Рішення
від 21.01.2025 по справі 746/386/24
ПРИЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/742/196/25

Єдиний унікальний № 746/386/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2025 року місто Прилуки

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого-судді Ільченка О.І., секретаря судових засідань Голушко Н.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Срібнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також зобов`язати Срібнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести відповідні зміни до актового запису про його народження, зазначивши батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України та видати нове свідоцтво про народження, залишивши ОСОБА_1 , прізвище " ОСОБА_3 ".

Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Точене Срібнянського району Чернігівської області. Його мати, ОСОБА_4 , на той час в зареєстрованому шлюбі не перебувала. Під час реєстрації народження позивача, в графі «батько» за словами матері був вказаний ОСОБА_5 . Його справжнім біологічним батьком є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який знав про факт народження позивача, мав бажання приймати участь у його вихованні, але його матір налаштована проти цього негативно, забороняла ОСОБА_2 і позивачу спілкуватись та бачитись один з одним, оскільки в батька була інша родина та діти. Фактично ОСОБА_1 познайомився з батьком коли йому виповнилось 19 років. У подальшому і на теперішній час вони підтримують родинні відносини, постійно спілкуються як батько та син. На початку 2024 року позивач разом з ОСОБА_2 звернулись до Срібнянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з питанням про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_1 , проте їм у вчиненні таких дій було відмовлено, у зв`язку зі смертю матері позивача, та рекомендовано звернутись до суду з метою визнання батьківства.

Той факт, що ОСОБА_1 є сином відповідача підтверджується результатом дослідження аналізу ДНК на батьківство № 39107 від 21.07.2023.

У судове засідання позивач не з`явився, проте подав до суду заяву, згідно з якою позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить суд розглянути справу за його відсутності.

Відповідач у судове засідання не з`явився також, проте надіслав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає.

Представник третої осіби - Срібнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явився, проте надіслав заяву про розгляд справи у його відсутності за наявними в ній матеріалами.

Представник третої осіби - ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання не з`явився також, хоча належним чином був повідомлений про розгляд справи.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Статтею 206 ЦПК України встановлено, що відповідач має право визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує прав та обов`язків сторін. Визнання позову є свідомим волевиявленням відповідача.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до копії свідоцтва про народження, виданого повторно 24 січня 2008 року відділом реєстрації актів цивільного стану Срібнянського районного управління юстиції Чернігівської області, серії НОМЕР_1 , відповідний актовий запис №05 вбачається, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 та його батьками зазначені: ОСОБА_5 та ОСОБА_4 (а.с.9). Як вбачається з копії даного свідоцтва та зі змісту позовної заяви, відомості про батька було зазначено зі слів матері у відповідності до ч.1 ст.135 СК України..

Після звернення до Срібнянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з питання про внесення змін до актового запису №5, складеного 26 лютого 1977 року виконавчим комітетом Савинської сільської ради Срібнянського району Чернігівської області про народження ОСОБА_1 , йому 25.09.2024 було відмовлено, оскільки в матеріалах справи відсутня належна інформація та достатні підстави для підтвердження факту родинних відносин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як дитини, з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , як батька.

Відповідно до частини другої статті 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.

Визнання батьківства це волевиявлення особи, яка вважає себе батьком дитини. Однак одного волевиявлення особи щодо визнання себе батьком певної дитини недостатньо для настання правових наслідків. Необхідно також ще й волевиявлення матері дитини, яке полягає у вираженні згоди на те, щоб чоловік був записаний батьком її дитини. Саме тому вимагається подання до органів реєстрації актів цивільного стану спільної заяви матері дитини та чоловіка, який вважає себе батьком цієї дитини.

Визнання батьківства є констатацією факту біологічного батьківства особи, яка подала заяву до органів реєстрації актів цивільного стану, метою якого є підтвердження вже існуючого біологічного (кровного) споріднення між чоловіком, який визнає себе батьком, та дитиною.

Згідно ч.1 ст.128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Відповідно до ч.2 ст.128 СК України, підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу.

Згідно ч. 4 ст. 128 СК України, позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану (далі - органи РАЦС) спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою: одним із батьків; особою котра вважає себе батьком; опікуном (піклувальником) дитини; іншою особою, на утриманні якої вона перебуває; самою дитиною, яка досягла повноліття.

Сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст. 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

Відповідно до висновку молекулярно-генетичного експертного дослідження від 28.07.2023 № 391079 вбачається, що мовірність того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 є батьком дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в рамках проведеного дослідження, складає 99,999999996% (а.с.14).

Згідно зі статтею 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно із частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з частиною шостою статті 81 ЦПК України доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

При вирішенні спору про визнання батьківства суд приділяє особливу увагу інтересам дитини, не ігноруючи при цьому інтереси ймовірного біологічного батька.

Згідно з ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12 січня 2011 року 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за №55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126, 127 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.

Враховуючи вище викладене та те, що визнання відповідача батьком ОСОБА_1 , відповідає інтересам останнього, що не оспорюється та підтверджується у власноруч написаній заяві ОСОБА_2 , також підтверджується висновком експерта, тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі ст.7,126,128,134,135,142,142,150,180 СК України, керуючись ст.82, 206, 247, 263-265, 354 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ), треті особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Срабнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (Чернігівська обл.. смт.Срібне, вул..Миру, буд.43А, код ЄДРПОУ 21406798), ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 ) про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження - задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянина України, батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Зобовязати Срібнянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Прилуцькому районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису № 05 від 26лютого 1977 року про народження ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_1 , шляхом зазначення у графі «батько» - « ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянин України», залишивши прізвище « ОСОБА_3 ».

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Чернігівського апеляційного суду.

Суддя Олександр ІЛЬЧЕНКО

СудПрилуцький міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення21.01.2025
Оприлюднено23.01.2025
Номер документу124578902
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —746/386/24

Рішення від 21.01.2025

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Ільченко О. І.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Ільченко О. І.

Ухвала від 03.10.2024

Цивільне

Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області

Ільченко О. І.

Ухвала від 11.09.2024

Цивільне

Срібнянський районний суд Чернігівської області

Ходіч В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні