Рішення
від 20.01.2025 по справі 365/978/24
ЗГУРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 365/978/24

Номер провадження: 2/365/121/25

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

20 січня 2025 року селище Згурівка

Згурівський районний суд Київської області в складі:

головуючого -судді Хижного Р.В.

за участю секретаря судового засіданняСереди Н.В.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі засідань суду № 1 в порядку загального позовного провадження цивільну справуза позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Згурівської селищної ради Броварського району Київської області про визнання права власності на майно та визнання права власності на майно в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , в інтересах яких діє представник - адвокат Костенко О.М., звернулися до Згурівського районного суду Київської області із вищезазначеною позовною заявою, яку обґрунтовують тим, що 01 грудня 1994 року орган приватизації КСП «Жуківське» згідно розпорядження № 121 від 30.11.1994 року видав свідоцтво про право власності на житло, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яке належить на праві спільної власності ОСОБА_5 та членам його сім`ї: дружині - ОСОБА_4 , дітям - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_1 , в рівних долях кожному по 1/5. Зазначене свідоцтво було зареєстроване в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно 12.03.2010 року. В свідоцтві по батькові декого з власників зазначено із скороченнями, також ім"я одного із співласників зазаначено невірно.

12 березня 2010 року ОСОБА_1 подарував свою 1/5 частку квартири своїй матері ОСОБА_4 .

Рішенням Згурівського районного суду Київської області від 05.11.2012 року у справі № 1011/1077/12 встановлено, що свідоцтво про право власності на житло від 01 грудня 1994 року належить ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_5 , після смерті якого відкрилась спадщина на 1/5 частку спірної квартири. Спадщину після смерті ОСОБА_5 прийняли його діти ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 (до зміни прізвища ОСОБА_6 ), як спадкоємці першої черги за законом. Дружина померлого ОСОБА_4 від спадщини відмовилась.

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулись до державного нотаріуса Згурівської державної нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини після смерті батька. Окрім цього, позивачі ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до державного нотаріуса з приводу оформлення договорів дарування своїх часток спірної житлової квартири. Позивачами нотаріусу було надане свідоцтво про право власності, проте нотаріус відмовив у вчиненні нотаріальних дій, через наявність скорочень по батькові власників та рекомендував звернутись до суду.

Позивачі у позові просять суд визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/5 частину спірної квартири та 1/15 частину спірної квартири в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ; визнати за ОСОБА_8 право власності на 1/5 частину спірної квартири та 1/15 частину спірної квартири в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ; визнати за ОСОБА_4 право власності на 1/5 частину спірної квартири; визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/15 частину спірної квартири в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 . В разі задоволення позову, просили не стягувати з відповідача судові витрати.

Ухвалою судді Згурівського районного суду Київської області від 26 грудня 2024 року відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено проводити за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, встановлено відповідні строки для подання заяв по суті справи. За клопотанням представника позивачів витребувано докази.

В підготовче судове засідання учасники справи не з`явились, про дату, час та місце проведення підготовчого судового засідання були повідомлені належним чином, направили до суду заяви, в яких просили розгляд справи проводити у їх відсутність.

У своїй заяві представник позивачів - адвокат Костенко О.М. позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача Згурівської селищної ради В. Мокронос у своїй заяві позов визнав у повному обсязі, зазначивши, що розуміє наслідки визнання позову відповідачем.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України.

На підставі ч. 3 ст.200, ч. 4 ст.206 ЦПК Українисуд вважає за можливе за результатами підготовчого провадження ухвалити рішення про задоволення позову, враховуючивизнання позову відповідачем.

Враховуючи визнання позову відповідачем, яке прийняте судом, як таке, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.

Судом встановлено, що згідно розпорядження № 121 від 30.11.1994 року органу приватизації КСП «Жуківське» видано свідоцтво про право власності на житло, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та належить на праві спільної власності ОСОБА_5 та членам його сім`ї: дружині - ОСОБА_4 , дітям - ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_1 , в рівних долях кожному по 1/5. В свідоцтві по батькові декого з власників зазначене із скороченням як « ОСОБА_9 ». Крім того, ім`я ОСОБА_2 зазначене невірно як « ОСОБА_10 ». Зазначене свідоцтво було зареєстроване в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно 12.03.2010 року. (а.с. 23 копія свідоцтва).

Житлова квартира має відповідну технічну характеристику. Самочинні побудови відсутні (а.с. 32-36 копія технічно паспорту).

Після укладення шлюбу ОСОБА_6 змінено прізвище на « ОСОБА_11 » (а.с. 21 копія свідоцтва про одруження).

Рішенням Згурівського районного суду Київської області від 05.11.2012 року у справі № 1011/1077/12 встановлено, що свідоцтво про право власності на житло від 01 грудня 1994 року належить саме ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 26-27 копія рішення суду).

На підставі договору дарування від 12 березня 2010 року, посвідченого державним нотаріусом Згурівської районної державної нотаріальної контори Саркісян О.М., позивач ОСОБА_1 подарував належну йому на праві власності 1/5 частку квартири своїй матері позивачці ОСОБА_4 . Право власності на подаровану 1/5 частку квартири зареєстровано за ОСОБА_4 (а.с. 24 копія договору, а.с. 25 копія витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно).

Відтак частки співвласників становлять: ОСОБА_5 1/5, ОСОБА_12 1/5, ОСОБА_6 1/5, ОСОБА_4 1/5 +1/5.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_5 , після смерті якого відкрилась спадщина за законом, до складу якої входить належна йому на праві власності 1/5 частка квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Згурівською державною нотаріальною конторою була заведена спадкова справа № 178/2022 до майна померлого. Дружина померлого ОСОБА_4 від спадщини відмовилась у встановленому законом порядку. Інші спадкоємці першої черги - діти померлого ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 спадщину у встановленому законом порядку прийняли, їхні долі у спадковому мані є рівними та складають по 1/3, що відповідає по 1/15 частці спірної квартири. Спадкові права позивачів ніким не оспорюються, строк для прийняття спадщини закінчився, інші спадкоємці відсутні (а.с. 28 копія свідоцтва про смерть, а.с. 60-119 копія спадкової справи).

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 звернулись до державного нотаріуса Згурівської державної нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини після смерті батька. Окрім цього, позивачі ОСОБА_4 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до державного нотаріуса з приводу оформлення договорів дарування своїх часток спірної житлової квартири. Позивачами нотаріусу було надане свідоцтво про право власності, проте нотаріус відмовив у вчиненні нотаріальних дій, через наявність скорочень по батькові власників у правовстановлюючому документі та рекомендував звернутись до суду (а.с. 30, 31 нотаріальні відмови).

Згідно зі ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно зі ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.

Відповідно до ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом (ч. 1 ст. 328 ЦК України).

Права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону (ст. 334 ЦК України).

Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Пунктом 37 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 року «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» передбачено, що з урахуванням положень частини першої статті 15 та статті 392 ЦК власник майна має право пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно дост.1217 ЦК Україниспадкування здійснюється за заповітом або за законом.

В силу ч.1ст. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ч.1 ст.1261 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Згідно положень пункту 23 постанови Пленуму Верховного суду № 7 від 30 травня 2008 року "Про судову практику у справах про спадкування" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, в установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Як передбачено п.4.18 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року №296/5, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім правовстановлюючого документа, витяг з Реєстру прав власності. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

За змістом ст.ст. 12, 13, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Суд розглядає цивільні справи в межах заявлених фізичними або юридичними особами вимог і на підставі наданих ними доказів. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

В ході судового розгляду судом було встановлено, що ОСОБА_5 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на підставі свідоцтва про право власності на житло, виданого органом приватизації КСП «Жуківське» згідно розпорядження № 121 від 30.11.1994 року, передано у спільну часткову власність житлову квартиру, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Частки співвласників по 1/5. За договором дарування ОСОБА_4 набула у власність також 1/5 частку квартири, що належала ОСОБА_1 . Після смерті ОСОБА_5 спадщину у вигляді 1/5 частки квартири успадкували в рівних долях його діти - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , кожному з них належить спадщина у вигляді 1/15 частки квартири. Позивачі не мають можливості оформити свої спадкові права, а також вільно розпоряджатись належним майном у вигляді часток у спірній житловій квартирі через наявність скорочень по батькові власників у правовстановлюючому документі - свідоцтві про право власності на житло, а відтак права позивачів потребують судового захисту. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а відтак позов підлягає до задоволення повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.319, 392, 1217,1218,1223,1261, 1268 ЦК України, ст.ст.81,141,197,198,200,206,247,263-265,273 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 доЗгурівської селищноїради Броварського району Київськоїобласті провизнання прававласності намайно тавизнання прававласності намайно впорядку спадкування задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на :

- 1/5 частину житлової квартири АДРЕСА_2 ;

- 1/15 частину житлової квартири АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_8 право власності на :

- 1/5 частину житлової квартири АДРЕСА_2 ;

- 1/15 частину житлової квартири АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_4 право власності на :

- 1/5 частину житлової квартири АДРЕСА_2 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на :

- 1/15 частину житлової квартири АДРЕСА_2 , в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_5 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення суду складено 21 січня 2025 року.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Позивач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Позивачка: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Позивачка: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків відсутній, паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Згурівським РВ ГУ МВС України в Київській області 08.04.1998 року.

Відповідач: Згурівська селищна рада, адреса: вул. Українська, буд. 10, с-ще Згурівка Броварського району Київської області, 07601, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 04360296.

Головуючий суддя Р.В. Хижний

СудЗгурівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено23.01.2025
Номер документу124559685
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —365/978/24

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

Ухвала від 26.12.2024

Цивільне

Згурівський районний суд Київської області

Хижний Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні