Справа № 420/34822/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бездрабко О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Одеського державного університету внутрішніх справ до ОСОБА_1 про стягнення витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання,
встановив:
Одеський державний університет внутрішніх справ (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якій просить стягнути із ОСОБА_1 витрати, пов`язані з його утриманням в Одеському державному університеті внутрішніх справ, в сумі 29727,88 грн. на користь Одеського державного університету внутрішніх справ (код ЄДРПОУ 08571570, 65014, м.Одеса, вул.Успенська, буд.1, р/р UA828201720313251004201000570).
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 30.08.2019 р. між ОДУВС, ГУНП в Одеській області та відповідачем укладено контракт № К-187/19 "Про здобуття освіти в Одеському державному університеті внутрішніх справ", предметом якого є підготовка за державним замовленням на денній формі навчання здобувача освітнього ступеня бакалавра за спеціальністю 262 "Правоохоронна діяльність". ОДУВС виконав свої зобов`язання за контрактом, відповідач здобув освіту за спеціальністю "Правоохоронна діяльність", отримав ступінь бакалавра та проходив службу в ГУНП в Одеській області. Курсанти, які навчаються в ОДУВС, перебувають на повному державному забезпеченні. Університет як розпорядник бюджетних коштів згідно із нормами бюджетного законодавства для виконання своїх обов`язків здійснював фактичні витрати цих коштів на утримання відповідача під час його навчання. Згідно з проведеним відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ОДУВС розрахунком фактичних витрат, пов`язаних із утриманням ОСОБА_1 , на його утримання було витрачено 29727,88 грн. Як стало відомо з листа т.в.о. начальника Управління кадрового забезпечення ГУНП в Одеській області від 31.07.2024 р. № 9/10602, наказом ГУНП в Одеській області від 29.07.2024 р. № 1217о/с відповідача звільнено зі служби в поліції за п.7 ч.1 ст.77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням). Таким чином, відповідач не відпрацював трьох років після закінчення навчання в ОДУВС. Пунктом 2.3.5 контракту передбачено, що у разі його дострокового розірвання, а також звільнення зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення навчання з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби через хворобу або скорочення штатів, особа зобов`язується відшкодувати Міністерству внутрішніх справ України, в особі Виконавця (ОДУВС), витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до п.4 ст.74 Закону України "Про Національну поліцію". На виконання приписів п.5 Порядку № 261 29.07.2024 р. керівництвом ГУНП в Одеській області було вручено ОСОБА_1 під підпис повідомлення про відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням в навчальному закладі, № 9/10528 із зазначенням суми, яка підлягає відшкодуванню, із пропозицією здійснити відшкодування в добровільному порядку. Однак ОСОБА_1 вказану суму не відшкодував, у зв`язку з чим у позивача виникло право на звернення до суду про стягнення цих витрат.
Ухвалою від 12.11.2024 р. визнано поважними причини пропуску строку звернення до суду та поновлено позивачу строк звернення до суду, відкрито спрощене провадження у справі, надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк для подачі відзиву на позовну заяву.
Вказану ухвалу направлено відповідачу рекомендованим листом на адресу його місця проживання, який повернувся до суду з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою".
Частиною 4 статті 124 КАС України встановлено, що у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: 1) юридичним особам та фізичним особам-підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; 2) фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. У разі відсутності учасників справи за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручено їм належним чином.
За таких обставин, суд вважає, що копія ухвали від 12.11.2024 р. вручена відповідачу належним чином.
Станом на 20.01.2025 р. відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 30.08.2019 р. між Одеським державним університетом внутрішніх справ (виконавець) з однієї сторони, ГУНП в Одеській області (замовник) з другої сторони, та ОСОБА_1 , укладено контракт № К-187/19 про здобуття освіти, предметом якого є підготовка за державним замовленням за денною формою навчання здобувача ступеня вищої освіти "бакалавр" за спеціальністю 262 "Правоохоронна діяльність".
Згідно п.2.3.1 контракту особа зобов`язується виконати в повному обсязі освітньо-професійну програму підготовки для здобуття освітнього ступеня бакалавр.
За приписами п.2.3.5 контракту у разі дострокового розірвання Контракту, а також звільнення зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення навчання з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції через хворобу або скорочення штатів, особа зобов`язується відшкодувати Міністерству внутрішніх справ України, в особі Виконавця, витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до пункту 4 статті 74 Закону України "Про Національну поліцію".
Наказом ГУНП в Одеській області від 29.07.2024 р. № 1217о/с звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" (за власним бажанням) старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 .
З матеріалів справи слідує, що ОДУВС складено розрахунок фактичних витрат, пов`язаних з утриманням курсанта ОСОБА_1 за період навчання з 15.08.2019 р. по 24.08.2021 р., розмір фактичних витрат склав 29727,88 грн., серед яких: грошове забезпечення - 8094,18 грн.; предмети, матеріали, обладнання та інвентар - 6110,53 грн.; продукти харчування - 11024,93 грн.; оплата теплопостачання - 1746,76 грн.; оплата водопостачання та водовідведення - 1223,35 грн.; оплата електроенергії - 1528,13 грн.
29.07.2024 р. ГУНП в Одеській області надав особисто відповідачу повідомлення про зобов`язання відшкодувати витрати, пов`язані із утриманням в навчальному накладі на суму 29727,88 грн.
Станом на день звернення позивача до суду із даним позовом, відповідачем у добровільному порядку відшкодування не здійснено.
Оскільки відповідач у добровільному порядку відмовився відшкодувати витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі, Одеський державний університет внутрішніх справ звернувся до суду з позовною заявою про стягнення суми витрат в судовому порядку.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 1 статті 59 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIІІ) визначено, що служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.
Згідно п.6.8 Положення про вищі навчальні заклади МВС, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 14.02.2008 р. № 62, початком проходження служби в органах внутрішніх справ вважається дата, зазначена в наказі про зарахування на навчання до вищого навчального закладу.
Таким чином, навчаючись у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України особа проходить публічну службу в поліції.
Відповідно до ч.ч.2, 4 ст.74 Закону № 580-VIІІ підготовка фахівців за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, проводиться на підставі контракту про здобуття освіти, який укладається між навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчається.
Особи, які навчаються за державним замовленням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, у разі дострокового розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі п.п.2, 4 ч.1 ст.77 цього Закону, а також поліцейські, звільнені зі служби в поліції протягом трьох років після закінчення вищезазначених навчальних закладів з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції на підставі п.п.2, 4 ч.1 ст.77 цього Закону, відшкодовують Міністерству внутрішніх справ України витрати, пов`язані з їх утриманням у вищому навчальному закладі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Курсанти вищих навчальних закладів МВС України проходять підготовку на підставі договору про підготовку фахівця, затвердженого наказом МВС України від 14.05.2007 р. № 150 "Про затвердження Типового договору про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України".
Відповідно до умов договору про підготовку фахівця у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України (далі - Договір), відповідач навчався за рахунок коштів державного бюджету і зобов`язувався після закінчення навчання відпрацювати не менше трьох років за місцем розподілу в органах внутрішніх справ (далі - ОВС), а у разі відмови - відшкодувати витрати пов`язані з утриманням у навчальному закладі.
Так, відповідно до пункту 2.3.5 контракту від 30.08.2019 р. № К-187/19 відповідач зобов`язався у разі дострокового розірвання контракту, а також звільнення зі служби в поліції протягом трьох років навчання з будь-яких підстав, крім звільнення зі служби в поліції через хворобу або скорочення штатів відшкодувати Міністерству внутрішніх справ України в особі Одеського державного університету внутрішніх справ витрати, пов`язані з утриманням у вищому навчальному закладі, відповідно до пункту 4 статті 74 Закону України "Про Національну поліцію".
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 наказом ГУНП в Одеській області від 29.07.2024 р. № 1217о/с звільнено зі служби в поліції.
Механізм відшкодування особами, які навчалися за денною формою навчання за державним замовленням (далі - особи) у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських (далі - вищі навчальні заклади), витрат, пов`язаних з їх утриманням у таких закладах (далі - витрати) встановлений Порядком відшкодування особами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 р. № 261 (надалі - Порядок № 261).
Відповідно до абз.2 п.1 Порядку № 261 дострокове розірвання контракту про здобуття освіти з будь-яких підстав, крім звільнення із служби в Національній поліції через хворобу (за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) чи у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів є підставою для відшкодування особами витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських.
Витрати відшкодовуються згідно з контрактом, укладеним між вищим навчальним закладом, відповідним органом поліції та особою, яка навчалася. У разі коли особа є неповнолітньою, установлення правових відносин здійснюється відповідно до вимог Цивільного кодексу України (п.2 Порядку № 261).
Згідно п.3 Порядку № 261 відшкодування здійснюється в розмірі витрат, пов`язаних з: грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; оплатою комунальних послуг та спожитих енергоносіїв (тепло-, водопостачання, водовідведення, електроенергія).
Розрахунок витрат на утримання осіб (грошове, продовольче, речове та медичне забезпечення) у вищих навчальних закладах здійснюється відповідно до встановлених норм за їх фактичною вартістю.
Розрахунок комунальних послуг та спожитих енергоносіїв здійснюється виходячи із середнього обсягу споживання у відповідному вищому навчальному закладі на одну особу за добу за період її фактичного перебування в такому закладі.
Під час проведення розрахунків застосовуються тарифи, що встановлені для населення і діють у місцевості, в якій розташований вищий навчальний заклад, у відповідному навчальному році.
На підставі розрахунків вищого навчального закладу складається довідка про фактичні витрати на кожну особу за весь строк навчання, яка долучається до її особової справи.
Витрати відшкодовуються особою в повному розмірі за весь період її фактичного навчання (п.4 Порядку № 261).
Відповідно до п.5 Порядку № 261 після видання наказу про звільнення (відрахування з вищого навчального закладу) особи керівник органу поліції (вищого навчального закладу) або за його дорученням інша посадова особа видає зазначеній особі під підпис повідомлення із зобов`язанням протягом 30 діб з моменту отримання повідомлення відшкодувати МВС витрати із зазначенням їх розміру та реквізитів розрахункового рахунка для перерахування коштів.
Таке повідомлення може бути надіслано особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення за останнім місцем реєстрації, зазначеним у матеріалах її особової справи.
Згідно з п.6 Порядку № 261 особа має право здійснити відшкодування витрат з розстроченням платежу до одного року.
У такому випадку особа укладає з вищим навчальним закладом, у якому вона навчалася, договір у письмовій формі, де зазначаються строки та розміри платежів.
З матеріалів справи слідує, що ОДУВС складено розрахунок фактичних витрат, пов`язаних з утриманням курсанта ОСОБА_1 за період навчання з 15.08.2019 р. по 24.08.2021 р., розмір фактичних витрат склав 29727,88 грн., серед яких: грошове забезпечення - 8094,18 грн.; предмети, матеріали, обладнання та інвентар - 6110,53 грн.; продукти харчування - 11024,93 грн.; оплата теплопостачання - 1746,76 грн.; оплата водопостачання та водовідведення - 1223,35 грн.; оплата електроенергії - 1528,13 грн.
Для забезпечення вiдповiдачу можливостi вiдшкодувати витрати у добровільному порядку, на виконання приписів п.5 Порядку № 261 ГУНП в Одеській області 29.07.2024 р. вручено особисто відповідачу повідомлення про відшкодування витрат за навчання № 9/10528 з розрахунком витрат, пов`язаних з утриманням в ОДУВС, із пропозицією здійснити відшкодування у добровільному порядку.
Станом на день звернення позивача до суду із даним позовом, відповідачем у добровільному порядку відшкодування не здійснено.
Відповідно до ч.5 ст.74 Закону України "Про Національну поліцію" у разі відмови від добровільного відшкодування витрат, зазначених у частині четвертій цієї статті, таке відшкодування здійснюється в судовому порядку.
Аналогічні норми містяться у п.8 Порядку № 261.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач, якого звільнено з органів поліції, зобов`язаний відшкодувати фактичні витрати, пов`язані з його утриманням у вищому навчальному закладі Міністерства внутрішніх справ України у розмірі 29727,88 грн., які ОСОБА_1 не відшкодовував у добровільному порядку, а тому позовні вимоги Одеського державного університету внутрішніх справ є обґрунтованими й такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позивач належними та допустимими доказами довів правомірність своїх вимог, у зв`язку з чим позовні вимоги Одеського державного університету внутрішніх справ підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду цієї справи позивач витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, не поніс, підстави для стягнення судових витрат з відповідача відсутні.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 242-246, 250, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Одеського державного університету внутрішніх справ (65014, м.Одеса, вул.Успенська, буд.1, код ЄДРПОУ 08571570) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) про стягнення витрат, пов`язаних з утриманням особи у вищому навчальному закладі, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) на користь Одеського державного університету внутрішніх справ (65014, м.Одеса, вул.Успенська, буд.1, код ЄДРПОУ 08571570, р/р НОМЕР_2 ) витрати, пов`язані з його утриманням в Одеському державному університеті внутрішніх справ в сумі 29727 (двадцять дев`ять тисяч сімсот двадцять сім) грн. 88 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124570699 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації державної політики у сфері освіти, науки, культури та спорту |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Бездрабко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні