Рішення
від 21.01.2025 по справі 299/8555/24
ВИНОГРАДІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Виноградівський районний суд Закарпатської області


Справа № 299/8555/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.01.2025 року м.Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в особі головуючого-судді Трагнюк В.Р., за участю секретаря судового засідання Савко М.М., розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Химишинець Едіта Ігорівна, до Королівської селищної ради Берегівського району Закарпатської області про визнання права власності в порядку спадкування а законом,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Химишинець Едіта Ігорівна,звернулася в суд до Королівської селищної ради Берегівського району Закарпатської області про визнання права власності в порядку спадкування а законом.

Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки - ОСОБА_2 , останнім місцем проживання якого було АДРЕСА_1 . На день смерті відкрилася спадщина за законом. Заповіту спадкодавець не залишав.

Його батьки померли: мати ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

За змістом довідок на спадкування Виконавчого комітету Королівської селищної ради Берегівського району Закарпатської області від 12.12.2024 разом ОСОБА_5 проживала та була зареєстрована позивач його дружина.

Спадкова справа не відкривалася, що підтверджено витягом зі спадкового реєстру.

До складу спадщини, що відкрилася на день смерті ОСОБА_6 ввійшло майно, яке він успадкував за своєю матір`ю за заповітом:

-земельні ділянки загальною площею 2,83 га на території Теківської сільської ради із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належні ОСОБА_3 на підставі рішення 16 сесії 23 скликання Теківської сільської ради від 15.06.2001, що посвідчено Державним актом на право приватної власності на землю ІІ-ЗК №011274 від 24.07.2001.

Разом з тим позивач зазначає,що спадкування відбулося за наступних обставин.

ОСОБА_3 (мати ОСОБА_2 ), померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , останнім місцем її проживання було АДРЕСА_2 .

Залишила заповіт яким все своє майно заповіла ОСОБА_2

За змістом довідок на спадкування, що видані 12.12.2024 Виконкомом Королівської селищної ради, на день смерті ОСОБА_3 з нею проживали та були зареєстровані ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Тобто чоловік позивачки прийняв спадщину за заповітом, однак не оформив її , не звертався до нотаріуса (спадковий реєстр) та не отримав дравовстановлюючого документу на своє ім`я.

Позивач не може у нотаріальному порядку оформити спадщину за законом через те, що відсутній правовстановлюючий документ на майно на ім`я мого чоловіка.

На підставі вищенаведеного позивач просить позовні вимоги задоволити.

Сторони по справі в судове засідання не з`явились, про розгляд справи повідомлені належним чином.

Позивач та її представник у судове засідання не з`явилися, у позові представник зазначила про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги просить задоволити (а.с. 4).

Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги не заперечує та визнає (а.с.23-24).

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.

Відповідно до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого судового провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем, та враховуючи, що у справі наявні достатні матеріали про права і взаємовідносини сторін, суд приходить до висновку, що позовна заява є підставною та підлягає задоволенню, оскільки в судовому засіданні встановлені ті обставини на які посилається позивач у своїй заяві.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки - ОСОБА_2 , останнім місцем проживання якого було АДРЕСА_1 . На день смерті відкрилася спадщина за законом. Заповіту спадкодавець не залишав (а.с.8).

Його батьки померли: мати ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , батько ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.9-10).

За змістом довідок на спадкування Виконавчого комітету Королівської селищної ради Берегівського району Закарпатської області від 12.12.2024 разом ОСОБА_5 проживала та була зареєстрована позивач його дружина(а.с.14-15).

Спадкова справа не відкривалася, що підтверджено витягом зі спадкового реєстру(а.с.18-19).

До складу спадщини, що відкрилася на день смерті ОСОБА_6 ввійшло майно, яке він успадкував за своєю матір`ю за заповітом:

-земельні ділянки загальною площею 2,83 га на території Теківської сільської ради із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належні ОСОБА_3 на підставі рішення 16 сесії 23 скликання Теківської сільської ради від 15.06.2001, що посвідчено Державним актом на право приватної власності на землю ІІ-ЗК №011274 від 24.07.2001(а.с.16).

Судом встановлено, що спадкування відбулося за наступних обставин.

ОСОБА_3 (мати ОСОБА_2 ), померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , останнім місцем її проживання було АДРЕСА_2 .

Залишила заповіт яким все своє майно заповіла ОСОБА_2 (а.с.13)

За змістом довідок на спадкування, що видані 12.12.2024 Виконкомом Королівської селищної ради, на день смерті ОСОБА_3 з нею проживали та були зареєстровані ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.14-15).

Тобто чоловік позивачки прийняв спадщину за заповітом, однак не оформив її , не звертався до нотаріуса (спадковий реєстр) та не отримав дравовстановлюючого документу на своє ім`я.

Позивач не може у нотаріальному порядку оформити спадщину за законом через те, що відсутній правовстановлюючий документ на майно на ім`я спадкодавця(чоловіка позивача).

Відповідно до вимог п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.

Крім того, відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК відсутність Свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Виходячи з вимог ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 (в редакції від 01.01.2013 року), рішення суду є правовстановлюючим документом, на основі якого може бути проведена реєстрація права власності на нерухоме майно.

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

В той же час, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом, власник майна може пред"явити позов про визнання його права власності, зокрема, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою (ст.382 ч.2, ст.392 ЦК України).

Проаналізувавши встановлені обставини суд прийшов до висновку, що умови для отримання позивачем свідоцтва про право на спадщину за законом у нотаріальному порядку відсутні. Відтак, невизнане право позивача, набуте ним шляхом переходу права власності в порядку спадкування, підлягає судовому захисту у обраний ним спосіб, передбачений законом.

Таким чином, розглянувши цивільну справу у межах заявлених вимог, суд приймає рішення про повне задоволення заявлених вимог.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 43, 49, 200, 211, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В :

Позов задоволити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , набуте в порядку спадкування за законом після смерті її чоловіка ОСОБА_2 право власності на наступне майно:

-земельні ділянки загальною площею 2,83 га, розташовані на території Таківської сільської ради, із цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, належні ОСОБА_3 на підставі рішення 16 сесії 23 скликання Теківської сільської ради від 15.06.2001, що посвідчено Державним актом на право приватної власності на землю ІІ-ЗК № 011274 від 24.07.2001.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його прийняття до Закарпатського апеляційного суду.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення суду складено 21.01.2025 року.

ГоловуючийВ. Р. Трагнюк

СудВиноградівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення21.01.2025
Оприлюднено23.01.2025
Номер документу124561596
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —299/8555/24

Рішення від 21.01.2025

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Трагнюк В. Р.

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Трагнюк В. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні