Ухвала
від 20.01.2025 по справі 140/4703/21
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення

20 січня 2025 року ЛуцькСправа № 140/4703/21 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Боратинської сільської ради про виконання судового рішення та клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Боратинської сільської ради про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.07.2021, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2021, позов задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано рішення Боратинської сільської ради Луцького району Волинської області від 24.03.2021 № 5/86 Про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 01.03.2021 щодо повторного розгляду заяви ОСОБА_1 від 04.09.2020 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га в селі Рованці; зобов`язано Боратинську сільську раду Луцького району Волинської області надати ОСОБА_1 дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2 га відповідно до заяви від 04 вересня 2020 року. Рішення суду набрало законної сили 11.11.2021.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.11.2024 було зобов`язано Боратинську сільську раду Луцького району Волинської області у тридцятиденний строк з моменту отримання цієї постанови, подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 у справі № 140/4703/21.

08.01.2024 до суду надійшов звіт про виконання рішення суду, разом з копіями матеріалів розгляду питання про надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою на 27 сесії 8 скликання Боратинської сільської ради 24.12.2024, з якого вбачається, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 у справі № 140/4703/21 не виконано.

Ухвалою суду від 09.01.2024 розгляд звіту Боратинської сільської ради про виконання рішення суду в справі ухвалено проводити в порядку письмового провадження.

17.01.2025 позивач подала пояснення в яких просила відмовити у прийнятті звіту та накласти на керівника Боратинської сільської ради штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб та встановити новий термін для подання звіту про виконання рішення суду у справі № 140/4703/21.

При розгляді звіту про виконання судового рішення та клопотання про накладення штрафу суд враховує таке.

19.12.2024 набрав чинності Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень від 21.11.2024 № 4094-IX (далі Закон № 4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.

Відтак, розгляд звіту про виконання судового рішення та клопотання про накладення штрафу здійснено судом з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом № 4094-ІХ.

За приписами частин першої, другої статті 381-1 КАС України (тут і надалі в редакції Закону №4094-ІХ) судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції. Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до частин другої, третьої статті 382-1 КАС України за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

За приписами частини першої статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються:

1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;

2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу (частини друга, третя статті 382-2 КАС України).

Згідно із частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

За приписами частин третьої, четвертої статті 382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

На думку суду, відсутні правові та фактичні підстави для прийняття звіту Боратинської сільської ради про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 у цій справі, оскільки з поданого звіту та додатково поданих пояснень та документів чітко вбачається, що вказане судове рішення не виконано.

Так, зокрема, 24.12.2024 на двадцять сьому сесію Боратинської сільської ради було вчергове винесено проект рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с.Новостав для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 , проте таке рішення не прийнято (результати голосування: всього зареєстровано депутатів 21, за - 2, проти - 0, утримались - 11 не голосували - 8).

При цьому, відповідач як суб`єкт владних повноважень не навів обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення.

За встановлених обставин, суд на підставі частин другої, третьої статті 382-3 КАС України відмовляє у прийнятті звіту, та додатково встановлює новий строк подання звіту, з урахуванням особливостей роботи органу місцевого самоврядування, - до 21.03.2025.

Водночас, на думку суду, у задоволенні клопотання позивача ОСОБА_1 про накладення на керівника Боратинської сільської ради штрафу за невиконання судового рішення належить відмовити, з огляду на таке.

Виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 у цій справі передбачає розгляд питання про надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2 га виключно на пленарному засіданні Боратинської сільської ради із ухваленням відповідного рішення.

З протоколу двадцять сьомої сесії Боратинської сільської ради від 24.12.2024 та результатів поіменного голосування від 24.12.2024 за рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в с. Новостав для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 вбачається, що сільський голова ОСОБА_2 проголосував за прийняття цього рішення, а перед голосуванням роз`яснив депутатам сільської ради положення нормативно-правових актів щодо обов`язковості судових рішень та юридичної відповідальності за їх невиконання.

На думку суду, оскільки Боратинський сільський голова ОСОБА_2 вжив усіх залежних від нього заходів для виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.07.2021 у цій справі (зокрема, вніс проект відповідного рішення на розгляд сесії сільської ради, перед голосуванням роз`яснив депутатам сільської ради положення нормативно-правових актів щодо обов`язковості судових рішень та юридичної відповідальності за їх невиконання, проголосував за прийняття рішення), тому правові та фактичні підстави для накладення на нього як на керівника суб`єкта владних повноважень штрафу у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб відповідно до частин третьої, четвертої статті 382-3 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 248, 381-1, 382 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Відмовити у прийнятті звіту Боратинської сільської ради про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09 липня 2021 року у справі № 140/4703/21 за позовом ОСОБА_1 до Боратинської сільської ради про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії.

Встановити відповідачу (боржнику) Боратинській сільській раді новий строк до 21 березня 2025 року для подання до Волинського окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09 липня 2021 року у справі № 140/4703/21 за позовом ОСОБА_1 до Боратинської сільської ради про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії.

Роз`яснити, що звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу за невиконання судового рішення на Боратинського сільського голову Яручика Сергія Олександровича відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Р.С. Денисюк

СудВолинський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено23.01.2025
Номер документу124568926
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяІнші скарги та заяви в процесі виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб)