Справа № 589/3437/23
Провадження № 2-о/589/10/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2024 року
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Прачук О. В.
з участю секретаря судового засідання Антошко Т. А.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника заявника адвоката Рикова С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області, Шосткинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України
-про встановлення факту батьківства,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту батьківства ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заяву обґрунтовує тим, що під час спільного проживання як чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу у них народився син - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . З 05 квітня 2007 року до червня 2013 року вони проживали однією сім`єю по АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 визнавав себе батьком ОСОБА_4 , з моменту народження дбав про нього, утримував та виховував його. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Дитина має право на отримання пенсії в зв`язку з втратою годувальника, однак, оформити пенсію заявниця не може, оскільки відомості про батька сина в актовому записі про його народження були записані зі слів матері (заявниці).
ОСОБА_1 в судовому засіданні заяву підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини, вказані в ній. Додатково зазначила, що після смерті ОСОБА_2 довгий час не зверталась до суду за встановленням даного факту, оскільки вважала, що це дуже дорого. Близьких родичів у ОСОБА_2 немає, батьки його вже давно померли, інших дітей, окрім ОСОБА_4 , у нього не було. Похоронами ОСОБА_2 займались сусіди, вона дізналась про його смерть пізніше.
Представник заявниці адвокат Риков С.В. в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в судове засідання не з`явився, надали заяву про розгляд справи у їх відсутність, проти задоволення заяви не заперечують.
Представник Шосткинського відділу державної РАЦС в судове засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій просив здійснювати розгляд справи без участі представника. Заперечень щодо встановлення вказаного факту не мають.
Заслухавши пояснення заявника, адвоката, покази свідків, дослідивши докази по справі, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав:
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що є рідною сестрою заявниці. ОСОБА_6 з 2007 року проживала разом з ОСОБА_2 в його будинку по АДРЕСА_1 . Жили вони як чоловік та дружина, дружно, дбали один про одного. Коли народився син ОСОБА_4 , ОСОБА_7 допомагав з ним, грався. Поки ОСОБА_6 перебувала у декретній відпустці, він працював і забезпечував сім`ю всім необхідним. Коли вони розійшлись, ОСОБА_2 не перестав дбати про сина, допомагав матеріально, дарував подарунки. Данило завжди називав ОСОБА_7 батьком, у них були теплі гарні стосунки.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_8 пояснила, що жила поруч по сусідству з ОСОБА_9 та ОСОБА_7 по АДРЕСА_1 , які жили в будинку батьків Володі. У 2009 році у них народився син ОСОБА_4 , ОСОБА_7 дбав про нього, купував іграшки. Сумнівів, що ОСОБА_4 - син ОСОБА_7 , ніколи не виникало.
Крім того, судом досліджено надані учасниками процесу письмові докази та встановлено наступне.
Згідно свідоцтва про народження, батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазначені: ОСОБА_10 та ОСОБА_1 . (а.с.9)
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Шостка Сумської області. (а.с. 31)
ОСОБА_1 зверталась до органів РАЦС з заявою про видачу свідоцтва про смерть цивільного чоловіка ОСОБА_2 , однак їй було відмовлено, в зв`язку з відсутністю документів, підтверджуючих родинні стосунки з померлим. (а.с.11,12)
З медичної картки ОСОБА_3 , в розділі «дані про сім`ю» вбачається, що ОСОБА_2 вказаний як батько дитини. (13-15)
Згідно довідки № 5922-5002789704 від 30.05.2023 ОСОБА_1 взята на облік внутрішньо переміщеної особи за адресою: АДРЕСА_2 . (а.с.18)
Також судом оглянута фотокартка від 2011 року, на якій зображені ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та малолітній ОСОБА_3 (а.с.20)
За правилами ст.125 СК України якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров`я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається, зокрема, за рішенням суду.
Згідно з ч. 1 ст. 126 СК України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
За правилом ч.ч. 1, 2 ст.128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Статтею 135 СК України визначено, що при народжені дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записується за її вказівкою.
Згідно зі ст. 130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України, при цьому заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у ч. 3 ст. 128 цього Кодексу.
Як вбачається з роз`яснень у абзаці 1 пункту 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини.
Пунктом 7 постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 №3 роз`яснено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 СК України. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи. Усі вони беруть участь у справі як заявники, а органи опіки та піклування й інші особи (залежно від обставин справи) - як заінтересовані особи. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
З огляду на роз`яснення пункту 9 Пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» вбачається, що відповідно до статей 213, 215ЦПК України рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Тобто, у разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків, батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою як одного з батьків так і самої дитини після досягнення нею повноліття.
В пункті 13 вищевказаної Постанови Пленум Верховного Суду України зазначено, що факт батьківства може бути встановлено за наявності однієї з таких обставин: 1) спільне проживання батьків дитини і ведення ними спільного господарства, яке не припинилось до її зачаття; 2) спільне виховання дитини; 3) спільне утримання дитини; 4) докази, що з вірогідністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
У постанові Верховного Суду від 16.05.2018 року у справі № 591/6441/14-ц (провадження № 61-6030св18) зазначено, що: «щодо предмету доказування у даній категорії справи, то СК України будь-яких особливостей не визначає. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи».
Таким чином, сукупність досліджених доказів дає підстави для задоволення заявлених вимог та встановлення факту, що ОСОБА_2 був біологічним батьком ОСОБА_3 , оскільки цей факт знайшов своє підтвердження в судовому засіданні та його встановлення необхідне для призначення пенсії дитині в зв`язку з втратою годувальника.
За змістом ст.134СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення вимоги про внесення змін до актового запису про народження дитини.
Щодо вимоги про виключення відомостей про ОСОБА_10 , як батька дитини, то суд приходить до переконання, що така є зайвою, оскільки відомості до актового запису про народження дитини ОСОБА_3 , були внесені відповідно до ч.1 ст.135 СК України за вказівкою матері дитини і їх виключення законом не передбачене.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 125, 126, 128, 130, 134, 135 СК України, ст.ст. 12, 263-265, 294, 315-319 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву - задовольнити частково.
Встановити факт батьківства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Внести зміни до актового запису № 01 від 06 січня 2010 року, складеного Виконкомом Вовнянської сільської ради Шосткинського району Сумської області про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме: зазначити батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ; прізвище дитини залишити без змін « ОСОБА_11 ».
У задоволенні решти заявлених вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання Рішення суду може бути оскаржено до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області О.В.Прачук
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 20.12.2024 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124582322 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Прачук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні