Справа № 945/2830/23
н\п 2/490/307/2025
Центральний районний суд м. Миколаєва
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 січня 2025 року м. Миколаїв
Центральний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого судді Шолох Л.М.,
при секретарі Горбань М.С.,
за відсутності сторін,
розглянувши у судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Департамент з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради, Орган опіки та піклування виконкому Миколаївської міської ради, про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини -
В С Т А Н О В И В:
У листопаді 2023 року до Центрального районного суду м. Миколаєва надійшов зазначений позов, у якому позивач просив суд ухвалити рішення, яким надати дозвіл на реєстрацію місця проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з матір`ю ОСОБА_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.03.2024 року визначено головуючого у справі суддю Шолох Л.М.
Ухвалою Центрального районного суду м. Миколаєва від 12.03.2024 року справу прийнято до свого провадження суддею Шолох Л.М. та призначено її до розгляду у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 11.11.2024 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до розгляду по суті.
У судове засідання сторони не з`явилися з невідомих суду причин. ОСОБА_1 подала заяву, у якій просила суд провести розгляд справи за її відсутності та задовольнити позов. Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався, однак у судовому засіданні 23 травня 2024 року позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні.
Зважаючи на зазначене суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін у справі.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено таке.
ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , його батьками є: батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_4 (свідоцтво про народження, серії НОМЕР_1 ).
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи).
Рішенням Центрального районного суду м. Миколаєва №490/12709/13-ц від 13.01.2014 року шлюб укладений між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 розірвано.
З витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 01.12.2020 року слідує, що ОСОБА_4 змінила прізвище на « ОСОБА_4 ».
ОСОБА_1 (мати дитини) має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 (витяг з реєстру територіальної громади від 20.11.2023 року).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав від 06.11.2024 року ОСОБА_1 на праві приватної власності належить квартира АДРЕСА_3 .
ОСОБА_1 13.11.2023 року подала заяву про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини до Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради, в якій позивач просила зареєструвати малолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 (за місцем реєстрації матері).
Департаментом з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради 13.11.2023 року ОСОБА_1 відмовлено у проведенні реєстрації місця проживання малолітньої дитини за місцем реєстрації матері, а саме за адресою: АДРЕСА_1 , з огляду на відсутність надання письмової згоди батька на це.
ОСОБА_2 (батько дитини) має зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_4 .
Вирішуючи позовні вимоги щодонадання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за місцем реєстрації проживання матері, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 29 ЦК України, місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.
Згідно ч. 1 ст. 242 ЦК України, батьки є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
Частинами 1 та 2 ст. 160 СК України встановлено що, місце проживання дитини, яка не досягла десяти років, визначається за згодою батьків. Місце проживання дитини, яка досягла десяти років, визначається за спільною згодою батьків та самої дитини.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Згідно ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», реєстрація місця проживання і зняття з місця реєстрації особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Пунктом 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 02.03.2016 року №207 (далі Правил) передбачено, що у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Згідно з п. 26 Правил, у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Оскільки невизначеність реєстрації місця проживання малолітньої дитини, за фактичним місцем проживання зі своєю матір`ю суперечить її інтересам та суттєво обмежує реалізацію її прав, гарантованих Конституцією та законами України, зокрема права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, права на освіту, охорону здоров`я та соціальний захист, суд вважає, що позовні вимоги про надання дозволу на реєстрацію місця проживання дитини без згоди батька підлягають задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем (батьком дитини) після розірвання шлюбу між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 спільна від цього шлюбу дитина - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає разом з матір`ю. Відповідач у добровільному порядку не бажає надати згоду для зняття з реєстрації неповнолітнього сина для його реєстрації за місцем реєстрації матері. Слід зазначити, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 - тож не за місцем реєстрації батька, який в свою чергу має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_4 .
З врахуванням того, що суд виходить з пріоритету інтересів дитини, їх найкращого забезпечення враховуючи обставини справи, визначений нормативно-правовим актом порядок реєстрації місця проживання дітей віком до 14 років, тому приходить до висновку, що рішення про надання згоди на зміну місця реєстрації дитини без згоди батька за місцем проживання матері буде ефективним способом захисту прав дитини.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити.
Відповідно до приписів ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути суму судового збору сплаченого за подання позову до суду.
Керуючись статтями 12, 13, 79-81, 14, 259-265, 273 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Надати дозвіл ОСОБА_1 на реєстрацію місця проживання непонолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 разом з матір`ю ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 без згоди батька дитини ОСОБА_2 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору за подання позову до суду у розмірі 1 073 гривень 60 копійок.
Рішення суду може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про сторони:
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ;
Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_4 .
Суддя Л.М. Шолох
Суд | Центральний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124576451 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Центральний районний суд м. Миколаєва
Шолох Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні