Рішення
від 17.01.2025 по справі 442/8986/24
ДРОГОБИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №442/8986/24

Провадження №2/442/109/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 січня 2025 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

у складі: головуючого судді Хомика А.П.

з участю секретаря судового засідання Лужецької С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дрогобичі цивільну справу в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Меденицької селищної ради Дрогобицького району Львівської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, -

в с т а н о в и в :

28.10.2024 ОСОБА_1 звернулась досуду зпозовом доДрогобицької міськоїради,в якомупросить визнатиза неюправо власностіна земельнуділянку площею2,02га.,яка розташованана територіїс.ДорожівДорожівської сільськоїради Дрогобицькогорайону Львівськоїобласті дляведення селянського(фермерського)або колективногогосподарства,в порядкуспадкування зазаконом післясмерті матері ОСОБА_2 ,яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 тапісля смертібатька ОСОБА_3 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В обґрунтування позову вказує на те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її мати - ОСОБА_2 , яка на день смерті була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 . За життя мамі на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 2,02 га (без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості), яка розташована на території с. Дорожів Дорожівської сільської ради Дрогобицького району. Після смерті матері відкрилася спадщина на належну їй вищевказану земельну ділянку. Спадкоємцями першої черги за законом стали вона, її донька ОСОБА_1 та батько (її чоловік) - ОСОБА_3 , так як на момент її смерті проживали разом за однією адресою та вели спільне господарство.

У неї також був брат ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 , який на момент смерті матері проживав окремо, не був зареєстрований з ними за однією адресою та спадщину не прийняв. Останній помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Отже, після смерті матері спадкоємцями на земельну ділянку, згідно вимог діючого законодавства, стали вона та її батько - ОСОБА_3 , який згодом склав заповіт на її користь та заповів їй усе своє майно. Заповіт батька зареєстровано за № 18 від 08 липня 1996 р. секретарем виконкому Дорожівської сільської ради Дрогобицького району Львівської області, і станом на 27.06.2024 рік, за даними сільської ради, заповіт не змінювався і не відмінявся.

ІНФОРМАЦІЯ_6 її батько помер. На момент його смерті з ним були зареєстровані та проживали: вона та її син (який не є спадкоємцем першої черги).

Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно, у неї, як спадкоємиці І черги за законом після смерті матері та за заповітом після смерті батька, виникло право на отримання спадщини щодо вказаного вище нерухомого майна.

Проживаючи разом із матір`ю та батьком за однією адресою до дня їх смерті, доглядаючи їх до кінця життя, вона, в порядку ст.ст. 548, 549 ЦК УРСР, що діяв на час смерті батьків, фактично прийняла спадщину і не відмовилась від неї протягом визначеного законом шестимісячного терміну. Відповідно, вступила в управління спадковим майном, проте, не має офіційно зареєстрованого права власності на нього, а відтак позбавлена права розпоряджатись цим майном.

З метою оформлення своїх спадкових прав, вона звернулась до нотаріуса, однак після вивчення наданих нею документів, підтверджуючих родинні відносини між нею та її батьками, а також копій документів, які підтверджували право власності на земельну ділянку її матері, нотаріусом було з`ясовано, що відсутній оригінал правовстановлюючого документу на земельну ділянку-пай. Відтак нотаріус відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, як це вбачається з листа-відмови за № 90/01-16 від 02.07.2024 року та рекомендувала звернутися до суду з позовною заявою з метою успадкування вказаної земельної ділянки. Оскільки оригінал правовстановлюючого документу на земельну ділянку було втрачено (в наявності є лише копія), а виготовити такий повторно та зареєструвати на ім`я померлої особи не вбачається за можливе, то єдиним способом захисту її прав є лише звернення до суду.

Окрім того, нотаріус також пояснила їй, що її батько ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , за життя, поряд з нею, успадкував 1/2 ідеальну частину вказаної вище земельної ділянки після смерті своєї дружини (її матері), так як був зареєстрований та проживав з нею за однією адресою (прийняв спадщину фактично в порядку ст.ст. 548, 549 ЦК УРСР). Однак він не оформив своїх спадкових прав (можливо, також внаслідок відсутності оригіналу правовстановлюючого документу), що також є для неї підставою для звернення до суду з метою успадкування як частки, що залишилась після смерті матері, так і частки, яку фактично успадкував батько.

Позивачка подала заяву, в якій просить слухати справу без її участі. Позовні вимоги підтримує, просить їх задоволити.

Представник відповідача селищний голова М.Живчин подав заяву, в якій просить справу розглядати без участі сторони Меденицької селищної ради Дрогобицького району Львівської області. При прийнятті рішення покладається на думку суду.

Суд, дослідивши наявні матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Як стверджується матеріалами справи, ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати позивачки - ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 .

Як вбачається з Сертифікату на право приватної власності на землю, серії ЛВ № 097208, виданого 25.04.1997 р. на підставі рішення Дорожівської сільської ради від 16.12.1994 р. та Витягу з книги записів (реєстрації) сертифікатів на право приватної власності на землю (середню земельну частку) на території Дорожівської сільської ради ОСОБА_2 на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 2,02 га (без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості), яка розташована на території с. Дорожів Дорожівської сільської ради Дрогобицького району.

З довідки № 124 від 25.06.2024 р., виданої виконавчим комітетом Меденицької селищної ради Дрогобицького району Львівської області встановлено, що на день смерті ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована на АДРЕСА_1 . На момент її смерті склад зареєстрованих осіб був таким: ОСОБА_3 чоловік, ОСОБА_1 дочка, ОСОБА_5 внук.

ІНФОРМАЦІЯ_6 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 .

Як вбачається з довідки № 123 від 25.06.2024 р., виданої виконкомом Меденицької селищної ради Дрогобицького району Львівської області, на день смерті ОСОБА_3 був зареєстрований та проживав в АДРЕСА_1 . На момент його смерті з ним були зареєстровані та проживали: дочка ОСОБА_1 та внук ОСОБА_5 .

Згідно копії заповіту посвідченого ОСОБА_6 секретарем виконкому сільської ради с.Верхній Дорожів Дрогобицького району Львівської області від 08.07.1996 року, ОСОБА_3 на випадок своєї смерті усе своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде належати йому на момент смерті, заповів своїй дочці ОСОБА_1 . За даними сільської ради, заповіт не змінювався і не відмінявся.

Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно, у позивачки, як спадкоємиці І черги за законом після смерті матері та за заповітом після смерті батька, виникло право на отримання спадщини щодо вказаного вище нерухомого майна.

Проживаючи разом із матір`ю та батьком за однією адресою до дня їх смерті, ОСОБА_1 в порядку ст.ст. 548, 549 ЦК УРСР, що діяв на час смерті батьків, фактично прийняла спадщину і не відмовилась від неї протягом визначеного законом шестимісячного терміну. Відповідно, вступила в управління спадковим майном.

З листа-відмови за № 90/01-16 від 02.07.2024 року приватного нотаріуса Дрогобицького районного нотаріального округу Кобак О.В., встановлено, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті батька ОСОБА_3 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу на земельні ділянку (пай) та рекомендовано звернутися до суду з позовною заявою.

Як вбачається з «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», «Для спадкоємця, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на момент відкриття спадщини, заява про видачу свідоцтва про право на спадщину є первинним документом, на підставі якого заводиться спадкова справа. При цьому нотаріус має виконати всі дії, які передбачені цим Порядком» (п.4.11). «Свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів» (п.4.12). «Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку» (п.4.18)

Згідно зі статтею 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, серед інших, визнання права.

За приписамист. 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ч.1 ст. 1220ЦК Україниспадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

За нормамист. 1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 ЦК України.

Оскільки протягом встановленого законом строку спадкоємець - позивач не заявив про відмову від спадщини, то на підставі п. п. 3, 5 ст.1268 ЦК України спадщина, незалежно від часу її прийняття, належить спадкоємцеві з часу її відкриття.

Законодавцем встановлений певний порядок набуття права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - нотаріальний порядок.

Однак, позивач не має змоги оформити право власності на спірне спадкове майно у нотаріальному порядку через відсутність правовстановлюючих документів.

Як роз`яснено в листі Міністерства Юстиції України від 21.02.2005 року за № 19-32/319, якщо первинна реєстрація прав власності не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності майна попередньому чи наступному власнику (спадкоємцю) у випадку відсутності таких документів, вирішується в судовому порядку.

З огляду на наведене, зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо на їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, встановлені судом обставини свідчать про те, що спадкодавцям належало спірне спадкове майно, позивачка як спадкоємець за законом та заповітом фактично вступила в управління і володіння спадковим майном, інших спадкоємців, які претендують на спірну земельну ділянку судом не встановлено, суд дійшов висновку, що право власності на спірне спадкове майно перейшло у порядку спадкування до позивача, а тому є підстави для визнання за нею права власності на таке.

Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Керуючись ст. ст.10,12,81,141, ч. 4 ст.206,258,263-265,268ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

Позов задоволити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 2,02 га., яка розташована на території с.Дорожів Дорожівської сільської ради Дрогобицького району Львівської області для ведення селянського (фермерського) або колективного господарства, в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Меденицька селищна рада Дрогобицького району Львівської області, ЄДРПОУ: 04374743, адреса: вул. Незалежності, 52, с. Меденичі Дрогобицького районук Львівської області.

Суддя Хомик А.П.

СудДрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення17.01.2025
Оприлюднено23.01.2025
Номер документу124582036
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —442/8986/24

Рішення від 17.01.2025

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

Ухвала від 16.12.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

Ухвала від 22.11.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області

Хомик А. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні