Справа № 605/559/24
Провадження №2-о/605/7/2025
РІШЕННЯ
Іменем України
21 січня 2025 рокум.Підгайці
Підгаєцький районний Тернопільської області у складі:
головуючої судді Кравчук В.М.,
присяжних - Бусько Н.М., Коритко М.М.,
за участі секретаря с/з Лежигубської О.В.,
представниці заявниці адвокатки Луцишин Г.М.,
заявниці ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Бережанський відділ ДРАЦС у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про оголошення фізичної особи померлою,
В С Т А Н О В И В:
19.12.2024 ОСОБА_1 через свою представницю, адвокатку Луцишин Ганну Михайлівну (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю ТР№000553 від 28 червня 2024 року, ордер на надання правничої допомоги серії ВО №1090314 від 04.11.2024), звернулася до Підгаєцького районного суду Тернопільської області із заявою, в якій просить оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлою особою від дня набрання рішенням суду законної сили.
В обґрунтування поданої заяви ОСОБА_1 вказує, що перебуває з ОСОБА_2 у зареєстрованому шлюбі з 10.12.1977.
09.06.2005 її чоловік пішов з дому і по теперішній час не повернувся, відомості про його місцеперебування відсутні.
РішеннямПідгаєцького районного суду Тернопільської області від 08.02.2007 ОСОБА_2 визнано безвісно відсутнім.
20.09.1996 Підгаєцькою районною держадміністрацією Тернопільської області, на підставі розпорядження №231 від 19.08.1996, ОСОБА_2 видано сертифікат на право на земельний пай площею 2 га в селянській спілці Завалівська. Однак, у зв`язку із невизначеністю правового статусу фізичної особи - ОСОБА_2 , який зник безвісти більше 19 років тому, заявниця не може реалізувати своє право на оформлення спадщини.
З метою оформлення спадкових прав на майно зниклого чоловіка заявниця змушена звернутися до суду. Просить заяву задовольнити.
Ухвалою від 19.12.2024 суд прийняв заяву до розгляду та відкрив провадження у справі в порядку окремого провадження. Розгляд справи призначено судом у складі одного судді і двох присяжних з викликом учасників на 21 січня 2025 року.
21.01.2025 у судове засідання з`явилася ОСОБА_1 , та її представниця, адвокатка Луцишин Г.М., яка в судовому засіданні заяву підтримала, просила задовольнити, зазначила, що невизначеність правового статусу зниклого 19 років тому чоловіка заявниці - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який як член селянської спілки Завалівська має право на земельну частку (пай) площею 2 га, унеможливлює оформлення спадкових прав.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився. Про дату та час судового засідання належним чином був повідомлений.
Заслухавши пояснення представниці ОСОБА_1 , заслухавши свідка, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , тазаявниця - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уклали шлюб 10.12.1977, про що в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу зроблено запис №17. Після укладення шлюбу чоловікові і дружині присвоєні прізвища ОСОБА_4 . Цей факт підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу НОМЕР_1 , виданим повторно 07.07.1983 (арк.спр.4).
20.09.1996 Підгаєцькою районною держадміністрацією Тернопільської області, на підставі рішення №231 від 19.08.1996, ОСОБА_2 як члену колективного сільськогосподарського підприємства селянська спілка Завалівська видано сертифікат серії ТР №0147344 на право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності селянської спілки Завалівська розміром 2 (два) в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Сертифікат зареєстровано 22.09.1996 у книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №54 (арк.спр.5, 5зв.).
Довідкою Завалівського старостинського округу Підгаєцької міської ради Тернопільського району Тернопільської області вих.№331 від 29.10.2024 за підписом Завалівської старости ДорошС. суду повідомляється, що за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (арк.спр.6). Це підтверджується також витягом №330 від 29.10.2024 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (арк.спр.8).
За змістом довідки Завалівського старостинського округу Підгаєцької міської ради Тернопільського району Тернопільської області вих.№332 від 29.10.2024 вбачається, що за адресою: АДРЕСА_1 дійсно зареєстрований і проживав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . З ним разом проживала його дружина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .Однак з09.06.2005і потеперішній часза вказаноюадресою ОСОБА_2 не проживаєі відомостейпро йогомісце проживаннята знаходженнянемає (арк.спр.7).
РішеннямПідгаєцького районного суду Тернопільської області у справі №2-0-1/07 від 08.02.2007 ОСОБА_2 визнано безвісно відсутнім. У судовому засіданні доведено, що ОСОБА_2 в червні 2005 року вийшов з дому в с.Завалів Підгаєцького району Тернопільської області і з того часу не було відомостей про його місцезнаходження (арк.спр.9).
На адвокатський запит ОСОБА_8 до відділу поліції №1 (м.Бережани) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області отримано відповідь про те, що щодо бевісти зниклого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 11.09.2005 Підгаєцьким РВ УМВС України було заведено оперативно-розшукову справу категорії Розшук №19298023, яка була закрита 29.09.2009, однак розшук його не припинявся. На даний час проведеними заходами встановити місцезнаходження безвісти зниклого ОСОБА_2 не представилося можливим (арк.спр.10).
Допитана у судовому засіданні свідок, про виклик якої клопотала заявниця, - ОСОБА_9 , яка проживає у с.Завалів, Тернопільського району Тернопільської област, підтвердила факт дуже тривалої (близько 20 років) відсутності ОСОБА_2 за місцем його проживання. Повідомила, що в той час була головою селянської спілки Завалівська і подружжя ОСОБА_4 працювали у цій спілці. Востаннє вона бачила ОСОБА_10 ввечері 08.06.2005, який після того мав йти на 22.00 год. на чергування, бо працював сторожем. Більше ні вона, ні односельці його не бачили. Відтоді і дотепер місцезнаходження його невідоме.
Відповідно до частин 1, 3, 4 статті 46 ЦК України, фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо у місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування протягом трьох років. Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України (глава 4 «Розгляд судом справ про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою» розділ IV ЦПК).
Відповідно до ст.293 Цивільного процесуального кодексу України, окреме провадження- це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. За п.3 ч.2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п`яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв`язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження (ст. 47 ЦК).
За змістом ст.48 ЦК України, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з`явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Незалежно від часу своєї появи фізична особа, яка була оголошена померлою, має право вимагати від особи, яка володіє її майном, повернення цього майна, якщо воно збереглося та безоплатно перейшло до неї після оголошення фізичної особи померлою, за винятком майна, придбаного за набувальною давністю, а також грошей та цінних паперів на пред`явника.
У разі неможливості повернути майно в натурі особі, яка була оголошена померлою, відшкодовується вартість цього майна. Якщо майно фізичної особи, яка була оголошена померлою і з`явилася, перейшло у власність держави, Автономної Республіки Крим або територіальної громади і було реалізоване ними, цій особі повертається сума, одержана від реалізації цього майна.
Пункт 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення » звертає увагу суду на необхідність відрізняти оголошення фізичної особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішення припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті особи можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Відповідно до вимог статей 305-309 ЦПК України, виникнення справ про оголошення фізичної особи померлою зумовлені необхідністю захисту майнових прав громадян та захистом інтересів осіб, які мають певні правовідносини з особою, тривала відсутність якої позбавляє їх можливості користуватись своїми правами.
Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Отже, аналізуючи норми права, суд вважає, що підставою для оголошення ОСОБА_2 померлим є не факти, які напевне свідчать про його загибель, а обставини, що дають підставу припускати його смерть, зокрема його тривалу (понад 19 років) відсутність за місцем постійного проживання і відсутність відомостей про місце його перебування значно більше трьох років.
Оголошення ОСОБА_2 померлим ніким не оспорюється і не спростовується, має для заявниці юридичне значення, оскільки від цього залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових її прав. Зокрема, оголошення чоловіка померлим необхідне заявниці для оформлення спадкових прав.
Підстав для відмови в задоволенні заяви про оголошення фізичної особипомерлою суд не виявив.
На підставі ст.46, 47 ЦК України, керуючись ст. 4, 76, 81, 89, 259, 263-265, 273, 293, 294, 305-309 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Бережанський відділ ДРАЦС у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про оголошення фізичної особи померлою,- задовольнити.
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця та жителя с.Завалів Бережанського (нині Тернопільського) району Тернопільської області оголосити померлим.
Датою оголошення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлим вважати день набрання рішенням суду законної сили.
Рішення може бути повністю або частково оскаржене в апеляційному порядку до Тернопільського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою надіслати рішення Бережанському відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини або відповідному органу місцевого самоврядування для вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Заявниця: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 , паспорт серії НОМЕР_3 , тел. НОМЕР_4 .
Заінтересована особа: Бережанський відділ ДРАЦС у Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ЄДРПОУ 21161470, вул.Банкова, буд.6, м.Бережани Тернопільського району Тернопільської області, 47501, електронна пошта: vcs@bg.te.drsu.gov.ua.
Повний текст судового рішення виготовлено 21.01.2025.
Суддя: Валентина КРАВЧУК
Присяжні: Наталія БУСЬКО
Марія КОРИТКО
Суд | Підгаєцький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124565205 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Підгаєцький районний суд Тернопільської області
Кравчук В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні