Справа № 404/6100/24
Номер провадження 2-о/404/192/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2025 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючого судді - Іванової Н.Ю.
присяжних - Соломеннікової Л.В., Трибой Н.С.
при секретарі - Коцюбі Т.С.
за участі адвоката - Феоктістова О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Виконавчий комітет Фортечної районної у місті Кропивницькому ради про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки, суд
В С Т А Н О В И В :
У липні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення над нею опіки. Просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатним; встановити опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначити опікуна. В зв`язку з тим, що його брат не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, він потребує постійного стороннього догляду та накладення опіки. Тому він вимушений звернутися до суду.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 19 липня 2024 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду в порядку окремого провадження в судовому засіданні, з викликом заявника, заінтересованої особи
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 19 вересня 2024 року призначено по справі судово-психіатричну експертизу, провадження по справі зупинено.
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 27 грудня 2024 року провадження у справі поновлено, призначено судове засідання. Забезпечено право на захист ОСОБА_2 шляхом призначення адвоката.
Заявник у судовому засіданні вимоги заяви підтримав в повному обсязі, просив задовольнити.
Представник Виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради не заперечував проти задоволення заяви.
Представник особи відносно якої вирішується питання про визнання його недієздатним адвокат Феоктістов О.В. не заперечив проти задоволення заяви.
Заслухавши пояснення заявника, представника особи, відносно якої вирішується питання про визнання його недієздатним, дослідивши матеріали справи та письмові докази у справі, надавши їм належну правову оцінку, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У відповідності до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 17 січня 2006 року, батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
У відповідності до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 01 листопада 1986 року, батьками ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_3 ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Згідно свідоцтва про смерть серія НОМЕР_4 ОСОБА_3 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Як вбачається з висновку № 405 від 22.08.2023 року лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу хворий ОСОБА_2 , 1981 р.н., з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, встановленої з 01.01.2015 року, проживає разом з ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 . За рівнем обмеження здатності контролювати свою поведінку хворий ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду.
Як вбачається з довідки виданої КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» від 05.07.2024 року № 4554/10 ОСОБА_2 перебуває під наглядом лікаря-психіатра та страждає на стійкий, хронічний психічний розлад у формі вираженого психоорганічного синдрому, змішаний варіант складного генезу (вживання психоорганічних речовин +ВЧМТ в 2005-2006 роках) з рідкими великими судомними нападами та після нападними присмерковими порушеннями свідомості F06.85 за МКХ-10, стійкими когнітивними розладами. Являється особою 2 групи інвалідності по психічному захворюванню безтерміново. Потребує постійного стороннього догляду
Згідно довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААВ № 625706 від 09 лютого 2015 року ОСОБА_2 є інвалідом ІI групи загального захворювання, безтерміново.
Станом на подання даної заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 зареєстровані за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
У відповідності до ч. 1, 2, 3 ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка. Недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину. Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.
У відповідності до ст.55 ЦК України опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Згідно ст.58 ЦК України опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними.
У відповідності до ст.60 ч.1 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Статтею 62 ЦК України передбачено, що опіка або піклування встановлюється за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування.
Згідно ст.63 ЦК України опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю, котра є членом сім`ї або родичем з підопічним.
Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Абзацом 2 пункту 1.2 Правил опіки та піклування, затверджених спільним наказом державного комітету України у справах сім`ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України № 34/166/131/88 від 26 травня 1999 року, опіка (піклування) встановлюється для захисту особистих і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати свої обов`язки.
Відповідно до п. 2.1, п. 2.4 вищевказаних Правил опіка встановлюється над неповнолітніми, які не досягли п`ятнадцяти років і залишились без піклування батьків, а також над громадянами, визнаними судом недієздатними внаслідок психічних захворювань. Опіка (піклування) встановлюється за місцем проживання особи, яка підлягає опіці (піклуванню), або за місцем проживання опікуна (піклувальника).
Згідно з п. 3.1 Правил для безпосереднього здійснення опіки та піклування органами опіки та піклування призначається опікун чи піклувальник. При призначенні опікуна (піклувальника) беруться до уваги його можливості виконувати опікунські обов`язки, стосунки між ним та підопічним. Опікун чи піклувальник призначається лише за його згодою і, як правило, з числа родичів чи близьких підопічному осіб.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 504 від 19 листопада 2024 року Кропивницької філії судових експертиз ДУ «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» за результатами судово-психіатричної експертизи, ОСОБА_2 в даний час страждає стійким хронічним психічним захворюванням у формі деменції складного генезу (відповідно до МКХ-10, F02.8). За своїм психічним станом не може усвідомлювати значення своїх дій та розумно керувати ними. Потребує накладення опіки.
Згідно витягу з рішення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради № 24 від 16 квітня 2024 року «Про подання кандидатур на призначення опікуна» подано кандидатуру ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо призначення його опікуном брата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у разі визнання його в судовому порядку недієздатним.
За вказаних обставин, оскільки ОСОБА_2 страждає тяжким стійким хронічним захворюванням у формі деменції складного генезу та внаслідок свого захворювання не може усвідомлювати значення свої дій та керувати ними та потребує опіки, суд вважає необхідним встановити над ним опіку, призначивши опікуном його брата, ОСОБА_1 .
Згідно із ч. 6 ст. 300 ЦПК України, строк рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Суд вважає за необхідне роз`яснити заявнику положення частини сьомої статті 300 ЦПК України, відповідно до якого клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Згідно з ч. 8 ст. 300 ЦПК України, клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Приписами ст. 294 ЦПК України врегульовано порядок розгляду справ окремого провадження, згідно з частиною 7 якої при ухвалені судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
Судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави (ч. 2 ст. 299 ЦПК України).
Керуючись статтями 39, 58, 60, 62, 63 ЦК України, 2, 4, 12, 76-81, 89, 258, 259, 263-265, 273, 293, 294, 295-300, 354, 355 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Заяву - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним і встановити опіку над ним.
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визначити строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним два роки з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення суду складено 22.01.2025 року.
Головуючий суддя Н.Ю. Іванова
присяжні Л.В.Соломеннікова
Н.С.Трибой
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 23.01.2025 |
Номер документу | 124585562 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Іванова Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні