ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
21.01.2025Справа № 910/10286/24
Господарський суд міста Києва у складі судді ДЖАРТИ В. В., розглянувши без виклику (повідомлення) представників сторін в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Володимирська, №49А"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКА КАПІТАЛ ІНВЕСТ УКРАЇНА"
про стягнення 60 473,70 грн,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Володимирська, №49А" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКА КАПІТАЛ ІНВЕСТ УКРАЇНА" про стягнення 60 473,70 грн, з яких 56 685,70 грн складає сума основної заборгованості, 1 944,54 грн - інфляційні втрати та 1 843,46 грн - три проценти річних.
Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем обов`язку зі сплати внесків на утримання будинку, споруд та прибудинкової території за період з квітня 2023 року по квітень 2024 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.08.2024 за вказаним позовом відкрито провадження у справі № 910/10286/24 та ухвалено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін (без проведення судового засідання); визначені строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечень на відповідь на відзив.
Щодо повідомлення відповідача про розгляд справи суд зазначає наступне.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини 4 статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до частини 11 статті 242 ГПК України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Нормами частини 4 статті 89 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами частини 1 статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Так, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, з метою повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та розгляд справи, ухвала від 23.08.2024 про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яка також була зазначено позивачем у позовній заяві, а саме: 01004, місто Київ, вулиця Басейна, будинок 7, літера А, н/п з №1 по №8, /групи прим.13.
Із рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0600285078463 вбачається, що відповідачем поштове відправлення було отримано 10.10.2024.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи наведене, суд зазначає, що відповідач мав право та дійсну можливості ознайомитись, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 23.08.2024 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Будь-яких інших заяв чи клопотань сторонами до суду не подано.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.
За висновками суду у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами (частина 5 статті 252 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ВОЛОДИМИРСЬКА, №49А" (далі за текстом - ОСББ, Об`єднання) є юридичною особою, зареєстрованою відповідно до чинного законодавства за рішенням співвласників багатоквартирного будинку №49А по вулиці Володимирській у місті Києві. Нова редакція Статуту затверджена Протоколом №4 Загальних зборів об`єднання від 30 січня 2024 року.
Судом встановлено, що 30 вересня 2022 року (протокол №3) було прийнято рішення з ряду питань порядку денного, а саме:
питання №4 порядку денного: з 01 квітня 2023 року ОСББ «Володимирська, №49А» приймає багатоквартирний будинок №49А по вулиці Володимирська у місті Києві, підземну автостоянку, що знаходиться в цьому будинку, прибудинкову територію, спільне майно співвласників цього будинку на самостійне управління, обслуговування та експлуатацію, включаючи їх поточний та капітальний ремонт;
питання №5 порядку денного: для забезпечення утримання, експлуатації багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 (включаючи його поточний, капітальний ремонт та утримання прибудинкової території), для забезпечення водопостачання, водовідведення, постачання електричної та теплової енергії, вивезення твердих побутових відходів у такому будинку, а також для забезпечення належного користування спільним майном співвласників, ОСББ «Володимирська, №49А»: задовольняє господарчі потреби самостійно шляхом самозабезпечення або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання; визначає виконавців окремих житлово-комунальних послуг та укладає з ними договори відповідно до чинного законодавства; виступає колективним споживачем (замовником) усіх або окремих комунальних послуг на основі колективних договорів з виконавцями;
питання №7 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Фонд утримання спільного майна будинку та його прибудинкової території в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для квартир: 14, 00 грн.;
питання №8 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Фонд утримання спільного майна будинку та його прибудинкової території в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для нежитлових приміщень: 21, 00 грн.;
питання №9 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Фонд утримання спільного майна будинку та його прибудинкової території в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для машиномісць в підземній автостоянці: 21, 00 грн.;
питання №10 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Резервний фонд в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для усіх типів об`єктів нерухомого майна: 3,00 грн.
Рішенням загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Володимирська, №49А» ( Протокол № 4 від 30 січня 2024 року):
питання №5 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Фонд утримання спільного майна будинку та його прибудинкової території в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для квартир та нежитлових приміщень: 16, 00 грн.;
питання №6 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Фонд утримання спільного майна будинку та його прибудинкової території в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для машиномісць в підземній автостоянці: 33, 00 грн.;
питання №7 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Резервний фонд в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для усіх типів об`єктів нерухомого майна: 3,00 грн.
Судом встановлено, що ТОВ "НІКА КАПІТАЛ ІНВЕСТ УКРАЇНА", є власником наступних об`єктів нерухомого майна по вул. Володимирська, буд. №49А в м. Києві - квартири №118, машиномісць (гаражів) № 81, №82, №83, №84.
Судом встановлено, що 23.07.2024 позивач направив відповідачу досудову вимогу про сплату заборгованості від 19.07.2024 №10 з повідомленням про розмір заборгованості та необхідністю її погашення.
Як зазначив позивач, заборгованість ТОВ "НІКА КАПІТАЛ ІНВЕСТ УКРАЇНА" як власника квартири квартири №118, машиномісць (гаражів) № 81, №82, №83, АДРЕСА_2 перед ОСББ «Володимирська, №49А» з 01.04.2023 по 30.04.2024 склала 56 685 грн. 70 коп., та є не погашеною станом на дату звернення до суду.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, 30 вересня 2022 року (протокол №3) було прийнято рішення з ряду питань порядку денного, а саме:
питання №7 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Фонд утримання спільного майна будинку та його прибудинкової території в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для квартир: 14, 00 грн.;
питання №8 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Фонд утримання спільного майна будинку та його прибудинкової території в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для нежитлових приміщень: 21, 00 грн.;
питання №9 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Фонд утримання спільного майна будинку та його прибудинкової території в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для машиномісць в підземній автостоянці: 21, 00 грн.;
питання №10 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Резервний фонд в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для усіх типів об`єктів нерухомого майна: 3,00 грн.
Рішенням загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Володимирська, №49А» ( Протокол № 4 від 30 січня 2024 року):
питання №5 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Фонд утримання спільного майна будинку та його прибудинкової території в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для квартир та нежитлових приміщень: 16, 00 грн.;
питання №6 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Фонд утримання спільного майна будинку та його прибудинкової території в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для машиномісць в підземній автостоянці: 33, 00 грн.;
питання №7 порядку денного: затверджено щомісячний обов`язковий цільовий внесок співвласника ОСББ «Володимирська, №49А» у Резервний фонд в розрахунку за один метр квадратний площі у власності для усіх типів об`єктів нерухомого майна: 3,00 грн.
Відповідно до ст. 319 ЦК України власність зобов`язує.
Згідно з положеннями ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 360 ЦК України передбачено, що співвласник відповідно до своєї частки у праві спільної часткової власності зобов`язаний брати участь у витратах на управління, утримання та збереження спільного майна, у сплаті податків, зборів (обов`язкових платежів), а також нести відповідальність перед третіми особами за зобов`язаннями, пов`язаними із спільним майном.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна;
співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку.
Відповідно до статті 15 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" співвласник зобов`язаний, зокрема, виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Згідно зі ст. 22 вказаного Закону для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, отримання послуги з управління побутовими відходами, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Частинами 2, 3 ст. 23 цього Закону передбачено, що власник квартири та/або нежитлового приміщення зобов`язаний відповідно до законодавства забезпечити використання, утримання, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт приміщень або їх частин без завдання шкоди майну і порушення прав та інтересів інших співвласників. Внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об`єднання та/або рішенням загальних зборів.
Статтею 17 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право: робити співвласникам попередження про порушення ними статутних або інших законних вимог і вимагати їх дотримання; вимагати відшкодування збитків, заподіяних спільному майну об`єднання з вини власника або інших осіб, які користуються його власністю; вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Пунктами 1, 2, 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що співвласники зобов`язані забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 цього ж закону витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.
Частинами 2, 3 ст. 12 цього ж закону передбачено, що витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Таким чином, прийняті відповідно до статуту рішення загальних зборів об`єднання з питань управління багатоквартирним будинком є обов`язковими для усіх власників квартир (нежитлових приміщень) у багатоквартирному будинку, які одночасно є співвласниками спільного майна такого будинку та зобов`язані його утримувати в силу прямої норми статті 322 Цивільного кодексу України та Законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Як встановлено судом, ТОВ "НІКА КАПІТАЛ ІНВЕСТ УКРАЇНА", є власником наступних об`єктів нерухомого майна по вул. Володимирська, буд. №49А в м. Києві - квартири №118, машиномісць (гаражів) № 81, №82, №83, №84.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Судом встановлено, що розмір квартири №118, належної відповідачу, становить 176.3 кв.м., відповідно, розмір внеску на утримання будинку, споруд та прибудинкової території з квітня 2023 по грудень 2023 складав 2468 грн. 20 коп. на місяць.; з січня 2024 по квітнень 2024 складав 2820 грн. 80 коп. на місяць; внесок до Резервного фонду незмінно у вказаний період складав 528 грн. 90 коп. на місяць.
Розмір машиномісця (гаражу) №81, належного відповідачу, становить 14.3 кв.м., відповідно, розмір внеску на утримання паркінгу з квітня 2023 по грудень 2023 складав 300 грн. 30 коп. на місяць.; з січня 2024 по квітнень 2024 складав 471 грн. 90 коп. на місяць; внесок до Резервного фонду незмінно у вказаний період складав - 42 грн. 90 коп. на місяць.
Розмір машиномісця (гаражу) №82, належного відповідачу, становить 14.3 кв.м., відповідно, розмір внеску на утримання паркінгу з квітня 2023 по грудень 2023 складав 300 грн. 30 коп. на місяць.; з січня 2024 по квітнень 2024 складав 471 грн. 90 коп. на місяць; внесок до Резервного фонду незмінно у вказаний період складав - 42 грн. 90 коп. на місяць.
Розмір машиномісця (гаражу) №83, належного відповідачу, становить 14.4 кв.м., відповідно, розмір внеску на утримання паркінгу з квітня 2023 по грудень 2023 складав 302 грн. 40 коп. на місяць.; з січня 2024 по квітнень 2024 складав 475 грн. 20 коп. на місяць; внесок до Резервного фонду незмінно у вказаний період складав - 43 грн. 20 коп. на місяць.
Розмір машиномісця (гаражу) №84, належного відповідачу, становить 14.4 кв.м., відповідно, розмір внеску на утримання паркінгу з квітня 2023 по грудень 2023 складав 302 грн. 40 коп. на місяць.; з січня 2024 по квітнень 2024 складав 475 грн. 20 коп. на місяць; внесок до Резервного фонду незмінно у вказаний період складав - 43 грн. 20 коп. на місяць.
За змістом ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначене також кореспондується з нормами ст. ст. 525, 526 ЦК України.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Отже, строк сплати заборгованості відповідачем є таким, що настав.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" у разі відмови співвласника сплачувати внески і платежі на утримання та проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна об`єднання або за його дорученням управитель має право звернутися до суду.
Суд зазначає, що відповідачем не надано доказів сплати позивачу грошових коштів у заявленому в позові розмірі 56685, 70 грн, не надано будь-яких інших доказів у підтвердження відсутності його обов`язку зі сплати заявленої в позові заборгованості, у зв`язку з чим суд доходить висновку про наявність підстав для стягнення заборгованості у розмірі 56685,70 грн, а відтак, про задоволення позовних вимог щодо стягнення основного боргу в повному обсязі.
Відповідно до вимог ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Суд зазначає, що сплата трьох процентів від простроченої суми (якщо інший розмір не встановлений договором або законом) не має характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним утримуваними коштами, належними до сплати кредиторові. Інфляційні нарахування на суму боргу, сплата яких передбачена частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України, не є штрафною санкцією, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення коштів внаслідок інфляційних процесів за весь час прострочення в їх сплаті. Зазначені нарахування здійснюються окремо за кожен період часу, протягом якого діяв відповідний індекс інфляції, а одержані таким чином результати підсумовуються за весь час прострочення виконання грошового зобов`язання.
Згідно з Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" індекс споживчих цін (індекс інфляції) обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. На даний час індекс інфляції розраховується Державною службою статистики України і щомісячно публікується, зокрема, в газеті "Урядовий кур`єр". Отже, повідомлені друкованими засобами масової інформації з посиланням на зазначений державний орган відповідні показники згідно з статтями 17, 18 Закону України "Про інформацію" є офіційними і можуть використовуватися господарським судом і учасниками судового процесу для визначення суми боргу.
Індекс інфляції - це показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купуються населенням для невиробничого споживання, і його найменший період визначення складає місяць.
Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).
Перевіривши розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, суд зазначає, що позивачем заявлено 3% річних за період з 01.04.2023 по 30.04.2024, а інфляційні втрати - за період з квітня 2023 по квітень 2024 року.
Разом з тим, оскільки рішеннями про затвердження розміру щомісячних платежів не визначено строків його сплати, а матеріали справи не містять доказів виставлення рахунків відповідачу чи звернення з іншими вимогами про сплату внесків у період, що передує чи охоплює спірний період нарахування, зважаючи на те, що вимогу №10 про сплату заборгованості було направлено 23.07.2024 та вручено 06.08.2024, то станом на період заявлених у позові нарахувань строк виконання обов`язку фактично був таким, що не настав, з огляду на що відсутні підстави для застосування до відповідача міри відповідальності за невиконання грошового зобов`язання.
За наведених обставин, вимоги про стягнення 3% річних та інфляційних втрат не підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Положеннями статті 126 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 статті 126 ГПК України).
Згідно з ч. 4 ст. 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Згідно з частиною 1 статті 124 Господарського процесуального кодексу України разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат, суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору. Попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.
У першій заяві по суті спору (позовній заяві) позивачем повідомлено, що ним понесено судові витрати на професійну правничу допомогу.
Суд зазначає, що зі змісту статті 129 Господарського процесуального кодексу України випливає, що судові витрати підлягають відшкодуванню за умови надання стороною належних доказів, що їх підтверджують.
До позовної заяви позивачем додано в копіях договір про надання правничої допомоги від 05.08.2024, укладеного між АО «Курчин і партнери» та ОСББ «Володимирська, 49А», додаткову угоду №4 від 09.08.2024 до договору, якою погоджено обсяг послуг - підготовка позовної заяви про стягнення заборгованості перед ОСББ до ТОВ «Ніка Капітал Інвест Україна», а також вартість послуг, що складає 3000 грн.; рахунок №СФ-0000134 про сплату 3000 грн. за договором та додатковою угодою №4 та копію платіжної інструкції №513 про сплату ОСББ 3000 грн. на користь АО «Курчин і партнери» за правничу допомогу згідно з рахунком №СФ-0000134.
Відтак, витрати позивача на професійну правничу допомогу підтверджуються належними доказами, а тому підлягають розподілу за наслідками розгляду спору.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 74, 76-80, 129, 236, 237, 238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Володимирська, №49А» про стягнення 60 473,70 грн задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «НІКА КАПІТАЛ ІНВЕСТ УКРАЇНА» (01004, місто Київ, вулиця Басейна, будинок 7, літера А, н/п з №1 по №8, /групи прим.13/, ЄДРПОУ 38389342) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Володимирська, №49А» (01034, м. Київ, вулиця Володимирська, будинок, 49А; ідентифікаційний код: 41999896) 56685 (п`ятдесят шість тисяч шістсот вісімдесят п`ять) грн 70 коп., 2838 (дві тисячі вісімсот тридцять вісім) грн 33 коп. судового збору та 2 812 (дві тисячі вісімсот дванадцять) грн. 08 коп. витрат на професійну правничу допомогу.
3. У іншій частині позову відмовити.
4. Після набрання рішенням Господарського суду міста Києва законної сили видати відповідний наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СУДДЯ ВІКТОРІЯ ДЖАРТИ
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124558558 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Джарти В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні