Ухвала
від 21.01.2025 по справі 920/1494/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

21.01.2025м. СумиСправа № 920/1494/24

Господарський суд Сумської області у складі

судді Резніченко О.Ю.,

розглянув матеріали справи

за позовом: Сумського апеляційного суду (вул. Кондратьєва Герасима, 28, м. Суми, 40606, код ЄДРПОУ 42267878)

до відповідача: Фізичної особи підприємця Васьківа Павла Любомировича ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про зобов`язання вчинити дії та стягнення 265100 грн 00 коп.,

Суть питання, що вирішується ухвалою.

Позивач звернувся з позовом, у якому просить суд: 1) зобов`язати відповідача протягом 5 робочих днів з дня набрання рішенням законної сили забрати (вивезти) за свій рахунок товар (KraftDele KD199 18/19 кВт 1) з території України, м. Суми, вул. Г. Кондратьєва, 28 (Сумський апеляційний суд, задній двір адміністративної будівлі); 2) стягнути з відповідача на свою користь 265100 грн 00 коп., з яких: 241000 грн 00 коп. - вартість генератора, 24100 грн 00 коп. - 10% штрафу від суми товару, судові витрати покласти на відповідача.

Відповідно до ухвали суду від 18.12.2024 було відкрито провадження у справі та постановлено розглядати справу без проведення судового засідання.

13.01.2025 від представника відповідача до суду надійшло клопотання про зміну територіальної підсудності за місцем реєстрації фізичної особи підприємця (вх №119), у якому просить суд матеріали справи №920/1494/24 направити за територіальною підсудністю до Господарського суду Івано-Франківської області (вул. Грушевського, 32, м. Івано-Франківськ, 76018).

21.01.2025 позивачем подано заперечення (вх. №262) на клопотання представника відповідача про зміну територіальної підсудності за місцем реєстрації фізичної особи підприємця (вх. №119 від 13.01.2025).

Розглянувши клопотання представника відповідача та заперечення позивача на зазначене клопотання, суд дійшов висновку про наявність підстав для передачі справи до іншого суду за територіальною юрисдикцією (підсудністю) з огляду на таке.

Згідно із ст. 4 Господарського процесуального кодексу України, право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Юридично обґрунтоване розмежування повноважень кожної ланки судової системи, а також однойменних судів однієї ланки щодо розгляду і вирішення господарських справ гарантує безпомилковість діяльності всієї судової системи, здійснення покладених на неї завдань та є однією з юридичних гарантій належного та справедливого здійснення судочинства.

Під територіальною підсудністю розуміється властивість певної справи належати до відання одного з однорідних судів в залежності від просторових меж його юрисдикції, або, простіше, просторова компетенція однорідних судів.

Отже, територіальна підсудність господарських справ фактично зумовлює відмежування компетенції із розгляду цих справ однорідними судами за просторовою характеристикою, тобто залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.

Згідно з частинами першою і другою статті 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів (ч.5 ст.29 ГПК України).

Правило територіальної підсудності, закріплене у частині п`ятій статті 29 ГПК України, є прикладом підсудності, яка застосовується для деяких позовів, особливий характер яких обумовлює доцільність надання позивачеві можливості пред`явити позов не лише в судах за місцем проживання/місцезнаходження відповідача, тобто у порядку застосування положень загальної територіальної підсудності, але і в інших судах.

Визначена частиною п`ятою статті 29 ГПК України підсудність за місцем виконання договору не залежить від сторін договору і можливої зміни ними свого місця проживання/місцезнаходження, не надає жодній із сторін переваг порівняно з іншою.

Правила цієї статті застосовуються до зобов`язань, виконання яких з урахуванням їх особливостей можливе лише у певному місці. У разі, якщо така особливість не визначена і не вбачається зі специфіки спірних відносин, то підсудність справи визначається за загальними правилами підсудності.

Правила визначення місця виконання зобов`язання передбачені статтею 532 Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 532 Цивільного кодексу України місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі. Якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання провадиться: 1) за зобов`язанням про передання нерухомого майна - за місцезнаходженням цього майна; 2) за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі договору перевезення, - за місцем здавання товару (майна) перевізникові; 3) за зобов`язанням про передання товару (майна), що виникає на підставі інших правочинів, - за місцем виготовлення або зберігання товару (майна), якщо це місце було відоме кредиторові на момент виникнення зобов`язання; 4) за грошовим зобов`язанням - за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання. Якщо кредитор на момент виконання зобов`язання змінив місце проживання (місцезнаходження) і сповістив про це боржника, зобов`язання виконується за новим місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора з віднесенням на кредитора всіх витрат, пов`язаних із зміною місця виконання; 5) за іншим зобов`язанням - за місцем проживання (місцезнаходженням) боржника. Зобов`язання може бути виконане в іншому місці, якщо це встановлено актами цивільного законодавства або випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Суд вважає, що виконання зобов`язання повинне оцінюватися у комплексі прав та обов`язків обох сторін, а сам предмет спору повинен бути пов`язаним із відповідним виконанням договору безпосередньо відповідачем у певному місці.

Обґрунтовуючи звернення до Господарського суду Сумської області, позивач посилався на те, що генератор дизельний KraftDele KD199 18/19, згідно інструкції з використання моделі дизельного генератора KD 199, має вагу брутто 297 кг і який відповідно до пп. 4.2 розділу 4 договору про закупівлю № 132/2023 від 21.11.2023 та п. 6 додатку 1 до договору № 132/2023 від 21.11.2023 був поставлений: Україна, м. Суми, вул. Г. Кондратьєва, 28 (Сумський апеляційний суд, задній двір адміністративної будівлі).

Оскільки спір виник щодо виконання договору про закупівлю № 132/2023 від 21.11.2023 в якому було визначено місце виконання - Україна, м. Суми, вул. Г.Кондратьєва, 28 (Сумський апеляційний суд, задній двір адміністративної будівлі), тому позивач вважає за можливе пред`явити позов за місцем виконання цього договору, тобто до Господарського суду Сумської області (ч. 5 ст. 29 ГПК України).

Обґрунтовуючи свої заперечення на клопотання представника відповідача про зміну територіальної підсудності за місцем реєстрації фізичної особи підприємця, позивач зазначає, що в даному випадку підставою звернення до суду з позовом є поставлений Сумському апеляційному суду неналежної якості генератор (джерело резервного живлення), який після нетривалого використання тривалий час перебував на ремонтах і в результаті чого останнім суб`єктом господарювання, що проводив ремонтні роботи було повідомлено Сумському апеляційному суду, що причинами частих поломок є заводські дефекти, а їх усунення просто нераціональне виду їх та великої кількості деталей, які підлягають заміні.

Крім того, позивач просить суд врахувати той факт, що відповідач відмовлявся під час поломок за свій кошт забирати на ремонт генератор, а переконував позивача у тому, що саме він має за свій кошт забезпечити пересилку генератора до м. Івано-Франківськ, де б йому могли провести ремонт. Однак такі операції з генератором з огляду на його габарити та вагу є досить дороговартісними.

До того ж, позивач у запереченнях просить врахувати, що предмет договору є специфічний великогабаритний товар, який не просто був поставлений, а й ще вмонтований в систему електроживлення суду, тобто для цієї електроустановки було підготовлено спеціальний майданчик з навісом та підведено електрокабелі для зняття струму, коли такий не подавався від центральної електромережі.

Суд критично оцінює викладені вище заперечення позивача, виходячи з того, що предметом спору у даній справі є стягнення коштів у зв`язку із неналежним виконанням умов договору, а не зобов`язання відповідача виконати роботи по договору (провести ремонт обладнання та ін.).

Стягнення коштів не є у даному випадку місцем виконання зобов`язань за договором за змістом ч.5 ст. 29 ГПК України, оскільки предметом спору у даній справі є стягнення коштів у зв`язку із неналежним виконанням умов договору.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить суд стягнути із відповідача штрафні санкції у зв`язку із порушенням відповідачем умов договору підряду щодо якості поставленого генератора.

Отже, дана вимога стосується стягнення грошових коштів, пов`язаних з неналежним виконанням договірних зобов`язань.

Договором про закупівлю №132/2023 від 21.11.2023 не визначено конкретного місця виконання зобов`язання по оплаті коштів.

Таким чином, спірні правовідносини не мають особливостей щодо виконання зобов`язань в чітко визначеному місці, а умови укладеного між сторонами Договору не містять жодних вимог щодо місця виконання відповідачем своїх зобов`язань по оплаті коштів (грошове зобов`язання).

Вимога про зобов`язання забрати товар (генератор) є похідною від вимоги про повернення коштів та стягнення штрафу за неякісний товар та безпосередньо не пов`язана з місцем виконання договору, так як не є вимогою про виконання зобов`язань, покладених на відповідача відповідно до п. 5, 7 договору про закупівлю.

З урахуванням визначеного предмету та підстав позову, підсудність даної справи повинна визначатись з урахуванням частин першої і другої ст. 27 ГПК України, якою передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності і відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача - Фізичної особи підприємця Васьківа Павла Любомировича є: АДРЕСА_1 .

За таких обставин, дана справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Господарського суду Івано-Франківської області.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 31 ГПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне передати справу за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Господарського суду Івано-Франківської області.

Керуючись ст. ст. 27, 29, 30, 31, 234, 235, 254-256 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

1.Клопотання представника відповідача - Фізичної особи підприємця Васьківа Павла Любомировича - про зміну територіальної підсудності за місцем реєстрації фізичної особи підприємця (вх. №119 від 13.01.2025) задовольнити.

2.Матеріали справи №920/1494/24 за позовом: Сумського апеляційного суду до відповідача: Фізичної особи підприємця Васьківа Павла Любомировича про зобов`язання вчинити дії та стягнення 265100 грн 00 коп. передати за територіальною підсудністю до Господарського суду Івано-Франківської області (вул. Грушевського, 32, м. Івано-Франківськ, 76018).

3.Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Дана ухвала може бути оскаржена в порядку, встановленому ст. ст. 255-257 ГПК України.

Ухвала підписана суддею 21.01.2025.

СуддяО.Ю. Резніченко

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення21.01.2025
Оприлюднено23.01.2025
Номер документу124559959
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них

Судовий реєстр по справі —920/1494/24

Ухвала від 21.01.2025

Господарське

Господарський суд Сумської області

Резніченко Олена Юріївна

Ухвала від 18.12.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Резніченко Олена Юріївна

Ухвала від 18.12.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Резніченко Олена Юріївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні