ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000,
адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607,
тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/
Код ЄДРПОУ 03500004
УХВАЛА
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
21.01.2025 м. Полтава Справа № 917/2373/24
Суддя Господарського суду Полтавської області Байдуж Ю. С., розглянувши матеріали
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ПАФ Гарант" (код ЄДРПОУ 32478714, вул. Ради Європи, 15, смт. Гоголеве, Миргородський район, Полтавська область, 38310)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "МІКО" (МIKO LTD) (ідентифікаційний код 434181351, с. Даштапа, Марнеульський район, Республіка Грузія)
про стягнення 31 252,51 доларів США,
ВСТАНОВИВ:
26.12.2024 до Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ПАФ ГАРАНТ» до Товариства з обмеженою відповідальність «МІКО» (MIKO LTD), в якій позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за товар, поставлений за Контрактом № 25/06/2024 від 25.06.2024, у розмірі 31 252,51 доларів США, що еквівалентно 1 312 302,73 грн за офіційним курсом НБУ станом на 24.12.2024.
Тобто, відповідачем по справі є нерезидент України - Товариство з обмеженою відповідальністю "МІКО" (МIKO LTD) (ідентифікаційний код 434181351, с. Даштапа, Марнеульський район, Республіка Грузія).
У відповідності до ст. 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадках, зокрема, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону (виключна підсудність з переліком випадків, до яких спір у справі не відноситься).
У пунктах 9.1, 9.2., 9.3. Контракту № 25/06/2024 від 25.06.2024, невиконання якого відповідачем є підставою подання позивачем даного позову, сторони погодили, що усі суперечки та/або розбіжності, які можуть виникнути протягом виконання даного Контракту та/або в зв`язку з ним, будуть вирішуватись шляхом переговорів між сторонами. Якщо сторони не дійдуть спільної згоди, спір буде передано на розгляд господарського суду Полтавської області за господарським процесуальним правом України та Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15 листопада 1965 року. При вирішенні спору сторони керуються матеріальним правом України.
Оскільки місцем знаходження позивача є: Україна, 38310, Полтавська область, Миргородський район, смт. Гоголево, вул. Ради Європи, 15, даний позов підсудний Господарському суду Полтавської області.
Ухвалою від 07.01.2025 суд залишив без руху вказану позовну заяву та надав позивачеві строк (10 днів з дня вручення копії ухвали) для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання доказів направлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів.
Вказану ухвалу було доставлено в електронному вигляді до електронного кабінету позивача 07.01.2025 о 13:46 год., про що свідчить відповідна довідка про доставку електронного листа.
17.01.2025 від представника позивача через систему Електронний суд надійшла заява про усунення недоліків (вх. № 571), до якої додано докази направлення позивачем на адресу відповідача позовної заяви з додатками.
Таким чином позивач у встановлений судом строк усунув недоліки позовної заяви.
Відповідно до частини 3 ст. 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Згідно частини 14 ст. 176 ГПК України, за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви.
Відповідно до частин першої, п`ятої статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, зокрема у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно приписів частин першої, другої статті 247 ГПК України у спрощеному провадженні господарський суд розглядає малозначні справи, а крім того, у спрощеному порядку може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
В силу імперативних положень пункту 8 частини 4 статті 247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах, в яких ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 4, ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд, з власної ініціативи, може провести розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
З дослідженої судом позовної заяви вбачається, що ціна позову не перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Характер спірних правовідносин, зокрема, склад осіб даного спору (наявність іноземного елемента), на переконання суду, вказує на доцільність проведення судового засідання для забезпечення належного повідомлення відповідача у справі про дату розгляду справи в суді та дотримання інших гарантій справедливого судового розгляду.
За наведених обставин суд дійшов висновків, що позовна заява подана з дотриманням вимог статей 162, 164 та 172 Господарського процесуального кодексу України; підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження відсутні.
Враховуючи зазначене, категорію та складність даної справи, обсяг та характер доказів, та інші вимоги визначені ст. 247 ГПК України, суд за власною ініціативою визнає дану справу малозначною та вважає доцільним здійснювати розгляд даної справи в порядку спрощеного провадження з проведенням судового засідання у справі (викликом сторін).
Стосовно вирішення питання щодо вручення відповідачу процесуальних документів по справі, суд зазначає таке:
За приписами ст. 367 ГПК України у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Відповідно до ст. 80 Закону України «Про міжнародне приватне право» у разі якщо при розгляді справи з іноземним елементом у суду виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд може направити відповідне доручення компетентному органу іноземної держави в порядку, встановленому процесуальним законом України або міжнародним договором України.
Згідно ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України» чинні міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства і застосовуються у порядку, передбаченому для норм національного законодавства. Якщо міжнародним договором України, який набрав чинності в установленому порядку, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені у відповідному акті законодавства України, то застосовуються правила міжнародного договору.
Республіка Грузія не є державою-учасницею Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.65 року.
Проте, між Україною та Республікою Грузією укладено Договір про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах (Договір ратифіковано Законом N 451/95-ВР від 22.11.1995), дата набуття чинності: 05.11.1996.
Цей Договір укладено для розвитку співробітництва в галузі надання правової допомоги у цивільних та кримінальних справах.
За змістом ст. 2-6 даного міжнародного Договору Установи юстиції Договірних Сторін надають взаємно правову допомогу у цивільних та кримінальних справах відповідно до положень даного Договору.
Правова допомога охоплює виконання процесуальних дій, що передбачені законодавством запитуючої Договірної Сторони, зокрема, вручення та пересилання документів.
При здійсненні правової допомоги установи Договірних Сторін зносяться одна з одною через Міністерство юстиції та Генеральну Прокуратуру України і Міністерство юстиції та Прокуратуру Республіки Грузія, якщо даним Договором не передбачено інше.
Прохання про здійснення правової допомоги та додатки до них складаються мовою запитуючої Договірної Сторони, до них також додаються завірені копії перекладу на мову другої Договірної Сторони або російську мову. Переклад засвідчується офіційним перекладачем або нотаріусом, або посадовою особою запитуючої установи, або дипломатичним представництвом чи консульською установою запитуючої Договірної Сторони.
Документи, що надсилаються установами юстиції та іншими установами в порядку надання правової допомоги, повинні бути засвідчені підписом компетентної особи та скріплені гербовою печаткою запитуючої установи.
За таких обставин, для належного повідомлення відповідачу про розгляд справи, йому необхідно вручити документи у належній формі та способом, відповідно до вимог міжнародного договору України.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про необхідність здійснення перекладу грузинською мовою процесуальних документів з додатками, які направлятимуться відповідачу в трьох примірниках. Витрати, пов`язані з перекладом відповідних документів, слід покласти на позивача з подальшим розподілом за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Таким чином, з метою належного повідомлення відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "МІКО", про розгляд справи № 917/2373/24, господарський суд, керуючись приписами ст. 367 ГПК України, дійшов висновку про необхідність звернення до компетентного органу Республіки Грузія із судовим дорученням про вручення відповідачу судових документів.
Крім того, суд зауважує, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 228 ГПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку, зокрема, звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 917/2373/24 у зв`язку із зверненням господарського суду із судовим дорученням про надання правової допомоги до компетентного органу іноземної держави.
Керуючись ст. ст. 12, 162, 165, 166, 167, 176, 177, 181, п. 4 ч. 1 ст. 228, 233-235, 365-368 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду і відкрити провадження у справі.
2. Визнати справу малозначною.
3. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні (з викликом сторін).
4. Судове засідання з розгляду справи відбудеться 07.10.2025 о 10:00 год. по київському часу.
Наступні судові засідання у справі призначити на:
- 11.11.2025 о 10:00 год. по київському часу.
- 09.12.2025 о 10:00 год по київському часу.
Судові засідання відбудуться у приміщенні Господарського суду Полтавської області за адресою: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, Україна, 36000 зал № 35.
5. Встановити сторонам строк для подання заяви із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - 15 днів з дня вручення цієї ухвали.
6. Зобов`язати позивача у 20-денний строк від дня отримання даної ухвали надати суду 3(три) примірника належним чином (нотаріально) посвідченого перекладу грузинською мовою таких документів:
- копії ухвали Господарського суду Полтавської області від 21.01.2025 про відкриття провадження у справі № 917/2373/24;
- копії позовної заяви;
- доручення про надання правової допомоги;
- підтвердження про вручення документів.
7. Витрати по здійсненню перекладу документів покласти на позивача.
8. Встановити відповідачу, Товариству з обмеженою відповідальністю "МІКО" (МIKO LTD), строк у 30 днів від дня отримання даної ухвали для надання суду та позивачу відзиву на позов із посиланням на номер справи, оформленого у відповідності до вимог ст. 165 ГПК України, з доданням до нього: доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншому учаснику справи.
Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 9 ст. 165 ГПК України).
9. Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив - 10 днів з моменту отримання від відповідача відзиву на позов.
10. Встановити відповідачу строк для подання заперечень з дотриманням правил, встановлених статтею 167, частинами 3-6 статті 165 ГПК України, - 15 днів з дати отримання відповіді на відзив; копії заперечень надати (направити) позивачу.
11. Роз`яснити сторонам право на подання заяви про врегулювання спору (ст. 186-190 ГПК України) та право на укладення мирової угоди у справі (ст. 191-192 ГПК України).
12. Звернутися до компетентного органу Республіки Грузії із судовим дорученням про вручення відповідачу судових документів.
13. Міністерству юстиції України (01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, будинок 13)(Північно-східному міжрегіональному управлінню міністерства юстиції (36014, м. Полтава, вул. Соборності, 45)) забезпечити направлення до компетентного органу Республіки Грузії нотаріально посвідчених документів у перекладі грузинською мовою: копії ухвали Господарського суду Полтавської області від 21.01.2025 про відкриття провадження у справі № 917/2373/24; копії позовної заяви; доручення про надання правової допомоги; підтвердження про вручення документів.
14. Зупинити провадження у справі № 917/2373/24 до часу надходження відповіді від компетентного органу іноземної держави щодо виконання судового доручення про надання правової допомоги.
Звернути увагу сторін на те, що відповідно до ст. 135 ГПК України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, зокрема, за ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
Повідомити учасників справи про те, що вони можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, на веб-сторінці офіційного веб-порталу судової влади у мережі Інтернет за адресою: pl.arbitr.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі в 10-денний строк до Східного апеляційного господарського суду.
Суддя Юлія Байдуж
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124559127 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Байдуж Ю. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні