Рішення
від 14.01.2025 по справі 370/3008/24
МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Димитрія Ростовського, 35, смт Макарів, Бучанський район, Київська область, 08001,

тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"14" січня 2025 р. Справа №370/3008/24

Провадження № 2/370/1235/24

Макарівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді - Сініциної О.С.

із секретарем судового засідання - Гребінською Н.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Макарівського відділу реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа: Виконавчий комітет Бишівської сільської ради про визнання батьківства,

у с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 через представника, адвоката Оберемчук О.О. звернувся до суду із цим позовом.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що у 2010-2011 роках проживав з ОСОБА_2 однією сім`єю, як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу.

У середині 2011 року розійшлись у зв`язку із погіршенням стосунків.

Через тривалий час, позивач 22 листопада 2021 року дізнався від ОСОБА_2 , що її син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є його рідним сином.

Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_3 , у графі «Батько» зі слів матері зазначено - « ОСОБА_4 ».

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Щоб дитина не залишилась без батьківської опіки, позивач звернувся до медичної установи для проведення генетичного дослідження та встановлення батьківська. Відповідно до Висновку про біологічне батьківство від 23 вересня 2024 року № MGU1067 спорідненість між дитиною ОСОБА_4 та позивачем підтвердилась.

У зв`язку з цим просить визнати його батьком дитини ОСОБА_3 .

Суд ухвалою від 15 жовтня 2024 року прийняв позовну заяву та призначив до розгляду. Встановив відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання відзиву на позовну заяву відповідно до статті 178 Цивільного процесуального кодексу України, а також п`ятиденний строк третій особи для подання до суду своїх пояснень щодо позову або відзиву.

Суд ухвалою від 17 грудня 2024 року закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 14 січня 2025 року о 12 год 00 хв.

Відповідач в судове засідання не з`явився, відзиву на позовну заяву не надав. Третя особа подала до суду клопотання про розгляд справи без участі представника, проти задоволення позовних вимог не заперечують. Відповідно до частини восьмої статті 178 Цивільного процесуального кодексу України вирішує справу за наявними матеріалами.

Представник позивача подав суду клопотання про розгляд справи без участі позивача та представника, позовні вимоги підтримують та просять задовольнити.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.

Судом в встановлено, що ОСОБА_3 , народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьками дитини зазначені: батько - ОСОБА_4 , мати - ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 12 березня 2012 року, видане Виконавчим комітетом Бишівської сільської ради Макарівського району Київської області, актовий запис № 3.

Ім`я та по батькові батька дитини записано за вказівкою матері ОСОБА_2 .

Мати дитини ОСОБА_2 померла у місті Гамбурзі, Федеративна Республіка Німеччина, що підтверджується Довідкою про відтермінування засвідчення випадку смерті від 03 вересня 2024 року, Відділ РАЦС р-н Гамбург-Мітте, справжність підпису перекладача, засвідчений приватним нотаріусом Дніпровського міського нотаріального округу Корнєєнкова Н.О. 04 вересня 2024 року.

Зі змісту Висновку про біологічне батьківство від 23 вересня 2024 року № MGU1067 вбачається, що батьківство донора зразка маркованого « ОСОБА_1 » щодо донора зразка маркованого « ОСОБА_3 » не може бути виключено. Ймовірність батьківства 99,9999995332%.

Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 Сімейного кодексу України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.

Відповідно до статті 121 Сімейного кодексу України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини; за рішенням суду.

Частиною першою статті 126 Сімейного кодексу України передбачено, що походження дитини від батька визначається за заявою жінки чи чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України визначено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Згідно з частинами першою, другою, четвертою статті 128 Сімейного кодексу України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах реєстрації актів цивільного стану (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).

Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі сукупності доказів. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень Цивільного процесуального кодексу України, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.

Доказами у зазначеній категорії справ можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів.

Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 Сімейного кодексу України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

Згідно зі статтею 76 Цивільного процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Статтею 77 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до статті 79 Цивільного процесуального кодексу України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (стаття 80 Цивільного процесуального кодексу України).

Згідно із частинами першою, третьою статті 81 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

При вирішенні спору про визнання батьківства суд приділяє особливу увагу інтересам дитини, не ігноруючи при цьому інтереси ймовірного біологічного батька.

Визнання батьківства за рішенням суду, розглядається як засіб захисту прав дитини, тобто міра, спрямована на відновлення, визнання порушених або оспорених прав дитини. Визначення батьківства дитини є підставою виникнення батьківських обов`язків, зокрема обов`язку з утримання дитини.

З урахуванням викладеного та, оскільки судом встановлено, що запис про батька дитини ОСОБА_3 здійснений на підставі статті 135 Сімейного кодексу України, беручи до уваги Висновок про біологічне батьківство від 23 вересня 2024 року

№ MGU1067, зі змісту якого встановлено, що ймовірність батьківства ОСОБА_1 складає 99,9999995332%, суд дійшов висновку про наявність визначених законом підстав для визнання позивача батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження (стаття 134 Сімейного кодексу України).

Відповідно до підпункту 20 пункту 1 Розділу III Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Згідно з пунктом 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 визначено, що підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

Відповідно до пункту 2.16.4. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.

На підставі викладеного, керуючись статтями 76-81, 89, 178, 259, 263-265, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд

у х в а л и в:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Макарівського відділу реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), третя особа: Виконавчий комітет Бишівської сільської ради про визнання батьківства - задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця с. Бобриця Ємільчинського району Житомирської області, громадянина України, батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Бишів Макарівського району Київської області.

Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , № 3 від 12 березня 2012 року, складений Виконавчим комітетом Бишівської сільської ради Макарівського району Київської області, а саме:

- у графі «Батько» запис: « ОСОБА_4 , громадянин України», замінити на запис: « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженець с. Бобриця Ємільчинського району Житомирської області, громадянин України»;

- змінити дитині прізвище з « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».

Ім`я, по батькові, дату народження, місце народження дитини - залишити без змін.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складений 21 січня 2025 року.

Суддя О.С. Сініцина

СудМакарівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення14.01.2025
Оприлюднено24.01.2025
Номер документу124585362
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —370/3008/24

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Сініцина О. С.

Рішення від 14.01.2025

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Сініцина О. С.

Ухвала від 17.12.2024

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Сініцина О. С.

Ухвала від 15.10.2024

Цивільне

Макарівський районний суд Київської області

Сініцина О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні