Справа № 454/4319/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2025 року Сокальський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Фарина Л. Ю. ,
за участю секретаря Кочмар Н.-Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сокалі, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сокальської міської ради Львівської області третя особа: приватний нотаріус Червоноградського нотаріального округу Львівської області Бойчук Н.І. про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася в суд з даним позовом та просить визначити їй додатковий строк на прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 та після смерті батька ОСОБА_3 .
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що після смерті батьків відкрилася спадщина на квартиру АДРЕСА_1 , яка належала членам сім`ї в рівних частинах. Заповіт на спадкове майно не посвідчувався. В даний час у позивачки виникла необхідність оформити право власності на спадкове майно, однак у нотаріальній конторі їй відмовлено в цьому, у зв`язку з пропуском встановленого законом шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. Просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті батьків строком у два місяці.
В ході розгляду даної справи позивач подала заяву про зміну предмету позову та просить суд визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на 1/4 частку вищезгаданої квартири після смерті батька ОСОБА_3 та на 1/4 частку квартири після смерті матері ОСОБА_2 . Заява мотивована тим, що бажала успадкувати половину квартири а іншу половину мав успадкувати її брат ОСОБА_4 , однак той раптово помер. Оскільки факт смерті батька встановлений за рішенням суду та не зазначено місця смерті, тому вона не може належним чином оформити спадкове майно, а тому виникла необхідність у зверненні до суду із заявою про визнання права власності.
В судове засідання позивач не прибула, однак суду надійшла заява представника позивача адвоката Чернявського Р.І. про розгляд справи у їхній відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник Сокальської міської ради Львівської області в судове засідання не прибув, не повідомив суд причини неявки.
Третя особа приватний нотаріус Шептицького районного нотаріального округу Бойчук Н.І. в судове засідання не прибула, суду надано заяву про розгляд даної справи у її відсутності, прийняття рішення покладає на розсуд суду.
Згідно вимог ч. 2ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до положень часини 1 статті 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. При цьому, розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках (частина 1 статті 13 Цивільного процесуального кодексу України).
Отже, у ході розгляду справи в межах заявлених вимог та зазначених і доведених обставин, судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини, що мають значення для вирішення справи за суттю.
ІНФОРМАЦІЯ_1 народилася ОСОБА_1 , її батьками записані: ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Згідно свідоцтва про право власності на квартиру від 14.02.1997р. встановлено, що квартира в АДРЕСА_2 , була приватизована згідно із ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» на праві приватної спільної часткової власності ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_4 в рівних частках кожному.
Із оглянутих копій свідоцтва про смерть встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 а ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Після смерті брата ОСОБА_4 позивач успадкувала 1/4 частки квартири в АДРЕСА_2 , про що видано свідоцтво про право на спадщину за законом серії НТО №605157 та витяг про реєстрацію в спадковому реєстрі №79249461 від 21.11.2024р.
Відповідно до змісту частини першої, другої статті 1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Так, положеннями статті 1216 Цивільного кодексу України регламентовано, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
До складу спадщини входять усі права і обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частин 1 та 2 статті 1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
При цьому, спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 Цивільного кодексу України).
У статті 1223 Цивільного кодексу України визначено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу (спадкоємці за законом першої - п`ятої черг). Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно з частиною 1 статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
При цьому реалізація права на спадкування спадкоємцем, закликаним до спадкування, який постійно не проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, здійснюється шляхом прийняття ним спадщини з подачею до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяви про її прийняття, як це передбачено частиною 1 статті 1269 Цивільного кодексу України відповідно до якої спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Слід також зауважити, що спадщина після померлих батьків позивачки на даний час залишилась відкритою та ніким не прийнята, відемурлою у відповідності до приписів статті 1277 Цивільного кодексу України не визнана, позивач є єдиним спадкоємцем за законом.
Частиною 1 ст.328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (ч. 2 ст. 328 ЦК України).
У відповідності до ст.346 ЦК України, смерть власника є однією з підстав припинення права власності.
Право позивача, як спадкоємця на спадкове майно, підлягає захисту в судовому порядку, оскільки після смерті батьків у позивача наявні перешкоди в нотаріальному оформленні спадщини.
З урахуванням викладеного, на основі повно та всебічно з`ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви , оскільки вимоги засновані на законі, є обґрунтованими та доведені в судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.12,76-81,315,319 ЦПК України, суд-
в и р і ш и в:
Змінені позовні вимоги задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) право власності на 1/4 частку квартири за адресою: АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) право власності на 1/4 частку квартири за адресою: АДРЕСА_2 в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку безпосередньо до Львівського апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
У разі, якщо рішення не було вручено в день його проголошення, пропущений строк може бути поновлено, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Головуючий: Л. Ю. Фарина
Суд | Сокальський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124581177 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Сокальський районний суд Львівської області
Фарина Л. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні