 73 - 79, 86, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «БІРЮЗА» (50074, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, вул. Володимира Бизова, буд 15, код ЄДРПОУ 19307818) на користь Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" (50027 м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, вул. Джохара Дудаєва, 6А, код ЄДРПОУ 03341316) заборгованість зі сплати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями до систем централізованого водовідведення у розмірі 11 420, 41 грн; пеню в сумі 953, 37 грн; 3% річних в сумі 256, 05 грн; інфляційні втрати в сумі 580, 10 грн та судовий збір у розмірі 3 028, 00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 20.01.2025
Суддя Н.С. Скриннікова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124556923 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі надання послуг |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Скриннікова Наталя Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Скриннікова Наталя Сергіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні