Ухвала
від 09.01.2025 по справі 908/18/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

09.01.2025 Справа № 908/18/25

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Юлдашева Олексія Олексійовича, розглянувши матеріали заяви боржника - ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГРУПА КОМПАНІЙ "АГРОТЕХПРОЕКТ" ел. пошта gorevoy@ukr.net тел. 380676200399 адреса 69035, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вулиця Грищенка Володимира, будинок, 29, офіс, 18 ЄДРПОУ 34341129 про затвердження плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство

Представники сторін не з`явились

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (ідентифікаційний код: 34341129), звернулось до Господарського суду Запорізької області із заявою про затвердження плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство в порядку ст. 5 Кодексу України з процедур банкрутства.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 01.01.2025 прийнято до розгляду заяву ТОВ «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (ідентифікаційний код: 34341129) про затвердження плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів ТОВ «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (ідентифікаційний код: 34341129), які включені до плану санації, що передбачає зупинення виконання боржником грошових зобов`язань і зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов`язань та зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.

Боржник та ТОВ "УКРБУРВИБУХ" не направили своїх представників у судове засідання.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо документальних доказів, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність належно повідомлених Боржника та ТОВ "УКРБУРВИБУХ" про розгляд справи за наявними матеріалами справи та ухвалити судове рішення з метою дотримання розумного строку розгляду справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява про затвердження плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду суд вирішив подану заяву задовольнити, з огляду на таке.

У ч. 5 ст. 4 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що санація боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство - це система заходів щодо відновлення платоспроможності боржника, які може здійснювати засновник (учасник, акціонер) боржника, власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, інші особи з метою запобігання банкрутству боржника шляхом вжиття організаційно-господарських, управлінських, інвестиційних, технічних, фінансово-економічних, правових заходів відповідно до законодавства до відкриття провадження у справі про банкрутство.

За змістом статей 1, 4, 5 Кодексу України з процедур банкрутства об`єктом процедури санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство є платоспроможність боржника, яка за результатами вжиття відповідних заходів має бути відновлена, а передумовою запровадження такої процедури з поміж іншого, є підтверджені ознаки неплатоспроможності боржника або її загрози.

Боржник за рішенням засновників (учасників, акціонерів) боржника має право ініціювати процедуру санації до відкриття провадження у справі про банкрутство. Санація боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство здійснюється відповідно до плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство (ч. 1 ст. 5 КУзПБ).

Відповідно до ч. 4 ст. 5 КУзПБ для схвалення плану санації боржник скликає збори кредиторів шляхом письмового повідомлення всіх кредиторів, які відповідно до плану санації беруть участь у санації. Одночасно боржник надає цим кредиторам план санації та розміщує оголошення про проведення зборів кредиторів на офіційному веб-порталі судової влади України. Збори кредиторів скликаються не раніше ніж через 10 днів після розміщення такого оголошення. План санації має бути схвалений у кожній категорії незабезпеченими кредиторами, які володіють більше ніж 50 відсотками від загальної суми незабезпечених вимог, включених до плану санації, у такій категорії. При цьому вимоги незабезпечених кредиторів, які є заінтересованими особами стосовно боржника, не враховуються для цілей голосування при схваленні плану санації.

З огляду на наявність у ТОВ «ГК «АГРОТЕХПРОЕКТ» грошових зобов`язань, з метою погашення заборгованості перед кредиторами, відновлення платоспроможності Боржника, загальними зборами учасників ТОВ «ГК «АГРОТЕХПРОЕКТ», оформленого Протоколом загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (Ідентифікаційний код: 34341129; Адреса: 69035, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вулиця Грищенка Володимира, будинок, 29, офіс, 18) № 33 від « 07» грудня 2024 року, було вирішено:

1) Доручити Генеральному директору ТОВ «ГК «АГРОТЕХПРОЕКТ» Горьовому Едуарду Георгійовичу відповідно до вимог ст. 4 Кодексу України з процедур банкрутства здійснити фінансовий аналіз ТОВ «ГК «АГРОТЕХПРОЕКТ». 2) У разі виявлення ознак неплатоспроможності, ініціювати процедуру санації до відкриття справи про банкрутство. Генеральному директору Горьовому Е.Г. розробити план санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство та скликати збори кредиторів для його розгляду. 3) У разі схвалення плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство кредиторами, доручити Генеральному директору звернутися до господарського суду в порядку ст. 5 Кодексу України з процедур банкрутства із заявою про його затвердження.

На виконання рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ», генеральним директором Горьовим Едуардом Георгійовичем здійснено АНАЛІЗ фінансово-господарської діяльності ТОВ «ГК «АГРОТЕХПРОЕКТ» за період 2019-2023 роки.

Аналіз фінансово-господарського стану Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» показав наступне. З метою відновлення платоспроможності Боржника шляхом реструктуризації (відстрочення або розстрочення вимог кредиторів) або погашення вимог кредиторів та запобігання виникнення стану потенційного банкрутства є доцільним введення процедури досудової санації Боржника у відповідності з Кодексом України з процедур банкрутства.

На виконання рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ», генеральним директором Горьовим Едуардом Георгійовичем розроблено план санації Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (Ідентифікаційний код: 34341129; Адреса: 69035, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вулиця Грищенка Володимира, будинок, 29, офіс, 18) (надалі - «план санації»).

План санації передбачає здійснення комплексних заходів, спрямованих на фінансове оздоровлення Боржника, та включає систему фінансово-економічних, організаційно-правових заходів, що сприятимуть відновленню платоспроможності Підприємства.

З метою реалізації цього плану, Боржником на виконання вимог ст. 5 Кодексу України з процедур банкрутства, кредиторам було розіслано план санації, аналіз фінансово-господарської діяльності ТОВ «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ», ліквідаційний аналіз (порівняльний аналіз санації та ліквідації) щодо Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ»; повідомлено всіх кредиторів про дату та час зборів кредиторів з розгляду питання схвалення плану санації в порядку ст. 5 Кодексу України з процедур банкрутства; розміщено оголошення про проведення зборів кредиторів на офіційному веб-порталі судової влади України (номер публікації: 74802 від 11.12.2024 року).

18.12.2024 року відбулись загальні збори кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (ЄДРПОУ:34341129) на яких більшістю голосів кредиторів (100 % від загальної кількості голосів) було схвалено план санації Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (Ідентифікаційний код: 34341129; Адреса: 69035, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вулиця Грищенка Володимира, будинок, 29, офіс, 18) до відкриття провадження у справі про банкрутство в порядку ст. 5 Кодексу України з процедур банкрутства. Рекомендовано призначити керуючим санацією до відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (Ідентифікаційний код: 34341129; Адреса: 69035, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вулиця Грищенка Володимира, будинок, 29, офіс, 18) Гамана Олександра Миколайовича (ІНН НОМЕР_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ).

До плану санації включено одного кредитора із загальною сумою заборгованості 4 018 000, 80 грн, а саме:

1. Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРБУРВИБУХ» (ідентифікаційний код 30949675; 50019, Україна, Дніпропетровська обл., місто Кривий Ріг, вулиця Прорізна, будинок, 12б) з вимогами у розмірі 4 018 000, 80 грн;

Вказаний список кредиторів представлений у п. 3.1. розділу ІІІ плану санації ТОВ «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (ЄДРПОУ:34341129).

Згідно плану санації вимоги вказаного кредитора віднесено до 4 черги.

Як передбачено ч. 3 ст. 5 Кодексу України з процедур банкрутства, вимоги кредиторів, які не були змінені або реструктуризовані боржником, можуть бути виключені із плану санації. Погодження та реалізація плану санації не вважаються порушенням договору між боржником та будь-яким кредитором, якій не бере участь в плані санації.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 КУзПБ у плані санації визначаються: розміри, порядок і строки погашення вимог кредиторів, які беруть участь у санації; заходи щодо виконання плану санації та нагляду за виконанням плану санації; обсяг повноважень керуючого санацією (у разі його призначення). Планом санації може бути передбачено: поділ кредиторів, які беруть участь у санації, на категорії залежно від виду вимог та наявності (відсутності) забезпечення вимог таких кредиторів; різні умови задоволення вимог для кредиторів різних категорій; заходи з отримання позик чи кредитів; умови, передбачені частиною другою статті 51 цього кодексу. До плану санації додається ліквідаційний аналіз, який свідчить про вигідність для кредиторів виконання плану санації порівняно з ліквідацією боржника. До плану санації може додаватися фінансовий аналіз, який підтверджує здатність боржника виконувати умови плану санації.

Згідно із ч. 2 ст. 51 КУзПБ заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містить план санації, можуть бути: реструктуризація підприємства; перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв; відстрочення, розстрочення або прощення боргу чи його частини; виконання зобов`язання боржника третіми особами; задоволення вимог кредиторів в інший спосіб, що не суперечить цьому Кодексу; ліквідація дебіторської заборгованості; реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього кодексу; продаж частини майна боржника; виконання зобов`язань боржника власником боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов`язань; відчуження майна та погашення вимог кредиторів шляхом заміщення активів; звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі виконання плану санації; одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації, що відшкодовується відповідно до вимог цього кодексу позачергово за рахунок продажу майна боржника; одержання позик та кредитів, придбання товарів у кредит; інші заходи з відновлення платоспроможності боржника.

За правилами, визначеними у ч. 3 ст. 5 КУзПБ, у разі якщо план санації передбачає розстрочення чи відстрочення або прощення (списання) боргів чи їх частини, план санації вважається схваленим органом стягнення в частині задоволення вимог з податків, зборів (обов`язкових платежів) на умовах плану санації без необхідності голосування органу стягнення. При цьому податковий борг, який виник у строк, що передував трьом рокам до дня проведення зборів кредиторів, визнається безнадійним та списується, а податковий борг, який виник пізніше, розстрочується (відстрочується) або списується на умовах плану санації, що мають бути не гіршими, ніж умови задоволення вимог кредиторів, які проголосували за схвалення плану санації. Умови плану санації щодо задоволення вимог кредиторів, які не брали участі в голосуванні або проголосували проти схвалення плану санації боржника, повинні бути не гіршими, ніж умови задоволення вимог кредиторів, які проголосували за схвалення плану санації. До плану санації не включаються вимоги першої та другої черг задоволення вимог кредиторів, визначених цим кодексом. Вимоги кредиторів, які не були змінені або реструктуризовані боржником, можуть бути виключені боржником із плану санації. Погодження та реалізація плану санації не вважаються порушенням договору між боржником та будь-яким кредитором, який не бере участі в плані санації.

Отже, Кодексом України з процедур банкрутства передбачена певна сукупність умов, які підлягають включенню до плану санації за наявності яких, розглянутий та схвалений кредиторами з дотриманням порядку визначеного статтею 5 Кодексу план санації, підлягає затвердженню судом. Невідповідність змісту плану санації вимогам законодавства та недотримання порядку його схвалення є підставою для відмови у його затвердженні.

План санації ТОВ «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (ЄДРПОУ:34341129) до відкриття провадження у справі про банкрутство (далі план санації) містить, у тому числі, аналіз фінансової, господарської, інвестиційної діяльності товариства, його становища на ринках на дату прийняття рішення щодо проведення досудової санації, відомості про майно, майнові та інші активи товариства, структуру кредиторської заборгованості боржника, заходи з відновлення платоспроможності, строки, графік та обсяги погашення кредиторської заборгованості боржника, та розділ щодо переваг проведення санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство.

У плані санації (п. 4.3.) передбачені наступні заходи з відновлення платоспроможності:

З метою зниження витрат на утримання проблемних активів, що дозволить Боржнику акумулювати ресурси на модернізацію та відновлення виробництва, а також з метою задоволення вимог кредиторів, вимоги яких включені до цього Плану санації, Товариство з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (ідентифікаційний код юридичної особи 34341129) передає кредитору Товариству з обмеженою відповідальністю «Укрбурвибух» (ідентифікаційний код юридичної особи 30949675) у рахунок погашення заборгованості у розмірі 4 018 000,80 грн наступне майно:

· Комплекс будівель хлібозаводу (реєстраційний номер 11339836), який розташований за адресою 09200, Київська область, Кагарлицький район, місто Кагарлик, вулиця Героїв Небесної Сотні (Якіра), будинок 17, у тому числі: приміщення хлібозаводу, загальною площею 925,7 кв.м., літера А за планом земельної ділянки; склад, загальною площею 91,7 кв.м., літера Б за планом земельної ділянки; вагова, загальною площею 11,0 кв.м., літера Г за планом земельної ділянки.

· Земельну ділянку площею 0,8175 га, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1942565232222, кадастровий номер: 3222210100:01:463:0012.

· Об`єкти нерозривно пов`язані із будівлею, а саме: відеокамера (інвентарний номер 1-000000150), водогін (інвентарний номер 1-000000382); кухня (інвентарний номер 1-000000173); ППКО «ОРИОН 8Т3.2» (інвентарний номер 1-000000426), Щит автоматики ЩУ500П4-52 (інвентарний номер 1-000000375), Щит автоматики ЩУ800 П 1-31 (інвентарний номер 1-000000376).

Передача майна у рахунок погашення вимог кредитора здійснюється відповідно до цього Плану санації та оформлюється актом приймання-передачі майна або актами приймання передачі частини майна по мірі здійснення фактичної передачі майна, який підписується повноважними представниками Боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» та Кредитора - Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрбурвибух», а також керуючим санацією.

Строк реалізації Плану санації - 1 (один) місяць від дати його затвердження господарським судом. Відповідно строк відновлення платоспроможності боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» в результаті реалізації визначених Планом санації заходів з погашення кредиторської заборгованості та відновлення платоспроможності становить 1 (один) місяць з дати набрання законної сили ухвалою господарського суду про затвердження плану санації (п. 5.3. плану санації).

ТОВ «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» також був складений до плану санації товариства ліквідаційний аналіз в якому обґрунтовано вигідність для кредиторів виконання плану санації порівняно з ліквідацією боржника. Зокрема, у процедурі досудової санації Боржник продовжить свою діяльність та зможе виконати свої зобов`язання перед кредиторами. Крім того Планом санації передбачено фіксацію розміру вимог кредитора, який включений до Плану санації у сумі 4 018 000,80 грн, що виключає нарахування неустойки, інфляційних втрат, 3% річних.

Загальний строк ліквідаційної процедури оцінений у 2 роки, у той час як строк відновлення платоспроможності оцінюється у один місяць, після чого Боржник зможе зосередитися на відновленні господарської та виробничої діяльності у співпраці з партнерами. Таким чином строк проведення ліквідаційної процедури буде значно більшим ніж строк досудової санації.

Початок реального погашення кредиторських вимог у ліквідаційній процедурі оцінюється приблизно у 9-18 місяців після введення ліквідаційної процедури, однак на перших етапах розмір погашення вимог не буде значним (орієнтовно до 10-15% від загального розміру вимог). У досудовій санації погашення вимог кредиторів, вимоги яких включені до плану санації, становить один місяць, що є значно вигіднішим для кредиторів.

У ліквідаційній процедурі відновлення платоспроможності підприємства не відбувається, Боржник ліквідується. У процедурі досудової санації Боржник відновлює платоспроможність по завершенню виконання Плану санації. Для підприємства, власника та кредиторів вигідніше відновлення платоспроможності Боржника.

У ліквідаційній процедурі господарська діяльність не здійснюється. У процедурі досудової санації планується відновлення та подальше ведення ефективної господарської діяльності, відновлення виробництва та обсягів реалізації, отримання прибутку. Це планується здійснювати у співпраці з кредиторами Боржника, які є партнерами Боржника, на взаємовигідній основі.

У разі ліквідації з дня визнання Боржника банкрутом припиняється нарахування податків та інших обов`язкових платежів, зобов`язання зі сплати податків та зборів не виникають. У процедурі досудової санації при продовженні діяльності підприємства будуть сплачуватися відповідні податки та обов`язкові платежі. Крім того, сплата податку на додану вартість передбачена у ході реалізації заходів з відновлення платоспроможності Боржника.

Основним завданням виконання Плану санації є задоволення вимог кредиторів та відновлення платоспроможності Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ». Виконання Плану санації дає можливість повністю зберегти підприємство, робочі місця, забезпечить реалізацію потенціалу підприємства, дозволить зберегти виробничі зв`язки, напрацьовані економічні зв`язки та технологічні досягнення.

Окрім цього, матеріали справи також містять Звіт за результатами проведення аналізу фінансово-господарської діяльності ТОВ «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (Ідентифікаційний код юридичної особи 34341129; 69035, Україна, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вулиця Грищенка Володимира, будинок, 29, офіс, 18 за період 2019-2023 роки).

Загальні показники діяльності, показники фінансової стійкості та ліквідності свідчать про те, що Боржник мав нестійке фінансове становище та був фінансово залежним від кредиторів. Відповідно, у період, який аналізується, Боржник мав ознаки поточної неплатоспроможності та критичної неплатоспроможності.

Аналіз показників ліквідності свідчить про те, що за більшістю показників Боржник може бути визначений, як такий що не має ознак ліквідності, і це стосується як загалом підприємства, так є характерно і для окремих груп активів. За результатами аналізу ліквідності балансу його не можна визнати ліквідним. Однак важливо те, що показники ліквідності хоча і були нижчими за нормативне значення, все ж зростали протягом всього періоду, або були достатньо стабільними.

Боржник мав суттєву залежність від позикових коштів, що створювало ризики для підприємства, однак Боржник мав можливість співпрацювати з кредиторами та реструктурував значну частину своїх зобов`язань.

Те, що Боржник, після достатньо довгого періоду зупинення діяльності намагався відновити виробництво, є позитивною ознакою та свідчило про наміри Боржника, його керівництва зберегти підприємство та продовжувати господарську діяльність.

Відновлення діяльності є достатньо затратним процесом, що і вплинуло на показники фінансово-господарської діяльності Боржника, але саме відновлення діяльності та отримання доходів від неї мали привести до отримання прибутку у майбутньому.

З метою відновлення платоспроможності Боржника шляхом реструктуризації (відстрочення або розстрочення вимог кредиторів) або погашення вимог кредиторів та запобігання виникнення стану потенційного банкрутства є доцільним введення процедури досудової санації Боржника у відповідності з Кодексом України з процедур банкрутства.

Аналіз виявлення ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства не дає підстав стверджувати про наявність таких ознак. Аналіз проводився за період з 2019 по 2023 рік, що значно більше ніж того вимагають Методичні рекомендації щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства. Відстеження змін протягом такого періоду дало можливість більш точно відслідкувати тенденції у показниках та зміни у фінансовому стані Боржника.

У постанові Верховного Суду від 10.02.2022 у справі № 908/1817/21 (п. 48 постанови) вказано, що системний аналіз положень ст. 5 КУзПБ дозволяє стверджувати, що процедура санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство (досудова санація) проводиться під судовим контролем, який можна умовно розмежувати на такі етапи: І етап - частина шоста статті 5 КУзПБ - суд здійснює формальну перевірку заяви про затвердження плану санації на предмет дотримання відповідності вимогам законодавства щодо форми, змісту, наявності всіх необхідних додатків; ІІ етап - частини сьома, восьма статті 5 КУзПБ - суд здійснює розгляд заяви та заперечення кредиторів щодо заяви про затвердження плану санації по суті в судовому засіданні; ІІІ етап - частини дев`ята, десята, одинадцята статті 5 КУзПБ - суд здійснює функції нагляду за процедурою досудової санації, що проявляється у його повноваженнях щодо відсторонення керуючого санацією від виконання ним своїх обов`язків, заміни керуючого санацією, внесенні змін до плану санації, розгляду заяв боржника або кредитора про припинення процедури санації у разі порушення виконання плану санації та заяв про затвердження звіту про виконання плану санації тощо.

Приймаючи рішення про затвердження чи відмову щодо затвердження плану санації, поданого боржником, суд повинен в судовому засіданні дослідити заперечення кредитора, який голосував проти затвердження плану санації або в цілому проти введення цієї досудової процедури, а також проаналізувати доводи кредитора на предмет встановлення обставин можливості задоволення його вимог у випадку виконання плану досудової санації у розмірі, що перевищує розмір вимог, які потенційно можуть бути задоволені у ліквідаційній процедурі, на предмет встановлення підстав для відмови у прийнятті заяви про відкриття санації до порушення справи про банкрутство та затвердження такого плану санації. Натомість заперечення щодо затвердження плану санації ТОВ «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» до відкриття провадження у справі про банкрутство не надходили до господарського суду.

Проаналізувавши матеріали справи, господарський суд не знаходить підстав, передбачених абзацом 4 ч. 8 ст. 5 КУзПБ для відмови у затвердженні плану санації боржника, з огляду на таке.

Абзацом 4 ч. 8 ст. 5 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що господарський суд постановляє ухвалу про відмову в затвердженні плану санації, якщо:

- при схваленні плану санації були допущені порушення законодавства, що могли вплинути на результат голосування загальних зборів кредиторів; кредитор, який не брав участі в голосуванні або проголосував проти схвалення плану санації, доведе, що в разі ліквідації боржника у порядку, визначеному цим Кодексом, його вимоги були б задоволені в розмірі, що перевищує розмір вимог, які будуть задоволені відповідно до умов плану санації; боржником були надані недостовірні відомості, що є суттєвими для визначення успішності плану санації.

Формальні вимоги до звернення до суду для затвердження плану санації, до переліку документів, що додаються до заяви про затвердження плану санації тощо визначені частиною п`ятою статті 5 КУзПБ, процедура прийняття судом заяви про затвердження плану санації, підстави для відмови у її прийнятті та для повернення її без розгляду -частиною шостою статті 5 КУзПБ, а порядок призначення до розгляду та проведення судового засідання з розгляду плану досудової санації - частиною сьомою статті 5 КУзПБ та встановлені судом по змісту цього рішення.

Верховний Суд у постанові № 904/3325/20 від 15.04.2021 зазначив, що законодавець надавши суду згідно з положеннями частини другої статті 5 КУзПБ повноваження перевіряти та оцінити план санації, між тим не надає суду повноважень здійснювати деталізовану економічну оцінку кожного із за планових боржником у плані санації заходів відновлення платоспроможності боржника.

Водночас у суду зберігається обов`язок ураховувати вирішальний критерій - вигідність виконання плану санації для кредиторів порівняно з ліквідацією, опираючись на відомості ліквідаційного аналізу (абзац другий частини другої статті 5 КУзПБ).

Відповідно до частини п`ятої статті 4 КУзПБ з метою запобігання банкрутству боржник до відкриття провадження у справі про банкрутство вживає організаційно-господарські, управлінські, інвестиційні, технічні, фінансово-господарські, правові заходи відповідно до законодавства.

Наявність або відсутність таких заходів характеризує відповідність плану санації вимогам КУзПБ. При цьому боржник, насамперед, зацікавлений у виконанні плану санації та несе всі негативні наслідки його невиконання. Основний напрямок цих норм Кодексу полягає в: своєчасності застосування заходів, що запобігають банкрутству боржника; вигідності для кредиторів виконання плану санації порівняно з ліквідацією боржника.

Тому, виходячи з наявних у розпорядженні суду матеріалів справи, розроблений ТОВ «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» та схвалений більшістю його кредиторів план санації, на переконання суду є більш вигідним для кредиторів, аніж ліквідація боржника, оскільки в результаті впровадження передбачених планом санації заходів вимоги всіх кредиторів будуть погашені в повному обсязі в процедурі санації до відкриття провадження у справі про банкрутство, а у разі продажу майна в ліквідаційній процедурі буде задоволено лише частину вимог кредиторів, оскільки з`являються додаткові затрати на виплату винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого, витрат по збереженню майна боржника, та інші поточні витрати; у разі продажу майна боржника в ліквідаційній процедурі банкрутства в електронній торговій системі, початкова ціна аукціону може бути зменшена, що призведе до його продажу за заниженою вартістю та відсутністю коштів на погашення вимог всіх кредиторів; в процедурі санації до відкриття провадження у справі про банкрутство вдасться зберегти господарську діяльність боржника та робочі місця працівникам товариства. В разі ліквідації товариства відбудеться звільнення працівників, які змушені будуть стати на облік в Центр зайнятості, а на державу ляже тягар виплати звільненим особам допомоги по безробіттю; вчинення заходів відновлення платоспроможності боржника призведе до отримання товариством прибутку та задоволення вимог кредиторів. В разі ліквідації товариства вимоги, які не будуть погашені у зв`язку з недостатністю майна вважатимуться погашеними та інші шляхи їх задоволення будуть відсутні.

Тому, проаналізувавши матеріали справи, суд приходить до висновку про відсутність підстав, передбачених абзацом 4 ч. 8 ст. 5 КУзПБ для відмови у затвердженні плану санації боржника.

Відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Згідно п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Span» від 9 грудня 1994 р., статтю 6 п. 1 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов`язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Абзацом 3 ч. 8 ст. 5 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що за відсутності підстав для відмови в затвердженні плану санації господарський суд виносить ухвалу про затвердження плану санації. Цією ухвалою скасовується мораторій. Ухвала про затвердження плану санації набирає чинності з моменту її постановлення.

З урахуванням встановлених судом обставин, прийняття засновниками боржника рішення щодо ініціювання процедури санації до відкриття провадження у справі про банкрутство, здійснення оголошення про проведення зборів кредиторів боржника щодо розгляду та схвалення плану санації, його розгляду та схвалення, надання оцінки умовам плану санації, підставам для відповідних умов, порядку його подання на затвердження судом, суд прийшов до висновку про відсутність перешкод для затвердження плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство.

Крім того, судом установлено, що в абзаці 11 резолютивної частини ухвали Господарського суду Запорізької області від 01.01.2025 допущено описки, які суд в порядку ст. 243 ГПК України, вважає за необхідне виправити, а саме: абзац 11 резолютивної частини ухвали Господарського суду Запорізької області від 01.01.2025 викласти в наступній редакції: «Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГРУПА КОМПАНІЙ "АГРОТЕХПРОЕКТ" ( код ЄДРПОУ 34341129), які включені до плану санації забороняється стягнення на підставі виконавчих документів, накладення арештів та здійснення будь-яких інших дії у межах виконавчих проваджень або прийняття будь-яких рішень, направлених на безпосереднє задоволення вимог кредиторів, які включенні до плану санації ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГРУПА КОМПАНІЙ "АГРОТЕХПРОЕКТ" ( код ЄДРПОУ 34341129).

Керуючись ст. 5 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 234, 243 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Запорізької області

УХВАЛИВ:

1. Виправити допущені описки, в абзаці 11 резолютивної частини ухвали Господарського суду Запорізької області від 01.01.2025.

2. Абзац 11 резолютивної частини ухвали Господарського суду Запорізької області від 01.01.2025 викласти в наступній редакції: «Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГРУПА КОМПАНІЙ "АГРОТЕХПРОЕКТ" ( код ЄДРПОУ 34341129), які включені до плану санації забороняється стягнення на підставі виконавчих документів, накладення арештів та здійснення будь-яких інших дії у межах виконавчих проваджень або прийняття будь-яких рішень, направлених на безпосереднє задоволення вимог кредиторів, які включенні до плану санації ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ГРУПА КОМПАНІЙ "АГРОТЕХПРОЕКТ" ( код ЄДРПОУ 34341129).

3. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (ідентифікаційний код: 34341129) про затвердження плану санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство задовольнити.

4. Затвердити план санації Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (ідентифікаційний код: 34341129) до відкриття провадження у справі про банкрутство, схвалений рішенням зборів кредиторів, яке оформлено протоколом від 18.12.2024 № 1, протягом 1 (одного) місяця.

5. Керуючим санацією Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (ідентифікаційний код: 34341129) призначити Гамана Олександра Миколайовича (ІНН НОМЕР_1 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ).

6. Скасувати мораторій на задоволення вимог кредиторів, які включені до плану санації Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРУПА КОМПАНІЙ «АГРОТЕХПРОЕКТ» (ідентифікаційний код: 34341129), введений ухвалою Господарського суду Запорізької області від 01.01.2025 у цій справі.

7. Копію ухвали направити заявнику (боржнику), кредитору, зазначеному у плані санації та керуючому санацією.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання-21.01.25 та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя О.О. Юлдашев

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення09.01.2025
Оприлюднено24.01.2025
Номер документу124557787
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: справи за заявами про затвердження планів санації боржника до відкриття провадження у справі про банкрутство

Судовий реєстр по справі —908/18/25

Ухвала від 09.01.2025

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Юлдашев О.О.

Ухвала від 01.01.2025

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Юлдашев О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні